MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

Policja zza biurek na ulice

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 9 lutego 2010, 8:07
Aktualizacja: Środa, 10 lutego 2010, 9:19
Autor: Angela
Fot. Angela
Od kwietnia Jelenią Górę i Szklarską Porębę ma patrolować więcej policjantów. Będzie to dodatkowych kilkunastu funkcjonariuszy, którzy odejdą od biurek i dyżurek, a na ich miejscach zasiądą cywile. Planowane jest również 1200 dodatkowych służb i jeszcze większe wykorzystanie służb prewencyjnych np. z Legnicy.

Obecnie w terenie pracuje ponad stu jeleniogórskich funkcjonariuszy. Od kwietnia dołączy do nich kilkanaście osób. Jak zapewnia Zbigniew Ciosmak, komendant jeleniogórskiej policji, zmiany nie wynikają z konieczności, ale są realizowane dla profilaktyki.

– W tym roku zwiększy się ilość policjantów w służbach patrolowych w skali całej komendy – mówi podinsp. Zbigniew Markowski, zastępca komendanta Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. – Dzięki czysto organizacyjnym zmianom kilkunastu policjantów więcej w porównaniu do roku poprzedniego będzie pracowało na ulicach, na drogach, w pogotowiu i innych miejscach. Każdy z policjantów wykonuje około 22 – 23 służb miesięcznie i może wykonać cztery służby dodatkowe.

W minionym roku tych dodatkowych służb wykonano około 600. W tym roku ich liczba zwiększy się o sto procent.
– Służby dodatkowe kierowane są w różnych porach dnia i nocy na główne deptaki i ciągi komunikacyjne – dodaje Zbigniew Ciosmak, komendant KMP w Jeleniej Górze. Dzisiaj niezależnie od warunków pogodowych każdego dnia w centrum miasta w obrębie placu Ratuszowego i ulicach przyległych jest patrol policyjny, ze strażnikiem miejskim lub psem.

Od wiosny poza służbami interwencyjnymi i dzielnicowymi dodatkowy patrol stały ma się pojawić w centrum Jeleniej Góry i w Cielicach na placu Piastowskim. Od kwietnia patrole w terenie mają zasilą m.in. dyżurni, których za biurkami zastąpią cywile.

– Nie będziemy likwidować komisariatów, ale będziemy odchodzić od służby dyżurnej – mówi Zbigniew Ciosmak, szef jeleniogórskiej policji. W pierwszej kolejności zmiany pojawią się w Szklarskiej Porębie, w przyszłości w Karpaczu i Kowarach. W odniesieniu do samej Szklarskiej Poręby powinno dać nam to pięć etatów więcej w terenie. Dyżurny sam nie udziela nikomu pomocy. Przekazuje on informacje, koordynuje służby, wypełnia dokumentację i pilnuje broni.

Dzisiaj to wszytko możemy zrobić bez udziału policjanta dyżurnego. Podobnie jak w innych miastach w Polsce, zastąpią go osoby cywilne. Tam, gdzie zlikwidujemy etaty dyżurnych, uruchomimy funkcję recepcyjną. Mamy już przygotowane etaty cywilne, na których zatrudnione osoby będą pełniły funkcję recepcjonisty.
Kiedy przyjdzie tam interesant, recepcjonista pokieruje go do odpowiedniej osoby. Funkcję organizację pracy policjantów kierowania patroli przejmie dyżurny miejski.

Dodatkowo w okresie ferii czy wakacji, czyli zwiększonego ruchu turystycznego, jeleniogórska policja będzie regularnie korzystała z pomocy oddziałów prewencji z legnickich oddziałów. – Dzisiaj policjanci z Legnicy wspierają nas w Szklarskiej Porębie i w Karpaczu – mówi Zbigniew Markowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno na basenie

Bezpieczniej nad Kaczawą

Śmieci zaleją gminę Podgórzyn?

Komentarze (54) Dodaj komentarz

~nino 9-02-2010 8:36
A może p. Ciosmak zastanowi się czy te 5 etat w terenie jest warte tego żeby na dyżurce siedział cywil i pilnował broni policjantom . PARANOJA
~na badania 9-02-2010 8:42
patrzac na statyctyki jakich czynow dopuscili sie ludzie a jakich czynow dopuscila sie policja to tu itu jest oczym pisac niekturzy policjaci powinni szukac pomocy u psychiatry.lub u psychologa prawa czlowieka oboeiazuja tagze policje
~ 9-02-2010 8:54
Panowie komendanci, może taki jakiś przykład, gdzie na świecie w "recepcji" komisariatu pracuje cywil? W ułan bator? No to rzeczywiście godne naśladowania. A w Niemczech, Francji, Angli, Szwajacrii, Czechach, USA, KAnadzie też cywile pracują na recepcjach komisariatów? Wam sie w główkach poprzekładało?
~ccc 9-02-2010 9:18
Ciekawe, kogo bedą zatrudniać na tych komisariatach? i za ile? 1300 brutto?ehhh
~bezdomny 9-02-2010 9:19
Cieszymy sie niezmiernie z tych planow ale nic panowie komendanci nie wspomnieli o tym ze oni tez wyjda zza biurek na ulice by zasilic szeregi patrolujacych policjantow.No i bezdomni ciesza sie z tych sluzb recepcyjnych wreszcie zapewnione bedzie dla nas miejsce noclegowe dzwonimy zamawiamy i rezerwacja pewna:) a w recepcji mamy do dyspozycji bron Ale tak mysle ze to fajny kawal na.......1 kwietnia Prima Aprilis:))))) a tak mialo byc dobrze:((((((((
~rdzenniak 9-02-2010 9:25
Co za idiota zaprosil panow policjantow ze szkolki z legnicy do szklarskiej poreby ??? Gnebia tych naszych biednych turystow za smieszne przewinienia , kto na tym zyskuje ??? Chyba tylko ten biedny policjant bo napewno nie my mieszkancy szkl.por. Wiecej takich policjantow w szkl.por. a nikt tu nie przyjedzie to sa chore dzialania !!! Co za idiota stoi za ta akcja ????? Szczelajcie do turystow , skalpujcie ich a skalpy wywieszajcie w UM.
~ 9-02-2010 9:39
Autorzy pięciu pierwszych wypowiedzi .... jesteście żałośni w swoim płaczu i po prostu jesteście dyletantami. Nie wiecie nic o policji i jak ona funkcjonuje na zachodzie. Takie zmiany przeszkadzają tylko tym co siedzą za biureczkiem i telefony odbierają a jacy ważni ....
~LUDZIE 9-02-2010 9:41
Wam nie mozna dogodzic, teraz narzekacie za malo patroli, jak ma byc wiecej to tez zle,puknijcie sie w te glupie prostackie lby- brawo popieram bedzie bezpieczniej
~xnkjldhn 9-02-2010 9:47
Na poczatek likwidacja dyżurek w Szklarskiej, potem Karpacz i KOwary. A potem co ? Pewnie Cieplice i Jelenia góra. Czyżby Pan Ciosmak miał m bliskie powiązania z Kononowiczem? To moze od razu zlikwidowac wszystko !
*piipi* 9-02-2010 10:04
~Mamy ..*ich ! ..Hi, ..a piszą tylko o dziewczynkach,które są *ozdobą pewnych uliczek ! ~BRAVO ! ..Angela *ukwieciłaś prawdą swoje *fajne pisanie !
*piipi* 9-02-2010 10:06
.. mam jeszcze pytanie: ..a gdzie *ONI stoją ?
*piipi* 9-02-2010 10:28
.."Policja zza biurek na ulice .."
~ 9-02-2010 10:30
panie Ciosmak,czas na emeryturę!!!!!!!!!
~mo 9-02-2010 10:51
Blady strach padł na biuralistów . Nie bójcie się koledzy trochę świeżego powietrza nie zaszkodzi pasibrzuchom, a wcześniejsze emeryturki to cacy a wyjście na ulice to be. Rzeczywiście tyle przestępców po ulicach chodzi.
~nn 9-02-2010 10:56
Bardzo ciekawy pomysł p.Komendanta- cywile będą na dyżurce wydawać broń i przyjmować zgłoszenia o przestępstwach itp.Można by też uruchomić tam handel bronią i innymi gadzetami policyjnymi.Prawda jest taka,że kilka etatów dyżurnych,które będą przesunięte do patroli mogą poprawić co najwyżej jakieś statystyki ale nie poziom bezpieczeństwa obywateli. Historia takich pozornych i ,,punkciarskich,, ruchów pokazuje, że w rzeczywistości pogarsza się tylko dostęp obywateli do policji. Jak to bywało w takich przypadkach( likwidacja komisariatu na Zabobrzu)- ludzie będą się na początku wściekać i psioczyć na policję, a potem przywykną do dziadostwa.Tak się psuje wizerunek Policji-tylko kogo to naprawdę interesuje.
~haha 9-02-2010 10:57
Najlepiej te dyżurki przenieść na plebanie, a może soltysów wsi oni tam mają gotowe stanowiska kierowania akcją. Proponuję w KMP Jeleniej Górze wsadzić cywili na haha "Recepcję" będzie 5 dodatkowych patroli. JAJA Jakieś to chyba są!!!!!!!
Cień 9-02-2010 11:56
<i> ostrzegamy Pana, że podobne posty mogą się dla Pana skończyć zabanowaniem - z poważaniem - Redakcja </i>
~emeryturka 9-02-2010 12:01
To już widzę jak dyżurni wyjdą na ulicę:) większość może odejść na emeryturę i pewnie to zrobią, a w patrolu znowu będzie brakowało ludzi. Cywil, który nie ma pojęcia o tej pracy to zaraz się zwolni jak zobaczy jak trzeba użerać się i za ile. A patrolom współczuje bo będą jeździć na każde zgłoszenie wtedy - większość jest nieuzasadniona! Może osiedlowe pijaczki załapią się na taką pracę:)
~aaa 9-02-2010 12:20
do "na badania". Tak jak prawa człowieka obowiązują każdego, tak również zasady polskiej ortografii dotyczą wszystkich, trudno mi więc uwierzyć, że można popełnić tyle byków, w tak krótkiej wypowiedzi. Myślę, że i Tobie przydałyby się kompleksowe badania psychiatryczne.
~postrzelony+++ 9-02-2010 13:45
z tego co wiem to nawet w Komendzie na Nowowiejskiej nie wypalił pomysł z recepcjonistka-stą bo nikt teraz tam nie siedzi. Czyli co ? Cywilny będzie teraz rozkazy wydawał policjantom ? Jestem z wami panowie dyżurni szkoda, że pan Komendant nie docenił Waszej pracy! A tak nawiasem dlaczego policjantom każą pocztę rozwozić przecież nie tego uczyli się na Szkołach Policji ? Pozdro dla wszystkich Jelonkowiczów
~ 9-02-2010 13:52
Wiadomo że Policjant składa przysięgę że dochowa tajemnicy którą ewentualnie mu powierzę,a kto mi zagwarantuje że dochowa jej CYWIL.Jak to się ma do tego że ciągle Policja walczy o wzrost zaufania,i należy się zastanowić czy takie podejście nie obniży tego zaufania.Szukamy w całej Polsce oszczędności nie zastanawiając się co nam to przyniesie w przyszłości.Każdy chce zabłysnąć czymś spektakularnym i to najczęściej zaburza zdrowe widzenie problemu.Nie pracuję w Policji i raczej nie korzystam z jej pomocy ale mam trochę lat i otwarte oczy,z tego co się słyszy wkoło to mamy w Szklarskiej dobrą i przyjazną nam normalnym mieszkańcom Policję,i po co to psuć dla marnych oszczędności.
~Jano 9-02-2010 14:14
no i wreszcie może wezmą się do roboty nieroby z za biurek, dawno bym tych grubasów pogonił po mieście
~s. 9-02-2010 14:52
Może tak dać na msze o nowe powołania do służby ?
~ 9-02-2010 14:57
Chciałem tylko dodać,że MSWiA to sami cywile, podobnie jak MON, MSZ, prokuratura, sądy itd. To dla tych, którzy tak strasznie są przeciwni cywilom. Na tzw. "zachodzie" cywile także zajmują się konwojowaniem skazanych, ale też pieniędzy itd. Pozdro. dla myślących.
~do ciena 9-02-2010 15:38
odwazny jestes i mocny w gabie, NA FOUM, a jak w praktyce? juz widze obelgi pod moim adresem -tylko tyle potrafisz ,pisz co chcesz i tak mam to gleboko w du........
~jasiu 9-02-2010 16:00
Nic nie będzie jak się przewietrzą na ulicy, a zresztą zawsze to mundur więcej na ulicy może wreszcie zobaczę Policję na ulicy ? Zresztą wystarczy przejść się obok komisariatu zawsze full radiowozów wokół komendy brak ludzi czy chęci?
~ 9-02-2010 16:01
Czas pokaże czy to było słuszne posunięcie,ale nie wiem dlaczego przypomina mi się w tym miejscu jak zmieniało się w Polsce szkolnictwo,też miało być pięknie a wyszło jak zawsze.Wspominam ten cud można by rzec z własnego doświadczenia.Moje dziecko było pierwszym gimnazjalnym rocznikiem,obserwowaliśmy jak nagle wyrwane z podstawówki małolaty poczuły się prawie dorosłe,a można było doskonalić to co było dobre.Dzieci znane dobrze nauczycielom od pierwszej klasy łatwiejsze do upilnowania.A tak dzieci w najbardziej durnym okresie swego życia rzucone w nowe miejsce płaciły często za ambicję kogoś dorosłego kto chciał zaistnieć za wszelką cenę.To ma się nijak do zmian w Policji ale jest adekwatne do decyzji jedynie słusznych DECYDUJĄCYCH.
Herne 9-02-2010 16:38
"Drogi" Cieniu! Z zainteresowaniem czytam kolejne Twoje komentarze na tym forum i wciąż się zastanawiam: czy to prowokacja, czy może zwyczajnie jesteś idiotą, który już dawno temu zatracił kontakt z rzeczywistością? Osobiście stawiam na tą drugą opcje... W kwestii tematu; cywil na miejscu dyżurnego? Brzmi to co najmniej niedorzecznie... Obawiam się, że wprowadzi to wiele zamieszania i szybko okaże się pomysłem chybionym... Posługiwanie się wytartym stereotypem "nierobów zza biurek" Pan Komendant gra troszkę pod publikę...
~Palkin 9-02-2010 16:48
Kochany Kononon. Nie będzie komisariatów, nie bedzie...........................nie będzie niczego !!!!
~ 9-02-2010 18:12
I słusznie , zwolnić wszystkich policjantów,rozdać broń i do dzieła. Czy takiej strategii uczyli na szkole którą ukończył komendant ?
~Dik 9-02-2010 18:53
Czy jest tam jakiś moderator? Czy nie czytaliście tekstu Cienia?. Wy jako redakcja udzielacie pomocnictwa w dokonanym przez cienia przestępstwa z art. 226 KK.
Locke 9-02-2010 18:57
Droga Redakcjo! bNie widzicie co wypisuje cień? On popełnia jawne przestępstwo, wy je publikujecie! Na tym polega polityka jelonki? Gratuluje. Propagowanie przestępstw!!!!
Locke 9-02-2010 18:58
Droga Redakcjo! bNie widzicie co wypisuje cień? On popełnia jawne przestępstwo, wy je publikujecie! Na tym polega polityka jelonki? Gratuluje. Propagowanie przestępstw!!!!
~do REDAKCJI 9-02-2010 19:33
ten pan Cien czasami pisze dorzecznie ale czasami sprawia wrazenie jakby byl pod wplywem "kleju" ale generalnie jest na NIE, wszystkich by zamykal,rece obcinal itp,czlowiek z kompleksami -negatyw-
~do policjantów 9-02-2010 20:49
Dlaczego nie zrobicie sprawy "cieniowi"?. Ten pan już chyba przesadził.
~zomo 9-02-2010 21:19
Może panowie komendanci wezmą paly i pokażą jak należy patrolować dzielnicę, będzie jeszce więcej dodatkowych patroli, chyba nie zapomnieli prawdziwej roboty policyjnej!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~ja 9-02-2010 21:21
Trzy czy cztery patrole więcej na ulicy nie poprawią bezpieczeństwa,natomiast profesjonalny dyżurny który zna się na swojej robocie i jest wsparciem dla policjantów w terenie-bezcenny.
Cień 9-02-2010 22:40
Cień 9-02-2010 22:50
A Obrębalski to co? auto sześcioletnie mu się psuje? moje ma 16lat i żwawo jeździ bez remontu i nie jest tak wypaśione jak jego. jak to mam nazwać? To nic innego jak wandalizm, albo przekręt.
~do cien 9-02-2010 23:04
Ale z ciebie pustak
Cień 10-02-2010 8:37
Do 19:30. Wiesz? Z tym klejem to trochę masz racji, może raczej to nie klej, a narkomańskie opary które codziennie muszę wdychać wracając do domu jednocześnie oglądając się czy nie zostanę zaatakowany nożem. Policja doskonale wie o tym i nie tylko o tym, ale jakoś nic nie może zrobić mimo że tyle im wskazałem. Może dlatego, że wśród tych ćpunów, jest synek policjanta?
Cień 10-02-2010 8:48
Drogi Locke. Przestępstwem jest to, że policjant broni bandytę. Tak po za tym, to co ja stwierdzam to można znaleźć na tym forum, tylko trzeba uważnie czytać.
*piipi* 10-02-2010 10:16
~CIEŃ .. tak trzymaj ! .. i uwolnij prawdę z smutnego więzienia !
Cień 10-02-2010 11:30
Piipi! Ja ciebie grzecznie proszę, pisz dalej swoje posty o mężczyznach, tam w policji jest pełno takich, pasujących do twoich postów. PRAWDA???
*piipi* 10-02-2010 16:17
..do - [~Cień .] .. *podejrzewam,gdyby w Policji było więcej zatrudnionych kobiet .. to Twoje serduszko miałoby *więcej fajnej radośći !~Prawda ?
~do pipi 10-02-2010 19:11
Rozumiem twoje ci.e.zkie życie. Ale polemika z kimś tak prymitywnym jak cień to już przesada.
~spokojny... 10-02-2010 20:23
Brawo dla P.Ciosmaka porzadek i sprawiedliwosc musi byc w J.G.Trzeba walczyc z bandytyzmem na ulicach i w dyskotekach.Wiecej kontroli operacyjnych,jezeli chodzi o narkotyki dla mlodziezy/dyskoteki-paby/Prosze tego pilnowac P.Kpmisarzu Ciosmak.sam pomoge ich zwalczyc.pozdraiwaim ......
~zdziwiony 12-02-2010 10:45
Panowie komendanci likwidują stanowiska dyżurnych. Pewnie chodzi o pieniądze jak zwykle. A w praktyce to na dyżurce i tak będzie musiał siedzie policjant z patrolu bo taki cywil, co nie zna pracy od krawężnika to szybko zestresowany pójdzie chorować i trzeba będzie płacić i jemu i policjanta z ulicy lub zza innego biurka wyciągać. Poza tym kto przeszkoli tego cywila? Sa szkoły dyżurnych cywilnych? Bedzie też musiał mieć dostęp do tajnych danych, danych osobowych itp. No i czy będzie prowadził książkę służby? przecież on nie na słuzbie.. czy bedzie mógł sprawdzić czy osoba, która przyszła na policje nie jest przypadkiem poszukiwana? Ja pracowałem kiedyś w podobnej słuzbie i sobie tego nie wyobrażam. Juz lepiej żeby nikogo tam nie było i dzwonek do drzwi a jakiś policjant (codziennie inny) wychodził i obsługiwał petentów.
~dyżurny.. 12-02-2010 10:48
Od kiedy to Markowski nie nosi munduru? czyżby zaczął nadzorować dochodzeniówkę? Ciosmakowi jakoś mundur nie przeszkadza w pracy..
~bvkls/Z 12-02-2010 14:25
Brawo Panie Komendancie!!!!! Z tego co się orientuję po godzinach urzędowania czyli od 16.00 do 8.00 rano za prace komisariatu odpowiada dyżurny. Rozumiem, ze jak go nie będzie Komisariat pozostanie bez nadzoru. To oznacza, ze pana policjanci zamiast patrolować ulice będą mogli siedzieć sobie spokojnie w budynku i oglądac TV, przycinac komara. No bo kto ich sprawdzi? Będziecie mierzyć ilość przejechanych km? Bedziecie powoływać zespól specjalistów od kontroli komisariatów? A może juz macie swojego człowieka który obejmie jakże niezbędne stanowisko Kierownika zmiany, czy jak go tam nazwał. Swoją drogą to fajnie będą mieli ci którzy będą pracowali w takim KP. Pozazdrościć!!!! Laba, że hej!! Zyć nie umierać!!! Ale Brak nadzoru może zemścić się szybciej niz Pan myśli.
~autor.... 13-02-2010 19:19
Informuje uprzejmie P.Komendancie,prosze kontrolowac dyskoteke /Street/ bramkarze handluja ekstazami.wiecej sluzb operacyjnych w dyskotekach.To zdrowie naszych dzieci....przychylny..
~gosc 78 14-02-2010 16:27
a kto zastąpi tych policjantów i kiedy nabór na ich miejsca ???
~chiobb 18-02-2010 9:34
W gruncie rzeczy pewnie chodzi o to żeby policjanci miast siedzieć poszli do ciężkiej roboty. Wszak ciężkie pienišdze biorš nie liczšc przywilejów takich jak : bardzo wczesne emerytury, mieszkania służbowe, ekwiwalenty mundurowe itd. Biurokratyczne przepisy, oraz rozwišzania systemowe stwarzajšce monolit z tego organu państwa majš swoje konsekwencje w postaci protestów funkcjonariuszy, którzy przyroœli do krzeseł. i biadolš o nieudolnych cywilach majšcych zastšpić niezastšpionych policjantów na dyżurkach. Pytanie : Panowie „super policjanci” skšd się wzięliœcie jak nie z cywili. To smutne, że w/w instytucja nie troszczy się o obywateli w postaci poprawy bezpieczeństwa poprzez ułatwianie dostępu do policjantów a co najważniejsze szybkoœci reagowania na wezwanie obywatela i udzielanie pomocy. Bardziej jest kojarzona z aparatem represji i to nie dla groŸnych przestępców tylko gnębi szarego człowieczka. No ale co można się spodziewać kiedy komendant zamiast podejmować merytoryczne decyzje w tym kierunku zajmuje się osobiœcie wykroczeniami drogowymi.(niedawno opisanymi w Nowinach Jeleniogórskich). Dużo jest do zrobienia ale nie pod tym kierownictwem.
~chiobb 18-02-2010 9:39
A jeszcze jedno tych panów na kierowniczych stanowiskach moim skromnym zdaniem należałoby wyciągnąć z tych ładnych garniturków i wbić w mundury służbowe szczególnie kiedy są w pracy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Czas na remont ulicy Ogińskiego!

Stalowe rumaki w Karpaczu

Słoneczny Trakt dla rowerzystów

Budowa łącznika rozpoczęta

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
984
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%