MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Pokusą zakazany owoc

Wiadomości: Region Jeleniogórski
Piątek, 18 lipca 2008, 8:56
Aktualizacja: 8:58
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Surowe kary nie odstraszają zbieraczy jagód. Strażnicy leśni zatrzymują tych, którzy przetrzebiają jagodziny tam, gdzie jest to zakazane. Chętni na zarobek upodobali sobie Góry Izerskie, ale nie tylko.

O problemach z jagodziarzami pisze piątkowa Polska Gazeta Wrocławska. Zbieracze przyjeżdżają w Sudety nawet z dalekich zakątków Polski rozbijają namioty i codziennie o brzasku wychodzą na zbiory.
Zarabiają pięć złotych na litrze, ale liczą, że cena pójdzie w górę. Zbieractwem trudnią się najczęściej bezrobotni lub ludzie, którym pomaga opieka społeczna.

Nie podoba się to strażnikom leśnym, którzy podkreślają, że jagodziarze niszczą krzaki oraz szkółki i płoszą zwierzynę. Ale nie odstrasza ich kara: do 500 złotych mandatu.
Zbieracze zapuszczają się też na tereny Karkonoskiego Parku Narodowego. Czynią to jednak znacznie rzadziej, od kiedy KPN wprowadził surowsze restrykcje za łamanie zakazu zbierania runa leśnego.

Czy na wszystkich terenach chronionych nie wolno skosztować „zakazanego owocu”? Nie. PGWr podaje przykład Gór Stołowych. Dyrekcja znajdującego się na ich terenie parku narodowego wyznaczyła strefy, w których zbieranie jagód jest legalne.

Z kolei niemal zupełnie zanikły wycieczki jagodziarzy na teren Republiki Czeskiej. U naszych południowych sąsiadów przepisy są bardzo restrykcyjne: za zbiór runa leśnego w zakazanych miejscach grozi nawet kara aresztu.

Ogłoszenia

Czytaj również

KSWiK odpowiedziało na zarzuty byłego wykonawcy  

E. Jaworowicz ponownie w Uzdrowisku Cieplice

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~ 18-07-2008 9:47
nie prawda!! zbieractwem zajmuja sie nawet ci co maja na co dzien dobra prace. a czemu?? bo to bardzo dobry interes. najlepsi za dniowke sa w stanie wyciagnac powyzej 500 zl.
~Rudebwoy 18-07-2008 13:40
A po co komuś jagody w lesie których nie można zbierać? tsss... następna bzdura
~laj 18-07-2008 16:02
żeby zwierzyna miała co jeść a tak może z...hnąć, a dziady z maszynkami niszczą bezpowrotnie ściułke
~:) 18-07-2008 16:40
najlepsze jagody to te osikane przez lisy, z posmakiem pryszczycy i wąglika, a za zbieranie dodatkowo grozi ukaszenie przez żmiję:)
~Homo czyli śmieć?? 18-07-2008 21:18
! Czy Wam juz do końca rozum pogięło?!?! Czy juz dla zwyklego człowieka nie ma miejsca na świecie ?!!! Tylko ekologiaa, rzekome niszczenie środowiska i tp wierutne bzdury!!!!. A tu jesze zebrało sie kilku k...nom wymądrać sie i wytrząsac od śmierdzących bieda zwykłych śmiertelników, bezrobotnych, głodnych,., a wkrótce bezdomnych. po 500 zł. I jak się cieszą aż skaczą do góry, że MOGA KARAĆ!!! Siedzi sobiem taki jeden z drugi ekolog zakichany w ciepłym domu, zażera miecho, ma dobrą wysokopłatna posadke a jak najdzie go ochota pofiglować poza domem i podwyższyć swoje poglady na niwie kultury przyrody to sie wybiera na jakąś kolejna idiotyczna akcję. Nie patrzy na to, że to ciepło mieszkania to pochodzi z ogrzewania które wydziela tyle gazów, że mamy globalne ocieplenie. A produkcja mięska to też nie jest obojętna dla przyrody-odpady poubojowe, ścieki hodowlane ( zwyczajna gnojówa i g...o)A na tego typu akcje ubiera się w zakupione jakieś liche paletko z tworzywa sztucznego mimo , ze domyu ma od cholery norek, szynszyli itp futerek z innych zwierzat nie wyluczając fok. Ostatnio belfry zafunkowały sobie akcje zwalczanie torek foliowych!!! Zamiast uczyć dzieci to jedna z druga tępogłówka zrywałekcje bierze grupę dzieciaków i hajda po osiedlach włóczych się wrzescząc o szkodliwości, zaczepiając ludzi wtykając dzieciom idiotyczne hasła!!! A że program szkolny nie przerobiony,że szkoła robi z dzieci białych murzynów... A co to taka paniusie obchodzi!!?? W czyim interesie??? Na pewno nie zwyklych ludzi, a Hipermarkiet.ów. Efekt. juz te same dotychczas bezpłatne torebki sprzedaja po 7 gr, sztuka!! I kto dostaje w d...ę Najbiedniejsci, którym dodatkowo obok drozyzny zabiera sie te biedne pare grioszy!!! Ale Paniusia ( pożal się Boże) "Profesor" pokazała sie jaka ona to "mondra" , dzielna, aktywna itp.. Podniosła swoje mniemanie o sobie o kilkadziesiąt stopni!!! Klękajcie narody!!! A i dziennikarze maja też zarobiek!! A że takie coś wali nie tylko w czachę inicjatorów akcji, ali i kieszen tych co tych baranów utrzymują z podatków - to juz historia zinnej bajki. A ze jagody sie zmarnują bez żadnego pozytku, to i lepiej!!! Bogatych to nie boli!!! Bo przecież " obrońcy przyrody " też sie wykażą swoją aktywnością i w bractwie wzajemnej adpracji będa sie chwlili jacy to oni dzieli!!! Naweet w Jelonce sie produkowałi. Jak to dobrze, że głupota ludzka nie umie latać - bo byloby zbyt duzo katastrof!!! A może i źle - bo zmniejsszyłoby się plemie chorych na manię WIELKOŚCI " co to nie ja!!!!! Kwontesencja tego sposobu myśłenii do wypowiedx chyba kogoś ze dolnoślaskiej służby leśnej z 16.40 bajka o lisku, pruszczycy, i żmiji. nmic dodac nic ująć - a pochwałe od szefa dostanie!!! a może i premię!?!? Nio nie?
~ 18-07-2008 22:44
a wiecie jakie to sa pieniadze?? nie ktorzy tyle przez miesiac nie zarabiaja a inajlepsi jagodziarze przez 2 dni
~as 18-07-2008 23:52
A może tak napiszecie coś o samych leśniczych którzy tworzą zamknięte kręgi podobnie jak prawnicy. Nikt o tym nic nie mówi.
~Aaron Pałkin 19-07-2008 9:19
Jagody dla ludzi !!!, Niedługo zabronią zierać grzybów, paranoja
~jo jagódka 19-07-2008 13:14
a ja robię to bo lubię lubie wpinac się na skałki po za szlakiem mam dwa guzy na nogach hehe . kocham to i jeszcze mi za to płacą ,a w nawiasie to mam dobrze nawet bardzo dobrze płatną prace:) i niech mi nikt nie wymyśla od dziadów z zbieraczkami (maszynkami) nie działa to bynajmniej jak któraś z maszyn. nie niszczę runa nie śmiecę i jest pięknie ,gory są cudne z tej perspektywy. panu tejo polecam poszukanie jagodziarza zapłacenie mu (no niestety nic za darmo) i zejście z nim ze szlaku będzie wiedział o czym pisze

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Objazd na singletracku

Czytelniczka: drogo i brudno na basenie

Śmierć na żwirowni

Odpust Krzeszowski

Ostrzeżenie przed burzami i deszczem

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1076
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%