MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 5 lipca
im. Antoniego, Karoliny, Marii

Policjanci jednak niewinni!

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 2 czerwca 2007, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 2 czerwca 2007, 6:34
Autor: DOB
Fot. Jelonka.com
Korzystny wyrok dla funkcjonariuszy jeleniogórskiej drogówki oskarżonych w aferze mandatowej.

Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze utrzymał w piątek w mocy wyroki uniewinniające policjantów drogówki, orzeczone przez sąd niższej instancji.

Prokuratura oskarżyła mundurowych o zaniżanie mandatów karnych dla kierowców w okresie od 1997 do 2001 roku. Często wymazywali oni ostatnią cyfrę i na przykład zamiast 250 złotych kierowca musiał zapłacić jedynie 25 zł. Zamazywali też kwotę mandatu korektorem i nanosili inną, przestawiali przecinek, za każdym razem zmniejszając kwotę.

Obrońca funkcjonariuszy Andrzej Graunitz argumentował, że jego klienci zmieniali decyzję ulegając prośbom samych kierowców, którzy skarżyli się, że nie mieli pieniędzy na utrzymanie rodziny. W tej sprawie przesłuchano ponad 300 świadków.

Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze w grudniu ubiegłego roku wydał wyrok uniewinniający policjantów z większości zarzutów. Uznał, że nanoszenie poprawek na blankietach przed ich podpisaniem nie jest przestępstwem, gdyż jest to faza przygotowania dokumentu.

Skazani od roku do 5 lat więzienia w zawieszeniu oraz grzywnę zostali jedynie niektórzy z oskarżonych. Zostali też pozbawieni prawa do wykonywania zawodu ci, którym udowodniono, że nanosili poprawki po podpisaniu mandatu.

Sąd okręgowy na piątkowym posiedzeniu podtrzymał argumentację organu niższej instancji w sprawie nanoszenia poprawek przed podpisaniem mandatu, uznając apelację prokuratury za „oczywiście bezzasadną”. Co to oznacza? Że sąd nie będzie musiał nawet pisać uzasadnienia. Wyrok jest prawomocny.

Uchylono jedynie wyroki w części skazującej policjantów doszukując się błędów formalnych. Chodziło np. to, że jednego ze świadków nie przesłuchano, gdyż w kwietniu ub. roku wyjechał za granicę. Świadek wrócił po ok. pół roku i wydał oświadczenie, że jest gotowy zeznawać, ale już go nie wezwano.

Łącznie z 14 oskarżonych policjantów 5 zostało uniewinnionych całkowicie. Sprawy pozostałych będą rozpatrywane ponownie, ale tylko w części uchylonej.
Uniewinnieni mogą wracać do pracy od zaraz.

Kłopot w tym, że policja zatrudniła już nowych funkcjonariuszy do drogówki.
– To niczego nie zmienia – mówi nadkom. Edyta Bagrowska, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. Nie potwierdziła, czy będą przesunięcia. Zapewniła jedynie, że nie przewiduje się zwolnień. – Najwyżej będziemy mieli bardziej liczną drogówkę – powiedziała.

Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu musi zapłacić wracającym do służby tzw. wyrównanie pensji. Przez blisko 3 lata, kiedy trwało postępowanie, zawieszeni funkcjonariusze otrzymywali jedynie połowę wynagrodzenia, byli też pozbawieni tzw. trzynastek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Wzrost bezrobocia w powiecie lwóweckim

Komentarze (32) Dodaj komentarz

~chrispol 2-06-2007 9:44
Brawo, jak wyjadą na ulice to sobie odrobią! Brak słów... Lepper i jemu podobni znowu górą.
~DO Pana Redaktora z NOWIN 2-06-2007 10:09
No i co panie śledczy "GOK" z Nowin? Narobiłęś pan szamba, 17 ludzi zawieszonych przez 3 lata, stan Policji przez te zawieszenia prawie terminalny, rodziny gliniarzy w rozsypce. Wszystko to kosztem kilku groszy za artykuł. A "GOK" Milczy, bo pisanie o uniewinnieniu nie jest już takie poczytne.
~locke 2-06-2007 10:28
Może jak będzie podwójna drogówka to coś się poprawi na ulicach. Może będzie mniej k...nów za kierownicą.
~Danwil 2-06-2007 10:39
Nie ma co sie bać o biedę strażników. Dorobią sobie na handlu koło ryneczku przy Rondzie. W piątek jeden z prominentnych strażników z Zabobrza sprzedawał towar klientom. Chował sie strasznie za stelaż pawilonu. Odbiera nieuczciwie prace ludziom z ryneczku. Tyle tylko że ostatnio chowa sie za towar i za poły pawilonu. Pewnie jest mu wstyd. Myśli że go nie widać. A obserwuje go wiele oczu z ryneczku.
~kosa 2-06-2007 12:03
rzucam pracę na wlasny rachunek , nie będę dostawcą ciężko wypracowanych podatków do budżetu , aby takim policjantom lekką rączką wyplacano!jakieś niby zaleglości– to skandal , niech spróbują sami wypracować legalnie zlotówkę a nie brać co miesiąć z kasy budżetowej bez względu na wyniki i jeszcze do tego jakieś 13 –stki! Teraz w nadmiarze będą zagnieżdżać sie grupami na rogatkach i poboczach tych kilku koślawych ulic jeleniogórskich– a zlodzieji samochodów, nocnych chuliganów i tak nie zlapią – a mandaciki dla statystycznych efektów prężnej poliji to ciężka stresująca robota ! , zwlaszcza jak się tak sterczy przy drodze , a zlodzieje dzialają.A spoleczeństwo pracuje na podatki.
~Danwil 2-06-2007 12:04
chyba ci się pokręciły fora Co do policjantów to cóż... czy to dobrze czy źle pożyjemy zobaczymy
~droga 2-06-2007 13:27
powiem tak i tak nie wrócą do pracy na drogę ci uniewinnieni policjanci bo kto by ich chciał żeby znów mieszali i byli panami nie wiadomo dla kogo. Niech lepiej już na emeryturę sie wybiorą !!!!!
~roman 2-06-2007 16:10
–––pewnie BOG tak chcial ........
~krzys 2-06-2007 16:17
to moze wreszcie wroca prawdziwi policjanci z drogowki!bo ci co teraz sa to skandal!w calym kraju idzie sie "dogadac"a ci co sa teraz to uparciuchy!!!
~normalny 2-06-2007 16:33
Ta dyskusja jest żenująca. Chyba nikt nie został z Was pozbawiony pracy przez 3 lata i nikumu z Was nie ZABRONIONO pracować na utrzymanie swych rodzin przez ten okres... a tak wyglądała sytuacja tych policjantów... i za co? Za to, że na drodze ulegli argumentom ukaranych i obniżyli wysokość mandatu czym spowodowali, że rodziny ukaranych miały za co żyć do końca przysłowiowego miesiąca. W końcu rozsądek okazał Sąd Okręgowy i zakończył tą farsę.
~Do kosa 2-06-2007 17:11
A policjant to nie płaci podatku co ?
~Były.... 2-06-2007 18:13
Szczerze wierzyłem że policjanci zostana uniewinnieni, i tak sie stało, dla pozostałych również wszystko wskazuje że i oni powrócą do słuzby. Jestem przekonany iż są przesłanki ku temu. A temu który zwie się KOSA to życze aby trafił na KAMIEŃ pewnie by zrozumiał. Pozdrawiam
~Kosa 2-06-2007 20:23
walnij se baranka, w ścianę. Masz racje rzuć swoją prace i przejdź do policji zobaczysz jaki to łatwy chleb.
~życzliwa 2-06-2007 21:31
Wszystkim uniwinnionym już teraz i tym co zosatna uniewinnieni już niedługo ( bo tak się musi stać ) życzę mądrzejszych przełożonych w przyszłości niż ci którzy Was zawiesili na blisko 3 lata. Powodzenia
~FAJE CHLOPALKI 2-06-2007 22:18
CO ZA FAJNE CHLOPY Z TEJ STAREJ GWARDI BYLI TESKNIE ZA NIM WRACAJCIE CHWALA SADOWI ZA TO
~kosa 2-06-2007 22:52
mam skalę porównawczą – w budzetówce bierze się forsę za przychodzenie , niekiedy za jakieś czynności ale jest spokój bo za delikwenta zaplacą podatek skladkę chorobową , ubezpieczenie ,a praca na wlasny rachunek to nie przelewki nie ma z kim igrać i od kogo żądać należy efektywnie tyrać , nie ma komu się pożalić po 12 godz. roboty, która musi dać rezultat w dostarczeniu podatku ,ZUS , itd nie ma urlopu ,sanatoriów, wolnych sobót i niedziel Przecież tak dobrze jest że każdy ma możliwość przejścia do biznesu , możliwości są nieograniczone – ale wszyscy się boją takiej pracy jak diabel święconej wody – wolą narzekać i żądać ale siedzieć na posadzie państwowej .Bylem na takiej i z nudów ją porzucilem. Widzę niekiedy jak w czasie pracy budżetowcy robią zakupy , konsumują obiadki a dnióweczka leci– wszyscy otrzymują pobory i oplatę na podatek i inne skl.. Ale oni nie tworzą dochodu narodowego tylko koszt na który musi wypracować biznes.A im mniejsze koszty tym bogatsze państwo i lepsza ochrona zdrowia."Barankowi" radzę rzuć robotę w mundurówce i zacznij od straganu ,albo w Domu dziecka od stoiska są tam wolne , albo zacznij od ukladania glazury, roboty jest po uszy. a forsy jeszcze więcej , przekonasz się co to znaczy zarobić! i wszystko rzetelnie oplacić! jak to porównasz to powiesz gdzie jest latwy chleb.Zrozumiesz jaka jest różnica pomiędzy braniem poborów i rozmaitych należności a wypracowaniem i zarobieniem na należności.
~Kosa 3-06-2007 7:16
Co na to Twój lekarz ?
~do kosa 3-06-2007 10:18
Od lat sam powadzę działalność i sam zarabiaam na siebie i swoich pracownikó . Twój żal jest skierowany nie tam gdzie powinien , za problemy firm prywatnych nie odpowiadają szeregowi policjanici tylko rząd i ministerstwo finansów . Jakoś nie zauważyłem bym zapłacił niższe podatki gdy przez 3 lata policjanici byli zawieszeni i nie wypłacano im należnych poborów . Teraz też nie zapłacę więcej by im to wyrównać
~obserwator 3-06-2007 10:50
dobrze że ci nowi to w łapę nie biorą jak poprzednicy bo ci to dopiero byli paniska a jak się to komuś nie podoba to niech nie łamie przepisów i nie będzie musiał mandatów płacić i kombinować jak tu by go nie zapłacić a tak na marginesie to nie ma co poprzedników żałować bo sami sobie taki los sprawili !!!!!
~do kosa 3-06-2007 10:53
pajacyku malutki jak ci tak szkoda to zapisz sie do np. Policji potrzeby sa wiec zaznasz tego slodkiego chlebka.
~Mundurowy do kosa 3-06-2007 14:55
Chłopie o czym Ty piszesz ? Masz jakieś pojęcie o pray w Policjii ? Praca w święta, w nocy, jeden weekend w miesiącu wolny, styczność z lumpami, brudasami, narkomanami, przestępcami itp. A co do zarobków to każdy z Policjantów ma podstawową pensje ok. 1200–1300 zł i aby zarobić swoje 1500–1700 to musi mieć miesięczne wyniki np. złapać złodzieja, zatrzymać paru pijanych kierująćuch i inne. Więć nie pisz że pieniądze w Policji dostaje się za przyjście do pracy bo o tym nie masz pojęcia. Dostałeś kiedyś mandat, a pewnie nie było to po Twojej myśli i dlatego pleciesz bzdury nie wiedząc do końca co piszesz !!!
~Ty Mundurowy 3-06-2007 17:44
Ponosi Cię
~Mundurowy 3-06-2007 23:06
No w sumie mnie poniosło, głupi czy niedorobiony jakiś jestem, prawda jest taka że mamy w policji podstawową penję i cholernego lenia, aby kogokolwiek gonić
~anzelm kupka 4-06-2007 10:18
Najciemniej pod latarnią... Ulegali presji biednych kierowców... Cóż za serduszka...A może nie rezygnujcie jednak z tego wyroku! W rządzie jest paru z wyrokami, może to jest szansa dla was?! Na wiejskiej płacą lepiej, a mając wyrok w zawiasach łatwiej się tam teraz dostać!!!
~DO: KOSA / MUNDUROWY 5-06-2007 8:03
mundurowy lepiej już nie pisz swoich komentarzy... do kosa: uwierz że wolałbym pracować na straganie za 1000 zł miesięcznie (i zawsze dorobić coś na boku) niż pracować w Policji. Jedyne co mnie tu trzyma to emerytura po 15 latach – bo napewno nie zarobki!!! Jak chce wypić piwo to muszę w domu bo gdzie nie pójdę to ludzie krzywo się patrzą, a młodzież dodatkowo chce sprawdzić kto jest mocniejszy: ja czy ich 5 chyba lepiej żeby na ulicy pracowali doświadczeni funkcjinariusze niż nowo przyjęte dziewczyny? to prawda że moja pensja to pieniądze podatników. Jeśli Ci to nie odpowiada to wskaż rozwiązanie – zlikwidować Policję? a kto będzie pełnić funkcję Policji? Ty? Pozwól że wyprowadzę Cię z błędu – my nie organizujemy zawodów pt. "kto będzie dziś największym ch..., wystawi najwięcej mandatów i weźmie jak najwięcej w łapę" pomyśl 2 razy zanim coś napiszesz
~Grześ 5-06-2007 11:11
Piszecie, że ci nowi nie biorą a od mojego kolegi miesiąc temu wydarli 1500zł. Za odstąpienie od …..
~Ewa 5-06-2007 11:14
Serdecznie gratuluję tym wszystkim, którzy mają to za sobą
~Bogdan 5-06-2007 12:09
Obserwuję sprawę policjantów od dłuższego czasu. Z racji mojego przyszłego zawodu starałem się zbadać pod względem prawnym całą tą sprawę. Uważam, że w tym przypadku nie może być mowy o przestępstwie. Okres, na jaki zostali zawieszeni jest zupełnie niezrozumiała. Dlatego uważam że ci wszyscy policjanci którzy zostali tak potraktowani przez swoich przełożonych powinni niezwłocznie wnieś pozew do Sądu o odszkodowanie.
~Kolega 5-06-2007 12:21
UWAGA!!! W KMP chodzą słuch, że Pan? Komendant pomimo uniewinnienia chce was rozrzucić po terenie. Nie dacje się!!!
~Beatka 6-06-2007 16:29
Gratulacje dla adwokata Graunitza. Bronił tych policjantów koncerowo.
~Stanisław 12-06-2007 18:01
Ciekawe jest, kto poniesie koszty ewentualnych roszczeń tych policjantów. Moim zdaniem odpowiedzialność powinna spaść na przełożonych /osobiście/. Komendant Wojewódzki albo i Główny powinien dokładnie zbada tą sprawę i rozliczyć te osoby za brak gospodarności i narażenie Policji na straty.
~Magda 14-06-2007 20:28
Popieram jestem całym sercem z wami!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kampania: Karkonosze – dodaj do ulubionych  

Jest gdzie chodzić – konkurs

Interwencja w Jeżowie  

Spotkali się z Beatą Kempą

Wjechał do Polski nielegalnie i był pijany

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1417
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%