Polana Jakuszycka: Polskie zwycięstwo!

Niedziela, 1 marca 2020, 6:12
Aktualizacja: Poniedziałek, 2 marca 2020, 13:34
Autor: WAC/Stowarzyszenie Bieg Piastów
Po ośmiu latach przerwy, dopiero drugi raz w tym wieku, Polak zwyciężył na głównym dystansie w Biegu Piastów. Reprezentant i mistrz Polski Dominik Bury wywalczył zwycięstwo po wspaniałej walce z rywalami z Niemiec i Czech. Wśród kobiet bezkonkurencyjna Klara Moravcova z Czech.

Bieg Piastów rozegrano, jak zawsze, na pięknych trasach w Górach Izerskich ze startem i metą w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach. Zawodnicy, którzy stanęli do rywalizacji będą pamiętać go do końca życia. Szalał wiatr, śnieg zasypywał trasę. Biegło się ciężko, ale atmosfera była znakomita i bardzo motywująca. Organizatorzy ze Stowarzyszenia Bieg Piastów skrócili wprawdzie trasę z 48 km do 42 km, ale wobec problemów ze śniegiem w innych krajach i tak mogą mówić o przychylności aury. W tym sezonie z powodu niekorzystnej aury odwołano biegi: Worldloppet w Niemczech, Austrii, Finlandii, Estonii i Japonii.

Stawiany w gronie faworytów reprezentant Polski - 23-letni Dominik Bury z Istebnej od początku był w czołowej grupie, a o jego zwycięstwie zadecydował finisz. Za metą mówił, że wiele zawdzięcza świetnej współpracy z trenerem kadry narodowej Lukasem Bauerem. Jej efekty widać od początku sezonu. Dominik Bury odniósł tej zimy kilka sukcesów, zdobył m. in. punktowane miejsce w prestiżowym Tour de Ski, zaliczanym do Pucharu Świata, jak również mistrzostwo kraju w biegu dystansowym. Ubiegłoroczny zwycięzca Biegu Piastów Pavel Ondrasek zajął siódme miejsce. Wyprzedzony został przez drugiego Polaka Kacpra Antolca. W rywalizacji pań po raz kolejny w tym sezonie w Jakuszycach rewelacyjną formę zaprezentowała Klara Moravcova, która o prawie dwie minuty pokonała swoją młodszą o 13 lat rodaczkę Annę Sixtovą.

Było bardzo ciężko, ale teraz jestem bardzo, bardzo szczęśliwa! - mówiła na mecie Klara Moravcova. - Warunki na trasie – z powodu pogody – były bardzo trudne, tory zawiewał śnieg. Najtrudniejszy odcinek był na Samolocie - dodała.

Prawie pół godziny później finiszowała najlepsza Polka Jadwiga Grynkiewicz. To jedna z najlepszych na świecie zawodniczek wśród pięćdziesięciolatek, a jej występ we wczorajszym biegu był znakomity. Tuż za nią ukończyły bieg 21-letnia Kamila Boczkowska i 38-letnia Anna Gałek, które także zaprezentowały się imponująco.

Bieg Piastów na głównym dystansie cieszył się znakomitą frekwencją. Na trasę wyruszyło 1635 zawodników z 30 krajów z Europy, Ameryki Północnej i Australii. Do mety dotarło 1619, co oznacza rekord w 44-letniej historii Biegu Piastów. Poprzedni wynosił 1592 osoby i został ustanowiony w 2009 roku, po wejściu Biegu Piastów do Worldloppet.