MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Pogotowie jest, zagrożenia nie ma

Wiadomości: REGION
Środa, 2 czerwca 2010, 14:20
Aktualizacja: 16:11
Autor: Angela/KAM
Tegoroczna deszczowa wiosna nie sprzyja dzialalności gastronomicznej na wolnym powietrzu.
Fot. TEJO
Wojewoda dolnośląski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na terenie siedemnastu powiatów, w tym jeleniogórskim oraz dla miast Jelenia Góra i Legnica. Utrzymał też stan przeciwpowodziowy dla siedmiu powiatach. Centrum zarządzania kryzysowego jednak uspokaja, że stan wód w Jeleniej Górze nie przekroczył poziomu ostrzegawczego.

Na godzinę 12.10 na rzece Kamienna stan wody podniósł się do poziomu 85 cm, a na Bobrze do 108 cm. Stan ostrzegawczy to natomiast 160 cm, a alarmowy w przypadku Kamiennej to 200 cm i 220 na Bobrze.
Pogotowie przeciwpowodziowe zostało ogłoszone ze względu na niekorzystne prognozy hydrologiczno – meteorologiczne. Według nich obecnej doby czyli do jutra do godziny szóstej rano ma spaść około 100 litrów wody na metr kwadratowy.

– Przypuszczamy jednak, że aż tyle deszczu nie spadnie. Opady nie są bowiem aż tak bardzo intensywne, jak przewidywano. Woda jak na razie utrzymuje się w korytarz rzek i nie przekroczyła stanu ostrzegawczego. Nie ma więc zagrożenia powodziami czy podtopieniami – mówi Włodzimierz Belta, naczelnik Centrum Zarządzania Kryzysowego urzędu miasta w Jeleniej Górze.

W Jeleniej Górze leje od godzin porannych. Odnotowano lokalne poddtopienia piwnic głównie przez wodę, która nie nadąża spływać zatkanymi studzienkami burzowymi. Tradycyjnie zalana jest remontowana właśnie ulica Wyczółkowskiego. Tam z racji wymiany sieci kanalizacyjnej ruch jest częściowo wstrzymany.

Tymczasem sztab kryzysowy w Starostwie Lwóweckim monitoruje cały czas stan rzek. Na razie nic nie wskazuje nawet na to, aby rzeki miały w ogóle wylać.
- Jesteśmy przygotowani na każde działania, ale stan wód w powiecie nie jest podwyższony, mimo tego monitorujemy wszystko – mówi Leszek Telega oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim.
Powiat lwówecki jest dobrze przygotowany na przejście ewentualnej fali powodziowej. Największym zagrożeniem są jednak małe rzeczki i strumyki, które w czasie powodzi wylewają, jako pierwsze i zamieniają się w rwące rzeki.

Według ostatnich prognoz widoczna poprawa pogody ma być odczuwalna w sobotę. Opady będą stopniowo zanikały już od jutra.

Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszone zostało w powiatach: kłodzkim, ząbkowickim, strzelińskim, dzierżoniowskim, lubańskim, zgorzeleckim, wałbrzyskim, kamiennogórskim, lwóweckim, jaworskim, świdnickim, polkowickim, oleśnickim, minickim, złotoryjskim bolesławieckim. Stan alarmowy natomiast utrzymano na obszarze powiatów : wrocławskiego włącznie z miastem Wrocław, oławskiego, trzebnickiego, średzkiego, wołowskiego, legnickiego, lubińskiego, górowskiego i głogowskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Narodziny gnu białobrodych we wrocławskim zoo

Śmierć na żwirowni

Oznakowanie poziome (prawie) odnowione  

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~wodnik szuwarek znad kamiennej 2-06-2010 17:47
Czy to prawda,że przepust na poldery w Wojcieszycach jest zaspawany?
~Greg 2-06-2010 18:43
Poczekajmy do Jutra Panie Włodku :) Zobaczymy :) Worki z piaskiem ready :) ?
~z gor my syny 2-06-2010 19:03
Kochana jesieni z toba jest jak w raju , tylko przyjdz w pazdzierniku a nie kur...a w maju !!!
rymcycymcy 2-06-2010 19:50
Co to się wyrabia ! ...już nawet powódź mija to miasto ! :)
~mieszkanka 2-06-2010 20:36
czy ktoś wie czy gdzieś potrzebna jest pomoc przy układaniu worków?? albo gdzie można takie informacje uzyskać?? jechałam godzinę temu przez Maciejową. jest straż pożarna, trochę worków ułożonych i woda się wylewa z rzeczki na drogę (ale nie tą główną, tylko tą boczną co jest nizej)
~s. 2-06-2010 21:55
Poldery budowlane, kiedyś zalewowe.
~romi 2-06-2010 22:07
Wielki szacunek dla strażaków i ludzi pracujących przy worach z piachem w okolicach Wrocławskiej . Siedzimy sobie w ciepełku a ci ludzie już walczą z rzekomym brakiem zagrożenia dla Jelonki .Rymcycymcy pomożesz czy dalej z wszystkiego zrobisz sobie jaja i choć lubię twoje żarty tu są nie na miejscu .
~ 2-06-2010 22:50
do rymcycymcy. OSZOŁOMIE WEŻ WIADERKO WODY I ZANUŻ GŁOWĘ DWA RAZY A WYCIĄGNIJ RAZ
~ta 2-06-2010 23:36
no niby nie ma zagrożenia ale dzisiaj koło 17 na maciejowej juz woda zalewała domy
~piechowiczanin 3-06-2010 0:50
kamienna już alarmowy osiąga właśnie...
~ 3-06-2010 10:55
na wiejskiej bóbr wylał na łąkę
pitus 3-06-2010 11:06
na wiejskiej bóbr wylał na łąkę
magikwasilewski 4-06-2010 1:18
Mnie internet nie dziala przez te deszcze. Lipa jest straszna! Ale tamci przy rzece to dopiero maja jazde...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Synoptycy: jeszcze popada

Proces apelacyjny byłego proboszcza Ruszowa

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Czytelniczka: drogo i brudno

Mercedesem rozbił kilka aut

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
248
Tak
39%
Nie
56%
Nie wiem
5%