MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Pod zegarem odznaczenia za walkę z sowietami

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 10 sierpnia 2009, 8:25
Aktualizacja: 8:26
Autor: Mar
Fot. Mar
Władysław Stasieńko, zasłużony jeleniogórzanin, co roku przy różnych okazjach pokazuje fragmenty swoich kolekcji w witrynie zakładu zegarmistrzowskiego Mirosława Skowrońskiego. Kolejna wystawa już wkrótce.

W najbliższą sobotę, 15 sierpnia obchodzić będziemy 89 rocznicę „Cudu nad Wisłą”, czyli rozgromienia idących na Warszawę oddziałów Armii Czerwonej. Mało kto wie, że ta nazwa została wymyslona przez przeciwników Piłsudskiego, żeby podkreślić „nadprzyrodzoność” zwycięstwa nad bolszewikami.

Tymczasem był to przykład mistrzowskiego wykorzystania niewielkich własnych sił, wprowadzenia przeciwnika w błąd co do położenia polskich wojsk i skuteczny atak z zaskoczenia na nie spodziewające się niczego oddziały Tuchaczewskiego. Potem uczestników tej batalii nagrodzono tysiącami orderów i odznaczeń.

Władysław Stasieńko, mieszkaniec Jeleniej Góry, wojenne odznaczenia zbiera ponad 30 lat. Część jego zbiorów, z lat 1914-1920 będzie można obejrzeć przez trzy dni od 13 do 15 sierpnia w zakładzie zegarmistrzowskim Mirosława Skowrońskiego przy ulicy 1 Maja, pod zegarem.

– Pokazuję je z okazji rocznicy prześwietnego zwycięstwa nad hordami bolszewików i obchodzonego z tej okazji święta Wojska Polskiego - wyjaśnia właściciel zbiorów. W swojej kolekcji ma unikatowe ordery Virtuti Militari, Krzyże Walecznych, ale też Krzyże Zasługi za Dzielność, przyznawane już po wojnie w 1920 roku policjantom którzy zasłużyli się w akcji i żołnierzom Korpusu Ochrony Pogranicza za walkę z sowieckimi szpiegami.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wyniki matur w Jeleniej Górze

Tak się nie robi!

Co z tym SOR–em?

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~paradise 10-08-2009 11:46
Brawo, to jest właśnie dobra lekcja historii. Więcej takich inicjatyw!
~pytanie 10-08-2009 22:40
niech uważa żeby menelstwo nie zbiło szyby i mu nie zabrało kolekcji by pobawić się chwilę błyskotkami, a potem wywalić łup do kosza albo sprzedać w punkcie skupu złomu- czy straż miejska i policja zabezpieczą wystawę? ja bym nie nie wystawiał medali w witrynie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jeleniogórzanie uwielbiają festiwal teatrów ulicznych

Giną woreczki na psie odchody

Czech pobił rekord  

Dużo drożej za śmieci

Promesa dla powiatu

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
840
Tak
21%
Nie
76%
Nie mam zdania
3%