MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 1 czerwca
im. Jakuba, Konrada

Polskie zwycięstwo!

Wiadomości: Polana Jakuszycka
Niedziela, 1 marca 2020, 6:12
Aktualizacja: Poniedziałek, 2 marca 2020, 13:34
Autor: WAC/Stowarzyszenie Bieg Piastów
Fot. Tomasz Hołod/Bieg Piastów
Po ośmiu latach przerwy, dopiero drugi raz w tym wieku, Polak zwyciężył na głównym dystansie w Biegu Piastów. Reprezentant i mistrz Polski Dominik Bury wywalczył zwycięstwo po wspaniałej walce z rywalami z Niemiec i Czech. Wśród kobiet bezkonkurencyjna Klara Moravcova z Czech.

Bieg Piastów rozegrano, jak zawsze, na pięknych trasach w Górach Izerskich ze startem i metą w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach. Zawodnicy, którzy stanęli do rywalizacji będą pamiętać go do końca życia. Szalał wiatr, śnieg zasypywał trasę. Biegło się ciężko, ale atmosfera była znakomita i bardzo motywująca. Organizatorzy ze Stowarzyszenia Bieg Piastów skrócili wprawdzie trasę z 48 km do 42 km, ale wobec problemów ze śniegiem w innych krajach i tak mogą mówić o przychylności aury. W tym sezonie z powodu niekorzystnej aury odwołano biegi: Worldloppet w Niemczech, Austrii, Finlandii, Estonii i Japonii.

Stawiany w gronie faworytów reprezentant Polski - 23-letni Dominik Bury z Istebnej od początku był w czołowej grupie, a o jego zwycięstwie zadecydował finisz. Za metą mówił, że wiele zawdzięcza świetnej współpracy z trenerem kadry narodowej Lukasem Bauerem. Jej efekty widać od początku sezonu. Dominik Bury odniósł tej zimy kilka sukcesów, zdobył m. in. punktowane miejsce w prestiżowym Tour de Ski, zaliczanym do Pucharu Świata, jak również mistrzostwo kraju w biegu dystansowym. Ubiegłoroczny zwycięzca Biegu Piastów Pavel Ondrasek zajął siódme miejsce. Wyprzedzony został przez drugiego Polaka Kacpra Antolca. W rywalizacji pań po raz kolejny w tym sezonie w Jakuszycach rewelacyjną formę zaprezentowała Klara Moravcova, która o prawie dwie minuty pokonała swoją młodszą o 13 lat rodaczkę Annę Sixtovą.

Było bardzo ciężko, ale teraz jestem bardzo, bardzo szczęśliwa! - mówiła na mecie Klara Moravcova. - Warunki na trasie – z powodu pogody – były bardzo trudne, tory zawiewał śnieg. Najtrudniejszy odcinek był na Samolocie - dodała.

Prawie pół godziny później finiszowała najlepsza Polka Jadwiga Grynkiewicz. To jedna z najlepszych na świecie zawodniczek wśród pięćdziesięciolatek, a jej występ we wczorajszym biegu był znakomity. Tuż za nią ukończyły bieg 21-letnia Kamila Boczkowska i 38-letnia Anna Gałek, które także zaprezentowały się imponująco.

Bieg Piastów na głównym dystansie cieszył się znakomitą frekwencją. Na trasę wyruszyło 1635 zawodników z 30 krajów z Europy, Ameryki Północnej i Australii. Do mety dotarło 1619, co oznacza rekord w 44-letniej historii Biegu Piastów. Poprzedni wynosił 1592 osoby i został ustanowiony w 2009 roku, po wejściu Biegu Piastów do Worldloppet.

Twoja reakcja na artykuł?

15
88%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
6%
Smuci
0
0%
Złości
1
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Będzie rondo – kierowcy nareszcie odetchną

Skwer Radiowej Trójki przetrwa?

Sobota ze sztuką nowoczesną

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~ 1-03-2020 14:33
Brawo Kamila Boczkowska

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Radny Mariusz Gierus pokieruje pogotowiem

Czołowi tenisiści sparowali na jeleniogórskich kortach

Ruszy karuzela stanowisk?

Tenisowe sparingi przy Sudeckiej

Urząd Marszałkowski przejmuje linię kolejową do Świeradowa Zdroju

Sonda

Otwarcie szkół dla najmłodszych uczniów nie oznacza normalnej nauki, tylko zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Czy to ma sens?

Oddanych
głosów
974
Tak
27%
Nie
69%
Nie wiem
4%