MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

Podsumowanie mijającej kadencji

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 31 sierpnia 2018, 11:59
Aktualizacja: Sobota, 1 września 2018, 7:09
Autor: MT
Fot. Fot. Archiwum Jelonki.com
Rozmawiamy z Leszkiem Wrotniewskim, przewodniczącym Rady Miasta Jeleniej Góry.

- Koniec kadencji to dobry czas na podsumowania. Jak ocenia pan radę, której pan przewodniczył prawie cały ten okres? Jak odniesie się pan do niektórych negatywnych opinii na jej temat?

Sądzę, że ta rada nie jest zdecydowanie gorsza od dotychczasowych. Jedyną istotną różnicą jest to, że opozycji udało się mieć wpływ na niektóre jej decyzje. Uważam, że te opinie o radzie pochodzą głównie ze strony środowisk związanych z prezydentem. Trzeba też obiektywnie stwierdzić, że prezydentowi udało się uzyskać większość we wszystkich dla niego istotnych głosowaniach, szczególnie dotyczących budżetu i zawartych w nim inwestycji. Nie rozumiem zarzutów o sypaniu piachu w tryby, skoro to prezydent zaplanował sobie budżet, uzyskał jego zatwierdzenie i wyłącznie to on odpowiada za jego operacyjną realizację, chyba więc problemami za opóźnienia, niską jakość i drastyczne zwiększenie kosztów nie można obarczać rady?

- Ale z tymi sukcesami prezydenta związanymi z głosowaniami, to chyba było różnie?

Nie rozumiem. A niby dlaczego?

- No choćby - dla przykładu - nie udały się głosowania związane z podnoszeniem podatków, utworzeniem CUW, łączeniem MDK i MOS, likwidacją szkół czy zatwierdzaniem niektórych planów zagospodarowania...

A czy te sprawy miały istotne znaczenie dla finansów miasta i realizacji budżetu? Wg mnie czysto iluzoryczne. Planowany wzrost podatków nie został uwzględniony już w projekcie budżetu, więc prezydent zakładał, że ta „zła” rada mu ich zwyczajnie nie zatwierdzi, nieprzygotowany projekt CUW wygenerowałby tylko wzrost kosztów i znacznie utrudniłby funkcjonowanie oświaty, likwidacje placówek to bardziej decyzje o charakterze ambicjonalnym, bo teoretyczne kilkusettysięczne oszczędności są nieistotne, np. przy kosztach promocji i reklamy i by pochłonęły pewnie podobne kwoty na późniejsze zabezpieczenie i ochronę obiektów, co najlepiej widzimy na zabobrzańskim Pałacyku.
Przyznam się, że nie rozumiem tych awantur oraz np. problemu przeprowadzenia regulacji płacowych w oświacie i administracji, nie rozumiem problemu związanego z uchwaleniem budżetu i oporu przed umieszczeniem w nim 10 mln na zabezpieczenie płac, skoro prezydent spodziewał się nadwyżki w kasie miasta w wysokości blisko 60 milionów. Dlaczego więc tych pieniędzy nie można było spokojnie podzielić? No, chyba że były potrzebne w roku wyborczym na zwiększone koszty reklamy i zwiększone koszty uruchomienia inwestycji zaniedbanych przez dwie kadencje.

- Czy czasem nie mamy tu do czynienia z rywalizacją rady a właściwie opozycji z prezydentem? Co wam w takim razie wyszło, a co nie?

Rywalizacja? Raczej próba dyskusji i realizacji pomysłów oraz potrzeb zgłaszanych nam przez wyborców, i brak racjonalności w wydatkach i zarządzaniu miastem przez prezydenta. Co roku przeznaczamy w budżecie kilkadziesiąt milionów na inwestycje, w tej kadencji dług miasta wzrósł, o ile pamiętam, o ok. 50 mln zł. A czy oddano do użytku jakąś znaczącą inwestycję? W tym temacie, niestety o lata świetlne wyprzedziły nas Legnica, Wałbrzych czy choćby Bolesławiec. Pomysły zgłaszane przez nas, w większości wg prezydenta okazywały się niekonstruktywne, złe lub nie do sfinansowania. Przypomnę, że m.in. pomysły bezpłatnej komunikacji, sekundników, pumptracka, miejsc do grillowania pochodzą od opozycji. To opozycja krytykowała forsowaną przez prezydenta lokalizację hali widowiskowej pomiędzy Cieplicami a Goduszynem, a nie na Zabobrzu, które teraz na szczęście wraca do gry. To także w naszych wnioskach budżetowych od lat znajdowały się m.in. takie tematy, jak: parkingi na Zabobrzu, rozpoczęcie budownictwa komunalnego, remont MDK i budowa nowej siedziby Osiedlowego Domu Kultury, a także wiele innych dumnie prezentowanych teraz w różnych programach wyborczych.

Niewątpliwym naszym sukcesem było: uchronienie szkoły przy Leśnej czy MDK przed likwidacją, rezygnacja z CUW i zwiększenie dramatycznych wynagrodzeń w sferze budżetowej. Niewiele nam zabrakło, by ten wzrost mógł być większy. Liczę, że na jesieni pozostanie, jeszcze coś z tej sześćdziesięciomilionowej rezerwy i będzie można temat wynagrodzeń załatwić do końca, szczególnie w zakresie dodatków motywacyjnych i stażowych.

To po naszym projekcie uchwały szerokiego wsparciu działań antysmogowych, również wśród przedsiębiorców, uwzględniającego także rekompensatę dla osób „nabitych w Kawkę”, który niestety nie został przyjęty przez radę, pojawił się projekt prezydenta, który załatwiał tylko ten ostatni problem rekompensat i to na warunkach znacznie gorszych.
Kolejny temat, którego nie udało się nam niestety załatwić, to woda. Nie udało się nam, opozycji, uchronić mieszkańców przed jej drastyczną podwyżką. Osobiście uważam, że woda w Jeleniej Górze powinna być tańsza. Szczególnie, gdy uwzględni się przesłanki tj. udzielenie pożyczki przez Spółkę Wodnik, czy też 12-milionowe wsparcie działań inwestycyjnych miasta, które przewidziane było w budżecie.

- Co w takim razie przed Jelenią Górą?

Na pewno wybory! I decyzja jeleniogórzan, czy chcą kontynuacji, czy może zmiany? Przede wszystkim wybór prezydenta, który - jak słusznie pan zauważył - dostrzeże w radzie nie rywala, nie maszynkę do głosowania, a równoprawnego partnera. Jak już widzimy, jeleniogórzanie wybiorą między prezydentem, który oferuje im remonty kolejnych pałacyków a prezydentem, który chce budować przedszkola i żłobki, bo halę sportową i bezpłatną komunikację oferują już chyba wszyscy?

- Dziękuję za rozmowę!

Dziękuję i życzę nam wszystkim dobrych decyzji!

Twoja reakcja na artykuł?

9
22%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
7%
Nudzi
2
5%
Smuci
8
20%
Złości
19
46%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Czas na remont ulicy Ogińskiego!

Budowa łącznika rozpoczęta

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~ 1-09-2018 19:32
PANIE Wrotniewski. Cieszy fakt, że kończy się kadencja tej rady. Rady pod Pana przewodnictwem!. Wraz z kolesiami rozwalił Pan własne partyjne gniazdko /PO/ , które kiedyś Pana wypromowało i wprowadziło na salony. Jako dno i wodorosty Pana nie określę. Funkcja dżdżownicy tudzież żabiej kijanki, niektórzy twierdzą, że do Pana pasuje. Ja tego poglądu nie podzielam. Uważam także, że nie jest Pan gadem wbrew opiniom wielu Jeleniogórzan, z którymi rozmawiałem
~LPM 1-09-2018 20:40
W Jeleniej Górze mamy Radę Miejską, a nie radę miasta.
~ 2-09-2018 21:57
do: ~LPM (20:40)
Niestety mamy radę miejską - błędnie bo zgodnie z art. 92 ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym funkcje organów powiatu w mieście na prawach powiatu pełni rada miasta. Takiej nazwy wymaga ustawa lecz komuś w naszym ratuszu nie powiodła się misja zamówienia prawidłowych pieczątek.
~Ilona 2-09-2018 14:55
Nareszcie koniec, czas na młodych, którzy wniosą coś nowego i będą pierwszy raz startować. Kombatanci i emeryci na zasłużony odpoczynek bo obniżono wiek emerytalny.
~mmmmi 3-09-2018 17:44
Polacy zakończyć tą zabawę robioną przez pozostałosci ż...o-bolszewickie ,UBeckie Sbeckie itp ,szyldy PO,SLD,Nowoczesna Razem to właśnie oni OBCY Polacy glosujemy na prawa stronę Pisu i Kukiza ,zmienić konstytucję i Polska zacznie się rozwijać w ciągu 10lat będziemy potęgą gospodarcza i militarną zydo-bolszewic misi być wytępiony to pasożyty i wrogowie Polaków
~soclib 4-09-2018 7:12
do: ~mmmmi (17:44)
Oczywiście zamienić na nowy bolszewizm, totalitaryzm,zamordyzm. Gdzieś ty Żyda widział? Chyba w kościele na Krzyżu. Jedno jest pewne trzeba "rodzinki" odsunąć od decyzji i rządzenia . Ale piślactwo nie nadaje się łono tylko umi zadymy robić i pleść androny w TVTrwam.
~hopahopa 21-09-2018 11:39
do: ~mmmmi (17:44)
PiS to prawa strona? - Prawa strona to: konserwatyzm, niskie podatki, większa wolność gospodarcza, prawo do broni, zmniejszanie zasiłków - to gdzie tu jest pis?. Pis to katolewica - prawicy u nas nie ma i długo nie będzie...
~batko 4-09-2018 19:00
Każdy mieszkaniec Dziwiszowa może być niezadowolony z Jeleniej Góry, każdy!
Warszawiak 17-09-2018 0:27
do: ~batko (19:00)
Mieszkaniec czego? Gdzie to jest?
~hejter 17-09-2018 15:32
do: Warszawiak (0:27)
Zapytaj Wrotniewskiego.
~brawo 12-09-2018 14:27
Co to za mania stawiania Bolesławca jako przykład? Bolesławiec ma jedno kino, jedno muzeum i jeden dom kultury, jedną linię autobusową. Co tu porównywać?
~jerry555 15-09-2018 13:28
Kiedy wreszcie zrobicie porzadek z MOPS-em,i patologią tam wystepujacą.Niech Pan zwróci uwagę z iloma osobami potrzebujacymi wsparcia ta instytucja do tego powołana prowadzi spory,niejednokrotnie sądowe,przez co blokuje dostep do środków pomocowych.
~psps 5-10-2018 21:27
Bolesławiec ma basen miejski jakiego Jelenia Góra nigdy już mieć nie będzie. Bo my mamy nie wiadomo co ? Jakieś Termy ? Czy tam da się popływać? Nie wspominam już o jakości wody, która powinna byc wymieniona już na 4 dzień po wymianie. Woda w wodociągach pogorszyła się zauważalnie w ostastnich kikunastu latach. A kiedyz mieliśmy jedną z najsmaczniejszych i niealergizujących. Ale zarząd Wodnika składa sie z osób namaszczonych przez prezydenta nie przez wiedzę i umiejętności. Wg przysłowia: Jak myślisz że nie można już nic zepsuć to sprawdź wodę z Wodnika. Prezydent ze swoimi układowymi pracownikami wydaje decyzje o likalizacji budynków w sposób, który zatruwa życie już mieszkających. Jak by nie było terenów. W centrum miasta mamy ciemne wielkie obiekty w miejscach, które powinny cieszyć i dać odpoczynek. I taki to był okres kadencji naszych prezydentów. W końcu z jednej czerwonej paczki ich wybraliśmy. Po co? Na co liczyliśmy? Czas pozbyć sie pseudo radnych z własnym, wyłacznie własnym interesem.
~Wyborca 16-10-2018 12:36
Czas pozbyć się z jeleniogórskiej Pady Miasta przybłędów z innych wsi. Wrotniewski niech kandyduje do rady Jeżowa. Zresztą cały ten ruch wokół Przybylskiego i Papaja, to grupa frustratów, którzy mamią oczy wyborcom swoją rzekomą bezpartyjnością. Przecież niemal wszyscy kandydaci już zasiadali w radach z różnych partii. Od PZPR, SLD, Samoobronę, PO itd. Podoba im się w samorządzie bo mogą kręcić lody i kombinować. Ustawiają swoje rodziny w różnych spółkach komunalnych i żyją na nasz koszt. A Bolesławiec ma wszystko bo marszałek województwa Przybylski pcha tam kasę z różnych projektów. Jeleniogórzanie musza głosować Jeleniogórzan. Inaczej Jelenia Góra nigdy nie ruszy do przodu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bezpieczniej nad Kaczawą

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Śmierć na żwirowni

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Czytelniczka: drogo i brudno na basenie

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
984
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%