MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 3 sierpnia
im. Lidii, Nikodema

Podręcznikowy zawrót głowy

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 1 czerwca 2007, 0:00
Autor: Daria
Fot. Daria
Rodzice oszczędzą: młodsze dzieci będą miały możliwość korzystania ze szkolnych książek swoich starszych kolegów.

Koniec kłopotów z wyborem podręczników? Oświatowi urzędnicy chcą ułatwić dzieciom, rodzicom i nauczycielom życie, ograniczając listę potrzebnych w szkole książek.
Takie działania wymusiła nowelizacja ustawy o systemie oświaty, która weszła w życie 9 maja 2007. W tym roku rady pedagogiczne szkół powinny podjąć uchwały dotyczące obowiązujących programów i podręczników w nowym roku szkolnym, a o wyborze powiadomić rodziców do 31 maja.

Nauczyciele wybierają podręczniki na trzy lata. W tym czasie zmiany mogą być wprowadzane tylko w uzasadnionych przypadkach. Szkolny zestaw składa się z nie więcej niż trzech podręczników do danego przedmiotu.
Podoba się to rodzicom.

– Mam dwie córki – powiedziała nam pani Monika, której dzieci uczęszczają do Szkoły Podstawowej nr 10. – Teraz wiem, że młodsza będzie mogła korzystać z książek starszej siostry. A podręczniki kosztują i to niemało.

To kwota rzędu kilkuset złotych za nowy komplet. Za nowe książki do klasy IV szkoły podstawowej trzeba zapłacić prawie 300 zł.
Ceny książek do szkół ponadgimnazjalnych są jeszcze wyższe. Najdroższe są podręczniki do nauki języków obcych. Tu cena kompletu dochodzi niejednokrotnie do 100 zł i więcej.
– Nie każdego stać na taki wydatek. Tym bardziej, że do tej pory każdy nauczyciel wymagał innego zestawu podręczników. Teraz ma się to zmienić – usłyszeliśmy.

Zadowoleni są także nauczyciele. Jak nam powiedziano zarówno programów jak i książek do nauki jednego przedmiotu jest na rynku nawet kilkanaście.
– Nie jesteśmy w stanie sprawdzić całą ofertę dokładnie. Najczęściej przy doborze książek bazujemy na tych dobrze znanych i sprawdzonych – stwierdziła nauczycielka z jeleniogórskiego „Elektronika”.

Ustawa nakłada również na dyrektora szkoły obowiązek wprowadzenia ułatwień w obrocie używanymi podręcznikami na terenie szkoły.

Ogłoszenia

Czytaj również

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Akcja "Bezpieczne wakacje"

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~miska 1-06-2007 11:08
a gdzie niezapomnainy elementarz Falskiego
~&7 1-06-2007 11:47
Ja proponowałbym poszukać podręczników Sz.P. Jana Dobraczyńskiego, to wspaniały autor, ktorego dzieła niosące niesamowity ładunek patriotyzmu i wartości chrześcijańskich, są niewspółmiernie lepsze i ciekawsze od wypocin takich twórców jak Goethe, Gombrowicz, narkoman Witkacy, czy niemiecko–austriacki Zyd – Kafka. DO KSIĘGARNI NARODZIE, NIEDŁUGO ZABRAKNIE I TRZEBA BĘDZIE STAĆ W KOLEJKACH!!!
~ponury grabarz 1-06-2007 16:17
Mózgów, widzę, już zabrakło, więc książek też może zabraknie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Trwa handel biletami

Święty Benon w Muzeum Karkonoskim

Wkrótce będzie zakaz wstępu na Tamę Złotnicką

W Podgórzynie chcą dopłat (aktualizacja)

Śmierć na żwirowni

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
531
Tak
19%
Nie
76%
Nie wiem
5%