MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 12 lipca
im. Weroniki, Jana

Pochować hańbę

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Niedziela, 21 czerwca 2009, 8:03
Aktualizacja: 8:03
Autor: Ania
Fot. Ania
Kilka milionów złotych ma kosztować przywrócenie do dawnego stanu poniemieckiego cmentarza w Szklarskiej Porębie Dolnej. Mają o to zadbać samorządowcy spod Szrenicy. W sąsiedztwie powstanie także nowa nekropolia.

– Ten wstyd nie może trwać wiecznie – mówi Grzegorz Sokoliński, przewodniczący rady miasta w Szklarskiej Porębie. Cmentarz był od 1945 roku systematycznie dewastowany, a część nagrobków została rozkradziona. Dla złodziei i wandali nie miał najmniejszego znaczenia fakt, że na nekropolii spoczywają doczesne szczątki Carla Hauptmanna, niemieckiego filozofa i literata, brata noblisty Gerharta.

– Dla miejscowości o wyjątkowym charakterze kolonii artystów noszącej swego czasu nazwę „śląskiego Worpswede”, jaką była Szklarska Poręba, cmentarz ten ma znaczenie szczególne. Miejsce swojego ostatniego spoczynku znalazło tutaj wielu wybitnych twórców niemieckiej literatury i sztuki XIX i XX wieku. Pochowani są też na tym miejscu ludzie związani z produkcją szkła artystycznego, z którego Szklarska Poręba szeroko słynęła – argumentuje dr Przemysław Wiater, radny Szklarskiej Poręby.

Jest szansa, że zmarłym zostanie przywrócona cześć, a cmentarzowi – dawny blask. Włodarze miasta jeszcze w tym roku chcą wykonać niezbędną do remontu dokumentację, a następnie starać się o pozyskanie środków z programu Polska – Saksonia lub innych funduszy europejskich. W rozwiązanie tej sprawy włącza się również niemieckie miasto Badharzburg.

Nieznana jest jeszcze konkretna data rozpoczęcia prac. Na razie miasto poleciło wyciąć krzewy i chwasty porastające resztki nagrobków. Planuje się, że cmentarz zostanie podzielony na dwie części. Jedna zachowa charakter historyczny, druga zostanie przystosowana do współczesnych pochówków. Z budżetu miasta pochodzą pieniądze na wykup gruntów z przeznaczeniem na cmentarz.

Cmentarz ewangelicki, o którym mowa, powstał w 1844 roku przy dzisiejszym kościele filialnym p. w. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii, a ówczesnym zborze protestanckim pochodzącym z lat 1755 – 1787. Zdewastowane poniemieckie nekropolie znajdują się niemal w każdej miejscowości Dolnego Śląska. Część zlikwidowano ekshumując szczątki i przewożąc je do Niemiec. Wiele zadeptano budując na nich drogi i chodniki. Ludzie spoczywają pod nimi do dziś.

Ogłoszenia

Czytaj również

Tak nie wolno parkować!

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Przystań w śmieciach

Komentarze (10) Dodaj komentarz

GatoNegro 21-06-2009 9:50
Piękne zdjęcie.;-)
~AoL 21-06-2009 10:53
Zdjęcie jest "de best":)))
Cień 21-06-2009 14:49
Ciekawe ile z tych KILKU milionów trafi do prywatnych kieszeni. Ps dlaczego te zdjęcie jest takie małe, że w telefonie nie widzę co ono przedstawia.
~czarna 21-06-2009 15:27
Ja tam pochowałam koty,które moja kotka urodziła martwe. Trzeba im nowy pomnik.
~czarna ręka 21-06-2009 16:34
Ja na kompie też nie widzę co ono przedstawia....
ago. 21-06-2009 19:12
Do Cień i Czarna Ręka - w poprzednim numerze Jelonki jest ono w wiekszym rozmiarze, przedstawia zniszczone zabytkowe nagrobki, widać, że niegdyś piękne, a w oddali widać sylwetkę Przemysławia Wiater (na wszelki wypadek nie odmieniam jego nazwiska, bo nie znam (osobiście) człowieka).
Cień 21-06-2009 21:05
Czarna ręka! To ty pochowałaś te biedne kotki? Co do fotki, to faktycznie na kompie nie wiele widać, chyba się coś pomyliło redakcji.
~Niemiec 21-06-2009 21:39
No ciesze, sie ze zrozumieliscie swoja hanbe,i zapamietajcie ze to Jelonka napisala:))))
~anastasia 22-06-2009 20:49
miasto nie ma na co wydawac pieniedzy niech lepiej zacznie budowe mieszkan dla ludzi
~Anastasia 22-06-2009 20:52
neich lepiej miasto zacznie budowac mieszkania dla ludzi a nie podejmowac sie nowych wyzwań.... cmentarz, stacja pkp na ktorej ma byc rowniez pks, esplanada na ktorej jest planowana restauracja, plac zabaw dla dzieci zamkniety, nowe przedszkole. drogi rozwalone na aswalt nie ma a oni sie rzadza budzetem. Chcemy mieszkac jak ludzie!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wycieczka tematyczna po Bolesławcu

Bobry na Zabobrzu

Z wrocławskiego muzeum do Książa

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Wieża widokowa na Czerniawskiej Kopie  

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
346
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
13%