MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 28 września
im. Marka, Wacława

Po szkoleniach lawinowych wiedzą, jak ratować ludzi

Wiadomości: KARKONOSZE
Środa, 14 marca 2012, 9:12
Aktualizacja: 9:14
Autor: Angela
Fot. KPN
Na przełomie zimy i wiosny zwiększa się ryzyko zejścia lawin w górach. Dla przysypanych ludzi liczy się każda sekunda, a w wielu przypadkach przed goprowcami na miejsce docierają pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego. Dlatego w miniony weekend przeszli oni szkolenie z zakresu obsługi sprzętu ratowniczego.

Kolejne szkolenie dla pracowników Karkonoskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz Parku Narodowego Gór Stołowych tym razem odbyło się w Karkonoszach, i obejmowało takie elementy jak: stosowanie sygnalizatorów lawinowych czy też sondowanie lawiniska oraz obsługa pozostałego sprzetu. Dodatkowo doskonalono techniki poruszania się na nartach tourowych w tym podejścia na fokach i zjazdy.

- W ratownictwie górskim liderem jest GOPR, ale my jako pracownicy parku jesteśmy służbą wspierającą. Często docieramy na miejsce jako pierwsi, dlatego tak ważne jest, żebyśmy potrafili obsłużyć sprzęt ratowniczy i wiedzieli jak działać –mówi Michał Makowski z Karkonoskiego Parku Narodowego.

Poza szkoleniem uczestnicy wybrali się na długi spacer po Karkonoszach. Na zakończenie szkolenia przeprowadzono także sprawdzian, polegający na jak najszybszym przejściu wytypowanej około 8 km trasy z wykorzystaniem sprzętu ski-tourowego. Do tego celu wykorzystano obszar Równi pod Śnieżką.

- W tym miejscu dziękujemy za dobre przyjęcie i wspaniałą atmosferę panu Mirosławowi Godyniowi, dzierżawcy Strzechy Akademickiej, oraz jego pracownikom – dodaje Michał Makowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zmiana na skrzyżowaniu

Nowości w muzycznym poranku

Senator zachęca do głosowania na maszty

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~on25 14-03-2012 10:11
Śmiać mi się chce, jak czytam takie zdania "liderem jest GOPR". Pamiętam jak ubiegałem się o pracę u tych "liderów". Liderzy na wstępie wymagali od wszystkich własnych nart, zakupu własnego sprzętu począwszy od kurtki - nawet tak prostej rzeczy nie potrafią zagwarantować jak niebieskiej szmaty z napisem GOPR. Oczywiście najlepiej już przyjść z ukończonymi kursami pierwszej pomocy,znać wszystkie szklaki górskie, jeździć bdb na nartach. Liderami to są ludzie, którzy tam przychodzą z już wyrobionymi papierami, umiejętnościami i kasą na kursy bo sam GOPR to ubóstwo.
~jood 14-03-2012 11:57
Co do sprzętu i kurtek, to wymyśl coś lepszego, bo GOPR-owcy wszyscy chodzą "umundurowani". Sprzęt również dostają. Oczywiście po tym, jak zostaną pełnoprawnymi członkami Pogotowia. A jak oczekujesz, że przyjdziesz z ulicy i powiesz "chcę należeć", a domyśle "nauczcie mnie jeździć na nartach, pierwszej pomocy, topografii gór i jeszcze dajcie mi na wejście pełen sprzęt za darmo" - to mam dal ciebie tylko jedną radę - włącz mózg.
~ana 14-03-2012 13:09
nie ma jak postawa roszczeniowa dziecka bloków...
~adac 14-03-2012 13:13
atak poza tym dlaczego tylko KPN i GOPR moze szkolić sie w naszych górach.Jak oni jeżdżą po szlakach i poza na skuterach i kładach to przyrodzie nie szkodzi, ale jak turysta tylko na krok zejdziezszlaku tozaraz mandat. i jeszcze jedno Karkonosze dla turystów a nie tylko dla KPN.
~ 14-03-2012 13:15
Dlaczego KPN ogranicza i likwiduje imprezy sportowe,ktore od dziesiecioleci były w gorach???? a teraz nagle szkodzą przyrodzie???
~ 14-03-2012 22:02
Bo KPN czuje się w górach jak pan na swoich włościach. A nawet nie tylko na swoich, bo już się zaczynają czepiać terenów, które nie należą do parku narodowego. Albo sprawa prywaty Raja przy publikowaniu albumów po Karkonoszach, poruszana nie tak dawno na forum. Zrób sobie raj z dyrektorem Rajem - takie powinno hasło reklamowe KPN od kiedy Raj został dyrektorem.
~maaro 14-03-2012 22:07
Tym się własnie zajmuje KPN- jakieś pseudoszkolenia będące tylko pretekstem do urządzania sobie wycieczek po gorach w godzinach pracy i za pieniądze podatników. A naprawiać szlaków czy pilnowac porządku w górach to nie ma kto. Ostatnio np Całą zime uzupełniali tyczki na Ko...lowej Ścieżce (udało im się to zrobić dopiero na koniec zimy) a szlak oczywiście był z tego powodu zamknięty. Jak ktoś nie wie o tym i zabłądzi to kto odpowie za czyjeś zdrowie albo i zycie?
rymcycymcy 15-03-2012 0:06
Żeby przetrwać w lawinie trenuję codziennie ! :) ...pod kołdrą bez powietrza ! ;)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Synoptycy: spodziewane ulewy

Uhonorowali krwiodawców

Drogi do remontu

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Roboty na Dworcowej

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
1001
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
3%