MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Po ulewie i gradobiciu w powiecie też są poważne straty

Wiadomości: powiat
Piątek, 6 lipca 2012, 16:55
Aktualizacja: Sobota, 7 lipca 2012, 8:34
Autor: Angela
Fot. Krzysztof Kowalewski
W Janowicach Wielkich ogłoszony jest alarm przeciwpowodziowy na rzece Bóbr i już brakuje w Urzędzie Gminy worków, aby zabezpieczać domostwa. W Mysłakowicach ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Trzy drogi powiatowe są zamknięte dla ruchu samochodowego: w Trzcińsku, Komarnie i między Czernicą a Strzyżowcem.

- Od wczoraj (5 lipca) od godz. 21.00, w niektórych rejonach powiatu jeleniogórskiego w skutek nawałnicy i silnego wiatru, cieki dotychczas zupełnie spokojne zaczęły przybierać i wylewać. Od godz. 23.00 w całej Gminie Mysłakowice ogłoszone zostało pogotowie przeciwpowodziowe, które trwa, a dzisiaj od godz. 9.00 alarm przeciwpowodziowy został ogłoszony w Janowicach Wielkich, gdzie wcześniej także doszło do podtopień budynków mieszkalnych – poinformował Jacek Włodyga, jeleniogórski starosta.

Zalane są budynki i zniszczone są drogi. Nieprzejezdne są trasy 2508 D, między Strzyżowcem a Czernicą, 2749 D w Komarnie i 2776 D w Trzcińsku z powodu wyrw w nawierzchni. Straż pożarna pomaga wypompować wodę z zalanych budynków.

W ciągu minionej doby na terenie gminy Janowice Wielkie doszło do wielu zdarzeń, przy których interweniowały jednostki ochrony przeciwpożarowej oraz służby podległe wójtowi gminy. W Komarnie zerwana została droga na odcinku od posesji nr 109 do Kościoła, na wysokości budynku nr 85 woda "zabrała" konstrukcję mostku przydrożnego i naniosła go na następny mostek (przepust). Przepust ten jest niedrożny, woda płynie ulicą i częściowo przez budynek Kościoła (obiekt ten jest zalany). Zerwany jest mostek (przepust) na początku Komarna od wjazdu z Jeleniej Góry.

W Janowicach Wielkich przy ul. Partyzantów woda wdarła się do kotłowni w budynku szkoły. Przy ul. Leśnej podtopione zostały budynki od 5 do 8, przy ul. Chłopskiej 2 obsunął się mur oporowy w odległości 3 m od budynku, przy ul. Robotniczej zalanych zostało kilka posesji, a przy ul. Kopernika - podtopione są budynki od 1 do 4.

W Kowarach uszkodzone zostały: most ul. Gierniaka, droga przy ul. Św. Anny oraz ul. Kasztanowa.
W Mysłakowicach w związku z silnymi opadami deszczu oraz przekroczeniem stanów ostrzegawczych na rzekach Bóbr w Wojanowie i rzece Łomnica w m. Łomnica wójt Gminy Mysłakowice wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe dla terenu całej gminy. W akcji ratowniczej uczestniczyło 21 strażaków, 2 policjantów , 8 członków zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zadysponowano dwie koparko- ładowarki i dwa samochody ciężarowe do przewozu piachu.
W Karpaczu uszkodzone zostały drogi gminne. Odnotowano rozmyte pobocza, naniesiony rumosz skalny, połamane drzewa, uszkodzone przepusty, zapchane studzienki kanalizacyjne, w części Karpacza uszkodzone linie telefoniczne i energetyczne.

W Podgórzynie na wielu drogach gminnych zostały wypłukane pobocza oraz zamulone przepusty. Na chwilę obecną są informacje o lokalnych podtopieniach dwóch budynków (Staniszów i Głębock). Na zbiorniku Sosnówka z uwagi na brak prądu nastąpiła konieczność zasilania awaryjnego (agregat + pompy).

W miejscowości Radomierz jest kilka drobnych podtopień budynków i piwnic. Częściowo zalane są obiekty Zakładu Dr Schneider.

Poważniejszych strat nie odnotowano natomiast w gminach: Jeżów Sudecki, Piechowice, Stara Kamienica
i Szklarska Poręba.

Cały czas trwa jednak szacowanie szkód.

Ogłoszenia

Czytaj również

John Quincy Adams w Kotlinie Jeleniogórskiej

Parkiet jak nowy

Z rzeką za pan brat

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~Oburzony 6-07-2012 17:15
A ja mam pytanie.... gdzie się podziewa Wójt Gminy Janowice Wielkie???
~kowarzanin 6-07-2012 18:14
Witam. Most przy ul.Gielniaka jest uszkodzony i ogrodzony płotem od jesieni 2011r ,początkowo postawiono znak ograniczający wjazd pojazdów do 3,5 t, co uniemożliwiało dojazd cysterny z tlenem do szpitala .Po zorientowaniu się o popełnionej gafie nasze władze zmieniły znak na ograniczenie prędkości do 30kh. i pewnie tak by było dalej gdyby nie zbawienny deszcz.
~:) 6-07-2012 19:55
Wójt Janowic Wielkich wziął dzisiaj urlop na żądanie.Po prostu ma swoich wyborców........!!!!Gratulować TAKIEGO WÓJTA.
Nοstradamus 6-07-2012 22:38
Wójt Janowic na wczasy pojechał? Hmmm ... a co się będzie w błocie taplał.
~ciachox 7-07-2012 0:00
15 lat temu była spora powódź. Ponieważ Polak jak zawsze "mądry po meczu", urzednicy po powodzi wzięli się za organizowanie udrażniania przepustów, rowów melioracyjnych itp. aby powódź się więcej nie wydarzyła. Pewnie po 5 latach stwierdzili, że powódź stulecia zdarza się raz na sto lat, a więc nie ma się co spuszczać, ich to nie dotyczy, lepiej wydać kasę na bankiety.
~looker 7-07-2012 0:07
wiadomo, władza lubi reprezentować, a jakże, godnie, nie byle-jak, miast partnerskich wiele do wyboru w Europie, no i Meksyk też, wiadomo, należy się! Ale aby jeden k... z drugim pomyśleli o podstawowych sprawach jak bezpieczeństwo wyborców, to nie ma mowy! Kto tam będzie zajmował się kanałami, przepustami? Jak przyjedzie delegacja na rewizytę, to bratki posadzi się nawet w lutym, jak już przecież bywało za poprzednika...A czy nas naprawdę nie stać na gospodarza? Żenada!
~ 7-07-2012 7:22
Powodz, powodzia, ulica Lesna i Partyzantow polaczona jest mostkiem o bardzo watpliwej nosnosci.Jadac tam osobowka i widac jak kolysza sie barierk na jednej stronie tego "mostu"Czy tam mieszkaja wyrzutki, skazancy? Ani tam drogi ani mostu, a umeczony biurem wojt jedzie na wczasy!!!Po zalaniu ludzie maja skazone studnie, bo wodociag konczy sie juz przy szkole. Pomoc dopiero po niedzieli bo (WOLNE) Kto w takiej sytuacji robi sobie wolne?!Wojt sie wczasuje, myszy harcuja. Wiadomo, biedna gmina, gdzie papiernia? Dawala spore podatki i prace -poszla na smietnik, za to napewno oblowily sie zlodziejskie gady na stolkach. fabryki i pracy juz nie ma, za to gdzies lsnia piekne domki i fury. Gmina zeszla na dziady za pana G. Dzisiaj Janowice to lez padolek, okradziony zapuszczony bez szans na rozwoj
~jasio wodnik 7-07-2012 22:05
Wójt Janowic prezentował swoją wiedzę ratowniczą na imprezie w ub. tygodniu, gdzie uczestnikom "Janowianek" komentował działania służb ratowniczych. Człowiek związany z GOPR wie, że każdy liczyć musi głównie na siebie- no ewetualnie na przychylność Pana Boga- a zatem po co jego obecnośc w dramtycznie trudnych chwilach dla mieszkańców gminy?
~ 8-07-2012 2:16
Obłuda...taka władza jak jej wyborcy.Ci którzy narzekają na władze,sami siebie upokarzają .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Defibrylator w centrum Jeleniej Góry  

W obronie zwierząt

PiS ujawnił listy kandydatów

Lech Wałęsa w Świeradowie Zdroju

Sztuka w pałacach i nowi ambasadorzy

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
443
Tak
87%
Nie
9%
Nie mam zdania
5%