MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Po sesji: Studium do wymiany, plany przestrzenne do poprawy

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 20 lutego 2014, 10:10
Aktualizacja: Piątek, 21 lutego 2014, 7:40
Autor: Angela
Fot. Angela
O tym co dobrego, a co złego jest w studium i planach przestrzennych miasta oraz co się komu „popieprzyło” – taka żywa dyskusja poprzedziła głosowanie uchwały w sprawie analiz zmian w zagospodarowaniu przestrzennym Jeleniej Góry oraz programu sporządzania planów. Te kwestię poruszono na wtorkowej (18.02) sesji rady Miejskiej w Jeleniej Górze.

Jak mówił Radosław Jończak z firmy, która przygotowywała analizę, studium zagospodarowania przestrzennego Jeleniej Góry jest do wymiany. Powód? Zapisy są nieaktualne, często niezgodne z prawem.

Jelenia Góra ma natomiast bardzo wysoki wskaźnik terenów posiadających plany zagospodarowania przestrzennego, bo objętych nimi jest aż 78 procent miasta – mówił Radosław Jończak. - Tylko 22 procent nie ma planów zagospodarowania przestrzennego, ale te istniejące trzeba jak najszybciej zaktualizować. Inaczej Gmina narażona będzie na płacenie kar i sądowe konsekwencje. Zalecane jest stworzenie planów dla tych 22 procent, szczególnie w miejscach gdzie są tereny inwestycyjne – dodał R. Jończak.

W opinii komisji rozwoju, jej przewodniczący Wiesław Tomera, mówił, że projekt uchwały został pozytywnie zaopiniowany (przy jednym głosie wstrzymującym się), ale…

- Komisja dwukrotnie zwracała się o przyjęciu nowego studium, otrzymaliśmy informacje, ze trwają nad nim intensywne prace, które mają się zakończyć za około dwa miesiące – mówił Wiesław Tomera.

W dyskusji, słów krytyki jak zawsze nie szczędził Krzysztof Mróz. - Cieszymy się, że prace nad studium są prowadzone, ale wiele planów przestrzennych jest nieaktualnych, wiele jest niezgodnych z przepisami co oznacza, że jeżeli ktoś zaskarży je do wojewody to wojewoda nam je sądownie uchyli – mówił radny Prawa i Sprawiedliwości. - Poza tym 22 procent miasta nie ma planów zagospodarowania przestrzennego, przez co Jelenia Góra ma ograniczony wpływ na to, co tam powstaje. Mamy zatem sporo do zrobienia. Dokument analiz jest wykonany bardzo rzetelnie, ale brakuje mi stanowiska prezydenta, który powie: „z tej analizy wynika, że tyle i tyle planów jest niezgodnych z przepisami, więc natychmiast je otwieramy i poprawiamy”. W ciągu trzech miesięcy powinniśmy te plany otworzyć i zacząć nad nimi pracować. Ponadto zapisy w planach nie mają pokrycia w budżecie – dodał radny K. Mróz.

- Panie radny, proszę mi odpowiedzieć, czy to, że aż 80 procent terenów Jeleniej Góry ma plany zagospodarowania przestrzennego to dobrze czy źle? Czy ważniejsze jest zajęcie się tymi 22 procentami terenów, dla których należy stworzyć plany czy szukaniem dziury w całym w planach, które uchwalaliśmy dwie i trzy sesje temu, a które to hipotetycznie wojewoda może nam uchylić. Bo trochę mi się ta filozofia popieprzyła – odpowiadał radnemu K. Mrozowi radny Leszek Wrotniewski (PO).
Józef Sarzyński (SLD) natomiast mówił, że dobrze się stało, że projekt tej uchwały został zdjęty z porządku obrad poprzedniej sesji, bo:

– Dzięki temu co niektórzy radni zdążyli ten dokument przeczytać, ale niektórzy dalej go nie przeczytali i zadają pytania oczywiste – mówił Józef Sarzyński. – Z tego opracowania wynika, gdzie są stłuczki prawne. I teraz najważniejsze, by te dokumenty były zgodne z prawem. Problem polega na tym, że mamy złe studium, które nie odzwierciedla obecnego kształtowania przestrzeni publicznej. Najpierw więc szybko zróbmy zmianę studium i po uprawomocnieniu się tego dokumentu, spokojnie i bez emocji przystąpmy do zmiany planów tam, gdzie są one niezgodne z prawem – dodał radny SLD.

Te słowa poparł radny Wiesław Tomera (PO), a radny Krzysztof Mróz w głosie klubowym podkreślał, że radni opozycyjni zagłosują za, bo trudno dyskutować z analizą, która została wykonana rzetelnie, ale „miasto powinno rzucić wszystkie siły i środki by to studium jak najszybciej wykonać, a w międzyczasie zająć się planami, które są niezgodne z wojewódzkim studium zagospodarowania przestrzennego oraz przepisami prawa”.

Ostatecznie studium uchwalono jednogłośnie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Mysłakowice wzbogacą się o nowy plac zabaw  

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Dla komfortu pasażerów

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~ 20-02-2014 10:53
a tomera gdzie wreszcie mieszka ze jeszcze zabiera glos - kolejna sprawa meldunku zamieciona pod dywan
~czemuśbiedny 20-02-2014 11:27
władza jeleniogórska dała się wpędzić w niezły kanał; myślę, że na palcach jednej reki można policzyć inwestycje rozpoczynane w tej kadencji, które wymagały zmiany planu - przy braku planów i sprawnych służbach większość inwestycji można realizować stosując inne procedury (decyzje o warunkach zabudowy); mając tak dużo opracowań planistycznych miasto skazane jest już stale na ciągłą ich zmianę i ciągłe wydatki -cóż, taki mamy klimat
~jeżozwierz1 20-02-2014 11:34
Słowna papka - czytaj: bełkot. Czy Rajcowie mogą się w sposób prosty, jednoznaczny i zrozumiały wypowiedzieć, czy studium, plan, zasobność kasy miasta w odniesieniu do potrzeb ( nie zachcianek) mieszkańców zazębiają się bez bólu. Czy z tych 78% można wyodrębnić coś dobrego, poprawnego i absolutnie do realizacji - jeśli tak, napiszcie o tym.
~Anonim2 20-02-2014 12:36
"Kasa" - no właśnie, skąd ją brać, kiedy obecnie nie starcza jej na premie i nagrody dla Naszych Wspaniałych Urzędników,Samorządowców itd... a ze "sprawą śmieciową" na styku ZGMiL-Urzad Miejski WGKiOŚ coraz większy bałagan!
~ontor 20-02-2014 12:51
A czy nie lepiej byłoby powołać w Jeleniej Górze Miejską Pracownię Urbanistyczną? Wtedy byłaby możliwość stworzenia i dobrego jakościowo studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz na jego podstawie planów miejscowych. Bo teraz jest tak że robi się mnóstwo planów i robią je różnej maści projektanci. Brak tu jakiejś koordynacji działań, a radni niestety na tym się nie znaja i często uchwalają wadliwe prawnie dokumenty. Takie pracownie są w Słupsku a nawet w Skierniewicach i tam prezydenci mogą lepiej wpływać na kształtowanie ładu przestrzennego. A Jelenia jest na tyle ciekawym miejscem i planistycznie skomplikowanym, że powołanie takiej jednostki (Miejskiej Pracowni Urbanistycznej) nie byłoby takim złym rozwiązaniem, ale musi się zmienić władza w naszym mieście
~numi 20-02-2014 14:58
Najlepsze jednak są niektóre zdjęcia, proponuję zwrócić uwagę na zdjęcia nr 25 i 26. Widać na nim guru intelektu, ostatni wypust szkoły kadr Wspólnego Miasta, lwa salonów politycznych i geniusza spraw wszelakich, Krzysztofa Kroczaka. Autor zdjęcia uchwycił go w pozach i czynnościach, które Krzysztof Kroczak opanował do perfekcji. Dobrą prezencję, poważny wygląd i wzrok godny filozofa. Czar pryska z chwilą gdy się odezwie, dlatego Pan Kroczak odzywa się z przeważnie na komisjach i w kuluarach. Na sesjach Pan radny z reguły "wygląda", robi mądre miny i ćwiczy tzw. mięsień intelektu (łac.musculus celebris). Zdaniem niektórych psychologów i trenerów wizerunku, odpowiednio ukształtowana fałda czołowa w sposób wizualny u odbiorców niewerbalnego przekazu wywołuje efekt niebywałego wręcz intelektu
~c.d. 20-02-2014 15:06
Jak widać Pan Kroczak ćwiczenie fałdu opanował do perfekcji. Na drugim zdjęciu widać tzw. efekt zerkania. Dla odbiorców przekazu niewerbalnego osoba zerkająca jest przebiegła, sprawna intelektualnie i gotowa do odparcia wszelkich ataków, szczególnie tych czyhających znienacka. Istotne przy tym jest zestawienie odpowiednio wyeksponowanego mięśnia intelektu z efektem zerkania. Jeśli chodzi o Pana Krzysztofa, elementem kluczowym jest jakikolwiek brak wypowiedzi. Wtedy czar wizerunkowego przekazu pryska. Pan Krzysztof w tym wykazuje jednak wyjątkową konsekwencje.
~sasiadka 20-02-2014 15:42
Studium okolic dawnej maciejowej to dopiero porazka. Od strony Dziwiszowa piekne osiedle domkow a dzialki nalezace do jeleniej gory nie mozna zabudowac. Absurd i tyle ... zarosna trawskiem a tak miasto mialo by kase z podatkow
~pronto 20-02-2014 16:11
kiedyś w kabarecie TEY ,była taka fraza , po co mówić ,że tjaktor ma zepsute koło ,nie lepiej powiedzieć ,że ma 3 dobre koła .
~ 20-02-2014 16:39
P. Wrotniewski gdyby nie było Pana Mroza to co bys tam robił,tylko bys przyklepywał wasze dziwne walki bytylierów pod dywanami o władzę.Tak p. M. rósza waszą mózgownicą, zmusza do działania p.W.
~skok na kasę 20-02-2014 19:23
słyszałem, że są w Polsce miasta , które ogłosiły upadłość bo miały dużo planów przestrzennych; właściciele działek, na których zaplanowano drogi publiczne, zrobili podziały a wtedy, z mocy przepisów, działki są własnością gminy za słusznym odszkodowaniem; Prezydent Jeleniej Góry wie jak i chce zaplanować miasto na 100, 200 lat do przodu (nie jego pieniądze) narażając pieniądze podatników; fakt, że miasto nie zbankrutowało jest chyba dowodem na to, że obywatele mają więcej poczucia odpowiedzialności za miasto aniżeli "ratusz"; jeśli się mylę proszę UM o komentarz
~planistka 20-02-2014 20:28
Dlaczego Tomera chce plany zagospodarowania gminy Jeżów realizować w Jeleniej Górze???
~sumasummarum 6-04-2014 9:02
Plan zagospodarowania przestrzennego jest podstawą do planowania inwestycji i rozwoju miasta. Niestety rządzący przez wiele lat odpuścili ten temat mamiąc nas szybka koleją miejską czy parkami technologicznymi. A tutaj wychodzi brak podstawowych dokumentów planistycznych. Jedynym plusem jest to, że ktoś pomyślał aby skontrolować istniejące plany. Natomiast cała sprawa pokazuje, że nie mamy fachowców zarówno urzędników jak i radnych szczególnie, że wielu z nich "siedzi" na stołkach od wielu lat.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Przestępcza fortuna w rękach policjantów

Czytelniczka: drogo i brudno na basenie

Mieszkańcy liczą na miejskich strażników

Ile dostaną sołectwa?

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1076
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%