MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 22 września
im. Maurycego, Tomasza

Polsko–czeska zabawa w „Muflonie”. Przy folkowych rytmach

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 12 czerwca 2011, 8:25
Aktualizacja: Poniedziałek, 13 czerwca 2011, 7:54
Autor: Petr
Fot. Petr
Wczoraj, 11 czerwca w Sali Widowiskowej MDK „Muflon” przy ul. Cieplickiej 172 w Jeleniej Górze odbył się Międzynarodowy Festiwal Folkloru, przygotowany w ramach drugiej edycji „polsko–czeskiego spotkania 2011”. Były śpiewy i tańce, nie zabrakło również imprezy na zewnątrz.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru, który miał miejsce wczoraj w Sali Widowiskowej MDK „Muflon” w Jeleniej Górze jest jednym z działań trzyletniego projektu pod nazwą „Spotkania-tradycja, kultura i codzienność na pograniczu polsko-czeskim” (2010-2013), realizowanego z udziałem jego partnerów, czyli MDK „Muflon”, Miasto Jablonec nad Nisou oraz Eurocentrum Jablonec nad Nisou s. r. o. Co ważne, ideą przedsięwzięcia przygotowanego zarówno z myślą o Polakach, jak i Czechach jest ich wzajemna integracja poprzez propagowanie tradycji oraz zwyczajów kultywowanych na terenie polsko-czeskiego pogranicza Euroregionu Nysa, a także dobra zabawa – w tym przypadku, przy folkowych rytmach w wykonaniu międzynarodowych zespołów.

Podczas wczorajszej imprezy wystąpiły takie kapele folkowe jak: Nisanka, Jizera, Rudawianie, Zagajnik czy Jeleniogórzanie, dzięki którym wszyscy zebrani mieli okazję zobaczyć i porównać korzenie historyczne, które: „Kształtowały nasze kultury; takie same, a może inne?”, mówili organizatorzy festiwalu. W międzyczasie, przed MDK „Muflon” można było zaopatrzyć się w najróżniejsze pamiątki regionalne, zjeść ciepły posiłek i coś słodkiego, a także nabyć książkę „za grosik”.

Warto podkreślić, iż „Spotkania-tradycja, kultura i codzienność” (2010-2013) jest projektem skierowanym do bardzo szerokiego grona wirtualnych odbiorców. Wczoraj, na folk-festiwalu bawili się przede wszystkim ludzie starsi oraz rodziny z dziećmi: dla maluchów przygotowano m.in. ogródek artystyczny i warsztaty ceramiczne. Z kolei dzisiaj, w ramach projektu atrakcje czekają na młodych – pod hasłem „Czeska muzyka pod Chojnikiem” od godz. 16.00 do 20.00 w MDK „Muflon” zagrają Los Chuperos (ska/reggae), Swayambu (alternative), Ikaros (funk / hard rock / ambient) oraz BG Bazar (bluegrass).

Zwieńczeniem wczorajszej imprezy był koncert kapeli Boogie Boys i Cliftona, który odbył się w ramach Pocztówki z XVI Dni Sobieszowa w Sali Widowiskowej MDK „Muflon”. – Było naprawdę super! Najpierw pobawiliśmy się wspólnie z rodziną, polepiliśmy garnki i inne cudeńka z gliny po czym już sam zostałem na Boogie Boys i Cliftonie, którzy nieźle dali czadu. Osobiście uważam, że w naszym domu kultury dzieją się bardzo dobre rzeczy. Dla wszystkich, i dla każdego z osobna – podsumował Jan Korgul, mieszkaniec dzielnicy Sobieszów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Doczekają się ronda

Będzie o „Kuchni Ducha Gór” w Muzeum Karkonoskim

Zaczytaj się z Jelonką.com

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~młoda 12-06-2011 12:10
Dawno w Sobieszowie nie występował taki super zespół, chłopaki naprawdę tzw wymiatali . Ci co nie byli niech żałują , sala widowiskowa super - nagłośnienie, efekty świetlne były pięknym uzupełnieniem czadowego występu. Zabawa była przednia. Dziękuję.
~abc 12-06-2011 12:27
żenada wstyd żenada wstyd dni Sobieszowa na przystanku autobusowym tego jeszcze nie było kierownictwo Muflonu powinni wywieść na taczce i to daleko jak by mieli trochę honoru to by sami zrezygnowali !!!!!!!!!!!!!!!!!
~Tadźyk 12-06-2011 12:27
Na Boogie Boys był ogień to fakt :D Ciekawe jak będzie dzisiaj na ambienciku:)
~do abc 12-06-2011 12:35
Zanim zaczniesz krytykować to poznaj sprawę... Rzeczywiście z drugiej strony Muflonu są piękne tereny i tu włodarze miasta mogliby pomyśleć, aby ten teren odpowiednio zagospodarować, aby służył mieszkańcom choćby na zorganizowanie dni w godnym miejscu.
~do abc 12-06-2011 12:51
Ech... w Czechach też stawiają kramy wokół miejskiego domu kultury i tam nikt się nie dziwi, potrafią się super bawić. Tu akurat blisko znajduje się przystanek autobusowy, można by na ten czas zamknąć ruch samochodowy, ale jaki byłby krzyk!!! Ma ktoś racje, że z drugiej strony budynku znajdują się piękne zielone tereny, ale chyba w tej chwili nie należą do MDK. Ponadto co by nie mówić Sobieszów ma piękną salę widowiskową i powinien ją wykorzystywać na organizowanie koncertów, wczorajszy był Super mega !!!
~Ted 12-06-2011 13:30
Gość z Ameryki - ale głos ! facet grał na harmonijce po prostu odjazd, chłopaki Mega .Takiego koncertu dawno nie było w Jeleniej Górze !!!
~wejro 12-06-2011 17:12
Fantastyczny występ Boogie Boys i Johna Cliftona!!! Energia, ogień, radość i 100% profesjonalizm. DZIĘKUJĘ!
~wejro 12-06-2011 17:24
Fantastyczny występ Boogie Boys i Johna Cliftona!!! Energia, ogień, radość i 100% profesjonalizm. DZIĘKUJĘ!
~do abc 12-06-2011 18:15
Jedni chcą imprez inni piszą protesty. Są tacy, co się starają a drudzy przeszkadzają i krytykują, gdy nawet nie byli i nic nie widzieli. Jeszcze inni wolą łąkę niż klub, tam są anonimowi tu muszą zachować kulturę. A swoją drogą nie ma co, narzekać tylko korzystać z proponowanych atrakcji. Wczoraj było coś dla dzieci - zawody i zabawy dla ludzi starszych zespoły ludowe i dla wszystkich rewelacyjnie grający zespół. Nawet amatorzy piwka też mogli go się napić. A młodzież i nie tylko w dniu dzisiejszym ma możliwość poznania śpiewających zespołów z sąsiedztwa za gór. Jednym słowem, każdy dla siebie coś może znaleźć tylko trzeba skorzystać i ruszyć te swoje cztery litery z przed telewizora i komputera. Pozdrawiam Jan.
~mizerykordia 12-06-2011 22:01
Z zespołów, które jeszcze występowały warto wymienić Safran (z tymi czeskimi znaczkami, których na klawiaturze nie ma). Do redakcji: przydałby się jakiś fotoreporter, który pojedzie na imprezę i porobi zdjęcia z całej imprezy i to nie jakieś byle jakie pstryki, ale typowo reporterskie foto. Bo szkoda, że większośc zdjęć do niniejszego artykułu przedstawia koncert zwieńczający imprezę, a fotografii czeskich i polskich zespołów jest na lekarstwo. A przecież tak pięknie i kolorowo prezentowały się zespoły, tak cudnie wirowali w tańcu, że piękny fotoreportarz możnaby z tego zrobić.
~manius 13-06-2011 0:27
Ha! Dzisiejsze Czeskie zespoły niby amatorskie miały być... życzę naszym rodzimym zespołom takiej AMATORSZCZYZNY!!! Był czad i to jaki! Brawo organizatorzy. Ukłon.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Narodowe Czytanie

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Debata o szlaku "Dolina Bobru"

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
776
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%