MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 23 września
im. Bogusława, Linusa

Podróże w czasie w Pałacu w Paulinum

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 10 lutego 2012, 8:37
Aktualizacja: 8:39
Autor: Organizator
Fot. Organizator
Jutro o godz 16.00 w Pałacu Paulinum odbędzie się otwarcie wystawy „Podróże w czasie” – dawne widoki Śląska na grafikach z kolekcji Haselbacha oraz koncert.

Albrecht Haselbach (1892 - 1979), właściciel browaru i kolekcjoner z Namysłowa, w latach czterdziestych XX w. zgromadził kolekcję liczącą ponad 4000 stalorytów, akwafort, litografii, rysunków i akwarel. Zbiory są obecnie przechowywane w Kunstforum Ostdeutsche Galerie w Ratyzbonie oraz w Schlesisches Muzeum w Görlitz. Część z dzieł została zinwentaryzowana i opracowana w ramach niemiecko-polskiego projektu, w którym ze strony polskiej uczestniczyło wrocławskie Muzeum Architektury, z niemieckiej Herder Institut z Marburga.

Na wystawie prezentowanych będzie kilkadziesiąt przedstawień ukazujących fascynujący świat górskich pejzaży, śląskich miast i uzdrowisk. Oprócz widoków Wrocławia, Jeleniej Góry, Karkonoszy, pałaców i zamków na wystawie będzie można podziwiać rodzący się w XIX w krajobraz przemysłowy: huty, odlewnie, fabryki.

Wystawa zorganizowana została przez Herder-Institut w Marburgu, Schlesisches Museum w Görlitz i Kunstforum Ostdeutsche Galerie w Ratyzbonie we współpracy z Muzeum Architektury we Wrocławiu, powstała dzięki finansowemu wsparciu Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów, Ministerstwa Spraw Socjalnych Hesji, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Saksonii oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.Wystawa prezentowana jest przez Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej w Poczdamie.

Wystawa będzie prezentowana w Pałacu Paulinum do 30.06.2012. Wstęp wolny

Ogłoszenia

Czytaj również

Maraton zumby w Siedlęcinie

Radni Koalicji Obywatelskiej zdecydowali – chcą połączyć muzea

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ 10-02-2012 15:51
Polacy zloszcza sie, gdy na Jelenia Gore Niemcy mowia "Hirschberg". A sami pisza o jakiejs tam Rytyzbonie, ktora przeciez NIGDY sie tak nie nazywala. Chodzi o Regensburg.
kazimierzp 10-02-2012 17:59
Są nazwy polskie dla wielu miast w świecie i tych nazw powinniśmy w Polsce używać. Ja mówię Budziszyn gdy rozmawiam z Polakami, Bautzen gdy o tym mieście mówię z Niemcami. Akwizgran z Polakami, Aachen z Niemcami. Praga z Polakami, Praha z Czechami, Rzym a z Włochami Roma itd itp. My mieszkamy w Jeleniej Górze, a dla Niemców "in Hirschberg" i nie jest to dla żadnej ze stron niewłaściwe. Nad nami góruje Śnieżka, a dla Niemców Schneekope. A nad tym wszystkim powinien górować racjonalne podejście i zdrowy rozsądek!
~Neega 10-02-2012 19:09
Ten Pałac PAULINUM to jakaś porażka ! Wyremontowany na nowoczesną WILLĘ po co tam jechać !
~Jel.. 10-02-2012 23:45
wycięto więcej drzew co by niektórzy jadąc z Karpacza z daleka zobaczyli Paulinum.Nie tak dawno tylko kawałek dachu można było zobaczyć a teraz ?....pewnie wycięte drzewa po znajomości wycięli jako chore, chory kraj....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Remont wiaty na finiszu

Przedszkole ma się dobrze

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Ponad 716 tys. zł na wymianę źródeł ciepła

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
810
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%