MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Polskie stroje ludowe w "Muflonie"

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 12 czerwca 2014, 12:42
Aktualizacja: 13:15
Autor: Mestra
Fot. Mestra
Wczoraj (11.06) w Miejskim Domu Kultury "Muflon" odbyło się oficjalne otwarcie wyjątkowej wystawy "Polskie stroje ludowe". Pierwsza tego typu ekspozycja w Jeleniej Górze przyciągnęła do Sobieszowa miłośników folkloru, którzy nie zlękli się burzowej pogody.

W pięknie zaaranżowanej Galerii "Muflon" na gości czekał poczęstunek w postaci wiejskiego stołu, na którym znalazły się wielkie bochny chleba, domowy smalec, ser biały, świeże owoce i warzywa a napić się można było kwasu chlebowego. Po pokrzepieniu ciała, goście mogli nacieszyć ducha podziwiając zgromadzone eksponaty.

W zbiorach wystawy znalazły się unikatowe fotografie Hansa Hildenbranda, realizowane dla National Geographic w latach 1930-’35 ze zbiorów Photo Channel, wystawa plenerowa - łowicki strój ludowy na dawnej fotografii, lalki w strojach ludowych ze zbiorów Janiny i Bernarda Kielaków, reprodukcje „Polskie stroje ludowe” zebrane pod kierownictwem naukowym Jana Manugiewicza oraz oryginalne stroje ludowe wypożyczone z Muzeum Wsi Kieleckiej.

- Sztuka ludowa chłopów polskich ma poważne osiągnięcia w architekturze drewnianej, w konstrukcji i dekoracji sprzętu domowego, ale najwyższą jakość osiągnęła w stroju, jako zewnętrznym wyrazie indywidualizmu grup regionalnych - wyjaśniali organizatorzy podkreślając, że strój nie był jedynie zestawem odzieży. - Był ważnym elementem przynależności regionalnej i godności stanowej wieku, zamożności i stanu cywilnego ludności wiejskiej.

Wystawę można oglądać do końca czerwca od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-19.00, wstęp jest bezpłatny.

Wystawa „Polskie stroje ludowe” jest częścią projektu V Międzynarodowy Festiwal Folkloru - tradycja inspiruje. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~bardzo fajne 13-06-2014 23:54
Piekne stroje ludowe , szczególnie zdjecie nr 15!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

O jeleniogórskim rynku

Chcą powtórki wyborów!

Poranek Rodzinny w „Muflonie” – w niedzielę

Magiczny wieczór z Cleo i Pectus

W Żeromie z... Żeromskim!

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
775
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
9%