MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 12 lipca
im. Weroniki, Jana

Pokażą, że wierzą

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 11 czerwca 2009, 7:41
Aktualizacja: 7:41
Autor: TEJO
Fot. ....
Dziś (11 czerwca) przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej potocznie zwana Bożym Ciałem.

Przez miasto przejdą procesje wiernych do ustawionych w różnych miejscach ołtarzy. Największa ruszy po godz. 10 sprzed kościoła św. Erazma i Pankracego i – ulicami miasta – dojdzie do kościoła Matki Bożej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu. Przewidziane są utrudnienia w ruchu na ulicy Wolności. Procesje będą też na Zabobrzu oraz w Cieplicach, gdzie w godzinach południowych zamknięta dla ruchu będzie ulica Cieplicka.

Relacja z procesji – w naszych popołudniowych doniesieniach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Marszałek Sejmu w Kowarach

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Oddawali krew pamięci Kresowian

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~fbp 11-06-2009 8:28
~Binghiman 11-06-2009 10:22
~fbp 11-06-2009 10:51
:-)
~Baldachimek 11-06-2009 12:29
Niech to tradycja będzie jak chcą tego ludzie w demokracji , ale niech nie utrudniaja zycia innym - moze powinno sie stworzyć i zorganizować na takie okoliczności polane typu Heit Park np. pod walami w Cieplicach czy na poligonie powojskowym. W calej unii w nawet krajach o katolickim zabarwieniu takich ceremonii na ulicach miast się nie czyni i nie demonstruje. Nie mowiąc juz o USA naszym przyjacielu.
~do Baldachimka 11-06-2009 13:27
...Ty lepiej siedź cicho jak Ci się nie podoba demonstracja wiernych!!! Jest to wspaniały moment dla wszystkich, a dzieciom na długo pozostaje w pamięci, nikt nikogo nie przymusza do procesji a jednak zawsze wielu wiernych na nią ściąga, Cieszę się, że wciąż kultywuje się ten zwyczaj!!!
~al 11-06-2009 13:56
tak mówi Pismo Święte Mt, 6, 5-7 cytat niestety nie mógł zostać opublikowany przez dzelonke z jakiś dziwnych powodów czyżby prawda bolała
~aristo 11-06-2009 14:07
Przydałby się inny pokaz wiary - na co dzień.
~elte 11-06-2009 14:36
Do ~Baldachimek Przebywając w Ameryce dla niektórych jest zbyt daleko do kościoła, podobnie jak w kraju. Wspominasz że takowych ceremonii w Ameryce się nie demonstruje, w Ameryce Boże Ciało jest obchodzone nie w czwartek, lecz w niedzielę. Widzę że starasz się swoimi wypowiedziami zniechęcić niektórych do uczestnictwa w procesji. Daremny to trud i tak nie da, jak co roku było sporo osób. Uważam że działasz podobnie jak propaganda w latach PRL-u. Piszesz „może powinno sie stworzyć i zorganizować na takie okoliczności polane typu Heit Park (zapewne chodzi o „Heide-Park”) np. pod walami w Cieplicach czy na poligonie powojskowym.”. Świetny pomysł, popieram: skoro trasę w Rzymie od bazyliki św. Jana na Lateranie do bazyliki Matki Bożej Większej specjalnie zbudowano na ten cel ulicę Via Merulana, to możemy zbudować i w naszym mieście. Wprawdzie wszyscy powinni szanować prawa mniejszości, która może być bliżej prawdy, jednak podam dla przypomnienia kilka informacji … Procesja w Święto Bożego Ciała jest dla katolików publicznym wyznaniem wiary, protestem przeciwko wszelkim powątpiewaniom, uczczeniem Zbawiciela, i istotną częścią naszej narodowej i europejskiej kultury. Święto ustanowił Kościół stosunkowo niedawno. Nie od razu się ono wszędzie przyjęło. W Polsce po raz pierwszy świętowano Boże Ciało w 1320 roku, ale na początku jedynie w Krakowie, na polecenie biskupa Nankera. Od 1252 roku świętuje się Boże Ciało w Niemczech. Pierwsza przeszła ulicami Kolonii w 1306 roku. 10 lat później zwyczaj przyjął się w Strassburgu. Tradycja procesji eucharystycznej ulicami Rzymu sięga XIV wieku, trasą od bazyliki św. Jana na Lateranie do bazyliki Matki Bożej. Do Anglii zwyczaj procesji na Boże Ciało dotarł z Belgii pomiędzy 1320 a 1325 rokiem. Od początku XIV wieku ze świętem związane były widowiska teatralne lub przedstawienia uliczne. Dało to lepszy efekt niż papieskie bulle i w XV wieku procesje na Boże Ciało urządzano już także we Francji, Polsce i północnych Włoszech. Zwyczaj zawieszono w 1870 roku, po upadku Państwa Kościelnego. Wznowił go w 1979 roku Papież Jan Paweł II. W miarę rozprzestrzeniania się tego zwyczaju po świecie zaczęły występować pewne różnice regionalne. Na całym świecie liturgia jest podobna. Kapłan niesie hostię w monstrancji do 4-ch ołtarzy. Procesję kończy błogosławieństwo udzielane na 4-ry świata strony. Oprócz Katolików Boże Ciało obchodzą także niektóre kościoły wschodu, zwłaszcza Unici, Koptowie, Kościół syryjski i ormiański. Może będzie lepiej ponownie proszę poczytać Reymonta albo Rydla, .elte
~al 11-06-2009 14:58
Mt, 6, 5-7 "Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie."
~Ateista 11-06-2009 16:10
Ja nie wierzę w te bujdy.
maniekjg 11-06-2009 16:30
Jeśli ktoś chce wierzyć to niech wierzy,ale niech nie utrudnia życia innym.
~ 11-06-2009 18:18
do baldachimek:czlowieku to Ty jeszcze nie wierz w jakim zaklamanym swiecie zyjemy,ja ci gwarantuje ze polowa tych baranow nie wie kto wprowadzil to swieto, dlaczego jest ruchome.ksiadz kaze to ida na procesje jak barany na rzeź
~nie/zmuszany_? 11-06-2009 18:22
cytat "nikt nikogo nie przymusza do procesji a jednak zawsze wielu wiernych na nią ściąga" Czy masz na myśli również te dzieci, które już rok wcześniej miały zapowiedziany udział w "nieobowiązkowej" procesji ? Czy plac wokół kościoła w Cieplicach nie wystarczy ? Czy trzeba paraliżować całe osiedle?
~Efka 11-06-2009 18:32
Ale ciekawy pogląd - typu - "Ty lepiej siedź cicho jak Ci sie nie podoba demonstracja wiernych ", bo my kupa jestesmy ponad wszystkich , nad wszystkimii inni sie nie liczą..
~Pokutnik 11-06-2009 18:58
Jak na nas patrzy Europa - wielkie ceremonie a chyba najwiecej zlodzieji i bandytow wychowanych na gruncie takiej spolecznej wiary .Wlasnie zlapano bandziora katolika ktory zamordowal niedawno nozem na Zabobrzu niewinnego porzadnego czlowieka ktory szedl do pracy.Lepiej niech wezma sie za wychowanie spoleczenstwa,koscioly niech wypracowuja podatki a nie pilnuja tylko celebry i biznesu .
~ 11-06-2009 19:19
~ 11-06-2009 19:42
do elte!!! swieta racja,dlaczego ksieza nie mowia o tym co piszesz? tylko polityka,aborcja,inwitro,powtarzaja slowa papieza,i niech mi ktos powie ze klechy nie maja wplywu na politykow,strajki be a procesja cacy-obłuda
~po prostu człowiek 11-06-2009 19:49
nawet nie wiecie jaką wartość może mieć obejrzenie uroczystości Bożego Ciała w Jeleniej Górze, gdy jest się 4400 km w środku kraju muzułmańskiego, wasze opinie podlegają prawom statystyki, zawsze znajdą się tacy, którzy będą negować wszystko co spotkają dla fanu, frajdy, zabawy, z głupoty, znajdą się też tacy, którzy zaciekle będą bronić strony przeciwnej, lepiej być albo gorącym albo zimnym
~ 11-06-2009 19:50
~Zorka - partyzantka 11-06-2009 21:45
Ciekawe ilu ludzi w naszym wiernym spoleczenstwie ma świadomość i upodabnia sie z Żydami , Samertynanami czyli z tymi ludami od ktorych pochodzil Jezuus urodzony w Nazarecie w Azji i co my jako Polacy mamy wspólnego z ta Azja mniejsza czyli ziemią Izraela ? - Czy Ci ludzie z Europy środkowej i Polnocnej muszą być wplątani w dawne niedokladnie sprawdzone konflikty i tragedie ludzkie ?? czy mamy wplyw w metode przeswiadczeń czyli przymusu wierzenia w coś co bylo kiedys i zostalo to opisane przez kolejne pokolenia ? Dlaczego na tradycjach z Jerozolimy robia biznes kościelni w Polsce ? a nie mowia o tych co kwestionowali bzdury gloszone przez kościol kolidujące z prostymi prawami fizyki , niszczyli poglady postepowe i naukowe likwidowali wynalazców zjawisk fizycznych czy chemicznych a w świetle prawa kościola byli paleni na stosie . Dzisiaj każdego wielebnego w sutannie korzystajacego z komórki ,czy samochodu i kserokopiarki też powinno sie spalic na stosie w/g zasad rygorow kościelnych . A kościelni dzisiaj oni zawiadamiaja wiernych o procesji przez komorki !!! No cóz tradycja - to tez pożadna , systematyczna doskonala kasa w rozmaitych walutach.
~ 11-06-2009 22:04
DO poprostu czlowiek.d...lu to sie pisze razem,ty chyba z kims lub czyms sie pomieniales na glowe.procesje niech robia na terenie plebani,malo miejsca maja -NIEROBY- tak wierzacy ludzie podobno sa dobrymi ludzmi,ksiezulkowie TEZ .WIEC MY chamstwo chcemy swobody-spadajcie pseudo katolicy
~ 11-06-2009 22:22
ja mysle ze:dopdła nas SWIETA INKWIZYCJA, partia PIS -pseudo katolicy pozyskaja wyborcow (mohery),
~s 12-06-2009 19:55
~s 13-06-2009 19:19
I znowu brak mojego komentu,a ponoć mamy demokrację. Słowa "moher" i "chałaciarz" są widocznie nie cenzuralne. Inne słowa typu "d...le,kur....y itp to przechodzą.Totalitaryzmem kleru mi tu śmierdzi.Niech będą pochwalone nisko latające anioły:))
~s do elte 13-06-2009 19:24
Siedź sobie w tej Ameryce i ciesz się,że mieszkasz w wielkim świecie.Problemy zadupia typu Jelenia góra zostaw ich mieszkańcom. Nie chce mi się z tobą gadać!
~s 13-06-2009 19:33
Chyba,że nie mieszkasz w Ameryce.To przestań mędrkować na temat obyczajów panujących za oceanem,bo tam są setki różnych kultur,które żyją obok siebie i się tolerują.W Polsce albo jesteś katolikiem,albo jesteś gorszy.Przykład idzie z góry(patrz Kaczyńscy wchodzący w d....Rydzykowi za głosy wyborców. To jest żenujące.
~Zezem -skosem 17-06-2009 6:21
Tradycja , podkreślająca niby jakąś wiarę , ale jak zanam wielu nietolerancyjnych ludzi , fanatykow i wielu księży to niewątpliwie oni wierzą - w dolary ! A jak mowi stare przyslowie - "Kto ma w rodzinie kruka temu bieda nie zastuka" .Zwlaszcza , że dzisiaj kościelni są najwiekszymi obszarnikami w Polsce a banknoty od wiernych plyna bez rejestracji fiskalnej i nieplaconych jakichkolwiek podatków .A ze sluzby zdrowia , szkól , dóbr spolecznych chętnie korzystają . Ot - wspólnota dobroduszna.Tylko na procesje sie nadaja .
~S 17-06-2009 11:59
Każdy z nas może w jednej chwili z łatwością przywrócić dawny, naturalny porządek rzeczy jeśli taka będzie jego wola. Każdy z nas jest indywidualną cząstką Pierwotnego Źródła noszącą w sobie Jego wizerunek. Każdy z nas może w jednej z łatwością dotrzeć do Pierwotnego Źródła, bo Oddzielenie od Niego jest jedynie iluzją, stanem umysłu. Iluzją jest pośrednictwo wszelkich religii w kontakcie z Bogiem. Religie są jednym z większych oszustw w naszej historii, więc pozbądźmy się wątpliwości, co należy z nimi zrobić, bo jeszcze nie jest za późno.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Tak nie wolno parkować!

Wyrok dla sędziego

Zebrali 3 tony odpadów

Biuro Rzeczy Znalezionych w Bolesławcu

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
360
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
13%