MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Podwórko wszystkich mieszkańców

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 4 września 2019, 10:10
Aktualizacja: Piątek, 6 września 2019, 6:54
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Za nami ostatnie spotkanie z cyklu Lekcji Sztuki, które w sierpniu odbywały się w Otwartej Papierni przy ul. Kilińskiego w Jeleniej Górze. Maciej Pierzchała – gospodarz obiektu, wraz z Fundacją Ładne Historie pokazał uczestnikom, że mieszkańcy mają niebagatelny wpływ na kulturę miasta.
To projekt, który realizuje we Wrocławiu od kilku lat - Podwórko imienia wszystkich mieszkańców zaczynał się działaniami abstrakcyjnymi, artystycznymi, a obecnie jesteśmy na etapie przebudowy podwórka razem z mieszkańcami, bo wszyscy się zaangażowali i zintegrowali - podkreśliła Iza Rutkowska, prowadząca ostatni wykład, która przyznaje, że najwięcej czasu zajęło przekonywanie ludzi, że warto zrobić coś razem. - Jak już się poznali, to przekonali się, że sąsiedzi nie są tacy źli - dodała.
Wybór przestrzeni (Otwartej Papierni) i miasta (Jeleniej Góry) nie jest przypadkowy. To miasto, które jest modelowym przykładem wielkiego potencjału pracy z dziedzictwem, a z doświadczenia wiemy, że artyści, projektanci, badacze kultury są pierwszymi, którzy wchodzą do zaniedbanych obszarów. Otwarta Papiernia to miejsce, które jest dokładnym odzwierciedleniem tego, jaką mamy wizję wobec takiej przestrzeni oraz dlaczego należy dbać i jest ono elementem dziedzictwa kulturowego - powiedział Krzysztof Bielaszko z Fundacji Ładne Historie.

Obiekt przy ul. Kilińskiego jest doskonałym przykładem, że nie tylko miejskie instytucje kultury, których w naszym mieście jest bardzo dużo - mogą przynosić korzyść mieszkańcom.

Samorządowe czy państwowe instytucje kultury mają swoje strategie działania opracowane z urzędem, a oddolne inicjatywy są bardziej reakcyjne i otwierają nowe obszary i pola działania, pozwalające na eksperymenty, wolność. Jest większa akceptacja na ewentualne błędy czy porażki. Dlatego tak ważna jest praca z mieszkańcami, a nie dla nich, bo wtedy oni współtworzą kulturę - dodał przedstawiciel fundacji, który nie kryje, że będą kolejne wspólne działania z Otwartą Papiernią.
Otwarta Papiernia bardzo mi się podoba, zrobiła na mnie wrażenie. Czuć bardzo dobrą energię - dodała I. Rutkowska.

Twoja reakcja na artykuł?

3
50%
Cieszy
1
17%
Dziwi
2
33%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Protest pod sądem

Lista Lewicy do Sejmu

Dożynki Wojewódzkie w Niemczy  

Komentarze (2) Dodaj komentarz

komentarz usunięty
~zwykla_baba 6-09-2019 15:15
odpowiedź na usunięty komentarz
Oszczędzaj siły, młodzieńcze. Starość szybko przybiegnie, i co? Prostata 😘
~ 5-09-2019 13:48
Pozdrowienia dla obecnego na spotkaniu Piotra B.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Warsztaty językowe dla służb kryzysowych

Będzie remont odwodnienia

Inauguracja ze Stradivariusem

Problemy z wodą pod Szrenicą

Szlakiem Bernatta

Sonda

Czy majątki żon i dzieci polityków również powinny byc jawne?

Oddanych
głosów
83
Tak
78%
Nie
18%
Nie mam zdania
4%