MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Pogrzeb Tadeusza Różewicza we wtorek przy świątyni Wang

Wiadomości: Region
Sobota, 26 kwietnia 2014, 8:37
Aktualizacja: Poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 0:08
Autor: Manu
Fot. Archiwum Jelonki.com
W miniony czwartek (24 kwietnia) we Wrocławiu, wieku 93 lat zmarł Tadeusz Różewicz, jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich poetów, a także dramaturg i prozaik. Jego pogrzeb odbędzie się 29 kwietnia (we wtorek) o godz. 12.00 na cmentarzu ewangelicko–augsburskim przy kościele Wang w Karpaczu Górnym.

Msza żałobna w intencji Tadeusza Różewicza będzie miała miejsce 28 kwietnia (w poniedziałek) we Wrocławiu, skąd urna z prochami poety przyjedzie do Karpacza. Zgodnie z ostatnią wolą i życzeniem, Tadeusz Różewicz zostanie pochowany na małym cmentarzyku przy świątyni Wang w Karpaczu. Od 5 marca 2003 roku w szafie pancernej Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu przeleżał testament Tadeusza Różewicza. W dniu śmierci poety, dokument został otwarty.

Tadeusz Różewicz, jeden z największych polskich twórców literatury przełomu XX i XXI wieku, 9 października br. obchodziłby swoje 93. urodziny.

Przenikliwy, krytyczny, czasem pełen humoru obserwator i komentator rzeczywistości, od zawsze był obecny na jeleniogórskiej scenie Teatru im. Cypriana Kamila Norwida. Tu powstały dwie realizacje jego dramatu „Kartoteka” – w 1972 roku w reżyserii Janusza Kozłowskiego, a w 2002 roku zrealizowany przez Piotra Łazarkiewicza. Inne sztuki Różewicza, które weszły już do historii jeleniogórskiego teatru to: „Świadkowie albo nasza mała stabilizacja” w reż. Jowity Pieńkiewicz (1971), „Stara kobieta wysiaduje” w reż. Andrzeja Bubienia (1995) oraz „Śmieszny staruszek” w reż. Jana Różewicza (2000), syna Tadeusza Różewicza.

Tadeusz Różewicz jest honorowym obywatelem Karpacza. A ukoronowaniem długoletniej przyjaźni Różewicza z Karkonoszami jest wydany przez Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu unikalny album kolorowych zdjęć w czasie pobytu w Karpaczu. Album koncentruje się wokół mistrza pióra i jego niezwykłej osobowości na tle Gór Olbrzymich, jak to kiedyś nazywano Karkonosze, oraz miejsc gdzie przebywał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Strażackie czytanie

Pożar auta przy rondzie  

Marszałek Senatu w Jeleniej Górze

Współpraca z Huangshan

Plener z energią

Letnie kino plenerowe jeszcze tylko dzisiaj

Karkonoskie legendy z przesłaniem

Będzie bezpieczniej

Sonda

Czy majątki żon i dzieci polityków również powinny być jawne?

Oddanych
głosów
378
Tak
79%
Nie
17%
Nie mam zdania
4%