MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 19 września
im. Konstancji, Teodora

Policja radzi: zabezpiecz rower przed kradzieżą

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 20 czerwca 2019, 12:19
Aktualizacja: Sobota, 22 czerwca 2019, 6:42
Autor: 112
Jeleniogórscy policjanci zapraszają do udziału w programie prewencyjnym ,,Stop – rower oznakowany’’, polegającym m.in. na oznakowaniu rowerów.

Głównym celem programu jest ograniczenie zjawiska kradzieży rowerów na terenie miasta i powiatu jeleniogórskiego oraz umożliwienie szybkiej i jednoznacznej identyfikacji roweru w przypadku jego utracenia. Policyjne statystyki pokazują , że rowery kradzione są najczęściej z piwnic, komórek, balkonów czy sprzed sklepów.

Jak zabezpieczyć się przed kupnem kradzionego roweru i przed jego kradzieżą?

• Kupując rower, zwłaszcza używany, trzeba koniecznie sprawdzić jego numery fabryczne, które są zazwyczaj wybite na ramie i porównać je z podanymi w karcie gwarancyjnej - daje to pewność, że nie kupujemy roweru kradzionego.
• Jeżeli oferowana cena sprzedaży roweru jest bardzo niska, rozsądnym będzie zrezygnować z transakcji. Decydując się na kupno roweru z tzw. drugiej ręki, jeżeli nie posiada on zazwyczaj karty gwarancyjnej, należy odnotować w umowie kupna - sprzedaży jego numery fabryczne, które mogą okazać się przydatne przy ewentualnym zgłoszeniu kradzieży lub gdy rower był skradziony.

Dobrym sposobem na zabezpieczenie roweru przed kradzieżą są najprostsze metody takie, jak:

• oprócz oznakowania warto również spisać numer ramy oraz wszystkich innych części roweru (jeżeli takie posiadają) oraz stworzyć listę części naszego jednośladu,
• sporządzenie na kartce informacji dot. właściciela i jego roweru i umieszczenie jej tylko w znanym nam miejscu, np. pod siodełkiem,
• gdy nie ma numerów fabrycznych, można nanieść np. swój numer, np. PESEL
w warsztacie mechanicznym,
• przydatne w identyfikacji mogą się okazać wcześniej wykonane zdjęcia pojazdu, a zwłaszcza charakterystycznych elementów (np. zadrapań na lakierze),
• przemalowanie fragmentu jego ramy,
• wyposażyć go w solidny łańcuch i kłódkę aby przypinać go do trwałego elementu np. budynku, znaku drogowego, parkometru, balustrady, itp,
• gdy zostawiamy rower przed sklepem, to zawsze na widoku nigdy w bramie, za kioskiem, w korytarzu, w piwnicy itp,
• zawsze łańcuch przekładamy przez ramę roweru i tylne koło (nigdy tylko przez przednie koło),
• nie stosujemy jako zapięcie roweru do trwałego elementu cienkich linek, sprężynek
z zapięciami szyfrowanymi - można je łatwo przeciąć,
• dobrym pomysłem jest ubezpieczenie roweru.

Co zrobić, gdy zginie nam rower?

• Oznakowanie roweru nie gwarantuje nam 100% pewności, że rower nie zostanie skradziony. Głównym celem znakowania jest po pierwsze odstraszenie potencjalnych złodziei, a po drugie umożliwienie identyfikacji i odzyskania roweru w momencie odnalezienia roweru.
• Gdy zginie rower należy jak najszybciej skontaktować się z najbliższą jednostką Policji lub Straży Miejskiej.

Osoby zainteresowane oznakowaniem swojego roweru powinny skontaktować się z dzielnicowym ze swojego rejonu lub z Wydziałem Prewencji KMP w Jeleniej Górze, tel.75/75-20-330, 75/75-20-526.

Twoja reakcja na artykuł?

4
57%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
14%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
29%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Trwa "Davos" w Karpaczu

Wandale kontra naukowcy

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~mmmmm 20-06-2019 17:52
Polacy zabezpieczyc lepiej Polskę bo ż...ostwo robi co chce a żad zażydzony sprzedaje po cichu Polskę mącac 500+ itp Auschwitz może się stać obszarem eksterytorialnym. Czy będziemy mieli pierwszą enklawę Izraela w Europie? Posted by Marucha w dniu 2019-06-19 (Środa) Odpowiemy w ciemno: TAK. Admin Środowiska ż...owskie poczynają sobie coraz śmielej. Nie dość, że polscy podatnicy finansują takie antypolskie ośrodki jak Muzeum Polin czy obecne muzeum w Auschwitz, to jeszcze okazuje się, że całkiem poważnie wysuwa się postulaty aby niemiecki obóz zagłady w Brzezince uczynić obszarem zarządzanym przez Izrael lub środowiska ż...owskie.
~Przeciwko idiotom 21-06-2019 1:43
do: ~mmmmm (17:52)
Lecz się na nogi, na głowę to już raczej za późno...
~ 20-06-2019 19:58
Zabawne jest znakowanie rowerów przez policję.znakuja,niby wpisuje coś do kompa ale w razie kradzieży roweru kiedy zgłaszamy się do policji to okazuje się że nie mają żadnych danych nt roweru i właściciela .tylko oznakowali jakims niby pisakiem ale w bazie żadnych info
~uzi 20-06-2019 22:37
Oznakowanie pisakiem na ramie jest o kant d... Ani trwałe, ani żadnej bazy danych. Sposób na mydlenie oczu i wzrost poczucia bezpieczeństwa. Jak dla mnie za coś takiego policja powinna płacić odszkodowanie za skradzione rowery.
~Ja..... 21-06-2019 18:24
Najlepszym sposobem zabezpieczenia jest nie zostawiac roweru samemu a trzymac go w domu. Niestety :/
~1-2-3 21-06-2019 23:32
Najlepiej zabezpieczony przed kradzieżą rower to rower jeszcze nie kupiony!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czołowe zderzenie w Podgórzynie

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Zlikwidowane plantacje konopi indyjskich

Próba włamania do kościoła

Będzie taniej za wodę i ścieki

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
593
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%