MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 5 lipca
im. Antoniego, Karoliny, Marii

Podrzucanie brudów

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Sobota, 20 października 2007, 0:00
Autor: JEN
Fot. Archiwum
Podczas wyborów parlamentarnych referendum w sprawie odpadków.

Podczas niedawnej sesji rada miasta w Kowarach podjęła uchwałę, w myśl której za wywożenie śmieci z miasta płacić będą wszyscy mieszkańcy według stawki uchwalonej przez samorząd.

Obecnie mieszkańcy komunalnych bloków płacą 6 zł, a lokatorzy wspólnot mieszkaniowych i podmioty gospodarcze 8 zł za opróżnienie jednego pojemnika na śmieci. Jednak nie wszyscy podpisali umowy w tej sprawie. Jak wynika z przeprowadzonej kontroli, nie zrobili tego m.in. właściciele 17 sklepów. Co dzieje się z ich śmieciami? Nie wiadomo. Najprawdopodobniej, by uniknąć opłat, kupcy podrzucają je sąsiadom, lub wywożą do lasu, na pobocza dróg.

Władze liczą, że gdy za śmieci będą płacić wszyscy, bez względu na to, czy mają pojemniki czy nie, skończy się problem dzikich wysypisk. Podrzucanie odpadów innym nie będzie się już opłacało.
Podobne rozwiązanie zastosowano w Karpaczu i – jak uważają władze tego miasta – w pełni się to powiodło.

Czy tak samo będzie w Kowarach? Zadecydują o tym mieszkańcy we wspomnianym referendum. Aby było ono ważne, musi wziąć w nim udział 30 procent uprawnionych do głosowania. Warunkiem wejścia pomysłu w życie jest też, aby większość głosujących była za.

Ogłoszenia

Czytaj również

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Strażacy–nurkowie na basenie przy Sudeckiej

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~seee 20-10-2007 9:12
jestem za !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~MARIA 20-10-2007 9:22
Brawo radni z Kowar.Jeleniogorscy radni wezcie sobie ten przyklad do serca na najbliszej sesji
~spd 20-10-2007 11:33
ja też jestem za. tylko pomyślmy bardziej ekologicznie!! Jeśli dla wszystkich posesji wprowadzono by segregacje śmieci byłoby nie tylko ekologicznej ale i opłacalnie!! w kilku gminach polski zrobiono tak. Za opróżnianie pojemnika z odpadami nie posortowanymi firmy komunalne brały 9 zł od pojemnika. Jeśli właściciel posesji zgadzał się na segregacje śmieci firma dawała mu worki, a wywóz śmieci mniej go kosztował . dlaczego?? 1. Opróżnianie jednego pojemnika zmalało do 6 zł. 2. Właściciel posesji mógł sobie zażyczyć rzadszego opróżniania bo miał mniej śmieci pozostałych nie nadających się do recyklingu. Przedsiębiorstwa komunalne są również zadowolone ponieważ recykling sie im bardzo opłaca i przynosi dodatkowe dochody
~ktoś 20-10-2007 14:22
Kiedy wladze Jeleniej Góry o tym pomyślą bo narazie lasy i rowy wokół miasta toną w śmieciach
~jeleniogórzanka 20-10-2007 15:51
Zgadzam się z tym!
~jg 20-10-2007 19:33
Nie kumam skąd wzięła się różnica 2 zł w cenie śmieci. Mam wrażenie że nie uwolniliśmy się od komuny różnicującej ludzi na towarzyszy i pozostałych – element wywrotowy. Czyżby rzeczywisty koszt wywozu śmieci był inny w lokalach komunalnych i wspólnotach?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Promesy dla OSP

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Plany wysadzenia mostu (jednak) są realne?

Spotkali się z Beatą Kempą

Powstaje "Kuchnia Ducha Gór"

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1453
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%