MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Policja apeluje: odblask może uratować życie

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 13 września 2017, 16:29
Aktualizacja: 16:33
Autor: 112
W związku ze zbliżającym się okresem jesienno–zimowym, policja jeleniogórska przypomina, że każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat od 20 do 500 zł.

- Apelujemy do pieszych, aby nosili elementy odblaskowe, które mogą uratować ich życie. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w spokojnych szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem. Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej! To może uratować pieszemu życie – przypomina podinsp. Edyta Bagrowska, rzecznik KMP w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wyczyny męża po alkoholu

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Tak nie wolno parkować!

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ 13-09-2017 19:10
Zabranie prawa jazdy niektórym tym bardziej ratuje życie
~ela 13-09-2017 19:24
a gdzie kupic male odblaski np do torebki czy kurtki
~2+2=4 14-09-2017 3:00
Odblaski;;;a co samochodami bez świateł ,ślepe na jedno "oko" jazda po zmroku na LEDACH ??
~acd 14-09-2017 7:42
Nie miałem odblasku, miałem latarkę. Idąc w nocy zatrzymała mnie policja chcąc wlepić mandat, mimo że słysząc samochód zatrzymałem się i świeciłem latarką w jego strone...
~ 14-09-2017 10:38
Tak samo życie może uratować kierunkowskaz - kierowcy, mijacie pieszego, rowerzystę, kogokolwiek - włączcie kierunkowskaz - kierowca za wami będzie miał wyraźny sygnał, że trzeba na coś zwrócić uwagę! Wielokrotnie spotkałem się z sytuacją omijania/wyprzedzania na zasadzie szybkiego odbicia w lewo i powrotu na pas, oczywiście bez kierunkowskazu. Widziałem też omijanie "na grubość lakieru" - też oczywiście bez kierunkowskazu! Nie bądźcie jak kierowcy BMW z fabrycznie zablokowanymi kierunkami:)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Zatrzymany za serię przestępstw

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Finał na lawecie

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
302
Tak
48%
Nie
40%
Nie wiem
12%