MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Podpalacz terroryzuje wieś

Wiadomości: Dolny Śląsk
Piątek, 19 sierpnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 13 lutego 2006, 15:20
Autor: Jelonka.com
Trzy pożary w ciągu doby zburzyły spokój ludzi. Nie śpią po nocach, chcą sami patrolować okolicę.

– W kwietniu ktoś już podpalił tę samą oborę. Wtedy uratowaliśmy zabudowanie, teraz nie zdołaliśmy – mówi Henryk Łabarzewski.

W Lubiatowie nie ma cennych zabytków. Nie ma nawet dyskoteki, a siedziba parafii jest w sąsiedniej wsi. Większość mieszkańców to dawni pracownicy PGR-ów. Gospodarstw rolnych z prawdziwego zdarzenia jest raptem około 20. Było sennie, zwyczajnie. Ale zmieniło się. Trzy pożary w ciągu dwudziestu czterech godzin sprawiły, że 830 mieszkańców ogarnął strach.

Henryk Łabarzewski pracuje w Gospodarstwie Hodowlanym Uprawa. Mimo że od tragedii minął już tydzień, ciągle nie może się uspokoić. – Było dobrze po godzinie 22, gdy obudził mnie telefon z gospodarstwa. Przerażony stróż krzyczał do słuchawki, że pali się obora.

Potem strażacy ustalili, że sprawca podłożył ogień tuż przy głównej bramie do obory. Przyszło mu to łatwo, bo wokół leżała słoma. W oborze było ponad sto cieląt.
W akcji brało udział 12 jednostek straży pożarnej, w tym dwie z Legnicy. W sumie ponad 30 strażaków.

Pracownicy gospodarstwa niechętnie mówią o swoich podejrzeniach. Jeden z nich zwraca jednak uwagę, że w kwietniu ta sama obora już się paliła. – Wzmocnimy ochronę gospodarstwa – zapowiada Łabarzewski. – Będzie trzech stróży przez całą noc.

Sołtys Lubiatowa Czesław Czaplicki zachowuje urzędowy optymizm, zapewnia, że nie ma powodów do paniki. Twierdzi, że całodobowe patrole policji, która objęła wieś ochroną, wystarczą. Przyparty jednak do muru, przyznaje w końcu, że sam nie jest spokojny.

(Ludzie w Lubiatowie zastanawiają się, o co chodzi podpalaczowi, dlaczego właśnie ich prześladuje. Chcą sformować obywatelskie patrole, żeby ustrzec się przed kolejnym pożarem).

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Klub seniora zaprasza

Opłatek "Maltański" w Pałacu Staniszów  

Kiermasz świąteczny u "Krasnala Hałabały"

Mieszkańcom Trzcińska zostaje pociąg?

Od niedzieli już z nowymi przystankami

Magiczny poranek

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Biskup odwiedził osadzonych

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
993
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%