MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Podwójny atak piękna – video

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 5 czerwca 2009, 17:42
Aktualizacja: Sobota, 6 czerwca 2009, 7:23
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Dawno nie było takiej wystawy w Muzeum Karkonoskim, w którym od dziś można zobaczyć obrazy pędzla mistrzów epoki fin de sieclu i początków poprzedniego stulecia: Wojciecha Weissa oraz Aneri Ireny Weissowej. Ekspozycję otworzyła wnuczka Autorów – Zofia Nowina–Konopka Weiss.

„Piękno do mnie przyszło” to dwuznaczny tytuł wystawy, której wernisaż odbył się dziś w Muzeum Karkonoskim. Jak powiedziała wnuczka Wojciecha Weissa, te słowa miał on wypowiedzieć, kiedy poznał swoją przyszłą żonę Aneri Irenę. Kobietę oszołamiającej urody. To ona stała się przyczyną zmiany jego stylu – porzucił dekadenckie nastroje – a także inspiracją i Muzą artysty.

Ale piękno „przyszło” też do Muzeum Karkonoskiego w postaci płócien i obrazów o rzadko spotykanej wartości estetycznej. – Wystawę zorganizowano w 2007 roku w Wilanowie. Jeździ tak po różnych muzeach w Polsce – mówiła wnuczka Wojciecha Weissa, która opowiedziała fragment rodzinnej historii, jak to jej babcia – jako młoda kobieta – pragnęła studiować malarstwo, ale niewiast wówczas na akademię nie przyjmowano. Trafiła więc na prywatne zajęcia do pracowni Wojciecha Weissa. Ciąg dalszy znamy…

Na wystawę w Muzeum Karkonoskim nie składają się wszystkie dzieła, które obejmuje ekspozycja wilanowska. A to ze względu na ograniczoną powierzchnię placówki. Ale i tak warto zobaczyć te obrazy. Głównie przedstawiają portrety Aneri Ireny pędzla samego Mistrza. Modelka jest przedstawiona w różnych sytuacjach, w różnej kolorystyce, ale z niezmiennym pięknem. Są też autoportrety samego Weissa, scenki rodzajowe, krajobrazy.

– To nasza propozycja na wakacje – podkreśliła szefowa Muzeum Karkonoskiego Gabriela Zawiła. – Mam nadzieje, że spotka się z równie dobrym przyjęciem jak poprzednia wystawa „Na szkle malowane” – dodała. Podziękowała za przybycie parlamentarzystom: Marzenie Machałek i Marcinowi Zawile, a także zastępcy prezydenta Jerzemu Łużniakowi. Na wernisaż dotarł z Jakuszyc Julian Gozdowski, prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów.

Pojawił się też Jacek Gawroński, dyrektor wydziału kultury urzędu wojewódzkiego, który wyróżnił etnografkę Halinę Słomską, cenionego pracownika Muzeum Karkonoskiego, nagrodą Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Obejrzyj video!

Ogłoszenia

Czytaj również

Będzie ciekawie

Stalowe rumaki w Karpaczu

Karmelek wakacyjnie

Komentarze (4) Dodaj komentarz

ago. 5-06-2009 17:59
Dziś z wernisażu na wernisaż! Niektórzy to mają fajnie!
piipi 5-06-2009 19:38
Pan Jerzy Luzniak ...jest znowu w Jelonce !! Dowodem jest fajne zdj.nr.10 ..Tylko mi szeptem powiedz to ..co do mnie czujesz.
rymcycymcy 5-06-2009 22:03
Widząc tytuł pomyślałem, że ktoś spotkał moją ex-małżonkę i tesciową :)
ago. 6-06-2009 7:16
Pięknie pokazane to wszystko na tym filmie. Tak zachęcająco, że chyba obejrzę te obrazy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Koncert organowy Františka Vaníčka

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Czytelniczka: drogo i brudno

Odpust na Śnieżce

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
532
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%