MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 12 sierpnia
im. Klary, Juliana

Pół wieku z JTSK minęło

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 10 października 2008, 21:29
Aktualizacja: 22:15
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Jubileusz 900–lecia Jeleniej Góry zbiega się z półwieczem Jeleniogórskiego Towarzystwa Społeczno–Kulturalnego. Urodziny organizacji zrzeszającej lokalnych społeczników i entuzjastów regionu świętowano dziś w Filharmonii Dolnośląskiej.

Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia oraz koncert symfoniczny. Zebrali się działacze JTSK z Elżbietą Kotlarską na czele, samorządowcy z Markiem Obrębalskim, prezydentem Jeleniej Góry oraz starostą Jackiem Włodygą. Był poseł Jerzy Szmajdziński, były senator Ryszard Matusiak, kierownik jeleniogórskiego oddziału Archiwum Państwowego Ivo Łaborewicz, pełniący obowiązki dyrektor Muzeum Przyrodniczego, długoletni szef Muzeum Karkonoskiego Stanisław Firszt. Pojawił się eksposeł a obecnie burmistrz Gryfowa Śląskiego Olgierd Poniźnik i wielu innych członków i przyjaciół JTSK.

Towarzystwo wywodzi swoje korzenie od powstałego w 1958 roku Towarzystwa Klubów Robotniczych i Chłopskich (TKR i Ch). Wiele imprez, które dziś na stałe weszły do jeleniogórskiego kalendarza kulturalnego, bierze swój początek właśnie z pomysłów działaczy JTSK. To, między innymi, dzięki Klubowi Melomana przy towarzystwie powstała Jeleniogórska Orkiestra Symfoniczna, zalążek dzisiejszej Filharmonii Dolnośląskiej. Bez JTSK nie byłoby Teatru Animacji. Towarzystwo jako jedyne w Polsce wydało tomik poezji Tadeusza Różewicza w języku esperanto.

W holu Filharmonii Dolnośląskiej, która ugościła jubilatów koncertem kwartetu smyczkowego, otwarto wystawę prezentującą półwiecze JTSK w obiektywie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zebrali 2000 baterii

Stalowe rumaki w Karpaczu

Stanowisko T4B Ekotechnologie ws. modernizacji oczyszczalni w Mysłakowicach (sprostowanie)

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~HAVA ... 11-10-2008 16:56
Nie rozumiem w jakim logicznym celu TEJO zrobil a pozniej zamiescil zdjecia tow. Szmaciaka ??? I znow te same twarze , czy w Jeleniej Gorze macie staly pochod maszerujacy od wystawy do wystawy ? Nie ma innych ludzi ? I chyba Pani zwykle w dziarganym bereciku tym razem prezentuje sie bez nakrycia glowy . Koncert byl z pewnoscia bliski sercu , jak poduszka . Kilka osob na zdjeciach spi w najlepsze . Fidel Castro nawet sie pojawil , co za czasy ? Zmiencie ten BETON na zdjeciach . Pozdrowienia .
piipi 11-10-2008 19:48
..do -[(~Hava Nagila..]...*Lubie sluchac muzyki z zamknietymi oczami. ~Czuje wtedy,ze mam skrzydla i moge szybowac...z nutkami.
~Sabath 11-10-2008 21:45
też kocham słuchać muzyki z zamkniętymi oczami dla mnie to bardzo przyjemny odpoczynek
~jajaaja 11-10-2008 23:24
jaka ta naza smietanka jest znudzona ta muzyka. Pozerestwo i snobizm. Połowa nie ma pojecia o muzyce.... ale wypada byc i sie pokazac
~Tee 16-11-2008 20:38
Do Hava: większość z tych ludzi stale chodzi do Filharmonii Dolnośląskiej. Poza niektórymi: Castro, Poniżnikiem i Matusiakiem. Castro widzę pierwszy raz. Może meloman. Szmaja bywa jak jest akurat w Jeleniej Górze. Tego betonu nie da sie zmienić, bo trzeba by było ich powyganiać z Filharmonii. To są po prostu stali bywalcy. Ciągle te same gęby. Jak się tam pojawisz i przyprowadzisz kogoś młodszego to może przybędzie nowych twarzy. Jak jest jakiś konkurs dla dzieci, to przychodzą z nimi rodzice. Wtedy przychodzi trochę tzw. kupców i przedsiębiorców. A jak jest koncert, na który są drogie bilety, to przychodzą przedsiębiorcy z Rotary aby się pokazać, bo wtedy ogłaszają ile kto dał na szczytny cel. A z melomanów to tam jest tylko sama orkiestra i parę osób, którzy słuchają. Czasem przyczłapie jakiś nauczyciel muzyki, który nie jest z Jeleniej Góry.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Więcej bobrów na jeleniogórskim Zabobrzu

Parking na... przejściu

Śmierć na żwirowni

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
669
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%