MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 12 lipca
im. Weroniki, Jana

Poleją w poniedziałek

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Poniedziałek, 17 kwietnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 17 kwietnia 2006, 9:29
Autor: Agata
Fot. Archiwum
Śmigus-dyngus na jeleniogórskich ulicach wygląda co roku tak samo – hordy wyrośniętych młodzieńców już od wczesnych godzin porannych polują na wszystko, co żywe (nieważne – kobieta, dziecko, czy mężczyzna, choć może ci ostatni są najbezpieczniejsi) i co wyszło z domu.

Biada nam, jeśli staniemy na drodze grupce wyposażonej w wiadra, butelki i inne przedmioty służące do przechowywania wody, bo to, co się będzie potem działo nie przypomina nawet z grubsza staropolskiego zwyczaju lanego poniedziałku.

Przypomnijmy czytelnikom, że oblewanie się wodą w poniedziałek wielkanocny to zwyczaj stary i wywodzący się najprawdopodobniej z obrzędów związanych z wiarą w dobroczynne właściwości wody. Był przy tym i jest doskonałą zabawą dla całej rodziny, a także okazją dla psotników, by płatać mokre figle w zgodzie z ludową tradycją.

Za dawnych czasów polewano się raczej z umiarem, w eleganckim towarzystwie ledwie skrapiano damy perfumami, dość śmielej poczynając sobie za to na wsi, gdzie w użyciu były podobnie, jak teraz na ulicach naszego miasta – wiadra i konewki.

Czasem zdarzało się, że wrzucano pannę bezpośrednio do rzeki czy koryta z wodą, na Zabobrzu zdarza się, że nieszczęsne dziewczyny „lądują” w stawie przy ul. Ogińskiego, czy w rzece na ul. Wiejskiej, przedtem oczywiście obficie zlane wodą z wiader przez „kawalerów”, tak gorliwie przestrzegających i kultywujących polską tradycję.
Jak zaobserwowano, mimo pisków i wrzasków, dziewczęta nie narzekają, że się je oblewa. Może wierzą jeszcze, że woda w wielkanocny poniedziałek „przyda licu gładkości i rumieńca". Ponadto liczba kawalerów, uganiających się za dziewczyną z wiadrami, świadczy o jej atrakcyjności.

Czy ci, którzy przez cały poniedziałkowy ranek do godziny 12 biegają z wodą w poszukiwaniu nowej, suchej ofiary wiedzą, że za dawnych czasów ten chłopak, który nie zdołał oblać żadnej dziewczyny, uważany był za pechowca? Złośliwie okrzykano go „babskim królem".
Życzmy, więc, wszystkim jeleniogórzanom, którzy zostaną zmoczeni do suchej nitki, aby nie nabawili się nawet przeziębienia.

O umiar w laniu wody do wszystkich apeluje policja: czyn ten może być zakwalifikowany jako karalny, kiedy osoba niezadowolona z oblania złoży doniesienie do stróżów prawa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Popłynęli dla dzieci  

Wieża widokowa na Czerniawskiej Kopie  

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~izka 17-04-2006 12:31
Ja Też Byłam Cała Oblana Wodą Ale W Tym Roku Dyngus Nie Był Taki Jak Kiedyś.Pozdro:*:)
~Przechodzień 17-04-2006 13:25
Brawo policja W tym dniu Jeleniogórska policja skutecxznie iniemożliwiła "polewaczom" oblewania przypadkowych przechodniów. Wszędzie było pełno patroli i to pomogło. Na głównym deptaku od kościoła św. Krzyża przez cały dreptak do Palcu Ratuszowego było wzorowo. Oblewała soię młodzież i dzieci, ale nie zaczepiali przechodniów.Bardzo szybko reagowała policja na te incuydenty. Jeszce raz Brawo Policja.
~Pieszy 17-04-2006 13:30
Policja nie pozwoliła na Osiedlu Zabobrze polewać przechodniów.Widziałem akcje poluicji na wysokości Kościoła Jana przy ulicy Kiepury, gdzie duża grupa młodzieży szykowała się do lania podjechał cywilny radiowóz przepłoszyl "Wodoleji" , a następnie podjechały oznakowane radiowozy i zrobiły resztę. Panmika była gdy z cywilnego radiowozu wyszedł Pan z kamerą i wszysto filomowa. Za tę akcję "brawa przy otwartej kurtnie" Za taka reakcje i rozpoznaie należa sie słowa uznania dla Naszej jeleniogórskiej policji . Tak trzymać
~dYćk@ 17-04-2006 13:31
Ja wyszłam o 8 no i wraz z grupą udaliśmy sie szukać innych by sie pooblewa jeden z moich miał plecak z butelkami w tym 2 moje duża i mała i poddała się i musaiał oddać butelki przeciwników... Kiedy 40 osobowa banda napadła na moja 8 osobawą wszyscy zwiali tylko ja z cyską nie i nas oblali prubowali mi wyrwac butelke ale ja się nie dałam i oddałam im pustą ;) Aha no i moi kumple troszke starsi (troszke hehe) kilka wiader na mnie wylali heh ale z nawet ciepłą wodą nio i poleciałam do domu wykąpać sie w gorącej wodzi i wypić gorącą herbatkę by nie bgyś chorym na dyskoteke szkolną heh no i se siedze na jamsku pozdrawiam Mateusza, mateusza i chyba patryka no to są ci "troche" starsi koledzy pozdrx pa....
~cip 17-04-2006 14:31
poleje to sie wieczorem kilka głębszych
~mieszkaniec 17-04-2006 18:08
Jestem mieszkańcem Zabobrza i widziałe akcje z okna mieszkania jak ładnie załatwiła policja przy kościele,była to nasza "drogówka" i ta kamera to przdni pomysł. widać że policja drogowa w Naszym mieście to nie tylo manadty dla niesfornych kierowców ,ale także interesują ich inne sprawy niż te co donich należy. Przyłanczam sie do braw poprzedników.
~Wodnik 17-04-2006 18:53
Ku*** ale lipa była, mieliśmy widaerka bez wody a te pały chciały nas spisać ale my loda udało nam się zwiać oczywiście najpierw podjechali a my nara :D i w długo było nas czterech i radiowozem nie dali nam rady :D i kto tu żądzi. Na następny rok będzie jazda !! Teraz widać coś nikogo nie było.
~zabobrzanin 17-04-2006 20:25
Wodnik - mam nadzieje, ze w nastepnym roku cie zlapia, zabiora wiadro i nalaza mandat oraz podadza do sadu, ale mam tez nadzieje, ze zmadrzejesz
~Gentelman 17-04-2006 20:27
WODNIK - generalnie jak policja wpadnie na numer twojego ip (tzn. Namierzy skad był pisany ten komentarz) to generalnie masz przechlapane.PS: widac po twojej wypowiedzi że poziom twojej inteligencji jest bliski zeru.
~kawasaki 17-04-2006 20:37
ja nie moglem sie lać bo bylem niedawno chory mialem zastrzyki antybiotyk trudno poczekam do następnego razu.
~Fan's Azs KK 17-04-2006 22:12
Przepraszam ale kamera ta to była z telewizji "Dami" :D:D
~ja 17-04-2006 22:14
to dobrze że jest jszce ta tradycja bo taka szrość w tej naszej Jeleniej Górze
~Marta Kozakowska 17-04-2006 22:19
kawasaki - chcialabym ci zyczyc zdrowia ale nie wiem czy wypada - moze wiecej zastrzykow na uzdrowienie tego co w glowie jeszcze masz?
~haker 18-04-2006 13:22
głupota
~Wodnik 18-04-2006 17:54
Po pierwsze nikt na mnie nic nie ma :D ponieważ kto mnie rozpozna? przecież mnie tam nie było :D A jeżeli ktoś powie że to ja to będzie kłamał. Więc?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Tak nie wolno parkować!

Porównaj ceny z Jelonką.com

Podgórna zarośnięta

Szansa na remont "zameczku"

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
395
Tak
48%
Nie
39%
Nie wiem
13%