MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 5 sierpnia
im. Mariana, Marii, Stanisława

Podziemne centrum rekreacji w Karpaczu coraz bliżej

Wiadomości: Karpacz
Czwartek, 9 października 2014, 8:13
Aktualizacja: Piątek, 10 października 2014, 7:45
Autor: Angela
Fot. UM Karpacz
Prowadzone od kilka lat prace nad projektem dotyczącym budowy podziemnego Centrum Rekreacji, Sportu i Kultury w Karpaczu, które ma powstać na Osiedlu Skalnym, przeszło w kolejny etap. W ostatnich dniach inwestor wyłożył do wglądu raport oddziaływania inwestycji na środowisko. – Takie centrum rekreacji będzie przełomem w obsłudze ruchu turystycznego – mówi Ryszard Rzepczyński, zastępca burmistrza Karpacza.

Chodzi o 5-kondygnacyjny obiekt z hotelem Hilton, który miałby powstać pod powierzchnią 5-hektarowej działki prywatnego inwestora przy ulicach: Marii Curie Skłodowskiej, Skalnej i Staszica. W projekt jest zaangażowany Jerri Nowikovski, austriacki biznesmen, potentat na rynku nieruchomości o polsko-izraelskich korzeniach.

Nowa atrakcja ma mieć powierzchnię 55 tys. m kw. i niemal cała będzie schowana pod ziemią. Na powierzchni mają powstać jedynie dwa wejścia oraz samochodowe rampy do podziemnego parkingu. Na działce, którą dziś porastają samosiejki, ma powstać park ze szklanymi taflami przypominającym dwa jeziora.

- Jest to jedna z największych inwestycji w Karpaczu, realizowana przez inwestora prywatnego w ostatnich latach, której wartość szacowana jest na kilkaset milionów złotych – mówi Ryszard Rzepczyński. – Stąd decyzja burmistrza, by inwestor przygotował i wyłożył raport oddziaływania inwestycji na środowisko, aby sugestie i uwagi zostały uwzględnione już na etapie projektu i realizacji. Poza planowanymi atrakcjami rekreacyjno – sportowymi, powstać ma również parking podziemny na kilkaset samochodów. To oznacza, że powstanie alternatywna i bardzo bogata oferta turystyczna niezależna od warunków pogodowych, a to byłby przełom w obsłudze ruchu turystycznego – dodaje R. Rzepczyński.

Co ważne, teren na zewnątrz musi spełnić warunki planu zagospodarowania przestrzennego, w którym tzw. łąka ma być przeznaczona na cele rekreacji i sportu. Termin realizacji inwestor szacuje na trzy lata od momentu uzyskania pozwolenia na budowę. Zanim jednak po nie wystąpi, musi przejść określoną procedurę.

- W ciągu 21. dni od momentu wyłożenia raportu oddziaływania inwestycji na środowisko (29.09.) mieszkańcy mogą pisemnie zgłaszać swoje uwagi, następnie burmistrz po zapoznaniu się z tymi uwagami zobowiązany jest do wydania decyzji środowiskowej – wymienia wiceszef Karpacza. – Każda ze stron, czyli inwestor i mieszkańcy mogą się od tej decyzji odwołać, po czym inwestor może starać się w Starostwie Powiatowym o wydanie pozwolenia na budowę, na co starostwo ma 60 dni – dodaje.

Raport jest dostępny w Urzędzie Miejskim w Karpaczu, w pokoju nr 14, w godz. od 8.00 do 15.00.

Ogłoszenia

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Stalowe rumaki w Karpaczu

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~ika 9-10-2014 9:41
W Kowarach jest więcej miejsca, zapraszamy :) Są jeszcze nie zagospodarowane dwie sztolnie, które odwiedzałam w dzieciństwie. Potencjalnym inwestorom służę pomocą, we wskazaniu miejsc.
~ 9-10-2014 9:52
W kowarach już jest coś na miare tego miejsca FESTIWAL KULTURY ROMSKIEJ
~lokals 9-10-2014 10:41
Kowary najbrzydsze miasteczko okolicy JG, swoją brzydota przebija nawet osiedle Sobieszów.
~do ika 9-10-2014 12:36
zapomnij,ta mieścina jest i będzie wyautowana z wszelkich inwestycji,w dużej mierze zasługa tego to spora grupa nieciekawego towarzystwa jakie tam zamieszkuje.Taka polska b w polsce a.
~Obserwer 9-10-2014 12:57
W Kowarach powstanie stacja sportow zimowych ,Kowary przebija Karpacz . beda atrakcyjniejsze Zarowno Zima jak i latem z fajowymi trasami rowerowymi I narciarskimi. A karpacz jak sakopane nie ma szans na rozwoj brak miejsc I patologiczni ludzie , ktorzy nastawieni sa na Lupienie turystow ,obstawieni TANDETA ,ze swoim przestazalym wyciagiem I skluconymi wladzami.
~Liczyrzepka 9-10-2014 13:44
Nie nie tylko nie do Kowar. Tam nic nie robią na poprawienie wizerunku miasta i mało tego mieszkańcy z Kowar chyba kochają ekologów, którzy to skutecznie blokują inwestowanie w miasto i jak do tej pory szukają tego jedynego Cietrzewia, dla dalszej blokady na kolejne lata w inwestycje turystyczne i nie tylko. No cóż może kiedyś przyleci to i się odnajdzie ten Cietrzew. Jak na razie tam się nie opłaca inwestować i ekolodzy skutecznie tego popierają a mieszkańcy nic z tym nie robią więc im tam dobrze jak jest w tym mieście i dalsza stagnacja.
~Ja 9-10-2014 14:14
Liczyrzepko - zaktualizuj swoje informację zanim dopuscisz sie do głosu. W przyszłym roku rusza juz budowa stacji zimowej w Kowarach. Koniec z blokadą ekologów. Heh...mała wiedza a tyle krzyku!
~Kubuś P. 9-10-2014 15:57
Czyżby przypuszczenia Grzegorza Brauna o tym, że państwo położone w Palestynie szuka lokalizacji awaryjnej w razie gdyby zepchnięto je do morza, i że ta lokalizacja to np. Dolny Śląsk wchodziły w fazę realizacji?
~Yacek Placek 9-10-2014 20:09
To jest chore. Najpierw powstał kolos Gołębiewski, a teraz ma powstać kolos Hilton! Czyim kosztem pytam się? Po co promować góry, jeśli tych gór niebawem w ogóle nie będzie widać, bo ktoś je kompletnie zasłoni tymi kolosami. Z Karpacza robi się jeden wielki moloch. Coraz to więcej się buduje, nie bacząc na równowagę w naturze. Szkoda słów.
~ 9-10-2014 20:09
Seksmisja? ;)))
~Sołtys łąki 9-10-2014 20:38
Uwaga ! To jest ściema. Facet wyrypie w ziemi dziurę i powie, sorry trafiłem na skałę, cztery kondygnacje muszę postawić na powierzchni. A potem dobuduje jeszcze następne cztery bez żadnych konsekwencji z błogosławieństwem lokalnych władz. I kolejna ,, śmierdząca łąka ,, jak mawia naczelny wódz zostanie wydarta naturze i bezpowrotnie zabetonowana. Inwestycja z cyklu ,, co by tu jeszcze spieprzyć panowie, co by tu jeszcze...?
~rude wredne 9-10-2014 21:29
haha pięć w dół a potem sie okaże siedem w górę a pan rzepczyński powie no cóż...
~PiotrG 10-10-2014 4:08
Ludzie, jakie z was marudy! Nie robią nic - źle, robią - też źle. Czy was ktokolwiek jest w stanie zadowolić? Bardzo dobrze że znalazł się inwestor, trzymam kciuki za powodzenie inwestycji! Zawsze to jakieś miejsca pracy dla mieszkańców. Więc trzeba się cieszyć, że miasto się rozwija. Hejterzy ujadają, karawana jedzie dalej!
~wczasowicz 10-10-2014 7:25
Po wybudowaniu Gołębiowskiego jest pół Karpacza do sprzedania i stoją chałupy widmo ,a jak to " cudeńko" powstanie ? oczywiście wyrośnie w górę bo zmiany zawsze będą.Pytanie jest inne -zmiany zagospodarowania przestrzennego niema -dlaczego komuś tak bardzo zależy na budowie.A może miasto odkupi łąkę od tego co ją kupił za grosze jako teren zielony?i zostawi miastu.
~Do 07:25 10-10-2014 14:25
To chyba twoja chałupa jest do sprzedania, bo jest wręcz przeciwnie niż piszesz. Karpacz się rozwija dzięki Gołębiewskiemu i kolejnym inwestycjom. No ale maruda zawsze będzie widział świat w czarnych barwach, połowę sobie dopowie, resztę zmyśli i już będzie miał potwierdzenie, że wszystko jest be. A be jesteś tylko ty. wybierz się do jakiegoś psychiatry, może jeszcze nie jest za późno na pomoc.
~wrocławianin 10-10-2014 21:35
Fajnie, że się inwestuje w Karpaczu. Karpacz rozwija się, wystarczy porównać to co jest teraz z tym, co było jeszcze kilkanaście lat temu. Różnicę widać gołym okiem. Duża w tym zasługa burmistrza Malinowskiego, który jest chyba jednym z lepszych samorządowców w Polsce. Karpacz stoi wysoko we wszystkich rankingach, turystów coraz więcej. I tak trzymać!
~hmm... 17-10-2014 23:18
A ja proponuję postawić wyrzutnię rakiet dalekiego zasięgu. Zaszach...jemy za przeproszeniem wszystkich.
~nik 19-12-2014 19:09
Ten Golebiewski to koszmar nieziemski Ten matoł co twierdzi ze Karpacz sie rozwija powinien isc do psychiatry. 100 metrów deptaka i gówno poza tym .Zwykła zapadła dziura

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Co nowego w Gryfowie?

Synoptycy: jeszcze popada

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Remont Wojska Polskiego – jaka organizacja ruchu?

Śmierć na żwirowni

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
826
Tak
21%
Nie
74%
Nie wiem
5%