MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

"Polak w szafie" i "Oni" – w BWA

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 17 kwietnia 2012, 13:07
Aktualizacja: 13:08
Autor: Angela
Fot. Artur Żmijewski
Już w najbliższy czwartek (19 kwietnia) o godz. 17.00 Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze zaprasza na projekcję dwóch filmów Artura Żmijewskiego, o których na początku opowie Wojciech Wojciechowski. Wstęp jest wolny.

Film „Polak w szafie” z 2006 roku dotyczący żywotności przesądu o tzw. mordzie rytualnym. W katedrze sandomierskiej i tamtejszym kościele św. Pawła znajdują się XVIII-wieczne obrazy Karola de PrĂŞvot przedstawiające Żydów dokonujących tzw. mordu rytualnego. Film Żmijewskiego jest zapisem dyskusji grupy badaczy i podjętej przez nich „pracy z obrazem”, pokazuje działania warsztatowe prowadzone przez artystę i studentów w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

Film "Oni" natomiast z 2005 roku (prezentowany na festiwalu Documenta w Kassel) jest paradokumentem o warsztatach dla czterech zantagonizowanych grup, dla działaczy organizacji skupionych wokół Radia Maryja, narodowej prawicy, członków ugrupowań młodej lewicy oraz członków mniejszości żydowskiej. Żmijewski zaproponował im grę, w której przełamane mają zostać dotychczasowe uprzedzenia, a język znaków plastycznych ma otworzyć drogę do konstruktywnego dialogu.

Artur Żmijewski to rzeźbiarz z wykształcenia, absolwent Pracowni Rzeźby Grzegorza Kowalskiego ASP w Warszawie. W swojej twórczości, głównie filmowej, podejmuje problematykę społecznie zaangażowaną. Jest autorem filmów, m.in.: „Lekcja śpiewu”, „Berek”, „Na spacer”, „Oko za Oko”, „Nasz śpiewnik”, „Wybory.pl”, „Demokracje”, „Katastrofa”. Wydał w formie książkowej zbiór wywiadów z artystami pt. „Drżące ciała”. Jest redaktorem artystycznym wydawnictwa Krytyka Polityczna, współpracuje z Galerią Foksal, aktualnie jest kuratorem Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Inwestycja w zieleń

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Ślubowały pierwszaki

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~jjj 17-04-2012 13:59
Autor jest lewakiem i to trzeba o nim wiedzieć. Tzw neolewica!
~liza 17-04-2012 14:51
Żmijewski to świetny i kontrowersyjny jednocześnie Artysta. Jego prospołeczna postawa jest dojmująca.Pamiętam pokazywany w BWA film "Lekcja Śpiewu" mocny ale jakże ludzki. "Katastrofa" jest chyba jedynym filmem który pokazuje Krakowskie Przedmieście bez stawania po którejś stronie politycznej.Żmijewski stanął po stronie ludzkich emocji. Ciekawe jak potraktował problem naszych uprzedzeń.
~kkk 17-04-2012 15:21
Autor jest lewakiem, który ma coś ciekawego do przekazania, O CZYM WARTO PODYSKUTOWAĆ LUB POMYŚLEĆ i właśnie to (!) trzeba o nim wiedzieć. A w poglądy autora czy jakiekolwiek inne nikt nikomu wierzyć nie nakazuje. Ani w poglądy neolewicy, neoprawicy, zwykłej lewicy i zwykłej prawicy, katolewicy, katoprawicy, liberałów, konserwatystów czy kogokolwiek innego. Warto myśleć samodzielnie i o tym trzeba pamiętać!
~ona 17-04-2012 22:13
A co mnie to obchodzi czy on jest lewakiem czy prawakiem? Jaki film zrobił to jest ważne, co to za uprzedzenia na dzień dobry.
~grf 17-04-2012 23:23
Żmijewski to świetny artysta i równie dobry polityk, mieliśmy już elektryków polityków, prawników polityków, historyków, biznesmenów, aktorów, rolników... Dlaczego artyści nie mieliby się za to wreszcie wziąć? Za politykę

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Brak wody w centrum miasta...  

Współpraca KPN z Muzeum Śląskim

Powstaje taras widokowy na Szrenicy

Nie trzeba się bać defibrylatora

Droga królewska uporządkowana

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
346
Tak
55%
Nie
38%
Nie wiem
8%