MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Podążali za gwiazdą w śniegu i mrozie

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 6 stycznia 2017, 17:44
Aktualizacja: Sobota, 7 stycznia 2017, 8:45
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
VI Karkonoski Orszak Trzech Króli za nami. Jeleniogórzanie po raz kolejny pokazali, że nie straszny im mróz i śnieg. W serdecznej atmosferze przemierzyli w piątkowe popołudnie (6.12) ulice w centrum miasta, docierając do zainscenizowanego Betlejem.

Tradycyjnie, pochód wyruszył z Placu Kościelnego przy Bazylice Mniejszej, następnie ulicą Boczną na Plac Ratuszowy, gdzie pod siedzibą władz miasta czekała zgromadzonych pierwsza scena przygotowana przez Duszpasterstwo Studnia z Moniką Petelską. Następnie wierni przeszli ulicami: Jasna – Grodzka – Plac Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie na skrzyżowaniu przy Placu Niepodległości odegrano drugą scenę. Rodzice, uczniowie i nauczyciele Publicznego Katolickiego Gimnazjum u św. Pankracego pokazywali, że dobrą drogą jest ta, która prowadzi do Betlejem. W trzeciej scenie - przy ul. Bankowej, tłumy jeleniogórzan napotkały na Heroda, gdzie wspomniano również o Grzegorzu Jędrasiewczu, który niegdyś odgrywał tę właśnie rolę.

Na ostatnim odcinku scenkę odegrała grupa Mróweczki z przedszkola Okrąglaczek, dzieci przepięknie śpiewały prowadząc do Betlejem, które zainscenizowano na Placu Ratuszowym dzięki Jeleniogórskiemu Centrum Kultury. Tam czekali Józef i Maria z dzieciątkiem – w ich rolę wcieliła się rodzina Gierusów. Całości towarzyszyły dźwięki serwowane przez góralską kapelę Janicki, a dzięki strażnikom miejskim i wielu innym ludziom dobrej woli można było się ogrzać przy koksownikach, wypić gorący barszcz, a przede wszystkim uczestniczyć w radosnej, duchowej uczcie, śpiewać kolędy i integrować się.

- To jest w nas – jesteśmy osobami radosnymi, a dzisiejsze Święto Objawienia jest objawieniem miłości i dobra. Tych, którzy mają dobro i miłość w sobie, nie mogło zabraknąć – powiedziała Małgorzata Wołąkiewicz-Lisiak, wicedyrektorka Publicznego Katolickiego Gimnazjum w Jeleniej Górze. - Świętujemy tajemnicę wcielenia i ten czas od Bożego Narodzenia do Niedzieli Chrztu Pańskiego – w centrum jest Chrystus, który się objawia całemu światu. Dlatego w liturgii przeżywamy pokłon mędrców nazywany w tradycji ludowej Świętem Trzech Króli, jednakże pełna nazwa dnia 6 stycznia to Uroczystość Objawienia Pańskiego – wyjaśnił ks. Mariusz Majewski.

- Warto brać udział w takich wydarzeniach, żeby podtrzymywać tradycje. Wdzierają się w naszą rzeczywistość inne tradycje - obce naszej kulturze, a ta jest taka nasza, chrześcijańska i bardzo stara – powiedziała Barbara Polek, uczestniczka orszaku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Nagrody dla nauczycieli

Mandat za wypalanie kabli

Stop marginalizacji średnich miast

Komentarze (35) Dodaj komentarz

~ 6-01-2017 18:18
Brawo tak trzymać a lewackie mordy niech zobaczą ilu jest wyznawców PANA JEZUSA.
~ 6-01-2017 19:13
Brawo .Było wspaniale dziękuje wszystkim za radość i wspaniałe przeżycia
kazimierzp 6-01-2017 19:28
Wpis z 18:18! Chyba nie wyznawcy pana Jezusa bo jakoś nie widać w jego słowach chrześcijańskiej miłości bliźniego! Agnieszka, Mariusz z synami jako święta rodzina wspaniali! Brawo.
~Małgochna 6-01-2017 19:45
Wszystkim DZIĘKUJEMY!!!
~rysiek w swetrze 6-01-2017 19:57
Popłuczyny Schetyny. To już koniec! Szef PO w stanie rozkładu ma dziś realną perspektywę, że wkrótce będzie obywatelem Schetyną i to gorszego sortu. a orszak wspaniały
~jeleniogórzanka 6-01-2017 20:11
Podziękowania dla dzieciaczków z "Okrąglaczka" i tych, którzy przygotowali je do występu! Rewelacja! Także dla pomysłodawcy/czyni/ i wykonawcy/czyni/ wielbłąda! Też rewelka ! W ogóle dla wszystkich wykonawców i tych którzy namęczyli się przygotowując Orszak. Wspaniałe spotkanie ludzi w to stare chrześcijańskie święto ! Staropolskie : " szczodrego roku" wszystkim !
~Iwo72 6-01-2017 20:11
Czyli w JG też może być wspaniale !!!
~x 6-01-2017 20:15
Brawo Skauci Europy. Super scenka. Pozdrowienia dla wielbłąda i Justynki.
~ 6-01-2017 20:20
18:18 to wyznawca niejakiego Drągowskiego czy jakoś tak! Nerwy kodowcom puszczają.
~e 6-01-2017 20:27
To było radosne święto! A najbardziej wzruszające były dzieciaczki z " Okrąglaczka". Pomimo, że policzki i noski miały czerwone z zimna, to dały wspaniały występ. Brawo!
~ 6-01-2017 20:51
Fajnie, że jest takie Święto co jednoczy i jest radosne :)
~do 20.51 6-01-2017 22:14
Ja tam widziałam ,że ludzie z KOD-u też uczestniczyli . Brawo
~grazzia57 6-01-2017 23:06
czy te zajadle wpisy to jak zwykle ludzie PISu i zagorzali katolicy? a moze by tak odrobiné milosci i zyczliwosci z okazji tak piéknego swiéta
rymcycymcy 6-01-2017 23:23
Córka do mnie dzisiaj rano ...tata, czy to prawda, że dzisiaj jest święto Siedmiu Króli ? ..ja na to : NIE, ...siedmiu to było krasnoludków, to inna bajka !! ;)
~Do 18:18 6-01-2017 23:24
Tym wpisem sam się ośmieszasz. By miłować Jezusa Chrystusa nie trzeba chodzić do kościoła. Znam takich, co modlą się do figury, a mają diabła za skórą. 152 zdjęcia to ewidentnie przerost formy nad treścią. Po co to komu?
~migotkaja 7-01-2017 0:06
Pięknie, kolorowo, radośnie.... Oby nasze miasto częściej takie było - z życzliwym ludźmi, którzy potrafią uśmiechać się do siebie :-)
~??? 7-01-2017 0:28
Niektórym to się święta pomyliły. Od razu widać, że z kościołem nie mają nic wspólnego i nie rozumieją tego święta. Dzieci pomalowane na szkielety albo diabły. A najgorszy to ten idiota z klawiaturami na szyi -chyba przyszedł sobie zadrwić z tego dnia.
rymcycymcy 7-01-2017 0:48
00:28 | ~??? | ...to świeto nie ma związku z kościołem, bo wolne maja wszyscy ...innowiercy i popaprańcy ! ! ...nawet ja, ateista praktykujący ma prawo wziąć udział w tej paradzie, bo jest to śmieszne święto wszystkich polaczków ! :)
~pff 7-01-2017 1:25
Trochę smutno było patrzeć na tę garstkę ludzi.To,co nie udało się antyklerykałom, Kaczyński załatwi w kilka lat. Mistrz destrukcji.COraz mniej ludzi chce się identyfikować ze skompromitowaną instytucją kościelną. Żal. Szkoda prawdziwych chrzescijan w sutannach i zabytków, które zniszczeją .
~Jarek z Cieplic 7-01-2017 2:11
A podobno jest XXI wiek, niestety nie w Polandii przecież to kolonia watykanu. A ciemny lud wszystko kupi i w dodatku indoktrynacja od małego dziecka. Przecież wiadomo, że łatwiej wcisnąć ciemnotę już za młodu, niż próbować przekonywać dorosłych... i w ten sposób wiara w gusta trwa w najlepsze.
~Jarek z Cieplic 7-01-2017 2:13
wiara w gusła
~III sort 7-01-2017 6:47
Ze święta Objawienia Pańskiego zrobiono obrządek pogański w taki stylu meksykańskim.Katolicy kierują się tradycją obrządkiem pogańskim niż Biblią .Politycy i urzędnicy idą bo muszą ,mogą utracić pracę ,to tak samo jak za PRLu chodzenie na pochód 1 Majowy.Obłuda ,takim klinicznym przykładem jest nijaka Ogórek ,startowała jako lewica a wylądowała w reżimowej TVP ,można się pośmiać z W tyle wizji.
~sześciu króli 7-01-2017 8:39
Niektórym ludziom z władz i nie władz coś się porypało. To nie był protest KOD-u ,manifa socjalistów ,ani Nowoczesny pochód sześciu króli. Albo się jest czerwonym i wspiera czerwonych i ateistów (jest się nowoczesnym Europejczykiem ) ,albo wspiera się "ciemnogród", "czarnych" i wyklętych. Hipokryzja do potęgi "n". Jak się stoi w rozkroku to można dostać w jaja (jeśli się je ma!). Dzięki takim postawom w Polsce były możliwe rozbiory i czarne lata komuny. Farbowane lisy ,padlinożercy i hieny.
~zaboberek 7-01-2017 9:56
Dopóki nie było pochodów Halloween to i Kościół nie organizował w przestrzeni publicznej Święta Objawienia Pańskiego(Trzech Króli). Toż to zwykła komercja i współzawodnictwo w pozyskiwaniu zwolenników.
~ 7-01-2017 11:06
Co na tym marszu robi diabeł Zawiła i to jeszcze w koronie to jakieś jaja Zawiła brał udział w marszach popierając aborcję a tu paczcie go diabeł koronę założył i świętego udaje normalnie jaja
~do pff 7-01-2017 11:24
Obserwuję twoje wpisy od jakiegoś czasu i stwierdzam że naprawdę jesteś lewackim idiotom Garstka ludzi ,patrz się na te wasze Kodziarskie marsze w Jeleniej Górze chciałbyś żeby takie garstki ludzi przychodziły pod Ratusz w Jeleniej Górze o kościół też nie musisz się martwić Martw się lepiej o Kijowskiego musicie kodziaże robić większe składki bo apetyt rośnie w miarę jedzenia a 90 tysięcy za parę faktur no proszę kto by się spodziewał Rysiek Petru też zmęczony walką o demokracje wyfrunął do Portugalii a jeszcze z ostatniej chwili dowiedziałem się że mamy jeszcze jednego króla jeden z posłów PO uznał za króla Belzebuba kto nie wierzy niech wpisze na yutyube Myrcha Arkadiusz ateista antychrysta
~pff 7-01-2017 14:12
"Idiotą" , nie "idiotom" , to pierwsze, co mi o mało nie wybiło oka, potem jest już tylko gorzej,zupełna pogarda dla ojczystego języka,tak typowa dla wyborcy PiS. Warstwę merytoryczną komentować mi trudno,gdyż jest ukryta pod niegramotnym językiem i pozbawionym interpunkcji zapisem klinowym ,ale spróbuję :) Piszcie jak najwięcej, udzielajcie się na forach , odkrywacie się w ten sposób znakomicie :) Za Kijowskim nie przepadam,członkiem KOD nie jestem,ale przy takich Elbanowskich i postawionych ostatnio przed sądem katabasach z Caritas jego 90 tysięcy wypada dość blado :) Co nie oznacza,że należy mu się za sposób ich zarobienia medal. Co do Madery - lubię ,polecam,choć mam wrażenie ,że dla Ciebie bilet na czerwony nad Balaton przed Staniszowem to szczyt wakacyjnego szału :) Pozdrawiam :)
~jeleniogórzanka 7-01-2017 14:35
Smutno mi,bo rzecz dotyczy Orszaku, a dyskusja przerodziła się w jakiś absurdalny dialog... Dajcie spokój,pozwólcie cieszyć się Tym,którzy chcą się cieszyć takim spotkaniem.W czym to komuś przeszkadza ?
~pff 7-01-2017 15:49
Nie przeszkadza, jestem za, frekwencja była jednak porażająco niska. A będzie tylko gorzej. Sojusz tronu z ołtarzem odbijał się czkawką zawsze najbardziej ołtarzowi. Ale,co ja tam wiem..... Widziałem w UK świetne aranżacje kościołów na budynki mieszkalne, stylowo,wygodnie i tajemniczo.
~janbezteki 7-01-2017 15:51
Trzej Królowie w tamtych czasach byli poganami i magami, ateiści i wróżbici. Przyszli oni pokłonić się Królowi na Królami, tak wyczytali z gwiazd. Zapraszam już wszystkich współczesnych magów za rok. Warto, To jest dla wszystkich:)
~do pff 7-01-2017 16:50
Kim jesteś czerwonym pająkiem ,resortowym dzieckiem odsuniętym od koryta, na pewno.
~pff 7-01-2017 23:17
Wow! Masz mnie,zapomniałeś dodać,że jestem ruskim Żydem z niemieckim paszportem o homoseksualnej orientacji,który przypłynął z Syrii pontonem ,by macać europejskie dziewczyny i dokonywać aktów terroru w imię Allacha.Coś pominąłem ?
~do pff 8-01-2017 16:58
Tak właśnie myślałem wyjąłeś mi to z ust .
~pff 9-01-2017 13:57
Nic ci nie wsadzałem i nie wyciągałem. Swoje seksualne fantazje zachowaj dla siebie.
~ 9-01-2017 14:44
Ten pff to jest naprawdę jakiś psychol, którego powinno się zamknąć w zakładzie psychiatrycznym, bo on może być niebezpieczny dla społeczeństwa

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Manewry: pościg, strzały, 30 rannych

Tajemnice Książa

Co z przebudową stadionu przy Lubańskiej?  

Danuta Sadownik o uzależnieniach

Dalszy ciąg Senioraliów 2019  

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
741
Tak
15%
Nie
65%
Nie wiem
21%