MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 23 września
im. Bogusława, Linusa

Podwórko wszystkich mieszkańców

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 4 września 2019, 10:10
Aktualizacja: Piątek, 6 września 2019, 6:54
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Za nami ostatnie spotkanie z cyklu Lekcji Sztuki, które w sierpniu odbywały się w Otwartej Papierni przy ul. Kilińskiego w Jeleniej Górze. Maciej Pierzchała – gospodarz obiektu, wraz z Fundacją Ładne Historie pokazał uczestnikom, że mieszkańcy mają niebagatelny wpływ na kulturę miasta.
To projekt, który realizuje we Wrocławiu od kilku lat - Podwórko imienia wszystkich mieszkańców zaczynał się działaniami abstrakcyjnymi, artystycznymi, a obecnie jesteśmy na etapie przebudowy podwórka razem z mieszkańcami, bo wszyscy się zaangażowali i zintegrowali - podkreśliła Iza Rutkowska, prowadząca ostatni wykład, która przyznaje, że najwięcej czasu zajęło przekonywanie ludzi, że warto zrobić coś razem. - Jak już się poznali, to przekonali się, że sąsiedzi nie są tacy źli - dodała.
Wybór przestrzeni (Otwartej Papierni) i miasta (Jeleniej Góry) nie jest przypadkowy. To miasto, które jest modelowym przykładem wielkiego potencjału pracy z dziedzictwem, a z doświadczenia wiemy, że artyści, projektanci, badacze kultury są pierwszymi, którzy wchodzą do zaniedbanych obszarów. Otwarta Papiernia to miejsce, które jest dokładnym odzwierciedleniem tego, jaką mamy wizję wobec takiej przestrzeni oraz dlaczego należy dbać i jest ono elementem dziedzictwa kulturowego - powiedział Krzysztof Bielaszko z Fundacji Ładne Historie.

Obiekt przy ul. Kilińskiego jest doskonałym przykładem, że nie tylko miejskie instytucje kultury, których w naszym mieście jest bardzo dużo - mogą przynosić korzyść mieszkańcom.

Samorządowe czy państwowe instytucje kultury mają swoje strategie działania opracowane z urzędem, a oddolne inicjatywy są bardziej reakcyjne i otwierają nowe obszary i pola działania, pozwalające na eksperymenty, wolność. Jest większa akceptacja na ewentualne błędy czy porażki. Dlatego tak ważna jest praca z mieszkańcami, a nie dla nich, bo wtedy oni współtworzą kulturę - dodał przedstawiciel fundacji, który nie kryje, że będą kolejne wspólne działania z Otwartą Papiernią.
Otwarta Papiernia bardzo mi się podoba, zrobiła na mnie wrażenie. Czuć bardzo dobrą energię - dodała I. Rutkowska.

Twoja reakcja na artykuł?

3
60%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
40%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Zmiana kierownictwa prokuratury okręgowej

Promocja strony usługowej z Wrocławia za pomocą… pozycjonowania

Wsparcie dla dzieci i młodzieży  

Komentarze (2) Dodaj komentarz

komentarz usunięty
~zwykla_baba 6-09-2019 15:15
odpowiedź na usunięty komentarz
Oszczędzaj siły, młodzieńcze. Starość szybko przybiegnie, i co? Prostata 😘
~ 5-09-2019 13:48
Pozdrowienia dla obecnego na spotkaniu Piotra B.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Policjanci też pomagali

Orle pamięta o Ryszardzie Semczuku

Ponad 716 tys. zł na wymianę źródeł ciepła

To było bezpieczne?

Radni Koalicji Obywatelskiej zdecydowali – chcą połączyć muzea

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
813
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%