MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 23 września
im. Bogusława, Linusa

Pokażą inwestorom, że Jelenia Góra leży w Karkonoszach

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 9 września 2011, 8:48
Aktualizacja: 8:49
Autor: Angela
Fot. Angela
Podsumowanie działań dotyczących rozwoju gospodarki w Jeleniej Górze, statystyki bezrobocia oraz szanse na nowe miejsca pracy – to główne wątki wczorajszej gospodarczej konferencji prasowej, w której uczestniczyli prezydent Marcin Zawiła oraz jego zastępczyni, Zofia Czernow.

Prezydent Marcin Zawiła podkreślał, że polityka, którą przyjął wraz ze swoimi zastępcami czyli przede wszystkim „nie przeszkadzać i starać się pomóc” przynosi oczekiwane efekty. Dowodem na to ma być fakt płacenie podatków przez około 70 procent istniejących firm w Jeleniej Górze.

- Miasto wydało też 500 zgód na budowę w mieście, w tym na cele mieszkaniowe i mieszkalno-usługowe. To jest dowód na to, że nasze miasto się rozwija. Cały czas staramy się też ściągnąć do nas inwestorów. W ostatnim czasie wydrukowane zostały foldery dotyczące możliwości inwestowania w Jeleniej Górze. Poprzez ten folder, ale i inne działanie, chcemy sprawić, by znów zaczęto nas kojarzyć z Karkonoszami. Wielu inwestorów wie bowiem, gdzie leżą Karkonosze, ale zupełnie nie orientuje się, gdzie jest Jelenia Góra. Tymczasem fakt, że Jelenia Góra leży w Karkonoszach, gdzie można prowadzić firmę, a przy okazji pojeździć na nartach, pochodzić po górach itp., może mieć ogromny wpływ na decyzje inwestorów o rozpoczęciu działalności gospodarczej właśnie na naszym terenie – przekonywał Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

Zofia Czernow podkreśliła natomiast, że spadają statystyki bezrobocia: z 11% w styczniu do 9,05 % w sierpniu czyli o jego zmniejszeniu się o około 700 bezrobotnych. – Główną przyczyną takich statystyk jest jednak duże bezrobocie w dziewięciu miejscowościach w powiecie w tym w Kowarach, Mysłakowicach, itp., gdzie sięga około 22 procent. Jest jednak szansa, że do końca roku przybędzie nam 800 nowych miejsc pracy – dodała Zofia Czernow.

Firmy, które miałyby te miejsca stworzyć to rozbudowywane zakłady Draexlmaier czy Zorka, a od listopada lub grudnia również galeria handlowa przy ul. Pijarskiej oraz hotel Cieplice. Od 1 października w Jeleniej Górze zaczną też funkcjonować Zakłady Drzewne z Dobiegniewia, które wynajęły dawną halę po zakładach JZO.

- Obecnie w Dobiegniewie już szkoleni są pracownicy, którzy od 1 października będą produkować drewniane opakowania dla przemysłu samochodowego. Do końca roku firma planuje zatrudnić 70 osób. Jeśli dojdzie do podpisania umów współpracy ze skodą, a nad tym teraz zakład pracuje, inwestor rozważa możliwość budowy nowego zakładu– mówił prezydent Marcin Zawiła.
Szef miasta wspomniał również, że od przyszłego roku swoją produkcje chce rozpocząć nowa firma farmaceutyczna, jednak jest to uzależnione od zmiany zagospodarowania przestrzennego.
- Jesteśmy w kontakcie z inwestorem i do końca br. wywiążemy się ze zobowiązań zmiany tego planu, w związku z tym inwestor potwierdza chęć rozpoczęcia produkcji farmaceutycznej w Jeleniej Górze – zaznaczył Marcin Zawiła.

Mówiono również o udostępnianiu po promocyjnych cenach lokali do prowadzenia działalności gospodarczej dla osób bezrobotnych. Dotychczas miasto przekazało ich już sześć, a w swojej ofercie ma jeszcze piętnaście lokali.
- Osoby bezrobotne mają też możliwość skorzystania z poręczenia kredytowego na rozpoczęcie działalności, jakie oferuje im Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego, co w połączeniu z naszą ofertą lokalową daje im bardzo dobre warunki do działania – przekonywała Zofia Czernow.

Wiceszefowa miasta mówiła też, że oprócz dużych działań związanych z pozyskiwaniem inwestorów i tworzeniem miejsc pracy, realizowane są spotkania z istniejącymi i potencjalnymi przedsiębiorcami. Jedno z takich spotkań z małymi firmami odbyło się w minioną środę. Trwało ono cztery godziny.

- Dowiedzieliśmy się czego oczekują od nas przedsiębiorcy, z czym mają największe kłopoty i jak możemy im stworzyć lepsze warunki do rozwoju itp. Kolejne z takich spotkań, tym razem z większymi przedsiębiorcami, zaplanowaliśmy na 20 września br. – powiedziała wiceszefowa miasta.

W dniach 23 i 24 września ma się odbyć natomiast konferencja, na której Jelenia Góra ma gościć inwestorów z całego kraju i zagranicy, z tym z 11 miast partnerskich.
- Chcemy pokazać im naszą ofertę oraz stworzyć możliwość nawiązania kontaktów między naszymi przedsiębiorcami a inwestorami z zewnątrz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Są kolejne zakażenia (aktualizacja)

Wyróżnienie dla samorządowców

Wsparcie dla dzieci i młodzieży  

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~Alf 9-09-2011 9:39
Ciekawy teren pod inwestycję.............................................................................Jest jeszcze inne bardziej zaniedbane miejsce w Cieplicach skwerek na skrzyżowaniu Ul Wolności i PCK warto by miasto go oddało pod jakąś inwestycję.Obecnie korzystają z niego tylko smakosze tanich trunków,a nikt normalny nie ma odwagi tam wejść.Natomiast miasto płaci MPGK za utrzymanie terenu w czystości i konserwację zieleni.Jeśli Prezydent Miasta szuka pieniędzy na inne cele niech się tym zainteresuje.
~Kay 9-09-2011 9:41
Wybory, wyybory, wybory. To tak jakbym cofnęła sie do początku lat 90-tych ubiegłego wieku. Te same słowa i obiecanki. dziwne, że w dobie Internetu potencjalni "inwestorzy" nie wiedzą, gdzie są Karkonosze. Bzdura i Kononowicz. Bezrobocie spadło ? To dlaczego od półtora roku nie mogę znaleźć pracy ? A Bóg mi świadkiem, że starałam się bardzo. Proszę o podanie wyniku bezrobocia na dzień przed wyborami !
~~jg 9-09-2011 9:56
Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego to od lat przechowalnia nadpsutego politycznego "towaru"! Już dawno winna być zlikwidowana! A bezrobocie - jak każdego roku - ma swoje sezonowe wahania! Dziwię się, że tego nie rozumie Czernow! A Zawiła zapomniał jeszcze dodać firmy farmaceutycznej, o którą ponoć od miesięcy zawile zabiega!
~ONI JUŻ BYLI 9-09-2011 10:02
Znowu mydlą ludziom oczy i ciemna masa zapomni, że przez 20 lat g... tak naprawdę robili, a teraz nagle się obudzili przed wyborami i odkryli, że Jelenia Góra leży w Karkonoszach... LUDZIE PRZEJRZYJCIE NA OCZY, ŻE TO TE SAME LISY OD PRZESZŁO 20 LAT... tylko kity farbują raz na 4 lata dla niepoznaki. Zobaczcie sami: https://www.facebook.com/pages/oni-ju%C5%BC-byli-i-przez-20-lat-NIC-nie-zrobili/262459453772041
~rat 9-09-2011 10:23
W Karkonoszach to leży chyba tylko Jagniątków i kawałek Sobieszowa ;-)
~Ish 9-09-2011 10:33
Ta a niby w co ci potencjalni inwestorzy mieliby inwestować? Może najpierw w remont dróg bo zanim dojadą do centrum to auta popsują, może odrestaurują budynki straszące Jeleniogórzan? Albo po prostu wybudują jeszcze 4 Biedronki, mini-mini Tesco i kilka Lidlów bo tylko w taki sposób przedsiębiorcy mają szansę wyjść na swoje w Jelonce. A szanowny prezydent może być z siebie dumny, najpierw zwalnia sporo ludzi bo oszczędzać trzeba, a na ich miejsca przyjmuje doradców bo sam jest nieudolnym gospodarzem miasta. Może zmieńmy tytuł prezydenta miasta na doradcę? Wtedy będzie to miało jakiś sens
~promotor 9-09-2011 10:48
ale jaja. ktos stara sie mi wkrecic , ze cos sie zmieni w jeleniej hahaha! chyba walne!
~Leszek Z 9-09-2011 10:53
A może Jeleniogórskie Karkonosze do promocji artykuł ?- POLECAM WARTO - http://sites.google.com/site/gpsdolnyslask/galerie-zdjec/a-moze-jeleniogorskie-karkonosze-artykul
~dundersztyc 9-09-2011 11:08
Oj widać, że duet Marcin i Zofia nie mają pojęcia o prowadzeniu działalności gospodarczej. Chodzenie po górach i jazda na nartach,mogą mieć ogromny wpływ na decyzje inwestorów o rozpoczęciu u nas działalności. Rozumiem,że takie stwierdzenia to przy okazji Barejady i nie dopuszczam do siebie, że ktoś o zdrowych zmysłach mówi to poważnie. Poza tym, te dodatkowe miejsca pracy tworzą działające już firmy i to one się rozwijają, a nie miasto. Rozwijają się dzięki dobremu ZARZĄDZANIU, a nie dzięki władzom miasta. Miasto natomiast, to nieustające JEŚLI, JEŻELI, STARAMY SIĘ, ROZMAWIAMY, SPOTYKAMY SIĘ. Zamiast jeździć na wycieczki do miast partnerskich, lepiej niech duet Zofia i Marcin, zrobi jakiś kurs o prowadzeniu działalności gospodarczej. Najlepiej dla początkujących. Ręce opadają.
ebee 9-09-2011 11:26
To żenujące, że Pan Prezydent przyznaje, ze Sątacy, którzy wiedzą, gdzie są Karkonosze, a nie wiedzą gdzie jest Jelenia Góra. Żenujące jest też to, że gdyby nie poprzednicy, tak opluwany Kusiak i Obrębalski, Dalej by nie wiedzieli. Obecny Pan Prezydent obiecał Park Technologiczny i Szybką Kolej Miejską. Jak dotąd podniósł sobie pobory i wydrukował trochę ulotek. Termy Cieplickie i Focuss Mall, to totalna klapa. Dobrze, że Kusiak z Obrębalskim zdążyli wyremontować trochę ulic i rozpocząć budowę obwodnicy. Inaczej Jelenia Góra upodobniła by się do Wlenia. Pozdrawiam, EBEE
~kier 9-09-2011 13:23
Trochę za późno juź nic nie nadrobimy.Jak wybieraliśmy Zawiłę tak samo nam obijecywał.Ma chyba słabą pamięć.
~ 9-09-2011 13:48
DOLNOŚLAZAK. Jelenia Góra lezy w Sudetach Zachodnich, w Kotlinie Jeleniogorskiej u stóp Karkonoszy. Ad.~ebee. Prezydent Zawiła kieruje magistratem dopiero 10 miesiecy. Zatem klapa bedzie dopiero wtedy, gdy jego kadencja minie /za ok. 3 lata/ a obietnice nie zostana spełnione. Przy czym dopuszczam mozliwość zaniechania realizacji obietnic wyborczych. Różne mogą być tego przyczyny. Przede wszystkim ekonomiczne.
~ 9-09-2011 14:40
Do ebee: Skoro dalej nie wiedzą, to Kusiak z Obrębalskim chyba jednak "dali ciała"? Logika, Panie, logika....
~trew 9-09-2011 14:53
Panie Zawiła czy był Pan kiedyś w Spindlerowym Młynie?! Czy wie Pan że Jelenia Góra graniczy z tym czeskim kurortem? Ile razy rozmawiał Pan z burmistrzem tego miasta? Pan i pańscy ludzie nie mają pojęcia o niczym ... ani z nich przedsiębiorcy, ani marketingowcy ... nie znacie się na NICZYM więc jak możecie odbierać jakiekolwiek zlecone prace?!
~ 9-09-2011 15:30
Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego - dużo gadania, mało robienia. Kto miał do czynienia ten wie o czym piszę. Agencja napewno ale czy rozwoju ? To już bym się sprzeczała... Promować to oni potrafia własne tylki ale z promocją regionu to już gorzej maja !
~ 9-09-2011 15:36
Proszę powiedzieć, ilu potencjalnych inwestorów chętnych do inwestowania w regionie, uciekło w ostatnich latach, jak poznali co to jest Jelenia Góra, napotykając na skostniałe bariery urzędnicze?Prawda to, czy fałsz? Ile projektów dotyczących wyciągów narciarskich,basenów itd..,,spaliło na panewce,,? Proszę pojechać do dowolnego miasta oddalonego 200 km od nas i powiedzieć,,pochodzę z Jeleniej Góry,,to usłyszycie pytanie,, a jak tam winobranie w tym roku?,,-mylą nas notorycznie z Zieloną Górą im dalej w głąb Polski,tym gorzej.Dopiero na hasło - koło Karpacza - pada,, a tak,tak już wiem,,.Nie zapominajmy też,że słynna Natura 2000 jest solą w oku, dla każdego inwestora w rejonie górskim....ale cóż próbować trzeba.SYZYF-patronem naszym niech będzie!
~ 9-09-2011 20:10
Uprawianie narciarstwa zjazdowego na Hutniczym Grzbiecie powyżej Jagątkowa . Tereny tam mało atrakcyjne przyrodniczo poza KPN. Šnieg tam zalega do połowy kwietnia.W lecie po wybudowaniu wyciągu znakomita baza wypadowa w Karkonosze. http//sites.gogle.com/site/gpsdolnyslask/ski-jelenia-gora/trasa-zjazdowa-ski-jelenia-gora
~Och... 10-09-2011 11:13
Jelenia Góra jest pięknie usytuowana, wśród gór i lasów z wodami termalnymi. Już Niemcy wiedzieli, że ten teren może służyć turystyce i świetnie to wykorzystywali, budując nowe trakty kolejowe, drogi, kompleksy hotelowo - sportowe, baseny.Turyści przyjeżdżali nawet z odległego Berlina. Po wojnie ówczesne władze, widziały to inaczej i zafundowały nam Celwizkosę . Przestano dbać o baseny, hotele, kolej i z latami zniszczono to wszystko. Miasto nie stać, aby to odbudować. Potrzebny jest więc inwestor z duża kasą, który zechciałby tu zainwestować i aby to uczynił, to nasze włodarze powinny zapewnić mu odpowiednie warunki. Dobrze, że w końcu zaczęto coś robić w tym temacie.
~ 10-09-2011 16:52
Dlatego jak czytam hasło,,By jutro było bez obaw,,to nie mogę wyjść z podziwu- jak przez kilkadziesiąt lat po wojnie, można było niszczyć i nie dbać o to, co już było a teraz mówić- nie obawiajmy się.Brakuje słów, na to, co się tu dzieje.Niemcy wiedzieli już 100 lat temu a my wciąż się zastanawiamy, co tu zrobić aby poprawić atrakcyjność.Cyrk.Wciąż wyważamy otwarte drzwi.Inwestor z dużą kasą, ucieknie gdzie pieprz rośnie jak tak dalej będzie w ,,urzędniczej działalności,,.Tu nie można samosiejki wyciąć a tu dołka wykopać a dach to musi być gontem pokryty nie inaczej.A my tu o,, krainie mlekiem i miodem,, płynącej mówimy jak o czymś, czego nie ma.Było i jest! Czeka- ale jakby nagła ślepota i amnezja, zapanowała wśród rządzących i nie tylko.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zmiany na Ogińskiego

Promocja strony usługowej z Wrocławia za pomocą… pozycjonowania

Lwówczanin w ITTF

To było bezpieczne?

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
788
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%