MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Podwyżki opłat za wodę są nieuzasadnione

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 25 stycznia 2008, 8:04
Aktualizacja: Sobota, 26 stycznia 2008, 8:28
Autor: ROB
Fot. Archiwum
Tak twierdzi Wspólne Miasto. Stowarzyszenie zapowiada, że skieruje sprawę do sądu. – Nie mają szans na zwycięstwo – ocenia prezes Wodnika Wojciech Jastrzębski. A mieszkańcy płacą 3,80 zł za metr sześcienny wody i 3,91 zł za ścieki (do tej pory woda i ścieki kosztowały 3,09 zł).

– Ceny wody wzrosły w tym tygodniu o ponad 20 procent. – W taryfę wliczone są m.in. koszty eksploatacji Stacji Uzdatniania Wody w Cieplicach. A przecież ta stacja nie została jeszcze podłączona, więc nie wiadomo, jakie będą koszty jej działania – mówi nasz informator ze Wspólnego Miasta podkreślając, że podwyżka nie jest zasadna.

Jest też kilka innych, drobnych uwag. Jego zdaniem, na wliczenie kosztów z niedziałających urządzeń nie zezwala ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę. Inna sprawa, jak zauważają radni Wspólnego Miasta, w gospodarce nie wydarzyło się nic, co by takie podwyżki uzasadniało.

– Nowe taryfy były analizowane przez niezależnego audytora – mówi z kolei prezes Wodnika Wojciech Jastrzębski. – Badał on zasadność wprowadzenia podwyżek oraz to, czy są one zgodne z prawem. I w obu przypadkach nie miał zastrzeżeń. Dlatego też nie boję się sprawy w sądzie. Oczywiście, Wspólne Miasto może ją założyć, ale wątpię, aby wygrało.

Stacja Uzdatniania Wody ponadto jest już podłączona. Dostarcza wodę mieszkającym od ulicy Michejdy do osiedla XX–lecia. Wkrótce ma być podłączony kolejny odcinek, od Michejdy do Małej Poczty.

Jak twierdzi prezes spółki, wielkość taryfy nie podlega negocjacji. – To nie jest tak, jak z podwyżkami dla pracowników, że jedna strona żąda 15 procent, a druga oferuje 10, a potem obie godzą się na 12. Elementy wchodzące w skład ceny wody są stałe – mówi.

Wprawdzie przyznaje, że można byłoby wprowadzić je później, na przykład, za rok. – Ale tylko teoretycznie, bo przedsiębiorstwa takie jak nasze, muszą mieć zagwarantowane środki na działalność. Ludzie muszą mieć poczucie bezpieczeństwa, że będą mieli dostarczoną wodę odpowiedniej jakości – mówi Wojciech Jastrzębski.

Tyle tylko, że sytuacja finansowa Wodnika jest dobra, a przynajmniej była do niedawna. Potwierdza to były prezes Stanisław Dziedzic, który kierował spółką do czerwca ubiegłego roku. – Kiedy go opuszczałem, zakład był stabilny, nie było powodów do podwyżek – powiedział nam S. Dziedzic. Nowych taryf nie chciał jednak komentować.

Co dalej? Wspólne Miasto prowadzi w mieście akcję zbierania podpisów przeciwko podwyżkom cen wody. – Mamy już 8 tysięcy podpisów, chcemy zebrać przynajmniej 10 – zdradził nam Miłosz Sajnog z WM. Listy te następnie zostaną skierowane do prezydenta Marka Obrębalskiego.

– Chętnie zapoznam się z nimi. Tylko, że niewiele to zmieni – mówi prezydent. – Decyzja o podwyżkach zapadła. Można w tej chwili jedynie wprowadzić dopłaty do wody, aby ludzie nie odczuli tej decyzji aż tak bardzo. Nad tym cały czas pracujemy.

Uchwała o dopłatach była już głosowana na grudniowej sesji, ale wtedy rada ją odrzuciła. Nie zgodziła się wtedy także na podwyżki. Tyle, że prawo jest tak skonstruowane, że podwyżki i tak obowiązują, niezależnie od sprzeciwu rady, a dopłaty nie.

Stąd też mieszkańcy od poniedziałku (21 stycznia) płacą 3,80 zł za metr sześcienny wody i 3,91 zł za ścieki (do tej pory woda i ścieki kosztowały po 3,09 zł). Proponowane dopłaty to 40 groszy do każdego metra sześciennego wody i 20 gr do ścieków. To ceny dla odbiorców indywidualnych. Decyzja o dopłatach może być podjęta na najbliższej sesji rady miejskiej, czyli w lutym.

Opłaty za wodę i ścieki wzrosną średnio o 3,88 złotych miesięcznie na 1 mieszkańca miasta – wyliczył prezes Wojciech Jastrzębski na grudniowej sesji, kiedy uzasadniał podwyżki.
Tyle, że w tych wyliczeniach brano pod uwagę dopłaty, a tych jeszcze nie ma. Czyli, póki co, wzrost opłat jest dwukrotnie większy.
Na tej podstawie można wyliczyć, że trzyosobowa rodzina średnio miesięcznie zapłaci za wodę i ścieki ponad 20 złotych więcej, niż do tej pory. To naprawdę sporo.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zamknięta droga Chomontowa

Klasyki zjechały do Kowar

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Komentarze (33) Dodaj komentarz

~Jola 25-01-2008 9:18
"Władcy miasta" mają za nic jego mieszkańców. Kto by się tam przejmował kolejna podwyżką. Tylko jak to się ma do cen w innych miastach. Przykładowo we Wrocławiu aktualnie płaci się 5,05 zł łącznie za wodę i scieki. Na pewno przy najblizszych wyborach zostana rozliczeni z tych działań prezydent i radni...
~??? 25-01-2008 9:32
Dlaczego od poniedziałku 21.01. mam płacic więcej? Skąd wiadomo jakie były stany liczników skoro nikt z Wodnika ich nie odczytywał? Następna prognoza "Pogody dla Wodnika". Poza tym m.in: Wrocław, Kraków mają ceny wody i ścieków poniżej 3zł za m3 - to ok.25% mniej!!!
~mieszkancy 25-01-2008 9:38
Napewno musza podwyższać ceny wody, bo muszą płacic za nielegalne inwestycje dla prywatnych właścicieli gruntów.Sprawy sądowe kosztują.Za nie tez zapłaca mieszkańcy dlatego tak droga woda i ścieki. DODAJMY NIESORTOWANE ŚMIECI to kolejny niewypał .Ustawa sobie,zycie sobie.Własnie chcieliśmy sortować śmieci i co? G...O na wielkim papierze.Należałoby wnieść sprawę sotowania śmieci do trybunału w Strassburgu.To jest naruszenie naszej wolności do chęci sortowania smieci.LIU,LIU, LIU,HU,HU,HU, CHA,CHA,CHA, nowa gra!!!
~"Jeden z władców" 25-01-2008 10:48
"Władcy miasta" jednak się przejmują losem mieszkańców skoro proponowali dopłaty do wody i ścieków , które zmniejszałaby podwyżkę o połowę. Ale Rada nie mogła uchwalić dopłat , ponieważ .............. nie uchwaliła na sesji nowej taryfy. Taryfa weszła w życie bo taki są skonstruowane przepisy państwowe( Rozporządzenie Ministra Budownictwa w sprawie określania taryf).Tak więc Ci którzy teraz najwięcej krzyczą(WM ,LiD i PiS ) zgotowali mieszkańcom ten los . Sprawa dopłat wróci na najbliższej sesji Rady Miejskiej i wtedy wszyscy radni będą zapewne za!!!!!
~bezpartyjny mieszkaniec 25-01-2008 10:53
Tak to jest, jak obsadza sie posady politikierami a nie fachowcami. Wiadomo że p. Jastrzębski obecny prezes będzie drenowal podwyżki i kieszenie mieszkańców , bowiem jest to specjalista od wydawania lekką ręką cudzych pieniędzy pieniędzy , nawalania dużych kosztow na rzecz firmy i kiepskiego zarządzania. .Przeciez w ten sposób rozlożyl wcześniej firmę w Podgórzynie bo tam już nie mial kto doplacać do jego menadżerstwa to są fakty. Jakimi p. prezes może poszczycić się osiągnięciami - niech przestawi to mieszkańcom , jak trafil do wodnika - czy z konkursu ? Dzisiaj zapewne z "Wodnika" lekka ręka prezes zaplacil dobrą kasę audytorowi , ciekawe ile wynająl za swojej kadencji nowych dodatkowych lokali od prywatnych osob na tzw. dzialalność wodnika - ile przeznacza na pensje i nagrody? Poprzedni gospodarz jakoś tak kieszeni nie drenowal a rozliczal pracownikow w roboty i rozpędzil kliki . Może nich ten zarząd zajmie sie doradztwem w tworzeniu rozwoju gospodarczego ale na wlasny reachunek a do wodnika niech przyjdzie fachowiec i wyprostuje te fanaberie obecnego prezesa.Podejrzewam , że pierwsza dobra kontrola może slończyć się wnioskami do prokuratury .
~gospodyni domowa 25-01-2008 11:29
a co jesli leci" gnojówka "z kranu? wczoraj po raz klejny zniszczyłam białą bielizne. Nastawiłam prane a tu z kranu leci woda w kolrze gnojówki. Bieliznie nie udało się przywrócić wygłądu, jaki miała przed praniem. I tak zdarzyło się to nie pierwszy raz. Czy Wodnik może ponieść za to jakies konsekwencje? Przecież my płacimy za czystą, zdatna do picia wodę.
~A co ON na to! 25-01-2008 11:46
Napiszcier lepiej, co o tej podwyżce sądzi wybitny polityk lokalny Szanowny Pan Ryszard Rawski-doskonały zarządca wspólnot mieszkaniowych, nie tak dawno zatrudniony jako inkasent w Wodniku. Ten wybitny fachowiec powinien zostać prezesem Wodnika, On zlikwiduje takie skandale. Radni WM, pomyślcie o Nim. Znacie GO przecież!
~pawel 25-01-2008 11:56
O ile się orientuję to radni i prezydent nie ustalają, nie zatwierdzają ani nie mogą zanegować wprowadzanych w zycie stawek za wodę. Niestety pośrednio również my jako wyborcy nie mamy na to wpływu. Radni moga jednak ustalić dopłaty, czyli ile miasto dopłaci za wodę żebyśmy my bezpośrednio z naszego portfela nie musieli wykładać aż tyle. Do stawek nie ma tez bezpośrednio żadnego znaczenia sytuacja finansowa firmy, sytuacja ogólnogospodarcza i inne czynniki globalne. Koszty wynikaja z realizacji kilku inwestycji m.in oddania zbiornika w sosnowce. Mamy dobra wode, sa realizowane ciagle jakies nowe inwestycje, po to aby w przyszlosci jakies podwyzki nie byly przykladowo o 100%.
~woda 25-01-2008 12:37
a co z jakością wody ? a ścieki? .. Oczyszczone?? odpływają do rzeki Bóbr poniżej oczyszczalni. Wraz ze ściekami aktualnie do rzeki Bóbr trafia ładunek zawiesiny ogólnej w ilości około 77 kg/d, BZT5 120 kgO2/d, ChZT 428 kg/d i azotu ogólnego 177 kg/d, fosforu ogólnego 23 kg/d. cośo koło 800kg czegoś co piją ci co mieszkają w Lubawka, Kamienna Góra, Wleń, Lwówek Śląski, Bolesławiec, Szprotawa, Żagań, Nowogród Bobrzański. Dychów Leszno Górne i i i i i
~! 25-01-2008 12:50
Obiekt który określa Pan "stacją" nazywa się Zakładem Uzdatniania Wody.
~ktoś 25-01-2008 13:12
A czy za przyjazd biskupa na otwarcie ZUW zapłaciło Miasto czy Wodnik.Nie mała kwota bo 10.000 tyś. złotych.Prosty wniosek skąd ta podwyżka.
ebee 25-01-2008 13:36
Pan Sajnog wiernie naśladuje swojego " GURU" Pana Prystroma. Szkoda tylko, że zamiast konkretów - tradycyjnie zadyma, zbieranie podpisów i....nic więcej. Wstydu oszczędźcie Panowie ! EBEE
~były student 25-01-2008 14:14
szacunek dla pana prezydenta bo myślałem że nic nie zmienia w mieście a tu miła niespodzianka zmienił prezesa Wodnika brawo warto było na niego zagłosowac ha ha ha
~Robert Prystrom 25-01-2008 14:24
Podwyżka cen wody i ścieków o tak drastycznej skali ponad 25% nie jest zasadna. Taryfę "zmontowano" w taki sposób, aby brak profesjonalnego zarządzania, brak fachowości i racjonalnego gospodarowania pokryć z kieszeni mieszkańców. Prezes spółki, prezydent miasta, rada nadzorcza w spółce to ludzie kompletnie nie przygotowani do sprawowania odpowiedzialności za miasto! To ludzie, którzy w sposób rozmyślny uprawiają politykę lekceważenia interesu mieszkańców kosztem załatwienia swoich prywatnych interesów. Prezes spólki i zastępca wybrani wg. zasady po uważaniu, a nie według kompetencji zweryfikowanych w drodze konkursu. Straty spółki sięgające blisko 50% ilości wyprodukowanej wody!!! Źle i z powaznymi błędami merytorycznymi wyliczona taryfa, łgarstwa napisane w uzasadnieniu do wniosku taryfowego. To wszystko kopromituje zarząd spółki, radę nadzorczą i prezydenta. To oznacza, że ci ludzie kompletnie nie mają pojęcia jak się powinno wyliczyć taryfę i nie potrafią odpowiedzialnie zarządzać. W akcji społecznej członkowie Wspólnego Miasta zebrali już przeszło 8000 podpisów mieszkańców, którzy protestują przed tą podwyżką. Zbieranie podpisów trwa nadal. Już niebawem obnażymy autorów fuszerki taryfowej i jak najszybciej postaramy się o zmuszenie pprezydenta do obsadzenia funkcji w zarządzie spółki oraz w radzie nadzorczej spółki ludżmi, którzy są FACHOWCAMI, którzy są KOMPETENTNI i POTRAFIĄ przygotować prawidłowo taryfę dla wody i ścieków. Robert Prystrom
~Cervimontius 25-01-2008 14:57
Jeleniogórski WODNIK to jedno wielkie skupisko kolesi lokalnej władzy i przyjaciół królika. Oby jak najszybciej napełnić własne koryto, a wtedy już nawet dymisja prezesa nie straszna. Absurdalne prawo w kwestii ustalania cen wody i ścieków, gdzie odmienny głos rady miejskiej i tak nie zablokuje podwyżek sprawia, że Wodnik (Gmina Jelenia Góra) i tak ma to, czego chce. Bo nawet jeżeli rada miejska podniesie dopłaty do wody, to z czyjej kieszeni one pójdą? Co z tego, że mają jakieś inwestycje? Mnie, jak każdego podatnika interesuje efekt końcowy. Jeżeli za wodę - choćby i ze złotych kranów - mam płacić 2 razy więcej, to wolę wodę, którą sobie ręcznie sam napompuję, ale zaraz inspekcja wodnika stwierdzi "dzikie podłączenie" i taryfa mnie nie ominie. Tłumaczenie więc ~pawla, że taka sytuacja sprawi, iż przez jakiś czas nie bedzie podwyżek, albo będą ale niższe jest wyrazem jakiegoś szczególnego rodzaju hipokryzji - charakterystycznej dla ludzi władzy. Idąc bowiem tym tokiem rozumowania - śmiało możesz oddawać 3/4 swojej pensji państwu, abyś przez jakiś czas nie musiał płacić podatku dochodowego. Dla podatnika liczy się tu i teraz! A miasto i państwo doi coraz bardziej swoich obywateli zamiast coraz efektywniej zarządzać tym co już ma. Skoro ja potrafię więcej zarobić własną pracą, a nie podwyżkami cen świadczonych usług, to tym bardziej władza ta taki zas*** obowiązek. Tylko nikt z nich tego nie zrozumie dopóki to my ich utrzymujemy, a nie o ni nas!
~abcd 25-01-2008 16:15
Widzę, że osoba ukrywająca się pod nickiem "WODA" to pracownik Wodnika chyba będzie potrzebne małe dochodzenie w tej firmie i redukcja zatrudnienia o jedną osobę. Ciekawe kto to jest?! napewno za niedługo się dowiemy. PS> Nieładnie donosić i psuć opinię firmie która cię karmi.
~ 25-01-2008 16:16
Woda w centrum w porównaniu do Zabobrza to tragedia. Nadaje się tylko do mycia, a i to nie gwarantuje że nie wyskoczy uczulenie :/
~ja 25-01-2008 17:43
<i> regulamin złamany </i>
~wewer 25-01-2008 18:24
<i> regulamin złamany </i>
~Kandydaci 25-01-2008 18:31
Ja proponuję na prezesa Wodnika Pan Prystroma, a na wiceprezesa Pana Rawskiego. Panowie inżynierowie są kolegami i znają się napradę na wszystkim, a na taryfach w szczególności. Spokojnie oddałbym im nawet w zarządzanie swoją działkę pracowniczą, gdybym tylko taką miał! Popierajmy wybitnych intelektualistów wyrosłych na ziemi zatrutej przez "Celwiskozę" - elitę Jeleniej Góry.
~Dedektyw Niuch 25-01-2008 19:17
Sądzę, że te dane dotycące ilości związkó chemicznych" wody w wodzie" to nie z "WODNIKA wypłynęłY, GZYZ TAM SPRAWA JEST OBJĘTA TAKA TAJEMNICĄ, ZE NAWET MUCHY DRZĄ NA SAMĄ MYŚŁ O POSIADANIU TAKIEJ WIEEDZY> Raczej "podejrzewam" o to badź SANEPIT, lb tubylczy Wojewódki Inspektorat Ochrony Środowiska - o ile jeszcze takie twory sie utrzymały.Ponadto dane te niewiele laikom mówią - nie wiem, czy mam juz przygotowywać białe prześcieradło,miotełke i kompas? czy jeszcze nie??? tzn czy po owinięciu sie w prześcieradło mam ustawic azymyt na kierunek cmentarza, i wydac sobie komende " czołganiem naprzód marsz" - bo taki rozkaz dzięki NASZYM DZIELNIM RAJCOM I BOGOWI OJCU MIASTA niewątpliwie padnie, o ile nie z tytułu zatrucia wodą ( tyyyyle chemikalii) to z głody z tytułu tyyyyyylu podwyżek. A co do wywodów uczonych w talmudzie ( Radnych itp.) to wiadomym jest, iz Ttabelę zatwierdzają Radni w oparciu o postanowienia ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Dlatyego Herr Jastrzębski niech nie straszy i nie truje...
~ 25-01-2008 19:27
Niezależny audytor? Może właśnie takie koszty też wchodzą w cenę wody? Pan prezes ma za nic opinie mieszkańców, ale jak widać ma oparcie we władzach miasta no i sądu się nie boi ciekawe dlaczego? GDZIE MOŻNA SIĘ WPISAĆ NA TĄ LISTĘ WSPÓLNEGO MIASTA?
~Stefan112 25-01-2008 19:57
Jeśli osoba, która wpisała komentarz podpisując się "Robert Prystrom" jest faktycznie tą osobą to chyba warto sie "zrzucić" dla naszego zasłużonego radnego na parę kilogramów orzechów włoskich w celu poprawienia pamięci. Panie były radny Robercie P. przypominam Panu, że obecny Prezes Wodnika trafił do rady nadzorczej tej spółki z rekomendacji stowarzyszenia "Wspólne Miasto" Mówi coś Panu ta nazwa, czy może mamy sie "zrzucić" na bilobil ?
~Ale... 25-01-2008 20:22
Ale przecież Pan Jastrzębski został prezesem Wodnika, bo był kandydatem Prystroma! Dlaczego więc Prustrom teraz przeciwko niemu zbiera podpisy. Za dużo trunku czy paranoja?
~siwy 25-01-2008 20:45
Szczęśliwego Nowego Roku ?
~tomera 25-01-2008 22:25
oto radni, którzy poparli podwyżkę wody: z PO Lenart, Papaj, Miedziński, Rehlis, Sawicki, Czerkasow, z PiS Łojek, Mróz, Leszczyk, Zabrzański i Zofia Czernow
~podłaczona 26-01-2008 0:13
Ta breja co płynie z kranu to już z Sosnówki ??? to niemożliwe a co wypływa z kanału za ZUW w Cieplicach. Kolega to budował i wiem że to kanał odprowadzający uzdatnioną wodę z ZWU ta podwyżka pewnie to za tą wodę. Narazie to tylko same koszty, zapchane krany, uszkodzona pralka, a za to kto zapłaci ??? i woda, pogrom. No cóż wiadomo że w Wodniku, energetyce, gazownictwie nie wiedzą za co biorą wypłatę wyższą od przeciętnej znacznie. Dobrze, że poinformowano nas, że ta zgnilizna to oczekiwana woda zdatna do picia.
~T-tryk 26-01-2008 0:21
Psy (czytaj :- mieszkańcy jeleniej) szczekają - karawana idzie dalej. Do nowych wyborów dużo czasu Dlatego p pr. i p.radni mają nas w du...żym poważaniu. A może nie zapomnimy ???.Tylko oni już zdążą się nachapać.
~_rymcycymcy____ 26-01-2008 0:46
Faktem jest, że Robert P. ma problemy z pamięcią. Nie ma więc podstaw przypus...ć, że mógł podpisać się własnym nazwiskiem. Moim zdaniem nadał sobie nick Stefan112 i najeżdża sam na siebie ponieważ ma właśnie ochotę na orzeszki włoskie. Dowodzi, to jego sprytu i politycznego talentu. Pełen szacunek Rymcy Cymcy ;)
~zico 26-01-2008 0:54
Ot to cała hipokryzja Prystroma najpierw rekomendował pana Jastrzębskiego do rady nadzorczej Wodnika, a teraz psy na nim wiesza. Swoją drogą ciekaw jestem czy tak by krzyczał, gdyby był członkiem rady nadzorczej, bo podobno sam się do niej rekomendował?
~do ~Robert Prystrom 26-01-2008 10:38
Proszę wskazać publicznie z imienia i nazwiska, który z członków zarządu i kto z członków rady nadzorczej obecnej spółki wodnej cierpi na brak profesjonalnego zarządzania i brak fachowości? Potem proszę wskazać z imienia i nazwiska, kto będzie lepszy na ich miejscu i zagwarantuje nam racjonalne gospodarowanie. Tylko proszę nie mówić mi o konkursach - ponoć takie wygrali w KRUS-ie r. Nowak i R. Gronowski. Podejrzewam, że wszyscy mają odpowiednie kwalifikacje, a tam najbardziej potrzeba dobrego chrakteru. Z tym to już u ludzi gorzej i miary na to nie ma ;-)
~Obserwator 27-01-2008 12:46
A dlaczego to Diedzic nie ch\ciał się wypowiedzieć w Jelonce na temat nowych taryf - gdyby dalej prezesował , to by to akceptował.Jego poglądy się zmieniuają w zależności od stolca na którym siedzi.Ale teraz jako pełny emeryt powinien publicznie w tej sprawie coś powiedzieć ?.
~Jan 12-02-2008 20:13
Doniesienie / woda/ powinno natychmiast trafić do prokuratora !!!. Jeżeli choć część tych tragicznych wiadomości jest prawdą ,CAŁY zarząd Wodnika powinien być natychmiast usunięty i oskarżony za okradanie mieszkańcow i zatruwanie Doliny Bobru !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Odpust na Śnieżce

Parking na... przejściu

Proces apelacyjny byłego proboszcza Ruszowa

Czytelniczka: drogo i brudno

Stalowe rumaki w Karpaczu

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
561
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%