MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Pogorzelcy nadal czekają na pomoc

Wiadomości: Piechowice
Piątek, 26 października 2018, 6:06
Aktualizacja: Sobota, 27 października 2018, 13:38
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Fot. Użyczone/ Czytelnik
– Minęły trzy tygodnie od pożaru przy ul. Kryształowej w Piechowicach, a 12 rodzin nadal czeka na pomoc i błąka się po obcych mieszkaniach, nie wiedząc co będzie dalej, bo w urzędzie nie ma nikogo decyzyjnego – z taką informacją zadzwoniła do nas Irmina Paszkowska, sąsiadka pogorzelców. Sami poszkodowani proszą natomiast o pomoc finansową na odbudowę domu i apelują do bezdomnych, by nie rozkradali ich majątku.

Chodzi o pożar, który wybuchł 8 października. Wówczas bez dachu nad głową zostało 12 rodzin, w tym dwie rodziny z dziećmi oraz kilka osób starszych.

- Gmina nie zapewniła tym ludziom żadnych lokali zastępczych, a każda z tych rodzin przeżywa tragedię. Ludzie tułają się po mieszkaniach sąsiadów, niektórzy swoich rodzin, ale co to za życie, kiedy dzieci nawet nie mają gdzie odrabiać lekcji – mówi ponad 80-letnia Irmina Paszkowska. – W urzędzie wiecznie nie ma nikogo decyzyjnego, ludzie chodzą tam, czekają na burmistrza, który wiecznie jest na urlopie, a inni urzędnicy nie są decyzyjni. Ostatnio w urzędzie znów byli przedstawiciele wspólnoty. Tym razem chcieli prosić, by straż pożarna pomogła im w zabezpieczeniu dachu plandeką, ale odeszli z kwitkiem, bo nie było nikogo, kto mógłby wydać taką zgodę. Wszyscy zajęci są wyborami, a nikt nie przejmuje się mieszkańcami – dodaje mieszkanka Piechowic.

Aleksander Żakowicz, członek zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Kryształowej tłumaczy, że sprawa wygląda nieco inaczej.

- Na sobotę jesteśmy umówieni z firmą budowlaną, która ma oszacować zakres prac i jej koszt – mówi pogorzelec. – Spalił się bowiem cały dach o powierzchni ok. 800 mkw. Budynek jest w opłakanym stanie, ma stropy nasączone wodą, całe do wymiany. Sami remontować tego domu we własnym zakresie nie możemy, bo muszą to zrobić ludzie z uprawnieniami. Remont potrwa ponad pół roku. Do tego czasu ludzie, którzy stracili dach nad głową, muszą sobie jakoś poradzić. Gmina nam nie zaproponowała lokali zastępczych, bo ich po prostu nie ma. Z tego co wiem, nasi lokatorzy znaleźli sobie jakieś lokale we własnym zakresie. Wiadomo, jest ciasno i mało komfortowo gnieździć się u kogoś w mieszkaniu, ale co poradzić. Gmina pomaga nam w takim zakresie w jakim może. Teraz mamy obiecane wsparcie finansowe na pokrycie części czynszów oraz jakąś kwotę na remont budynku. W ostatnim czasie rzeczywiście byliśmy w urzędzie w sprawie pokrycia dachu plandeką z pomocą strażaków, bo straż sama takiej decyzji o pomocy nam podjąć nie może. Nie zastaliśmy burmistrza ani nikogo decyzyjnego, ale też nie czekamy z założonymi rękami. W sobotę ma przyjechać firma budowlana i będziemy myśleć co dalej – dodaje Aleksander Żakowicz.

Burmistrz Piechowic Witold Rudolf wyjaśnia, że gmina stara się pomagać, ale…

- Ci ludzie trafili na bardzo trudny czas kiedy wszyscy zajęci są wyborami. Nie dlatego, że kandydują, ale dlatego że muszą te wybory obsłużyć – mówi Witold Rudolf. – Ja też nie mogę im niczego obiecywać, bo sam w wyborach nie startowałem, a nie chcę stawiać moich następców w trudnej sytuacji moich obietnic. O sprawie pomocy ze strony strażaków natomiast nic nie wiem, bo rzeczywiście nie było mnie w środę w pracy. Skontaktuję się z prezesem Straży Pożarnej i porozmawiam z nim na ten temat. Tu w grę wchodzą jeszcze zezwolenia na zabezpieczenie tego dachu. Natomiast tylko jeden z pogorzelców otrzymał od gminy mieszkanie służbowe z naszych lokali socjalnych, bo więcej mieszkań nie mamy. Innym pogorzelcom chcemy pomóc dopłacając do czynszów wynajmowanych mieszkań. Będą to pieniądze z zarządzania kryzysowego (bo tylko taka forma prawna jest możliwa). Rada Miasta jest gotowa, by spotkać się na sesji nadzwyczajnej i „przesunąć” te pieniądze na ten cel. Przekazaliśmy też pomoc rzeczową, ale teraz już jej nie potrzebują – dodaje Witold Rudolf.

Słowa burmistrza potwierdza Aleksander Żakowicz, który prosi, by mieszkańcy nie przekazywali więcej pomocy rzeczowej, bo nie jest już ona potrzebna.

– Teraz potrzebne są tylko pieniądze na odbudowę budynku i o taką pomoc apelujemy. Prosimy też bezdomnych, by nie rozkradali naszego majątku, co niestety już zaczęło się dziać – dodaje pogorzelec.

Aby pomóc rodzinom poszkodowanym w pożarze utworzone zostało specjalne konto: nr rachunku 09 1020 5226 0000 6402 0622 3822. Można na nie wpłacać dowolne kwoty z dopiskiem „Pomoc pogorzelcom – odbudowa budynku przy ul. Kryształowej 102".

Twoja reakcja na artykuł?

5
20%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
4%
Nudzi
3
12%
Smuci
12
48%
Złości
4
16%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Bestie A. Cieślińskiej w Muzeum Przyrodniczym

JBO: Ogrodzenie boiska w Parku Norweskim

Drzymały i Flisaków gotowe – od kiedy MZK?

Komentarze (32) Dodaj komentarz

~jan 26-10-2018 8:01
Temat coraz większej bezdomności wśród mieszkańców rejonu Jeleniej Góry nie istnieje. Nie widziałem jeszcze takiego programu wyborczego , który by zakładał zmniejszenie bezdomności w Jeleniej Górze, gdzie około 800 rodzin czeka na mieszkanie. Kolejka ta jest z roku na rok wydłuża się. Młode małżeństwa nadal wyjeżdżają za granicę. Mieszkańcy Jeleniej Góry w wyborach samorządowych poparli taką politykę /zero mieszkań komunalnych przez ostatnie trzy kadencje/.
~piechowiczanin 26-10-2018 9:08
Jak burmistrz nie chce podejmować decyzji???? A on już pieniędzy z racji sprawowanej funkcji nie pobiera?
użytkownik facebook 26-10-2018 13:42
Tak wlasnie ludzie pomagaja zamiast znalezsc im zastepcze mieszkania to maja ich gdzies jest tam podobno tyle wolnych mieszkan to czemu im nie dadza do czasu kiedy sie nie ogarna ze wszystkim
użytkownik facebook 26-10-2018 13:52
Czytala pani artykuł? Nie maja wolnych mieszkan, aby dac je poszkodowanym. Natomiast proponuja pogorzelca dopłatę do czynszu za wynajmowane mieszkania. Nie jest to pewnie wiele, ale zawsze cos.
użytkownik facebook 26-10-2018 13:59
Bzdura ze nie maja ! Jest tyle wolnych mieszkań że napewno by coś dali
użytkownik facebook 26-10-2018 14:14
Artykuly nie czytalam i nie bede wiele wiecej wiem od osob ktore pomagaja kilku rodzinom i wiem jak jest to co pisza nie dokonca jest prawda bo mieszkania sa tylko glupa wala ze nie maja i taka jest prawda
użytkownik facebook 26-10-2018 16:03
Sa mieszkania,i to we wladaniu UM...Skandal !!!+!tylko teraz w zawirowaniach przy wyborach,nie ma kto podjac decyzji??😕😕
użytkownik facebook 27-10-2018 16:59
daja mieszkania alkoholikom i menelom m.. normalny obywatel sobie musi radzic
~Gosc 28-10-2018 19:15
do: użytkownik facebook (16:59)
Dziadek spalonych dzieci szybo dostal mieszkanie ,byl to pokoj a,zrobili mu i kuchnie i z korytarza ubikacje oraz lazienke a dziadek w podziece za to robi tam meline i sprowadza patologie a na dodatek szcza gdzie popadnie i te pijusy takze a nawet rozruby sa .A nad nim mieszka matka z dzieckiem .Nie daj boze a dziadek albo jego koledzy spala ta chalupe i co wtedy ?Dla porzadnych ludzi nie ma mieszkan ale dla menela sie znalazlo.bo biedny i gluchy jaki on gluchy ,jak mu ktos uwage zwroci to on slyszy bo potrafi odpyskowac a nie slyszal jak dzieci krzyczaly z bolu gdy sie palily .... szlag by trafil te piechowice i tych w nich rzadzacych .Przepraszam za przeklenstwo ale inaczej sie nie da .
użytkownik facebook 28-10-2018 0:31
Jak ktoś ma uķłady to nawet mieszkanie w Szklarskiej dostaje i składki skąd się da, wystarczy być mizernym strażakiem :( Ale dla reszty nie ma pomocy :( Przykre bardzo :( :(
~dszmyt 4-11-2018 14:11
do: użytkownik facebook (0:31)
Raczej sympatycznym wesolym czlowiekiem!widze boli Cie bardzo ze chlopak dostal mieszkanie prawda?
użytkownik facebook 26-10-2018 13:52
Wstyd dla takiego burmistrza.
użytkownik facebook 30-10-2018 20:40
Magda Biela on nie wie co to wstyd.
~gość 26-10-2018 14:05
A gdzie jest zarządca budynku [wspólnoty mieszkaniowej]? To po jego stronie jest zabezpieczenie budynku przed niszczeniem [zalewaniem] jak i przed kradzieżami...Łatwo brać pieniądze jak wszystko jest ok ale jak już zaczyna się problem to lepiej udawać bezczynność:(
użytkownik facebook 26-10-2018 14:34
Już po wyborach,więc długo poczekają.
~Prawy do lewego 26-10-2018 14:36
A ta Pani Irmina to jakiś trybun ludowy? jakim prawem wypowiada się w cudzym imieniu i jeszcze podaje nieprawdziwe informacje. Dziwny ton tego artykułu. Jakaś nagonka na piechowicki urząd i jeszcze urzędującego burmistrza. Czy to komuś służy? Autorka artykułu wykazała się całkowitym brakiem obiektywizmu i profesjonalizmu. Szukanie taniej sensacji cudzym kosztem. Nie pokusiła się na zbadanie sprawy od strony prawnej. Straż pożarna to nie firma budowlana. Oni ratują ludzi i mienie. A naprawą dachu zajmują się specjalistyczne firmy. Czy autorka przea...lizowała jakikolwiek podobny przypadek, gdzie w pożarze uległo zniszczeniu mienie prywatne? Budynki mieszkalne zazwyczaj są ubezpieczone. Należy uzyskać odszkodowanie i wyremontować dom. Poszczególni mieszkańcy pewnie też ubezpieczyli swoje mienie, więc pieniędzy należy szukać w ubezpieczalni, a nie w urzędzie, który możne działać tylko w granicach prawa, a to nie daje zbyt wielu możliwości w tym zakresie. Pani redaktor! Cudze nieszczęście to nie pole do lansu. Trzeba się trochę wysilić, bo można się narazić na śmieszność. Szkoda mi ludzi, którzy stracili dorobek życia, ale takie wywody na pewno nie służą poprawie ich sytuacji, a powodują tylko niepotrzebny ferment. Pani Irmina może pomóc poszkodowanym inaczej niż napuszczaniem ludzi na siebie. A może przyjęłaby którąś z rodzin pod swój dach?
użytkownik facebook 26-10-2018 16:02
Niestety dopłata do czynszu to tez bzdura. Zostali sami z tym wszystkim. Bez żadnych decyzji co do ich mieszkań i całego budynku. Na własna odpowiedzialność i narażając życie sprzątają swoje spalone i zalane mieszkania. Żadnego zabezpieczenia budynku nie ma 😒. Stoi „otwarty” na deszcz. W dodatku ludzie albo raczej „ bydło” okrada ich z komórek do których powynosili co mogli. Jak tam można???
użytkownik facebook 26-10-2018 16:04
Sa mieszkania,i to we wladaniu UM...Skandal !!!+!tylko teraz w zawirowaniach przy wyborach,nie ma kto podjac decyzji??😕😕
~Kohelet 26-10-2018 17:36
Chcialbym mieszkac sam w takim domu
~do "prawy do lewego" 26-10-2018 17:47
Pani Irmina przez całe swoje życie starała się pomagać ludziom i robiła to skutecznie. Teraz także próbuje pobudzić "niemożność urzędniczą" do działania. Jest kłamstwem stwierdzenie, iż napuszcza ludzi na siebie. Próbuje "poruszyć niebo i ziemię", bo dni mijają a zima za pasem. Każdy upływający dzień działa na niekorzyść pogorzelców i spalonego budynku. Pani Irmina wzięła do siebie siostrę która mieszkała pod 102. Tak więc "prawy do lewego" piszesz dyrdymały i to ty próbujesz skłócić ludzi. Wytrwałości i zdrowia Pani Irmino.
~ 26-10-2018 19:41
do: ~do "prawy do lewego" (17:47)
Wzięła siostrę pod dach, to powinna być oczywistość Niech Pani Irmina nie porusza " niemocy urzędniczej", niech poruszy ustawodawców żeby zmienili prawo tak , żeby urzędnicy mogli podjąć satysfakcjonujące decyzje. Nic nie jest ani czarne ani białe. Niejeden z Tych urzędników wpłacił na konto dla poorzelców, dał swoje pieniądze, ale pieniądze publiczne to już nie jest takie proste, bo może się okazac że ten który krzyczy" urzednikom się niechce", "maja wy.....bane", za chwilę zacznie krzyczeć " gdzie są nasze pieniądze?, zdefraudowali, wzieli dla siebie" itd. I uwierz mi człowieku że tak jest. Dlatego zastanów się, bo być może nie zrobiłeś jeszcze nic dla tych ludzi, albo zbyt mało. A to że p..Irmina robila dużo dla innych to bardzo pięknie. Ale z całym szacunkiem dla Tej Pani , nie upoważnia to do podawania niesprawdzonych, błędnych informacji.
użytkownik facebook 26-10-2018 18:01
A gdzie jest burmistrz jego kadencja jeszcze trwa. chyba że już ma wyje.....ne kawał dziada
użytkownik facebook 30-10-2018 20:37
Patrycja Mirga dokładnie tak. Moźe przejęty brakiem stołka w radzie powiatu i pobiera % ;)
~Gd 26-10-2018 21:40
Ja rowniez wykupiłam mieszkanie od gminy i z tego co jest mi wiadomo jeśli jest się właścicielem prywatnej własności to samemu trzeba dbać i się zabezpieczyć na wszelkie zło. To tak jak z autem jeśli jest się właścicielem-trzeba wykupić polise AC bo w innym przypadku wyrazie pożaru zostaje się z niczym. Co innego jesli się pracuje w firmie przewozowej i wrazie pożaru auta, właściciel zabiega by go odkupić a nie kierowca. Uważam, że macie u was gminie super, władze starają się jak mogą, pomimo, iż budynek jest prywatną własnością. To na właścicielach spoczywa obowiązek ubezpieczenia części wspólnych, części prywatnych czyli mieszkań, a na zarządzie obowiązek sprawdzenia czy firma która wykonuje remont ma ubezpieczenie OC jeśli coś zniszczą. W innych gminach nie ma tak dobrze jak u Was, jeśli jest się właścicielem trzeba się zabezpieczyć, przecież gminna nie będzie rozdawać mieszkań każdemu właścicielowi jeśli stanie się tragedia (a tragedia to nie tylko pożar również zaniedbania ze strony właściciela, komornik). Również prawo reguluję tą kwestię jeśli jest się właścicielem prywatnej nieruchomości to nie przysługuje lokal komunalny oraz socjalny.
użytkownik facebook 27-10-2018 0:07
Przykre. Ale pewnie jeszcze poczekają 😔
użytkownik facebook 27-10-2018 17:02
A gdzie w tym wszystkim jest państwo polskie i władze a po drugie koło kosciola w Piechowicach stoi duzy bialy dom w ogrodzie tam napewno móglby ktos zamieszkać i to za darmo bo i tak jest sponsorowany z podatkow
użytkownik facebook 30-10-2018 20:35
Dariusz Dukis w tym białym dużym domu już od kilku dni mieszkają pogorzelcy. Tuż po pożarze ksiądz proboszcz wynajął ludzi do remontu. Gdzie jest burmistrz aktualny jeszcze i rada miasta ?!
~Hahaha 27-10-2018 18:28
Przy parafii w Piechowicach stoi pusty ogromny dom po zmarłym księdzu kanonik. Czytam na chrześcijańskie okazanie miłosierdzia przez proboszcza.
~Yes 30-10-2018 20:46
do: ~Hahaha (18:28)
Tak juź mieszkają pogorzelcy w tym budynku po zm.ks.kanoniku.
użytkownik facebook 27-10-2018 22:20
Taka prawda maja ludzi glebowo w .......... Zadnej pommocy
~ 27-10-2018 22:43
Prawy do lewego: pewno jestes jednym z tych urzedasow i dla tego ich bronisz . w dupie byles gowno widziales. Ludzie zasówaja tam codziennie zeby poskladac wszystko do kupy. A pomocy nie dostaja do tej pory zadnej.
użytkownik facebook 28-10-2018 14:04
A ze juz po wyborach to zamiast pomagac ludzia, trzeba kupic wygodny fotel co by nie dostac odlezyn. Bo przeciez pogorzelcybi tak i nie dostana bo nawet nie maja gdzie sie polozyc.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ulica Nadbrzeżna już w nowej odsłonie  

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Czyżby Andrzej Duda?

Projekt pętli rowerowej

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
794
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%