MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Policjanci ćwiczyli przed sezonem… narciarskim

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Czwartek, 18 grudnia 2008, 15:52
Aktualizacja: 15:53
Autor: TEJO
Fot. Policja
Aby dobrze przygotować się do nadchodzącej zimy, dziś stróże prawa uczestniczyli w szkoleniu w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Wkrótce 20 funkcjonariuszy często będą widywać narciarze, których nie powinien zdziwić widok policjanta na… snowboardzie.

Wszystko w ramach corocznej akcji „Bezpieczne stoki”. – Zgłosiło się 20 funkcjonariuszy, których wkrótce będzie można zobaczyć na stokach w Karpaczu, Szklarskiej Porębie i na „Łysej Górze” w Dziwiszowie. Ewenementem w skali kraju są policyjne patrole na snowboardzie – poinformowała nadkom. Edyta Bagrowska z KMP w Jeleniej Górze.

Dzisiejsze szkolenie służyło udoskonaleniu nabytych już wcześniej umiejętności. Zajęcia prowadził Robert Pietryszyn, ratownik jeleniogórskiego Pogotowia Ratunkowego. Wiedza w zakresie udzielania pierwszej pomocy jest policjantom niezbędna: to właśnie oni często są pierwsi przy poszkodowanych w wyniku wypadku na nartach, kiedy patrolowane są stoki.

Policyjne patrole narciarskie wykonują przede wszystkim zadania prewencyjne, w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć. Zwracają baczną uwagę na sprzęt, który bardzo często narciarze pozostawiają bez opieki, legitymują osoby podejrzanie zachowujące, zwracają uwagę na kulturę i takt na stoku oraz w kolejkach do wyciągu, a także pilnują, aby narciarze nie zjeżdżali z wyznaczonych tras i nartostrad.

W przypadku turystów, którzy popełniają wykroczenia policjanci w zależności od sytuacji stosują pouczenia lub będą nakładać mandaty karne. Przykładem może być ukaranie na Kopie w Karpaczu przez patrol narciarski turysty z Niemiec, który niszczył kosodrzewinę. Mężczyzna otrzymał mandat karny w wysokości 200 zł..
Policyjne patrole narciarskie w Karpaczu funkcjonują już od 4 lat. Na pozostałych stokach kotliny od dwóch roku.

– Podsumowując ich działanie można jednoznacznie stwierdzić, że są skuteczne, bowiem od czasu ich działania ustały kradzieże sprzętu narciarskiego, co w latach ubiegłych stanowiło poważny problem – mówi nadkom. Edyta Bagrowska. – Zgłoszeń dotyczących kradzieży sprzętu oraz kradzieży z włamaniem do samochodów w latach ubiegłych w okolicach stoków narciarskich było kilkanaście miesięcznie. Po wprowadzeniu patroli narciarskich tych zgłoszeń nie było wcale lub tylko incydentalne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~olo 18-12-2008 17:30
lenie znaleźli sposób na jazdę wyciągami za darmochę
rymcycymcy 18-12-2008 18:22
Bardzo fajnie. Szczególnie jak w czasie ferii przyjedzie chamstwo z centrali, to policjanci mogą się przydać :) PS: czy ktoś myslał, żeby ich wyposażych w jakieś malutkie fotoradarki ? W wolnych chwilach mogliby oddać się ich ulubionemu zajęciu ...a krzaków w górach nie brakuje ;)
~er 18-12-2008 20:09
fenomen.
~pawels 18-12-2008 20:30
jezdze w szklarskiej od 6 lat i jeszcze nigdy nie widzialem policjanta :0
~leon 18-12-2008 20:46
Śmiech na Maxa , Smerfy na snowboardach , hehe , jak będę ich mijał to wysmieje ich , jeszcze ich na stokach nie było , wont ze stoków !!!
~Zdzichu 18-12-2008 22:00
Rymcym jak - za przeproszeniem - coś pierdnie, to nie wiadomo czy śmieć się czy płakać. Coś Ty za krzaki widział na nartostradach czy grzbiecie gór. chamstwo to ja nie powiem gdzie mieszka, bo znowu rozryczą się jelenie. A Ty to chyba pół pensji wydajesz na mandaty za łamanie przepisów drogowych, stąd chyba u ciebie taka nienawiść do policajów. Rodzice i szkoła Cię nie zsocjalizowali, a jak w końcu wsadzą Cię do mamra za te " wyczyny", to zrozumiesz, że przestrzeganie prawa i uśmiechanie sie do mądrzejszych od siebie (czyli wszystkich) to Twój podstawowy zasmarkany obowiązek!
~marciarz 18-12-2008 22:08
a na lysej gorze w tym sezonie znowu bedzie mozna jezdzic po trwawie!bo sniegu pewnie nie bedzie!!!a najlepiej jechac do czech bo oni sa kilka lat przed nami!!!!!!!!!!!!!!!
~snowrider 19-12-2008 0:52
policja na snowboardzie hehe, ciekawe czy bedą mieli szerokie spodnie? :D
~fbp 19-12-2008 1:08
a moze tak sanki z kogutem??:)))przynajmniej beda uprzywilejowani i nog sobie nie polamia:)))...wiecej policjantow na stokach=wiecej policjantow na L4:))) WMZ&JŚ:)
~ Krepy stok 19-12-2008 22:08
To juz prawie idylla w jeleniogorskiem, policjanci nie maja co robic w miescie z zlodziejami bo ich wytepiono z podpitymi menalami bo ich wytrzebiono, z narkomanami bo ich zlikwidowano itd, teraz w ramach braku zajęc i dobrych poborow w zakresie wczasowej platnej pracy, bedą hulac na stokach i udzielac gremialnie pomocy medycznej jakby byli medykami po szkole pielegniarskiej.. Lepiej zbijac bąki na rekreacyjnych stokach narciarskich jak dokonac przebrania i prowokacji na Kiepury i wylapac bandytow napadajacych wieczorem na ludzi. A pobory i czas do emeryturki leci a narod liczy na ich ochrone - takie cuda , to nowość.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czyżby Andrzej Duda?

Bestie A. Cieślińskiej w Muzeum Przyrodniczym

To teren zapuszczony

Będą remonty ulic

Drzymały i Flisaków gotowe – od kiedy MZK?

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
799
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
14%