MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Poczuli Wielkanoc w sąsiedzkich klimatach z Czechami

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 1 kwietnia 2012, 10:31
Aktualizacja: 10:33
Autor: AG
Fot. AG
Nauka zdobienia pisanek, tworzenia palm wielkanocnych i tradycyjnego dekorowania pierniczków świątecznych oraz spotkanie z ludową tradycją polsko–czeską. To wszystko miało miejsce w miniony piątek w Miejskim Domu Kultury „Muflon”.

Polsko-Czeska Wielkanoc odbyła się w ramach projektu SPOTKANIA – tradycja, kultura i codzienność na czesko-polskim pograniczu. Impreza była okazją do porównania obu kultur, poszukiwania wspólnych korzeni i poznania w praktyce zwyczajów wielkanocnych. Swoimi umiejętnościami i wiedzą podzielili się podczas warsztatów polscy i czescy specjaliści tworzący ludowe rękodzieło, m.in. dekorowanie pierniczków, zdobienie jajek woskiem, wyplatanie rózeg. W tym czasie, w ramach kiermaszu wielkanocnego, można było również nabyć oryginalne i niepowtarzalne wyroby świąteczne, przygotowane przez lokalnych artystów.

W warsztatach wzięło udział ponad 120 dzieci z jeleniogórskich szkół podstawowych i przedszkoli.
Z kolei od godz. 17.00-19.00 tradycyjne pieśni i obrzędy wielkanocne przedstawi czeski zespół dziecięcy Mała Nisanka oraz polski – Jeleniogórzanie. Gości powitały Aleksandra Jarocińska, dyrektor Miejskiego Domu Kultury „Muflon”, oraz Marta Prohazkova, dyrektor Eurocentrum z Jablonca nad Nysą.

Mała Nisanka powstała w 1984 r. W zespole tańczy i śpiewa 90 dzieci w wieku od 3-15 lat, podzielonych na cztery grupy, pod kierownictwem Aleny Francovéj i Jany Hanajovéj. Podczas Polsko-Czeskiej Wielkanocy przedstawiły wiosenne tańce, zwyczaje i pieśni z regionów Podještědí, Pojizeří i Podkrkonoší, a poprowadziła je kapela zespołu Nisanka, pod przewodnictwem Lukáše Fogla. Występ uzupełniony był krótkimi prelekcjami Vladimíry Jakouběovej, etnograf i dyrektor Muzeum Českého ráje v Turnově.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jelenia Góra na Głównym Szlaku Sudeckim

Wędrówka na Grodną

Dużo drożej za śmieci

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~michasia 1-04-2012 14:17
super impreza! byłam tam z dzieciakami, zachwyciły sie kiermaszami i tancami w wykonaniu dzieci. brawa dla Muflona!!! więcej takich polsko-czeskich spotkań prosimy!
~Brawo!!! 1-04-2012 14:30
Byłem i jestem zachwycony zwłaszcza pisankami - coś pięknego . Pozdrawiam panią prowadzącą :)
~robsonn 1-04-2012 16:53
i po raz kolejny dzieki Muflonowi Sobieszow(a nawet Jelenia) ozywa,tak trzymac!
~-ja 1-04-2012 19:53
Pozazdrościć. Brawo.
~ 2-04-2012 10:19
Moja córka też tam była - wróciła z palmą w ręce i uśmiechem od ucha do ucha.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Radni KO za podwyżkami

Od dzisiaj płatne parkowanie

Wokół wotum zaufania

Już dzisiaj teatr wyjdzie do ludzi!

Bilety MZK też podrożeją?

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
543
Tak
21%
Nie
77%
Nie mam zdania
3%