MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 września
im. Eustachego, Filipiny

Poborowy interes w koszarach

Wiadomości: Region Jeleniogórski
Poniedziałek, 23 czerwca 2008, 6:30
Aktualizacja: Wtorek, 24 czerwca 2008, 7:14
Autor: Angela
Fot. TEJO
Za dwa lata obowiązkowa służba wojskowa będzie już tylko wspomnieniem. Zamiast armii z poboru pojawi się wojsko zawodowe. Ale to nie koniec zmian w polskich koszarach. Wojsko zrobiło kolejny „ukłon” w stronę poborowych, którym już teraz zamierza płacić za odbycie służby.

W tym roku weszło w życie rozporządzenie ministra obrony narodowej w sprawie trybu przyjmowania oraz sposobu odbywania nadterminowej zasadniczej służby wojskowej. Co zawierają nowe wytyczne? – Już po trzech miesiącach zasadniczej służby wojskowej poborowy może ubiegać się o powołanie go do służby nadterminowej, za co będzie otrzymywał 1700 złotych brutto miesięcznie – wyjaśnia major Jarosław Szymański z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jeleniej Górze.

Jaki jest warunek zrobienia na wojsku interesu? – Nie wcześniej niż po dwóch miesiącach odbywania zasadniczej służby wojskowej, i nie później niż 30 dni przed jej zakończeniem, żołnierz musi złożyć swoje zgłoszenie do służby nadterminowej do dowódcy jednostki wojskowej, w której odbywa służbę – tłumaczy komendant ppłk Krzysztof Kowalski. Musi również spełnić wszystkie kryteria dotyczące stanu zdrowia.

Po rozpatrzeniu wszystkich dokumentów, poborowy zostaje powołanie z formie pisemnej podobnej do umowy o pracę. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy okres kontraktu to od roku do sześciu lat. Żołnierz może jednak w każdej chwili zrezygnować z wojska, rozwiązując umowę, lub nie podpisać jej przedłużenia.

Zmiany już znalazły swoich zwolenników. – Jest to ciekawa propozycja, z której zamierzam skorzystać – powiedział Paweł z Jeleniej Góry. Służbę odbyć trzeba, a jeśli można jeszcze na tym zarobić, to nie ma sensu kombinować, uciekać przed wojskiem i szukać zwykłej pracy.

Ucieczka przed wojskiem, rzeczywiście, nie jest najlepszym sposobem załatwienia sprawy. Co więcej, może mieć poważne konsekwencje. Wpisana do książeczki wojskowej kategoria D blokuje dostęp do wielu zawodów takich jak policjant, ochroniarz, strażnik miejski czy strażak. Ci, którzy nie mają uregulowanej służby wojskowej nie mogą się również starać o kredyty czy zakupy na raty.

Teraz liczba miejsc do służby nadterminowej jest jeszcze spora. Jednak z każdym poborem będzie się ona automatycznie zmniejszać, bowiem jak wynika z wstępnych deklaracji, chętnych nie brakuje. – Ci, którzy w lutym tego roku rozpoczęli służbę już mogą się o takie stanowiska ubiegać i zapewne to zrobią – mówi major Szymański.
Dlatego dostanie się do służby nadterminowej z biegiem czasu będzie coraz bardziej utrudnione.

Obecnie, najcenniejsze dla wojska jest wykształcenie elektromechaniczne. Mile widziani są również kucharze i kierowcy. Dla chętnych jesteśmy w stanie poszukać stanowiska w wybranym przez poborowego rejonie kraju. Później może być to już niemożliwe. Zainteresowani powinni się więc jak najszybciej skontaktować z jednostka przy ulicy Podchorążych 7 lub telefonicznie pod numerami telefonu 075 64 22 954 i 075 64 94 971. Po ukończeniu służby nadterminowej natomiast żołnierz może ubiegać się o kontrakt w zawodowej służbie wojskowej na stanowisko starszego szeregowego, gdzie wynagrodzenie wynosi już 2200 złotych brutto czyli 1800 złotych netto.

W PZM rozpoczął się bezpłatny kurs dla poborowych na prawo jazdy kategorii C. Wojsko takie kursy organizuje już od lat. Warunkiem jest prawo jazdy kat. B, powołanie do wojska, deklaracja pracy na stanowisku kierowcy podczas odbywania służby, wykształcenie min. gimnazjalne oraz badania lekarskie. W lipcu najprawdopodobniej ruszy kolejny turnus, na który już teraz można się zapisywać w WKU przy ulicy Podchorążych 7.

Ogłoszenia

Czytaj również

Na miejskie inwestycje

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

To jest antywitacz

Komentarze (10) Dodaj komentarz

marl 23-06-2008 10:04
Ciekawe są te wyliczenia - 2200 zł brutto to 1800 zł netto. Czy w wojsku nie ma ZUS, ubezpieczenia zdrowotnego i innych dupereli? A tylko zaliczka PIT 19%?
~rykardo 23-06-2008 10:21
a czy jesli zostanie zniesiony obowiazek sluzby wojskowej, to ci ktorzy nie maja wojska beda mogli brac kredyty?
~sold 23-06-2008 11:12
Racja nie ma ZUS i innych dupereli.
~stary wiarus 23-06-2008 11:26
a ja musialem garowac za darmo, chetnie pojde do rezerwy;-)
~bzdura 23-06-2008 11:48
sam mam nieureguowyny stosunek do sluzby wojskowej a kredyt jakos otrzymalem bez najmniejszego problemu. szanowna redakcjo, troche rozwagi w waszych tektach nikomu nie zaszkodzi.
~do rykardo 23-06-2008 12:23
no pewnie tak skoro bedzie zawodowe i nie bedzie przymusowego poboru to z jakiej racji masz nie dostac kredytu ? przeciez nie powiedza ci idz pan do wojska to dostanie pan kredyt :/
~Super!!! 23-06-2008 18:58
Fajna ta oferta Armii. Jeśli do tego dorzucą darmowe wczasy w Afganistanie albo na wzgórzach golan, to ja sie na to piszę :/. f...rów szukają...
~panteer 23-06-2008 22:52
z tym, że kategorie D i E oznaczają chyba uregulowany stosunek do służby wojskowej?! D i E w czasie pokoju nie biorą (E - wogóle), więc stosunek mają uregulowany, nieuregulowany może być przy A i B, uregulowany stosunek nie zawsze oznacza o...tą służbę wojskową! Ja sam mam kategorię A i jestem po 30, cały czas byłem w kraju, a wojsko o mnie się nie upominało i stosunek mam uregulowany!
camerlengo 23-06-2008 23:38
Ja polecam darmowe wczasy w Libanie, było świetnie...
~TI 23-06-2008 23:53
Bez uregulowanej służby można się starać o kredyt... Jeszcze rok temu w większości banków było to przeszkodą teraz już nie jest :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Budują chodnik do TCTA

Remont ulicy Ogińskiego  

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Doczekają się ronda

Wyróżnienie dla samorządowców

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
668
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%