MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Pobłogosław, Panie, ten chleb…

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 11 kwietnia 2009, 14:02
Aktualizacja: Wtorek, 14 kwietnia 2009, 7:15
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Święceniem pokarmów, które trafią na świąteczny stół, rozpoczęły się dziś uroczystości Wielkiej Soboty. Ich zwieńczeniem będą nabożeństwa Wigilii Paschalnej i uroczyste procesje rezurekcyjne zwiastujące zmartwychwstanie Jezusa.

Kościoły zapełniały się dziś wiernymi niemal do ostatniego miejsca. Nawet ci, którzy z reguły do świątyni nie chodzą, dziś przyszli, aby poświęcić pokarmy: tradycyjne jaja, wędliny, chleb. W koszyczkach ze święconym nie brakowało także innych wiktuałów: świątecznych ciast i przypraw, w tym najważniejszych: pierzu i soli.

Po krótkiej modlitwie i lekturze Słowa Bożego kapłani obficie kropili wodą święconą żywność, którą do kościołów przynieśli wierni. Przychodziły całe rodziny, nawet z bardzo małymi dziećmi, w niebogłosy płaczącymi. – To bardzo dobra okazja, aby wytłumaczyć najmłodszym tajemnicę Zmartwychwstania – mówili księża.

– Całą noc z piątku na sobotę mieliśmy adorację Krzyża Pańskiego – mówi ks. Grzegorz Niwczyk, proboszcz parafii Matki Boskiej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu. – Dziś o godz. 22 gromadzimy się na Wigilii Paschalnej, którą zakończy procesja rezurekcyjna z gromnicami – dodaje. Podobnie będzie w innych parafiach, tyle że u św. Erazma i Pankracego cała uroczystość rozpocznie się godzinę wcześniej.

Zgodnie ze wskazaniem biskupów zanikł już praktycznie zwyczaj odprawiania porannych mszy rezurekcyjnych. – W naszej parafii od początku jej istnienia uroczystości wielkanocne zaczynały się od Wigilii Paschalnej – mówi ks. Niwczyk.

Wielka Sobota to także okazja do podzielenia się żywnością z uboższymi. W parafiach wystawione są specjalne stoły, na które trafiają paczki od wiernych. Zostaną one rozdane najbardziej potrzebującym rodzinom oraz osobom starszym i osamotnionym. W kościele Matki Boskiej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu zgodnie z lokalną tradycją rozprowadzane są chlebki wielkanocne, którymi parafianie podzielą się przed świątecznym śniadaniem. Ludzie dają „co łaska”, a ofiara przeznaczona jest na budowę świątyni. Tradycją parafii jest także kiermasz ciast świątecznych, z którego dochód pomoże dzieciom spędzić ciekawie wakacje.

Z kolei w cieplickim kościele św. Jana Chrzciciela dokonano obrzędu poświęcenia pokarmów położonych na wspólnym stole na dziedzińcu świątyni. Sprzyjała temu piękna, słoneczna pogoda.

Ogłoszenia

Czytaj również

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Klasyki zjechały do Kowar

Stalowe rumaki w Karpaczu

Komentarze (14) Dodaj komentarz

piipi 11-04-2009 14:33
...ten kosciol jest PIEKNY,bo mieszkancy tej dzielicy J.G ten kosciol wybudowali.~Architektem tej budowli jest Pan Wiktor Prystrom.
~podróznik 1 11-04-2009 16:42
miło zobaczyc nasz kościół choć jest sie daleko i jest tylko 10 stopni
~Zmęczony 11-04-2009 17:48
Piipi, te twoje komentarze są naprawdę męczące i nikogo nie bawią. Skorzystaj z porady u specjalisty, może jakieś terapie ci pomogą, a jak nie to daj sobie w żyłę podwójna dawkę pavulon'u, będzie pewniej.
kazimierzp 11-04-2009 19:02
W Jeleniej Górze są cztery kościoły wybudowane (lub budowane) za "naszych czasów": Na Czarnem - według projektu prof. dr. arch. Ryszarda Natusiewicza; Na Zabobrzu - według projektu m. innymi architektów jeleniogórskich Ryszarda Lipkowskiego, Wojciecha Korpala; Na Morcinka - według projektu arch. jeleniogórskiego Jerzego Cichonia; Na PCK - autora projektu nie znam; Jest też rozbudowany kościół na Zabobrzu pw. św. Wojciecha i projektanta rozbudowy nie pamiętam. Nie słyszałem aby któryś z nich projektował pan Prystrom!?!?
Ireland-Aga 11-04-2009 19:36
Miło widzieć że tak dużo ludzi przyszło poświecić wielkanocne koszyczki. To przecież nasza Polska tradycja
~ :-) 11-04-2009 20:50
W Cieplicach było cudownie- jak zawsze :-)
piipi 11-04-2009 21:26
..do - [~Kazimierzp..]...Kosciol przy ul.Morcinka pod wz.Matki Boskiej Krolowej Polski i sw.Franciszka z Asyzu..powstal rowniez przy pomocy arch.Wiktora Prystroma.
~postal 11-04-2009 22:54
Ja widziałem, jak koleś browara święcił ;p tzn. miał w koszyczku
~wyzwolony od III RP 11-04-2009 23:32
....pamietajcie , tylko na kolanach pojdziecie do nieba ..........
~ED do wyzwolony od III RP 12-04-2009 16:57
Mogę Ci powiedzieć jedno, zawiść to największy problem Polaków. Jeśli to Cię boli nie czytaj, masz wyraźny problem z akceptacją ludzi.
~doED ...wyzwolony od III RP 12-04-2009 17:21
....pamietajcie , tylko na kolanach pojdziecie do nieba ........ ~do Ed, prosze nie mowi nic , ja ciebie nie moge slyszec , napisz cos ewentualnie . Wlasnie jak widze ty masz jakis problem z akceptacja ludzi . Jesli ci sie nie podoba moje pisanie to nie czytaj . Ja pisz etylko to , co kiedys widzialem w polskich kosciolach , ......na kolanach do nieba .......
~dusiek 12-04-2009 20:44
W Parafii MBKP i sw. Franciszka w nocy była adoracja nie Krzyża Świętego, tylko czuwanie przy Bożym Grobie, tak jak zawsze we wszystkich kościołach. Chyba drobna pomyłka redaktora;) w każdym razie - wspaniała atmosfera modlitwy i czuwania....
~ED do wyzwolony od III RP 12-04-2009 21:46
Zacznij proszę od poprawnej polszczyzny, a następnie od jasnego formułowania swoich myśli.
~a.s 16-04-2009 10:42
ten kosciol ma dla mnie znaczenie sentymentalne.Bralam tam slub:-))) fajnie jest moc zobaczyc go bedac tak daleko.pozdrawiam z Anglii.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Zamienili przejście w parking

Odpust na Śnieżce

Sołectwa kupują defibrylatory

Czytelniczka: drogo i brudno

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
508
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%