MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Podziel się procentem w prostszy sposób

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 22 stycznia 2009, 8:34
Aktualizacja: 8:35
Autor: Angela
Fot. ......
Rozpoczęło się składanie oświadczeń majątkowych do fiskusa za rok ubiegły. Mimo że największa liczba tych dokumentów wpłynie jak zwykle w kwietniu, już teraz przypominamy o możliwości przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Obecnie podatnik - darczyńca już nie musi sam dokonywać wpłaty na konto wybranej organizacji pożytku publicznego, a jedynie podaje wysokość zadeklarowanej wpłaty w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38. Ważne jest by wskazana kwota nie przekraczała 1% podatku należnego.

Deklaracja powinna zawierać tylko jedną organizację pożytku publicznego oraz dane pozwalające na właściwe jej zidentyfikowanie czyli nazwę oraz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Jednocześnie, podatnik w składanym zeznaniu podatkowym może również podać dodatkowe informacje tj. konkretny cel przeznaczenia przekazywanych pieniędzy.

Z możliwości przekazania 1% mogą skorzystać : płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą oraz opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Dotyczy to również emerytów oraz osób zatrudnionych, jednakże tylko w przypadku samodzielnego wypełnienia deklaracji PIT.

Skarbówka za podatnika dokona przekazania określonej przez niego kwoty na rzecz organizacji pożytku publicznego – usłyszeliśmy od jednego z pracowników urzędu.

Komu możemy przekazać swój jeden procent? Listy organizacji pożytku publicznego funkcjonujących w całym kraju można znaleźć na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości http://opp.ms.gov.pl , a informacje teleadresowe organizacji pozarządowych z siedzibą w Jeleniej Górze znajdują się na www.jeleniagora.pl w zakładce organizacje pozarządowe - Mapa aktywności.

Ogłoszenia

Czytaj również

Przygotowania do chłodów

Ćwierć wieku Teatru Maska

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ 22-01-2009 9:58
przekazywać Drodzy moi,przekazywać :)
piipi 22-01-2009 13:55
...Jelonkowi maja *dobre serduszko !.
~RS 22-01-2009 15:43
Nie ma "oświadczeń majątkowych"... Moze to drobiazg, ale pisanie publicznie chyba do czegoś zobowiązuje... I uproszczona wersja obowiązuje już drugi rok... Czepiam się ... może.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zachęca do głosowania na maszty

70 drzewek na jubileusz

Uszkodzenie gazociągu przy Karkonoskiej

Drogi do remontu

Finisz remontu szpitala

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
324
Tak
43%
Nie
47%
Nie wiem
10%