MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Politycy chcą walczyć o 20 dodatkowych milionów złotych dla szpitala

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 14 listopada 2012, 15:24
Aktualizacja: Czwartek, 15 listopada 2012, 11:19
Autor: Angela
Fot. Angela
W samo południe w jeleniogórskim szpitalu rozpoczęło się dzisiejsze (14.11) spotkanie radnych Rady Miasta w Jeleniej Górze, wicemarszałka, pracowników szpitala i związkowców, na temat problemów finansowych tej placówki. – Od wielu lat w kontraktach z NFZ –tem potrzeby pacjentów są niedoszacowywane, stąd nasz dług za nadwykonania w wysokości 20 mln zł, którego NFZ nie chce nam oddać – mówi Stanisław Woźniak, dyrektor szpitala.

Dzisiejsze spotkanie ma być pierwszym krokiem do wspólnej walki radnych, władz miasta, dyrekcji i pracowników Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej o wyższe kontrakty dla tego szpitala.

- Chcemy by w Ministerstwie Zdrowia i w Narodowym Funduszu Zdrowia usłyszano głos z Jeleniej Góry, o co od lat staraliśmy się z przewodniczącym Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jerzym Pokojem– mówił Jerzy Łużniak, wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego. – Od 2006 do 2012 roku kontrakt wzrósł niemal o 100 procent z kwoty około 50 do około 95 mln zł, ale w porównaniu z rejonem, jaki obsługuje ten szpital jest to jeszcze za mało o około 20 mln zł – dodał wicemarszałek. - Szpital przyjmuje pacjentów nie tylko z Jeleniej Góry, a przez brak środków cztery podstawowe oddziały są dostępne tylko dla pacjentów z tego miasta. Tymczasem z zestawień szpitala wynika, że około 50 procent pacjentów to mieszkańcy powiatów okolicznych i turyści (około 8 procent) – dodał.

Wicemarszałek Jerzy Łużniak podkreślał, że jakość pracy w jeleniogórskiej placówce, jak i jej możliwości leczenia są bardzo duże. Tymczasem w porównaniu do innych placówek medycznych na Dolnym Śląsku szpital w Jeleniej Górze jest pokrzywdzony. Potwierdza to również dyrektor szpitala.

- Na stronie NFZ-u wyraźnie widać jaka jest równica finansowania podobnych jednostek na Dolnym Śląsku i jaka jest dysproporcja w kontaktowaniu naszego szpitala - mówił Stanisław Woźniak, dyrektor szpitala. - Jest to kwestia pewnych zaszłości historycznych i określonego podchodzenia do potrzeb na danym terenie. W Jeleniej Górze od samego początku czyli od 1997 roku te potrzeby są permanentnie niedoszacowywane. Obecnie stać nas na to by płacić za leki, materiały medyczne i bieżące pensje pracownikom, ale jest to bardzo chwiejna równowaga, która wymaga od nas stosowania zabiegów oszczędnościowych. Jest to dramatyczna sytuacja nie dla szpitala, ale dla jego podopiecznych. 70 tysięcy osób, które leczymy w naszym szpitalu mają problemy zdrowotne wymagające pobytu na oddziałach szpitalnych wysokospecjalistycznych, w związku z tym nie możemy powiedzieć im, że mają czekać w kolejkach. Połączenie szpitali w Jeleniej Górze i Kowarach pozwoliło na oddłużenie na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych, ale teraz jest problem odpowiedniego kontaktu z NFZ-tem, i jest to część całego przedsięwzięcia, która nie została dopełniona i to musi się zmienić – dodaje dyrektor Stanisław Woźniak.

Obecnie zadłużenie szpitala sięga około 20 mln zł. Z każdym miesiącem ta kwota rośnie. Stąd tak zdecydowanie działanie władz samorządu lokalnego.

- Dzisiejsze spotkanie z radnymi Rady Miasta ma pomóc w przygotowaniu rzetelnego stanowiska popartego konkretnymi danymi. Nasze stanowisko w tej sprawie wyrażaliśmy już wielokrotnie i wszyscy są zgodni, że te kontakty dla jeleniogórskiego szpitala po prostu muszą być wyższe. Liczymy na to, że wspólne działanie w tej sprawie pomoże coś zmienić – podsumował Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Drzymały do remontu

Wizyta gości z Chin i... wpadka

Kosztowne parkowanie

Komentarze (43) Dodaj komentarz

Nοstradamus 14-11-2012 15:48
Nasze władze, szczególnie mister Complex nie reagują. Szpital obsługuje TURYSTÓW bo Kotlina Jeleniogórska TO JEDYNY OBSZAR TURYSTYCZNY NA DOLNYM ŚLĄSKU, nic z tej obsługi turystów szpital nie otrzymuje, lub marne grosze. W dodatku obecnie trwają w województwie podziały kasy z funduszu spójności na lata 2013-2020... i co? I nic! Cały ten fundusz trafi na ROZWÓJ TURYSTYKI WE WROCŁAWIU I LEGNICY!!! Dla Jeleniej Góry nie jest przeznaczona nawet 1 zł. Pomijam kasę którą jak zwykle wyrwie dla siebie Pan w kowbojskim kapeluszu, bo on dba o własny interes doskonale. Ja się pytam: GDZIE W LEGNICY SĄ TURYŚCI I PO CO TAM PRZYJADĄ?! Po co turyści mieliby przyjechać do Wrocławia, przecież tam poza kilkoma poniemieckimi bunkrami nic ciekawego nie ma! (ciekawego dla turysty)
~...piotr 14-11-2012 17:00
pieniądze podatników są przeżerane i wyprowadzane przez dygnitarzy i cwaniaków problemem nie jest brak kasy tylko sposób jej wydawania bo jak wytłumaczycie fakt że miasto Wrocław dofinansowuje dwie imprezy komercyjne kwotą 14 milionów ,muzeum w Jeleniej Górze dostaje 10 milionów dewastuje się park za kwotę 15 milionów przeprowadzając niby rewitalizację a brakuje na leczenie i ratowanie życia ludziom to jest kpina te patologiczne państwo zabiera nam 80 procent dochodu w różnego rodzaju opłatach i podatkach nie dając nam w zamian nic nasze podatki służą tylko grupie uprzywilejowanych darmozjadów
~x_l cieplice 14-11-2012 17:10
a Radni wybrani z woli narodu jeleniogórskiego nawet nie raczą odpowiadać na pisma zwykłych obywateli.
~Paul 14-11-2012 17:32
Hasło PO=PZPR popierajcie tuska i PEO i przed czasem umierajcie.Oto motto obecnie rządzących.
~J@ck 14-11-2012 18:28
Te jeleniogórskie muzeum do którego i tak nikt nie chodzi to ciepła posadka żony naszego prezydęta nadętego Complexa-Zawiły dlatego ma takie dotacje ,a praca jest w komfortowych warunkach,zwiedzający nie przeszkadzają w pracy bo ich tam po prostu niema.Co tam oglądać ?stare wazony i kieliszki ???
~kiro 14-11-2012 18:37
arogancja,cwaniactwo i niekompetencja personelu są na porządku dziennym.Najpierw niech zaczną szanować pacjentów i ich leczyć a potem dotacje.* sprzed kilku tygodni opisują jak potarktowali chorego z tętniakiem na SOR-że.Człowiek ten czekał 7 godzin na jokąkolwiek reakcję personelu po czym miał wylew i jest częściowo sparaliżowany.Uratował go od śmierci inny szpital.
arturek 14-11-2012 18:47
Komuno wróć!
~łubudubutoja 14-11-2012 19:13
A gdzie przedstawiciele "Milośnikow Cieplic" Ich szpital sprzedany.
~łubudubutoja 14-11-2012 19:23
Jeżeli jest tak źle to trzeba odwolać zarząd szpitala.A jak nie to wskrzesimy Feliksa D.
~ 14-11-2012 19:24
Nawet w czasach komuny nie było takiego bagna i lekceważenia ludzi. Wtedy człowiek bardziej się liczył. Dzisiaj tylko ekonomia i to sterowana przez złodziei.
~HaHa 14-11-2012 19:38
Jeleniogórski SOR woła o pomstę do nieba, bo jak tam się traktuje pacjentów, to wolę o tym nie pisać, bo doskonale większość osób o tym wie. Podam tylko przykład od samego siebie, że lekarze z SORu mówią mi, że mam nerwicę, a badania, które wykonałem w Akademickim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu jednoznacznie wskazują, że mam chorobę wieńcową, a do tego mam powiększoną lewą komorę serca. Jak widać nie tylko po moim przypadku, co tak naprawdę dzieje się u nas w szpitalu. Oni sądzą, że jak podadzą kroplówkę i do tego nospę, to człowiek wyzdrowieje niczym w serialu Na dobre i na złe...
~jose 14-11-2012 19:53
dlaczego nikt nie zrobi porządku w tym szpitalu skoro tylu ludzi jest niezadowolonych z jego podejścia do pacjenta i sposobu zarządzania
~w13 14-11-2012 19:56
po pierwsze Pan pokój musi przemyslec czy dobrze wybrał i namascił dyrektora...bo moze trzeba poszukac lepszego..to sie zdarza.. po drugie PO ma rząd/ ma przez to dyrektora NFZ/ ma sejmik ma miasto więc wszystko w ich rekach...jedyna taka szansa by naprawić wreszcie niesprawiedliwy podział pieniędzy dla szpitala..Legnica miała kiedyś polityków Unii chyba demkratycznej /wolnosci/ mec.rojka ..wałbrzych miał dyr. szełemieja/pelnomocnika marszałka z PO/ a my teraz mamy ...nasze pięć minut -gwiazdy z karpacza i czarnego więc zobaczymy co zrobią.. po trzecie NFZ ostatnio zwiększył kontrakt dla KCM o chyba 600% oczywiście kosztem szpitala..lekarze z okulistyki i nie tylko pracują/operują w szpitalu ale dorabiają/operują w KCM...co zabiera pieniądze które może dostać szpital itp...
~pacjent 14-11-2012 20:27
Zanim będzie mowa o pieniądzach trzeba zrobić rewolucję kadrową. Po pobycie w tym szpitalu mógłbym napisać kilanaście niewiarygodnych "jaj". Gdy trafiłem do innego szpitala za te same pieniądze była diagnostyka i obsługa bez zastrzeżeń. Pytano mie dlaczego w szpitalu jeleniogórskim nie interweniowałem gdziekolwiek. Nie interweniowałem, bo myślałem że przy tej zapaści służby zdrowia tak musi być. Dopiero w innym powiatowym szpitalu wydało mi się że to raj w porównaniu z Jelenią Górą...
~Iza 14-11-2012 20:51
takiego czegos jak w jeleniogorskiem szpitalu,to jeszcze nie widzialam!!!Puste sale(ex-kardiologia(Ip).,.Na polozniczym -7 mam,8 osob personelu!!!.Cieknace krany,"nieciekawe"toalety,.Ciekawe,czy pracownicy wszystkich szczebli tez tak w domach dopuszczaja do niegospodarnosci.I jeszcze co drugi lekarz dorabia w KCM....
~alo 14-11-2012 21:07
w tym szpitalu powinno sie zmienic podejscie lekarzy do pacjentow i dopiero rzadac wiekszych kontraktow
~Oleg 14-11-2012 21:11
Toi niech szpital urealni pensje pracowników, wtedy nie będzie generował takich strat !!! A nie kontrakty i po 20-40 tys. miesięczna pensja...obłęd!!!
~Panadol 14-11-2012 21:27
Gdzie jest etyka lekarska ? 3/4 psełdo specjalistów do swojego ogródka bym nie zatrudnil bo chwast by go przerósł . Z własnego doświadczenia .
~OBYWATEL 14-11-2012 21:35
Zwolnić 7 derektorów to i kasa się znajdzie, przekręt na przekręcie, BB dobrze wie jak to robić w białych rękawiczkach, otoczyła się bandą klakierów i ciągnie ile się da - Czarna Mamba górą
~precz_burkom 14-11-2012 21:36
Na czele stada osłów staje największy osioł ! Wystarczy przejrzeć zdjęcia. Głupota z tych ludzi aż bije. Co oni mogą wymyślić? Bezwolne prymitywy. Brud, smród na ulicach, to i tak samo w szpitalu. Matoły jeleniogórskie, wybrały na swych przedstawicieli złodziei i przekretów i zdziwieni, że KCM kwitnie, a szpital upada.... To jest właśnie dowód zdebilenia, o którym mówiła B.Sawicka... Może jakiś proteścik w sprawie tej pani przy okazji zrobić?
~Panadol 14-11-2012 21:39
Oni sa tak zapracowani . Tyle ,że mieszać kijem w wodzie każdy potrafi a o ludzkim podejściu do czlowieka to zapomnijcie .Począwszy od stołówki kończąć na specjaliśćie - witki opadają .
~cros 14-11-2012 21:43
To szczyt szczytów okazuje się,że to Zawiła i radni wpadli na pomysł pochylenia się nad losem szpitala.Ich zainteresowanie widac było jak po kolei i angielsku opuszczali obrady.Zaczął Zawiła potem Czernow i jeszcze kilku.Dobrze,że wytrwał Łużniak a Grodziński to szczyt niekompetencji.To stanowczośc szpitalnych związkowców i organizacji społecznych spowodowała,że sprawa nabrała głośnego wymiaru.Teraz sprawa w rękach Grodzńskiego.Albo spieprzy ,albo zbuduje front dla tej sprawy.Przewiduję,że i tak NFZ ten zbudowany przez Grodzińskiego front w ciepłym moczu rozpuści.
~Panadol 14-11-2012 21:44
Oni sa tak zapracowani . Tyle ,że mieszać kijem w wodzie każdy potrafi a o ludzkim podejściu do czlowieka to zapomnijcie .Począwszy od stołówki kończąć na specjaliśćie - witki opadają .
~Panadol 14-11-2012 21:49
Oni sa tak zapracowani . Tyle ,że mieszać kijem w wodzie każdy potrafi a o ludzkim podejściu do czlowieka to zapomnijcie .Począwszy od stołówki kończąć na specjaliśćie - witki opadają .
~błysk 14-11-2012 21:49
A dlaczego na zdjęciach nie ma pozostałych wybrańców narodu czyli senatora od Davos,posłanek Szmajdzińskiej,Machałek?
~precz_burkom 14-11-2012 21:56
Na czele stada osłów staje największy osioł ! Wystarczy przejrzeć zdjęcia. Głupota z tych ludzi aż bije. Co oni mogą wymyślić? Bezwolne prymitywy. Brud, smród na ulicach, to i tak samo w szpitalu. Matoły jeleniogórskie, wybrały na swych przedstawicieli złodziei i przekretów i zdziwieni, że KCM kwitnie, a szpital upada.... To jest właśnie dowód zdebilenia, o którym mówiła B.Sawicka... Może jakiś proteścik w sprawie tej pani przy okazji zrobić?
~Panadol 14-11-2012 22:04
Oni sa tak zapracowani . Tyle ,że mieszać kijem w wodzie każdy potrafi a o ludzkim podejściu do czlowieka to zapomnijcie .Począwszy od stołówki kończąć na specjaliśćie - witki opadają .
~ 14-11-2012 23:55
to jest k#### nie wiarygodne z jakiej racji na szpitale są jakiekolwiek limity to są instytucje użytku publicznego a nie fabryki pieniędzy
~wyborca1 15-11-2012 2:11
Zawiła to może .... zapalić fajeczkę !!!
~mydlenie 15-11-2012 7:02
"Politycy chcą walczyć..." z kim? Mamy wojenkę PO-PiS, a tu widać następną PO-PO. Do tej pory, prowadzone wojenki nic nie zmieniły, podobnie obietnice wyborcze pozostały w świecie wirtualnym. Nieudolność rządzących próbuje się załatwić stwierdzeniem "to nie ja- to on" czyli następca pani Kopacz.
~ 15-11-2012 8:30
Luzniak na Prezydenta
~do cros 15-11-2012 8:32
Co Pan taki zdziwiony. Zofia Czernow zazwyczaj opuszcza wszelkie narady tuż po jej uroczystym powitaniu...
~łubudubutoja 15-11-2012 8:37
Czy w naszym szpitalu są takie same praktyki ?http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103454,12858214,Najdrozszy_hotel_to_szpital__Pacjent_nie_musi__ale.html
~ 15-11-2012 10:22
tacy fachowcy na SOR pracują że nie potrafią odczytać zdjęcia RTG tz, ewidentne złamanie nogi a fachowiec chirurg wyzywa pacjenta żeby nie udawał bo noga tylko skręcona -MASAKRA
~pacjent 15-11-2012 11:11
a ja proponuję żeby w szpitalu wymieniono okna, bo straszne straty cieplne macie przez te mega nieszczelności i zróbcie docieplenie budynku, wtedy koszty eksploatacji na pewno zmaleją, to się opłaca w dalszej perspektywie.
~upss 15-11-2012 11:11
Ciekawa byłaby informacja kto z naszych władz i posłów leczy się w zwykłych przychodniach i szpitalach. Założę się, że preferują tylko prywatnych lekarzy, więc co ich obchodzi jakaś tam szara masa NFZ? A SOR to faktycznie makabra. Mój znajomy kilka lat temu prawie stracił przytomność przed gabinetem, bo babon go nie wpuścił do lekarza. "Przerwę mamy!"
~ed 15-11-2012 13:55
nie znam nikogo kto by się pozytywnie wypowiadał o naszym szpitalu i pracujących tam lekarzach. to co się dzieje to jakaś paranoja, przenoszenie pacjentów zamykanie oddziałów, raz działa jeden potem drugi. o leczeniu nie wspomnę. ludzie jak nie musicie to unikajcie tego szpitala jak ognia. lepiej się już wybrać w planowych sprawach do wrocka czy nawet wałbrzycha. potwierdzam tez wszystkie wpisy o SORze.
~łubudubutoja 15-11-2012 14:05
Bo się wszystko zaczęło od BB.
~krasnoludek 15-11-2012 14:50
Zmieńcie kierownictwo szpitala bo za parę miesięcy będziecie walczyć o kolejne 40 mln. Chyba, że PO koniecznie chce sprywatyzować szpital i szuka powodu.
~Monika22 15-11-2012 15:53
hehe zgrajcie w totka może akurat sie uda ;)
~poprawiaczka 15-11-2012 19:36
NIE "kontaktu z NFZ" tylko "kontraktu z NFZ". Nie "równica finansowania" tylko "różnica finansowania".
~ 17-11-2012 11:47
jestem pracownikiem szpitala i nie mogę patrzec na to co sie tam dzieje.Lekarze i kierownicy to niemalzre bogowie robią co chcą i gardzą wszystkimi.Płace dla normalnych ludzi mizerne,a kierownicy zarabiająduze pieniądze nic nie robia i terroryzuja swoich podwładnych po każdym przyjściu od dyrektora.Nieroby,to im powinno się dobrac do tyłków,za dużo zarabiają i w głowach im się poprzewracało
~ 17-11-2012 11:53
zrobili czytniki dla pracownikow,pózniej je wycofali kupe pieniędzy na to poszło ,a i tak wszyscy wychodzili kiedy chciel,kierownicy pracują do której chcą i nikt ich nie kontroluje

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Miejska inauguracja

Piechowice mają pomysł na komunikację miejską!

Tłumna Miedzianka Fest

Marzena Machałek o programie PiS

Trwa rozbiórka wiaduktu

Sonda

Czy majątki żon i dzieci polityków również powinny być jawne?

Oddanych
głosów
604
Tak
80%
Nie
16%
Nie mam zdania
4%