MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

„Pod dachami Paryża” w niedzielę w Zdrojowym

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 28 sierpnia 2015, 18:48
Aktualizacja: 18:50
Autor: Karolina Matusewicz
Fot. Archiwum
Już w najbliższą niedzielę (30.08.), w ramach cyklu Letnich Koncertów Promenadowych, w muszli koncertowej w Parku Zdrojowym w Cieplicach, będzie można usłyszeć występ akordeonisty Wiesława Prządka i zespołu New Musette Quartet. Początek o godzinie 16.00.

Podczas ostatniego w tym sezonie wakacyjnym koncertu promenadowego, słuchacze przeniosą się do stolicy Francji, Paryża razem ze znakomitym akordeonistą i jego zespołem.

Wiesław Prządka to zakochany we francuskiej muzyce artysta, dzięki któremu akordeon powrócił jako instrument solowy na scenę filharmonii. Fascynacja paryskimi melodiami doprowadziła muzyka do odkrycia bandodeonu – instrumentu charakterystycznego dla tanga. Jak dotąd jest on jedynym bandoneonistą w Polsce. Prządka rozpropagował w naszym kraju styl musette i new musette.

Grający w niedzielę zespół New Musette Quartet tworzą, obok lidera - Wiesława Prządki, utalentowani i doświadczeni muzycy poznańscy: gitarzysta Edmund Klaus, kontrabasista Zbigniew Wrombel i perkusista Andrzej Mazurek.

W programie artyści zaprezentują m.in.: walce Paryża w stylu musette, popularne piosenki z repertuaru Edith Piaf, Joe Dassina, tanga Astora Piazzolli, a także kompozycje światowej sławy akordeonisty Richarda Galliano.

Organizatorem Letnich Koncertów Promenadowych jest Miasto Jelenia Góra i Zdrojowy Teatr Animacji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czyżby Andrzej Duda?

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Otwarcie Galerii Przechodniej już w piątek

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~z innejbajki 29-08-2015 11:12
Z całym szacunkiem - Pan Prządka ma nazwisko o tej formie, odmienialne, więc : występ Wiesława Prządki. Natomiast skróty myślowe autora zabawnie sugerują wynalazczość w zakresie budowy instrumentów, oraz zaskakująco łączą fascynacje paryskimi melodiami z " instrumentem charakterystycznym dla tanga". Bandoneon zbudowany przez Niemca Heinricha Banda (1821–1860) był pierwotnie pomyślany jako instrument muzyki religijnej i popularnej; w przeciwieństwie do swojego poprzednika -akordeonu- bardziej nadający się dla muzyki ludowej. Około roku 1870 wraz z niemieckimi i włoskimi emigrantami oraz marynarzami przedostał się do Argentyny, gdzie został szybko przyjęty przez muzyków tworzących nowy, powstający gatunek "tango" z wcześniejszego "milonga".
~z innejbajki 29-08-2015 11:18
Bandeonistów w Polsce znajdzie się "słuszne" grono. Jest nim między innymi prof. nadzw. dr hab. Klaudiusz Baran wybrany w 2012 roku na prorektora d/s artystycznych Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na czteroletnią kadencję. Pan profesor koncertował w naszej filharmonii, również ze swoimi studentami (także na bandoneonie) oraz przyjeżdżał do jeleniogórskiej szkoły muzycznej na konsultacje i warsztatowe lekcje dla naszych młodych adeptów akordeonu.
~zaboberek 30-08-2015 21:15
Byłem dzisiaj,tj w niedzielę 30 sierpnia na końcowym koncercie w Parku Zdrojowym.Bardzo mi się podobał koncert tylko drażnili mnie niektórzy bywalcy z papierosami w ustach,którzy nie zwracali uwagi na innych słuchaczy.Jeszcze musi upłynąć sporo wody w Kamiennej aby to się zmieniło.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

"Dusze słowiańskie. Teraz" – piękna baśń taneczna

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Zaczytaj się z Jelonką.com

26. edycja "Prezentacji"

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
503
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
14%