MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Podziękowali niemieckiemu towarzystwu za 20 lat pomocy

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 5 listopada 2010, 8:13
Aktualizacja: Sobota, 6 listopada 2010, 8:11
Autor: Angela
Fot. Angela
Urszula Etschenberg, przewodnicząca Polsko – Niemieckiego Kręgu Przyjaciół Jelenia Góra – Aachen odsłoniła wczoraj tablicę, którą w ramach podziękowania od mieszkańców i podopiecznych dla towarzystwa za wieloletnie wsparcie Domu Pomocy Społecznej i Schroniska Brata Alberta w Jeleniej Górze. Krąg Przyjaciół znacząco wspiera też jeleniogórski szpital.

Odsłonięcie tablicy odbyło się wczoraj o godzinie 16 przy ul. Wolności pod Domem Osób Starszych i Niepełnosprawnych Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Jelenie Górze. Jak podkreślał prezes zarządu Towarzystwa im. św. Brata Alberta w Jeleniej Górze Bogusław Gałka, niemieckie towarzystwo od lat wspiera podopiecznych w obydwóch obiektach i dzięki czemu warunki bytowe tych ludzi są o wiele lepsze. Co roku z ramienia polsko-niemieckiego kręgu przyjaciół do placówek wpływają nie tylko pieniądze, ale i paczki świąteczne, materiały budowlane, kosmetyki czy leki. Stąd potrzeba takiego symbolicznego podziękowania.

Co roku Polsko-Niemiecki Krąg Przyjaciół Jelenia Góra – Staedteregion Aachen przekazuje nam od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy euro. Szacujemy, że w tym roku przekazana zostanie nam kwota w wysokości 20 tys. euro. Dla naszego towarzystwa są to pieniądze ogromne. Wykorzystujemy je na poprawę standardu pobytu tych ludzi, na zakup wyposażenia np. do kuchni czy dokończenie remontu elewacji obiektu przy ul. Wolności. Mamy nadzieję, że ta współpraca będzie w dalszym ciągu kontynuowana, co deklarują niemieccy partnerzy – zaznaczył Bogusław Gałka.

Urszula Etschenberg po odsłonięciu tablicy mówiła, że nie spodziewała się takiego gestu ze strony mieszkańców i podopiecznych. – Zdecydowałam się na wspieranie tych placówek, ponieważ kilka lat temu zostaliśmy poproszeni o zwrócenie uwagi na to towarzystwo i wsparcie dla niego. Dzisiaj widzę jakie to było potrzebne i ważne dla tych ludzi. Jestem szczerze wzruszona tym podziękowaniem – mówiła Urszula Etschenberg.

Przewodnicząca Polsko-Niemieckiego Kręgu Przyjaciół Deklarowała też dalszą pomoc, w tym m.in. na remont budynków, ale i na działania, dzięki którym mieszkańcy i podopieczni będą mogliby sami sobie pomagać. Słowa podziękowania prezes Gałka skierował też do Jerzego Lenarda, zastępcy prezydenta Jeleniej Góry i pełnomocnika Kręgu Przyjaciół w Polsce.

Zanim jednak Urszula Etschenberg wraz z gośćmi z Niemiec przyjechała na ul. Wolności odwiedziła jeleniogórski szpital, gdzie przekazała symboliczne oświadczenie dofinansowania w pięćdziesięciu procentach zakupu gamma kamery, urządzenia diagnostycznego dla kobiet z rakiem piersi.

– Kiedy dwadzieścia lat temu rozpoczęliśmy współpracę z Jelenią Górą, partnerskim szpitalem był szpital w Cieplicach, a partnerem doc. dr Michał Pelzer. Teraz tę funkcję przejął jego syn, Oskar Pelzer i stąd ta współpraca ze Szpitalem Wojewódzkim w Jeleniej Górze. Pieniądze w kwocie ośmiu tys. euro czekają już na koncie i kiedy tylko urządzenie zostanie zakupione, przelejemy je na konto dostawcy – mówiła Urszula Etschenberg.

Oskar Pelzer, asystent na pierwszym oddziale chirurgii ogólnej i onkologicznej w Szpitalu Wojewódzkim w Jeleniej Górze podkreślał, że dla szpitala i pacjentek to urządzenie jest niezwykle potrzebne i gdyby nie to dofinansowanie, zostałoby zakupione znacznie później. Zakup gamma kamery planowany jest na początek przyszłego roku.

Pieniądze na pomoc instytucjom w Polsce Polsko-Niemiecki Krąg Przyjaciół pozyskuje od niemieckich sponsorów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Marzena Machałek o programie PiS

Windę wybuduje Castellum

Elektroniczny wykaz podatników VAT działa  

Komentarze (5) Dodaj komentarz

Piipi Jelonkowa 5-11-2010 16:26
.. tam,gdzie jest ..KOBIETA ! ..mężczyzna nie ..ZGINE ! ~BRAVO ! ..dla Pani Ursula Etschenberg !
oskarl 5-11-2010 19:36
Smutny i wstydliwy temat:-( A najsmutniejsze jest to, że ludzie odpowiedzialni za taki stan rzeczy,,, robią na tym jeszcze interes.
~pytanie ? 5-11-2010 19:54
o kim tutaj myslisz ?
~Dla naszego 5-11-2010 20:28
Michał Pelzer. Teraz tę funkcję przejął jego syn, Oskar Pelzer sukcesja, dziedziczność ? A Gałka ciągle wypłynie ?
~Do naszego 5-11-2010 20:41
Chyba przywędrował z wiarą świętą scieżka im.Jana Pawła II z Chojnika

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Szlakiem Bernatta

Władze Term Cieplickich o konflikcie  

Zderzenie mazdy z citroenem

Co z przetargiem na przebudowę dworca?

Warto zakisić nie tylko ogórki

Sonda

Czy majątki żon i dzieci polityków również powinny być jawne?

Oddanych
głosów
626
Tak
80%
Nie
16%
Nie mam zdania
4%