MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 13 sierpnia
im. Diany, Heleny

Pokaz ratownictwa w Karpaczu

Wiadomości: Karpacz
Poniedziałek, 29 lipca 2013, 6:33
Aktualizacja: Wtorek, 30 lipca 2013, 9:07
Autor: Adam Kieryluk/Angela
Fot. Adam Kieryluk
Pogodowa aura to nie jedyna atrakcja, na jaką mogli liczyć mieszkańcy i turyści wypoczywający w miniony weekend w Karpaczu. W sobotę (27 lipca) o godz. 15.00 na deptaku przy ul. Konstytucji 3 Maja, zorganizowany został pokaz ratownictwa drogowego. Organizatorem były Służby Ratownicze z Oleśnicy.

Zarówno mieszkańcy miasta, jak i turyści, mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć rekonstrukcję wypadku drogowego. Do symulacji posłużyły dwa samochody: osobowy nissan oraz bus marki Volkswagen. Pokaz przede wszystkim uzmysłowił, jak wielka odpowiedzialność spoczywa na straży pożarnej, która musiała nie tylko zabezpieczyć miejsce zdarzenia, ale przede wszystkim udzielić pomocy i wydobyć ofiary z uszkodzonych samochodów.

Szczególne zainteresowanie wzbudził moment, kiedy strażacy próbowali przedostać się do zakleszczonych ofiar, przecinając drzwi samochodu specjalistycznym sprzętem. W akcji niezwykle ważna była precyzja współpracujących ze sobą służb. Liczyła się każda minuta, dlatego też misja ratowania życia i zdrowia poszkodowanych musiała być przeprowadzana niezwykle skrupulatnie. Pokaz zakończył się miłą niespodzianką w postaci fontanny wody, lejącej się wprost ze strażackiego węża oraz zbiórką pieniędzy na działalność Służb Ratowniczych w Oleśnicy. Jak akcja została ocenione przez obserwatorów?

- Jako mieszkanka Karpacza uważam, że akcja tego typu była bardzo potrzebna – mówiła pani Zofia, która obserwowała akcję z wnuczkiem Sebastianem. – To była też świetna atrakcja dla mojego wnuczka. Kto wie, może kiedyś zostanie strażakiem – dodała.

Podobną ocenę wystawili też inni, którzy przyglądali się z bliska całemu zdarzeniu. Cel przeprowadzonej akcji przybliżył natomiast Zbigniew Beczek, przedstawiciel Służb Ratowniczych w Oleśnicy.

- Jest to pierwsze nasza tego typu akcja w Karpaczu, gdzie prowadzimy obóz ratowniczy dla dzieci i młodzieży z naszego regionu – mówił Zbigniew Beczek. Sam pokaz przygotowaliśmy też jednak nie tylko dla najmłodszych. Chcielibyśmy pokazać ludziom, jak zachować się, gdy dochodzi do wypadku na drodze, jak ważna jest pierwsza pomoc. Ważne, by nie bać się udzielania pierwszej pomocy. Niestety wśród ludzi wciąż panuje znieczulica. Gdy dochodzi do wypadku drogowego, to kierowcy przejeżdżają obok i jadą sobie w siną dal, nie zwracając uwagi, że ktoś może potrzebować pomocy. Szczególnie ci, którzy są świadkami bezpośrednimi zdarzenia odjeżdżają, nie udzielając pierwszej pomocy; nie sprawdzając, czy takowa w ogóle jest potrzeba. Takie akcje mają zmienić świadomość ludzi. Trzeba nauczyć społeczeństwo solidarności w działaniu na zasadzie: dzisiaj ja udzielam komuś pomocy, a kto wie, czy ta pomoc nie będzie jutro potrzebna mi. Mieliśmy już podobne pokazy, z udziałem naszej karetki, w symulowanej akcji ratowniczej, na jeleniogórskim Rynku, podczas Dnia Policjanta – dodał strażak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Stalowe rumaki w Karpaczu

Parking na... przejściu

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~aaa 29-07-2013 9:56
czy mieli zgodę na wjazd na DEPTAK ....?
~aaa 29-07-2013 11:55
usuwacie popularne nazwy-poczytajcie www.karpacz moje miasto-moja wizytówka !
~Damianoooooo 29-07-2013 14:39
Zdjęcie 63 mój znajomy ziomuś z siłownii od Robaka:D pozdro :)
~ruda52 29-07-2013 20:18
no i oczywiście znowu deptak dlaczego takie imprezy nie są organizowane na stadionie .
~Organizator 30-07-2013 9:27
Do wszystkich komentujących: Informujemy, iż organizator pokazów posiadał wszelkie niezbędne zgody na przeprowadzenie działań na deptaku.
~ratowniczka 5-08-2013 15:12
To już się robi nudne! Czy nie można wymyślić innych scenariuszy? Pokaz ratownictwa z udziałem aut był już: podczas świąt majowych (maj), podczas konferencji zintegrowanego ratownictwa medycznego (czerwiec), teraz w Karpaczu (początek sierpnia). Co miesiąc jest pokaz ze scenariuszem wypadku samochodowego. A jest wiele innych ciekawych i widowiskowych tematów. Można dokonać działań wysokościowych z udziałem GOPRu, można zasymulować atak terrorystyczny z podłożeniem ładunku, można pomyśleć o ewakuacji jakiegoś budynku z powodu pożaru, czy też podtopienia. Coś na czasie, coś z naszego terenu. Chłopaki, przestańcie robić pokazy, zacznijcie ćwiczyć. Użyjcie helikopterów, włączcie inne służby. Wystarczy powielania schematów wymyślonych już dawno temu przez innych.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Mieszkańcy liczą na miejskich strażników

Referendum coraz bliżej

Stanowisko T4B Ekotechnologie ws. modernizacji oczyszczalni w Mysłakowicach (sprostowanie)

Śmierć na żwirowni

Mieszkańcy chcą miododajnego skweru

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
697
Tak
38%
Nie
56%
Nie wiem
6%