MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 18 września
im. Ireny, Józefa, Stanisława

Podatniku, podziel się procentem

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 25 marca 2008, 9:57
Aktualizacja: 9:58
Autor: AGA
Fot. AGA
Do końca kwietnia można przekazać jeden procent podatku dochodowego na konto organizacji pożytku publicznego. W tym roku podatnicy mają ułatwione zadanie – wystarczy, że w zeznaniu podatkowym wskażą, komu chcą podarować pieniądze, a resztą zajmie się fiskus.

Zmiana zasad obowiązuje od 1 stycznia 2007 r. Jej celem było uproszczenie mechanizmu przekazywania części podatku tak, aby to urząd skarbowy dokonywał wpłaty na rachunek bankowy danej organizacji. Wcześniej sam podatnik musiał wpłacać część podatku, zadbać o dowód wpłaty, a następnie wykazać przekazaną kwotę w zeznaniu PIT.

– Teraz podatnik nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów. Wystarczy tylko, aby zadeklarował się w zeznaniu, a resztą zajmiemy się już my. Cel jest szczytny, więc zachęcam jeleniogórzan, aby podzielili się podatkiem. Sam robię tak już od kilku lat – mówi Jan Krzyżak, naczelnik Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze.

Zaznacza jednak, że w jednym zeznaniu podatkowym mamy prawo do wpisania jednej organizacji pożytku publicznego, której chcemy przekazać część swojego podatku. Jednak w sytuacji, gdy składamy kilka zeznań podatkowych, w każdym możemy wpisać już innego obdarowanego.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że z możliwości przekazania 1% korzysta wciąż mała liczba Polaków. W 2006 roku (rozliczając się za rok 2005) skorzystało z niej jedynie około 4,85 procent ogółu podatników. Organizacje pożytku publicznego mają nadzieję, że powstałe uproszczenia wpłyną na zwiększenie tej liczby.

Informacje teleadresowe organizacji pozarządowych posiadających status pożytku publicznego z siedzibą w Jeleniej Górze znajdują się na stronie internetowej www.jeleniagora.pl (link “organizacje pozarządowe” – stowarzyszenia zarejestrowane na terenie Miasta Jelenia Góra). Wykaz organizacji dostępny jest również w siedzibie urzędu skarbowego: w Sali Obsługi Podatnika (pok. 28, stanowisko nr 3, parter budynku) oraz w punkcie informacyjnym (pok. 29, parter budynku).

Jak to zrobić? Należy wybrać organizację pożytku publicznego, na rzecz której chcemy przekazać 1% podatku, a następnie wypełnić odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-38. W odpowiedniej rubryce zeznania podatkowego wpisujemy nazwę wspomnianej organizacji, jej numer KRS i kwotę, którą chcemy przekazać (nie może przekraczać 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół).

Podatnik może także zamieścić dodatkowe informacje, dotyczące jego preferencji co do rozdysponowania środków z 1% przez organizację pożytku publicznego (np. konkretny cel), w rubryce “Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem”. Urząd Skarbowy przekaże następnie łączną kwotę, którą podatnicy przekazali danej organizacji, na jej konto.

Ogłoszenia

Czytaj również

Ewakuacja w Szklarskiej Porębie

Trwa "Davos" w Karpaczu

Projekt Kom(m)ando

Komentarze (2) Dodaj komentarz

Hava Nagila 25-03-2008 22:32
Tak Tak , oddaj procent swojego dochodu na najjasniejszego pana prezydenta juz chyba teraz V RP .
piipi 26-03-2008 0:36
...warto PAMIETAC..ze jezeli nie wplaci sie 1proc.swojego podatku na jakas organizacje,to TRAFI on do budzetu panstwa wraz z pozostala czescia podatku.~..i panstwo ZADECYDUJE..na co wydac te pieniadze !!.~Zastanowcie sie Jelonkowicze....ten Wasz 1 proc. moze tak WIELE pomoc.~Podatnik sam wybiera organizacje,ktora chce obdarowac !!.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wandale kontra naukowcy

Koniec remontu tunelu

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Zygzakiem po ulicy

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
587
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%