MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Pokażcie piękno domów przysłupowych na zdjęciach i rysunkach!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 23 września 2010, 8:34
Aktualizacja: 8:34
Autor: RED
Fot. archiwum P–ZFST „Pogranicze”:
Lubańskie stowarzyszenie Południowo–Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze" zaprasza dzieci i młodzież do udziału w konkursach – plastycznym i fotograficznym pod hasłem „Domy przysłupowe w moim regionie".

Cel: ocalić od zapomnienia zabudowę przysłupową, unikalny typ budownictwa ludowego, stanowiący dziedzictwo kulturowe polsko-czesko-niemieckiego pogranicza. – Konkursy stanowią jeden z elementów - prowadzonego przez „Pogranicze” - projektu „Ratujmy domy przysłupowe”, którego realizacja rozpoczęła się w lipcu przy dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – informują organizatorzy.

Tym razem zapraszają dzieci i młodzież do opracowania prac plastycznych oraz wykonania zdjęć, przedstawiających zabudowę przysłupową, wyróżnik architektoniczny naszego regionu. Są charakterystycznym budownictwem, występującym na obszarze od Szwajcarii Saksońskiej przez Górne Łużyce i północne Czechy po Dolny Śląsk. – Cechą wyróżniającą zabudowę przysłupową jest konstrukcja architektoniczna, łącząca w sobie zalety słowiańskiej konstrukcji zrębowej i niemieckiej techniki szachulcowej – czytamy w komunikacie.

Na laureatów przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe. Organizatorzy czekają na prace konkursowe do 20 października 2010. Należy je wysyłać na adres: Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze”
ul. Armii Krajowej 30, 59-800 Lubań, z dopiskiem na kopercie „Domy przysłupowe w moim regionie”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej projektu „Ratujmy domy przysłupowe” pod adresem www.krainadomowprzyslupowych.pl. Na stronie tej została zamieszczona także m.in. obszerna galeria zdjęć domów przysłupowych znajdujących się na terenie powiatów: bolesławieckiego, jeleniogórskiego, lwóweckiego, lubańskiego i zgorzeleckiego.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spór o edukację seksualną

Obchody jubileuszu 60–lecia Towarzystwa Karkonoskiego

Książka o jeleniogórskich autobusach

Kontrole palenisk

Filia biblioteki w Wojkowie

Apel do parlamentarzystów

Park już gotowy

Trudny dojazd do SP 3

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
27
Tak
63%
Nie
30%
Nie wiem
7%