MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Polskie stroje i tańce ludowe “księżniczki polskiego malarstwa”

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 21 września 2015, 14:20
Aktualizacja: 14:48
Autor: Manu
Fot. BM
W Muzeum Karkonoskim otwarto wystawę prac najsłynniejszej polskiej artystki okresu międzywojennego Zofii Stryjeńskiej pt. “Polskie stroje i tańce ludowe z kolekcji rodziny Żerlicynów–Żarskich”. Ekspozycja potrwa do 11 października.

- Była nazywana “księżniczką polskiego malarstwa”, jedną z najbardziej oryginalnych artystek okresu międzywojennego w Europie, współtwórczynią polskiego art déco i narodowego nurtu w sztuce – opowiadała o Zofii Stryjeńskiej dyrektorka Muzeum Karkonoskiego Gabriela Zawiła.

W Muzeum Karkonoskim zaprezentowanych jest trzydzieści prac pochodzących z prywatnej kolekcji. Fascynacja Zofii Stryjeńskiej sztuką ludową przejawia się w tematyce prac i kontrastowych zestawieniach żywych barw. Na ekspozycji będzie można zobaczyć prace inspirowane polskimi tradycjami ludowymi pochodzące z dwóch cykli: “Polskie stroje ludowe” i “Tańce polskie”.

- Stryjeńska w latach międzywojennych zaliczana była do grona najpopularniejszych artystów w Polsce – mówiła Gabriela Zawiła. - Zawdzięcza to głównie naznaczonemu indywidualnym stylem oraz nowatorską formą malarstwu. Tematyka jej prac nie była wyszukana, zazwyczaj zaczerpnięta z codzienności. Jej obrazy zaskakiwały jednak oryginalnym sposobem ujęcia tematu, bogactwem zestawień kolorystycznych, częstym traceniem zasad perspektywy - dodaje dyrektorka muzeum.

Wśród licznych gości obecni byli także właściciele kolekcji, a uroczystość otwarcia uświetnił porywający występ kapeli góralskiej “Janicki”.

Góralska kapela “Janicki” powstała w 1999 roku i tworzy ją rodzina Janików z Borówna. W 2003 roku do kapeli dołączył prawie 30 osobowy zespół “Janicki” utworzony na bazie chóru Te Deum z Czarnego Boru. Od 2010 roku zaczęła się również systematyczna praca z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Czarnym Borze. ”Janicki” pielęgnują tradycje ojców swoich przybyłych za chlebem na ziemię dolnośląską po II wojnie światowej z tzw. Szerokiego Podhala. Są kontynuatorem zespołu góralskiego działającego w Czarnym Borze do lat 70-tych XX wieku, a założonego przez Wincentego Kurnytę w 1946 roku. Prezentują folklor góralski szerokiego Podhala: zwyczaje, stroje, gawędy i gwarę, specyficzny humor góralski, muzykę i taniec.

Skład kapeli “Janicki”: Jarosław Janik Harnaś - ojciec, założyciel i prowadzący, skrzypce – prym, trombita, fujarki i piszczałki, koza, końcówka, złóbcoki, akordeon, klarnet, klawisze, no i śpiew, Anna Janik – matka, basy góralskie i śpiew. Joanna Janik - córka, skrzypce - sekund i basy góralskie, solistka śpiew i taniec. Mateusz Janik – syn, skrzypce - prym, trombita i śpiew. Karol Janik - Syn, skrzypce - sekund, złóbcoki, trombita, fujarki, solista śpiew i taniec. Wojciech Janik - syn, skrzypce - sekund, trombita, róg pasterski, śpiew i taniec.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czyżby Andrzej Duda?

Nowa wystawa w Muzeum Tkactawa

Soboty z artystami

Cieplickie place

Dzisiaj ruszają letnie koncerty organowe

#Norwidwdomu – poezja

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Frekwencja dopisała. Będzie skatepark?

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
579
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
13%