MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Podwykonawcom Term Cieplickich zapłaci miasto

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 13 września 2011, 7:29
Aktualizacja: Środa, 14 września 2011, 7:53
Autor: Angela
Zofia Czernow na placu budowy Term Cieplickich Dolnośląskiego Centrum Rekreacji.
Fot. Jelonka.com
Samorząd podpisał aneks do umowy dotyczącej budowy Term Cieplickich, na podstawie którego podwykonawcom płacić będzie teraz magistrat, a nie główny wykonawca. Przez niewywiązanie się z terminów ze strony Konsorcjum firm Tiwwal z Warszawy i „Holma” ze Starych Babic, los inwestycji zawisł na włosku.

Zofia Czernow, zastępca prezydenta Jeleniej Góry przyznaje, że rozmowy z głównym wykonawcą na temat podpisania aneksu, nie były łatwe, ale ich zakończenie było ogromnym krokiem do przodu.
- W pierwszym półroczu mieliśmy spoko kłopotów, ponieważ główny wykonawca nie wywiązywał się z terminowego płacenia podwykonawcom. Przez to tempo prac przy budowie term było znacznie wolniejsze niż być powinno. Po podpisaniu aneksu zauważyliśmy, że prace poważnie ruszyły do przodu – mówi Z. Czernow.

– Na placu budowy jest bowiem wielu podwykonawców, a terminowość płac jest dla nich sprawą priorytetową. Fakt, że z podwykonawcami będzie się teraz rozliczał urząd miasta, nie zwalnia głównego wykonawcy od terminowego wywiązania się z zadania i dopilnowania jakości wykonywanych prac. Zdajemy sobie sprawę, że wykonawca nie będzie w stanie zakończyć robót zgodnie z umową, czyli w ciągu trzech najbliższych trzech miesięcy, ale chcemy by wydłużenie terminu było minimalne, a budowa term zakończyła się jeszcze przed przyszłorocznym latem. Teraz będziemy obserwować postępy prac na budowie i dopiero na ich podstawie podejmiemy decyzję o tym, do kiedy zostanie wydłużony termin zakończenia robót – dodaje zastępczyni prezydenta Jeleniej Góry.

Projekt Term Cieplickich zakłada, że na parterze obiektu ma się pojawić hol, portiernia, szatnie, toalety, stanowiska kasowe wyposażone w system obsługi klienta, natryski, przebieralnie wyposażone w 450 szafek i sieć basenów, brodzików i wodnych atrakcji. Basen rekreacyjny ma być wykonany ze stali nierdzewnej o powierzchni lustra wody ponad 438 metrów kw. i głębokości od 1,10 do 1,60 m. Będzie on wyposażony w cztery tory do pływania o długości 25 metrów i liczne atrakcje tj. leżanki wodne, dziką rzekę, gajzery wodne, tryskacze, grzybek i grotę wodną. Pojawią się tu również dwa brodziki z atrakcjami, baseny termalne, zjeżdżalnie, jacuzzi, zespół odnowy biologicznej i zespół rekreacyjny z basenem zewnętrznym o powierzchni ponad 334 m kw. Na jednym z pięter kompleksu ma być zespół gastronomiczny z zapleczem na około 40 osób i antresola widokowa. Najwyższe piętro będzie zarezerwowane na zaplecza socjalne dla pracowników i salę wielofunkcyjną.

Ogłoszenia

Czytaj również

O rozpadających się górach

Teraz lepiej widać

Lwowiacy uczcili Święto Niepodległości

Komentarze (52) Dodaj komentarz

~ 13-09-2011 7:44
achaaaaaa....
Tomy M. 13-09-2011 8:44
Taaaa ... to niech jeszcze miasto zacznie płacić za materiały budowlane w okolicznych hurtowniach bo zaraz skończy się krechowanie tej idiotycznej inwestycji. Ani główni wykonawcy ani podwykonawcy nie płacą za faktury w terminie ... jeszcze kilka tygodni i dostaną wilczy bilet w większość jeleniogórskich hurtowni, a miasto będzie sobie lepić z gliny te baseny :-)
~socjalista 13-09-2011 8:45
Termy ,Targowiska, SKMy,Galerie,Bezrobocie,sukcesy naszej wadzy.
~Ricy 13-09-2011 8:57
Pani Czernow już rozlożyła Anilux na łopatki !!! Czas więc na Termy żenada...
~Marcin73 13-09-2011 9:11
Cieplice krok za krokiem wchodzą w nową erę - czas prosperity, czas rozwoju i bogactwa. Latem 2012 kuracjusze i mieszkańcy skorzystają już z basenów termalnych, pięknego, odnowionego parku, a także centrum SP - urochomionego przez Uzdrowisko. Jako "Miłośnik Cieplic" cieszę się bardzo widząc jak moje miasto rozkwita. Pozdrawiam. Marcin Kaflik "Miłośnicy Cieplic"
~Marcin73 13-09-2011 9:14
Centrum SPA - oczywiście
~Wujek 13-09-2011 9:18
Teraz widać jacy fachowcy pracują w Urzędzie Miasta. Od początku było widać,że Konsorcjum z Warszawy chce wydymać amatorów z prowincji.
~mm 13-09-2011 9:27
mieliśmy spoko kłopotów - to o co chodzi skoro spoko?
~SARBLE 13-09-2011 9:29
Następny sukces inwestycyjny naszej władzy, okazał się porażką:) A miało być tak pięknie:) Coś z tym wyborem wykonawców,chyba nie tak.
~gribu 13-09-2011 9:34
nie tyle chodzi o wybór wykonawcy, co raczej o nieudolne zapisy (o ile w ogóle się znalazły) kar umownych za nieterminową realizację inwestycji. Indolencja władz jest porażająca (a przecież płacimy wszyscy grube pieniądze na prawników...)
~Grundmann 13-09-2011 9:51
do ~Marcin73 Czy Pan nie przesadza z podlizywaniem się naszej władzy? po piewsze Pańskie miasto Miastem był do 2 lipca 1976 roku a teraz jest tylko dzielnicą ze wszystkimi konsekwencjami tego faktu. Pamiętam naszą rozmowę podczas ostatniego festiwalu światła kiedy zapewniał Pan jak fantastyczny będzie nastepny w rewitalizowanym Parku, no i wszystko wskazuje na to że jednak nie? Podziwiam Pański optymizm ale przydałoby się chyba również nieco zdrowej krytyki dla posunięć "naszych" miejskich decydentów. Jeśli chodzi o moje zdanie to już drugi raz muszę przyznać że prawdopodobnie źle wybrałem prezydenta i radnych, obym nie musiał powiedzieć tego o Radzie Cieplic. pozdrawiam
~:) 13-09-2011 10:06
a to chyba kolejny sukces mistrza ekonomii obrembalskiego byl - :P
Tomy M. 13-09-2011 10:13
CENTRUM SPA ... tak samo szybko jak powstają tak samo zostaną pozamykane. Pewnie nikt z piszących tutaj nie wie dlaczego jest taki bum na wszelakie SPA. Tłumaczę więc: HOTELE, PENSJONATY, DOMY WCZASOWE wszyscy oni płacą solidne podatki od każdego m2 powierzchni. Wystarczy jednak przeznaczyć jeden pokój na GABINET MASAŻU i podpisać umowę z jakimś ośrodkiem zdrowia. Efekt jest taki że płaci się wtedy MINIMALNE PODATKI. Te wszystkie SPA to są po prostu PATENTY NA OSZUSTWA PODATKOWE. Walory uzdrowiskowe tych obiektów to PIC NA WODĘ FOTOMONTAŻ. Chodzi wyłącznie o unikanie podatków. Prowadzi to w krótkim czasie do dziury w budżecie miasta i jego degradacji. Właściciele uzdrowiska nie zainwestują w klomby na ulicy, w chodniki, w oświetlenie itp. oni te pieniądze stąd wywiozą.
~spatek 13-09-2011 10:47
ten mądrala od tłumaczenia po co zakłada się SPA to taki trochę do przodu jest. na końcu piszesz że klomby, chodniki, oświetlenie - człowieku czy samymi chodnikami mieszkańcy żyją? Jelenia Góra jest już dawno daleko w tyle za wszystkimi miastami w okolicy, a ty tutaj wyskakujesz z oświetleniem. ciemno Ci jak wychodzisz z domu, czy jak? ja i pewnie większosc mieszkańców Jeleniej Góry chciałoby pewnie iść do galerii, na kręgielnię, do SPA, czy do multikina.
~dundersztyc 13-09-2011 10:53
Kobieta z charakterem podczas gospodarskiej wizyty u nierzetelnego wykonawcy poronionego pomysłu na sadzawki z widokiem na wieżowiec i przystanek autobusowy. Dlaczego w tym mieście każda inwestycja jest źle zaplanowana, wykonywana, a dobrze oceniana tylko przez władze i miłośników własnych interesów? Dlaczego wydaje się 70mln na inwestycje, które na siebie nie zarobią! Ile będzie kosztowało utrzymanie parku i termalnych sadzawek? Pani Zofio, guru nowoczesnej ekonomii, proszę o odpowiedź. Czy dlatego większość odpowiedzialnych za te atrakcje, próbuje zasłonić się immunitetem?
~psps 13-09-2011 10:54
Pełno gadżetów, które będą raczej krótko działac a porządnego basenu w Jeleniej Górze dalej nie będzie. Cztery tory ?! To jakaś sadzawka będzie. A woda w nim to jak bedzie filtrowana ? Dwa razy szybciej ? Taka mala ilosc wody nie będzie sie w stanie oczycić. I będzie zupa jak w SP11 i Sanepid będzie. Dlaczego Boleslawiec nie jest tak durny i wybudowal porządny basen z podziemnym parkingiem i z salą do squoscha. Bo tam inwestycje robi sie dla ludzi a nie dla wykonawców i i ich zleceniodawców. Para w gwizdek. Miejsce też jest super. Ciekawe kto zarobil na tym, że w takiej ciasnocie to sie buduje.
~jeger 13-09-2011 10:57
Gdy 14 lat temu przejechałem do Jeleniej Góry to te termy miały już być lada chwila wybudowane - ciekawe czy uda mi się dożyć ich otwarcia??? ;)
~Grundmann 13-09-2011 11:18
~dundersztyc. Maszu mnie browar racja racja racja!!!
~dundersztyc 13-09-2011 11:24
I jeszcze jedno. Ciekaw jestem czy z taką samą troską jak do terminowości wypłat dla podwykonawców, podejdzie p.Zofia do finansów miasta. Czy 1 października zacznie egzekwować od firmy Anti, wypłaty kar umownych za niedotrzymanie terminu oddania do użytku zrewitalizowanego(?) Parku Zdrojowego? A może trudności obiektywne jak śnieg w maju, nagłe pojawienie się Muszli Koncertowej na ternie parku i nie ujęcie jej w planach rewitalizacji czy też droga dojazdowa do budowy term przez park, spowodują, że miasto odstąpi od ściągania pieniędzy od wykonawcy robót? Przecież to nie jego wina,że dostał taki projekt. Tylko ktoś ten projekt ze strony miasta zaakceptował i podpisał. To może kary powinien płacić autor podpisu. Może Kobieta Z Charakterem, może Geniusz Karkonoszy, może............
~dundersztyc 13-09-2011 11:31
~Grundmann. Browar może być, ale tylko Lwówek Książęcy. Lepiej powiedz, gdzie schowałeś swoją drugą listę ;))))))). Pozdrawiam.
~Grundmann 13-09-2011 11:53
Lwówek oczywiście jestem za!! Druga lista jest w domu pod piatą klepką parkietu licząc od lewego okna w salonie (zagadka dla komentujących zna ktoś adres?).
~Grundmann 13-09-2011 11:58
Lwówek oczywiście jestem za!! Druga lista jest w domu pod piatą klepką parkietu licząc od lewego okna w salonie (zagadka dla komentujących zna ktoś adres?).
~Grundmann 13-09-2011 12:07
Lwówek oczywiście jestem za!! Druga lista jest w domu pod piatą klepką parkietu licząc od lewego okna w salonie (zagadka dla komentujących zna ktoś adres?).
~@ 13-09-2011 12:21
...a porządnego basenu sportowego jak nie ma, tak i nie będzie... Na to całe SPA coraz ubożsi mieszkańcy Jeleniej Góry rzucą się pewnie jak do raju! ciekawe, ile będą kosztować bilety stępu!
~budowniczy 13-09-2011 12:36
To miały być termy, a będą termiki; to miał być aquapark, a będzie aquaparczek im. Marka Obrębalskiego...
~Grundmann 13-09-2011 12:52
~budowniczy z term zostaną ter-miny. Zresztą dawno uważałem że park zdrojowy i "aquaparczek" to miny pozostawione bibliotekarzowi przez poprzednika. Niestety okazało się że marny z bibliotekarza saper a i adiutantów też wybrał zdolnych inaczej
~czesław 13-09-2011 12:55
podobno po drugiej stronie ma być parking ... tylko kiedy ??? chodzi o to że mają burzyć domy i wysiedlać mieszkańców ...zastępczych mieszkań jeszcze nie ma ....wszyscy mają czas ... a ludzie się martwią co z nimi będzie ...pewie na baraki wysiedlą ...czy ktoś coś wie na ten temat ???? temat się ciągnie od kilku lat ..remontu w mieszkaniu bez sensu robić .....wykupić mieszkania też się nie dało ....ciekawe co wymyślą dla tych mieszkańców
~lulz 13-09-2011 12:57
Zofia Czernow na polu. Dobre miejsce!
~krzysiekM 13-09-2011 13:19
Do Czesław.Uważam,że nie zburzą domów, żeby wybudować parking.Po drugiej stronie są ogródki działkowe i to te właśnie miejsce idealnie pasuje pod parking.
~czytający 13-09-2011 13:29
~krzysiekM w internecie nadal jest jest dostepny projekt tej inwestycji. Popatrz wynika z niego, że działek nikt nie ma zamiaru ruszać. Parkingu żadnego nowego nie bedzie bo zakładali że niedawno wyremontowany na podgórzyńskiej wystarczy. A domy faktycznie znikają z mapy tyle że w tym miejscu bedzie zatoczka dla autobusów tylko dla wsiadających i wysiadających i niewielki parking dla aut osobowych. Słowem przewiduję spory bałagan na tym skrzyżowaniu.
~czemuusuwasz 13-09-2011 13:32
Gdzie jest SKM ?!
~ 13-09-2011 13:39
( Grundmann)Mózg, to dobre miejsce na schowek takich informacji.Pewne.Uważaj jednak na to Lwóweckie Książęce....bo jak za dużo.., to czasem zawodzi.Ach!ten dundersztyc pewnie coś knuje...
~Kill.. 13-09-2011 15:00
Zofia Czernow i jej popisy ! Anilux-a nie ma, ludzie po latar pracy dostali zupkę a Ona ! ? Dalej w korycie
~cytaty 13-09-2011 16:03
A gdyby całą okoliczną władzę wymienić tak, jak wymienia się liczniki ciepła na kaloryferach? Byłoby lepiej? Skąd wziąć następny garnitur? Albo jak w sposób naturalny doprowadzić do pozytywnych zmian we władzach? Czy to w ogóle możliwe? Nie sztuka ciągle psioczyć na Panią Zofię, że wszędzie jest i wszystko zepsuła. Kto i o jakich politykach powiedział: "Im to kury szczać prowadzać, a nie rządzić"...czy jakoś tak.
~Grundmann 13-09-2011 16:29
e... myślałem że trafi się ktoś zorientowany w Cieplicach i ich historii a do ~cytaty to powiedział jeden gość z wąsami ale to było dawno. Gdyby on był dzisiaj w Belwederze to tacy nieudacznicy jak ci byliby w Berezie Kartuskiej
~edesz 13-09-2011 16:33
A, Pani Czernow, Teraz wszystko jasne.
~cytaty 13-09-2011 17:01
Panie Grundmann! To skąd ten wysyp nieudaczników? No i gdzie są "udacznicy"
~ZABOBRZANIN 13-09-2011 18:04
Wygląda na to że mało dokładnie sprawdza się w przetargach startujących wykonawców ! Masakra ! Dalej bierzcie tych najtańszych oni napewno są solidni, terminowi i profesjonalni w 100% CENA jak kryterium w przetargu. Pryncypały z łapanki ... !
~bolo61 13-09-2011 18:44
pani Cz. wpędziła Anilux w długi teraz robi to z Jelenią Górą to za co weżmie sie w sejmie?
~Gość 13-09-2011 18:51
Co to za zasrani urzędnicy co nawet zwykłych umów nie potrafią podpisać a mają po 4 doradców ,Czernow to może by tak się wytłumaczyła z rozwalenia Aniluxu a dopiero potem wzięła się za negocjowanie umów z inwestorami ,przecież ta kobieta już startuje do sejmu i tak jej poprzednik nie interesują się zbytnio tymi termami ,no może się uda coś wynegocjować ,z tym że nie na pewno ,w tej zapadłej dziurze to tylko się udają pomysły typu rewitalizacja Młynówki ,parku zdrojowego i parku wokół kościoła garnizonowego ,to są bardzo trafione pomysły poprzednika p.Obrębalskiego który nawet nie zebrał wymaganej ilości podpisów aby się ubiegać o mandat do senatu i chwała za to wszystkim może choć w senacie nie będzie głupców za wielu .
~............ 13-09-2011 19:23
Tak sobie czytam o tych przetargach i firmach z daleka, które je wygrywały. Trafiały się firmy z Wrocławia, jakaś nawet z Bydgoszczy. Bardzo rzadko wygrywa ktoś z Jeleniej Góry. Może to dlatego, że na naszym terenie nie ma dużej firmy budowlanej, która udźwignęłaby wielką inwestycję. Pełno jest małych firm budowlanych, które nigdy nie wygrywają lecz są podwykonawcami u potentata, który potem zgarnia kasę, a oni dostają mniejsze pieniądze, niż gdyby byli głównymi wykonawcami. Do rozważenia - czy jeleniogórscy przedsiębiorcy nie mogą zawiązać MIEJSCOWEGO KONSORCJUM, KTÓRE STAWAŁOBY DO DUŻYCH PRZETARGÓW? Czy nie możecie się jakoś skrzyknąć na tych swoich balach i rautach? Tak, aby te pieniądze zostały tutaj, na naszym terenie, a nie wychodziły poza nasz region?
~............ 13-09-2011 19:32
Do rozważenia dla władz JG - czy w SIWZ nie można zapisać, że wykonawca nie może zatrudniać podwykonawców? Te przetargi wygrywają firmy składające się głównie z menagerów, mające siedzibę składającą się z kilku pokoików, bez żadnej bazy budowlanej, zaplecza technicznego. Czy ktoś z władz pofatygował się kiedykolwiek do siedziby takiego wygrywającego? Czy taki stawający do przetargu nie musi pokazać, że dysponuje zapleczem produkcyjnym, gwarantując terminowe wykonanie inwestycji? Przecież jest chyba taki punkt w PZP, że zatrudnieni ludzie muszą wykazać się fachowością? A co, jeśli główny wykonawca nie zatrudnia w ogóle pracowników budowlanych, którzy bezpośrednio wykonują zadanie lecz wykonają je dopiero ludzie zatrudnieni przez podwykonawcę? Coś jest tutaj nie tak.
~allchemic69 13-09-2011 19:42
Zgadzam sie z TOMY. M. Firma w ktorej pracuje byla podwykonawca tego wielkiego basenowego bum.Juz ma problemy z platnosciami w hurtowniach budowlanych.Podobno oglosi upadlosc zaznaczam ze firma istnieje od 1990 roku wiec nie jest leszczem w budowlance.Szkoda ze okolo 70 osob straci prace. Ale nic to Panie Prezydecie i Pani Wice zasilimy grono bezrobotnych na ktorych bedzie trzeba placic zasilek.
~waldek_a 13-09-2011 20:03
Pomysł z termami w tym miejscu był od początku chory. Była lepsza lokalizacja, która mogła być impulsem dla rozwoju tej części Jeleniej Góry. Ale Marek O. pomysł ekipy Kusiaka odrzucił. Biedactwo nawet dwóch tysięcy podpisów do Senatu nie uzbierał. Pani Czernow i cała PO też wspieali tę lokalizację. Może wszechwiedzący Kazio Piotrowski wypowie się w tej sprawie ile miasto czyli my zapłacimy za to cudo be miejsc parkingowych.
~/-/ 13-09-2011 21:20
Dlaczego przetargi wygrywają molochy z Warszawy, innych dużych miast które pózniej kiwają podwykonawców, inwestorów. Dlaczego nie wygrywają miejscowe fimy, które i tak pózniej robią czarną robotę. Skańska wygrała przetarg w Wodniku, lecz prace wykonują małe firmy, które rozkopały ulice, narobili szkód mieszkańcom i zniknęli, najlepszym przykładem jest ul. Objazdowa. Podejrzewam iż Molochy zarabiają bez wykonywania jakich kolwiek prac,często kiwając wykonawców.
~~ 13-09-2011 21:54
Zdjącie jest wymowne - kobieta na budowie, brak tylko łopaty i grabi, różowa torebeczka i buciki z obcasikiem na nóżkach. Pani w pracy na budowie z Platformy Obywatelskiej. Tytuł programu wyborczego Platformy jest wymowny, zabrakło 3 wyrazów przed tytułem: Stoimi nad przepaścią - NASTĘPNY KROK. RAZEM, program wyborczy 2011.
~............ 13-09-2011 22:19
Bardzo rzadko wygrywa ktoś z Jeleniej Góry. Może to dlatego, że na naszym terenie nie ma dużej firmy budowlanej, która udźwignęłaby wielką inwestycję. Pełno jest małych firm budowlanych, które nigdy nie wygrywają lecz są podwykonawcami u potentata, który potem zgarnia kasę, a oni dostają mniejsze pieniądze, niż gdyby byli głównymi wykonawcami. Do rozważenia - czy jeleniogórscy przedsiębiorcy nie mogą zawiązać MIEJSCOWEGO KONSORCJUM, KTÓRE STAWAŁOBY DO DUŻYCH PRZETARGÓW?
~Sceptyk 13-09-2011 22:39
"Czarna" - zimna zośka i rozłoży taką inwestycje... a miasto będzie bawić się w kasa przyjmie - kasa wypłaci... Dalej wybierajcie wykonawce po kryterium najniższej ceny... a wtedy prędzej termy powstaną na Marsie niż w Cieplicach...
Tomy M. 13-09-2011 23:32
Hehehe!!! Wytłumaczę Wam dlaczego JELENIOGÓRSKIE FIRMY nie wygrywają takich przetargów. Przetargi się ustawia bez problemu. Jak się to robi? Przygotowuje się takie warunki przetargu które zawierają specjalne kryteria np. oferent musi mieć w swoich dokonaniach przynajmniej trzy doskonale wykonane inwestycje publiczne o wartości powyżej 50 milionów ... pokażcie mi chojraka z JG który ma takie dossier :-) A jeżeli nadal ofertę składa nie ten co trzeba to robi się tak jak KPN ... 3 tygodnie przed przetargiem ogłasza się że warunkiem jest NIEKARALNOŚĆ WŁAŚCICIELA ... a na zaświadczenie o NIEKARALNOŚCI trzeba czekać JEDEN MIESIĄC :-) ... zdarzy? NIE! Nie ma szans. Przypadkiem ma aktualne w/w zaświad. To dodaje się dodatkowe zaświadczenie o tym że NIE JEST WIELBŁĄDEM! :-) I się kręci ...LODY
~Zula 14-09-2011 0:24
Zosieńka w ogniu kampanii, po co siedzi na stołku zastępcy prezydenta, skoro marzy jej się parlament ? Czy na pewno zajmują ją sprawy miasta, czy już własna kariera polityczna? Powinna w tej sytuacji zrezygnować z funkcji ! Niestety słaby prezydent Marcin Zosi nie zwolni, przecież się kumplują. Obrzydliwe, brudne kolesiostwo. Znając jej karierę zawodową aż strach pomyśleć co gorsze /. Likwidacja miasta czy kraju ? a może pora na upadłość Zosi Cz ?
~Trzy grosze 14-09-2011 4:19
13-09-2011 16:03 | ~cytaty ...podpowiem Ci - "im kury szczać prowadzać, a nie politykę robic" - to tylko jedno ze l słynnych powiedzonek bylego Marszałka Polski...przytocze jeszcze jedno, bardzo akuratne w swej wymowie - "racja jest jak d..a, każdy ma swoją"...warto zapamiętać, nie tracą na aktualności !...Trzy grosze pozdrawiaja...
~POprawa 14-09-2011 7:28
A ja nadal głosuję na PO :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Debatowali o bezpieczeństwie

Dla kobiet w Czekoladziarni

Warsztaty modelarskie

Studium na początek

Pożegnali Słońce

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
44
Tak
68%
Nie
32%
Nie wiem
0%