MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 19 września
im. Konstancji, Teodora

Poczekamy na drogi rowerowe

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 24 lipca 2009, 7:56
Aktualizacja: 9:06
Autor: Angela
Fot. Angela
Kto miał nadzieję na rychłe rozstrzygnięcie przetargu i rozpoczęcie budowy dróg rowerowych m.in. przy ulicy Wolności, na odcinku od Karola Miarki przez Zaułek do Kasprowicza oraz łącznika między Doliną Bobru a Szlakiem Liczyrzepy, musi uzbroić się w cierpliwość. Zakończyły się przetargi na realizację tych zadań, ale oferenci chcą więcej pieniędzy niż proponuje miasto.

Zakończył się przetarg na budowę dróg rowerowych przy ulicy Wolności oraz na odcinku od Karola Miarki przez Zaułek do ulicy Kasprowicza. Na te dwa zadania miasto przeznaczyło z budżetu 200 tysięcy złotych.
Najmniejsza kwota, jaka została podana w złożonych ofertach wynosiła 250 tysięcy złotych, w budżecie na te dwa zadania przewidziane zostało natomiast tylko 200 tysięcy zł – mówi Czesław Wandzel, dyrektor Miejskiego Zarządu dróg i Mostów w Jeleniej Górze. - Dlatego teraz nasza komisja przedłoży prezydentowi wnioski i prezydent rozstrzygnie, czy unieważni przetarg czy może znajdzie w budżecie dodatkowe 50 tysięcy złotych. Jeśli nie będzie tych pieniędzy ograniczymy zakres robót i od nowa ogłosimy przetarg.

W ramach budowy dróg rowerowych na tych dwóch odcinkach miałyby zostać obniżone krawężniki, poszerzone chodniki, wykonane kawałki nowej nawierzchni, np. na Zaułku i oznakowanie czyli ogólne dostosowanie istniejących chodników do potrzeb rowerzystów. Problem w tym, że na decyzję co dalej z przetargiem trzeba poczekać do powrotu prezydenta Marka Obrębalskiego z urlopu.

Termin fizycznego rozpoczęcia prac przedłuży się więc o kolejne miesiące, podjęcia decyzji i ewentualnego ponownego ogłoszenia i rozstrzygnięcia przetargu.
- Szacujemy, że prace na tym odcinku byłyby realizowane jesienią tego roku – mówi Czesław Wandzel.

W minionym roku opracowana została też koncepcja na budowę drogi rowerowej - łącznika między Doliną Bobru a Szlakiem Liczyrzepy. Niestety również brakuje pieniędzy na dokumentacje tej inwestycji. – W tym roku ze względu na to, że nie było pieniędzy na realizacje całej dokumentacji, ogłoszony był przetarg na skrócony odcinek od ulicy Sudeckiej do ulicy Cinciały – mówi dyrektor zarządu dróg i mostów.

W tym przypadku prezydent też będzie musiał rozstrzygnąć czy dołożyć pieniędzy czy przetarg unieważnić, ponieważ na to zadanie przewidziane zostało przez miasto 50 tysięcy złotych, natomiast najniższa kwota oferty jaka pojawiła się podczas przetargu to 67 tysięcy złotych. Kiedy to zadanie miałby być realizowane?
Nie wiadomo. Jak mówi Czesław Wandzel, roboty rozpoczną się kiedy będzie przygotowana dokumentacja i kiedy będą na to pieniądze. Szacuje się, że to zadanie pochłonie około 2,5 mln zł.

Obecnie trwają natomiast prace dostosowania prawego chodnika do potrzeb cyklistów na ulicy Kasprowacza od kładki na Kamiennej do mostu na Powstańców Wielkopolskich. Turystyczna Droga Rowerowa ma połączyć Jelenią Górę z Cieplicami. Zadanie jest realizowane z pieniędzy przyznanych miastu na usuwanie skutków powodzi. Na realizację tej inwestycji miasto otrzymało 150 tysięcy złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Będzie taniej za wodę i ścieki

Zamknięte szlaki w Michałowicach

W grudniu powstanie nowy przystanek kolejowy

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~cyklista 24-07-2009 10:38
Wiadomo stolica rowerowa.A prezydent dekorowany żółtą koszulką lidera. Polityczna farsa.Wstyd.
~Zbigniew Leszek 24-07-2009 12:45
Jak na razie wszystkie te działania - oprócz łącznika między Doliną Bobru a Szlakiem Liczyrzepy - idą według planu - przygotowanego przez nasze Towarzystwo Rowerowe - łączenia Jeleniej Góry z Cieplicami. Kolejnym etapem to łącznik Cieplice - Sobieszów, a następny Maciejowa - Zabobrze. Mam nadzieję, że powoli wyrośnie u nas sieć dróg rowerowych, których nam brakuje. Informuję, że w końcu te dwa trakty rowerowo-piesze na Zabobrzu będą oznaczone to dzięki starań naszego Towarzystwa - miasto odmalowując pasy na ulicach co roku zapominały o malowaniu tego ciągu. Zapraszam na rajd rowerowy w tą niedzielę - informacja w dziale sportowym - pozdrawiam Zbigniew Leszek
~ 24-07-2009 19:00
niech urzedasy nie przyznaja sobie premii i 50 tysiakow zaraz sie znajdzie w kasie urzedu
teessi 24-07-2009 20:58
"Miasto, aby upowszechnić Jelenią Górę jako miasto przyjazne rowerzystom, zamierza wydać wspólnie z jedną z ogólnopolskich gazet dodatek dla cyklistów pod nazwą Rowerownik. Będzie też kampania billboardowa oraz realizowane w Jeleniej Górze programy telewizyjne: „Dzień Dobry TVN” oraz – być może „Kawa czy herbata” TVP1. W sumie rowerowa kampania Jeleniej Góry ma kosztować 500 tysięcy złotych." Można to przeczytać w tym artykule: http://www.jelonka.com/?mod=news&scr=single&evt=init&article=20006 Teraz zabrakło 50.000 zł, a na jakąś kampanię wyda się dziesięc razy tyle. Czy tam w ratuszu ktoś myśli? Na pewno nie o potrzebach mieszkańców Jeleniej Góry poruszających się po mieście rowerami.
~ 24-07-2009 21:51
do 19:00 racja, pewnie dostali wczesniej trzynastke tz urlopowe,coby mogli wygrzac tylki w egipcie z etatowym smarowaczem olejkowym
~Stow. ,,SAWPJG" 26-07-2009 22:06
A co ze ścieżką rowerowa na Al.Wojska Polskiego w JG. Miały być pieniądze na projekt. Za cenę choboka białej farby można wyznaczyć -oddzielić chodnik +miejsce dla rowerów. Stow Mieszk Alei Wojska Polskiego złożyło wniosek do Sz.P.Prezydenta. I skończyło się jak zwykle na obietnicy. A wyborcy będą pamiętać !!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

XXI Biennale Fotografii Górskiej rozpoczęte

Trwa "Davos" w Karpaczu

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Koniec remontu tunelu

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
592
Tak
26%
Nie
71%
Nie wiem
4%