MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 29 września
im. Michała, Rafała, Gabriela

Po remoncie Sygietyńskiego. Mieszkańcy mają zastrzeżenia

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 24 maja 2011, 8:55
Aktualizacja: 8:56
Autor: Angela
Fot. Angela
Zakończył się remont ulicy Sygietyńskiego w Jeleniej Górze, którego koszt wyniósł 1mln 200 tys. zł. Zastrzeżenia mieszkańców budzi jednak nowa organizacja w tym miejscu: połączenie chodnika z drogą rowerową, przeniesienie taksówek na miejsca parkingowe przeznaczone dla mieszkańców, kanciaste krawężniki czy złe oznakowanie.

W ramach remontu ulicy Sygietyńskiego nałożono nową nawierzchnię jezdni, wyremontowano chodniki, zwiększono liczbę miejsc parkingowych i wymieniono oświetlenie. W najbliższych dniach planowany był odbiór robót, jednak jeszcze przed jego wykonaniem mieszkańcy zgłaszają szereg uchybień.

- Miejsca postojowe dla taksówek zostały przeniesione z lewej strony jezdni na prawą. Nie widzę w tym żadnej logiki poza wygodą samych taksówkarzy. Nikt jednak nie pytał mieszkańców o opinię w tej sprawie, nikt nie wziął pod uwagę bezpieczeństwa dzieci, które będą musiały teraz przechodzić przez drogę. Nikt nie pomyślał też o ludziach starszych, którzy zamiast wysiąść przed swoim blokiem, w którym mieszkają będą wysiadali po drugiej stronie jezdni. Dzwoniłam do Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów, gdzie powiedziano mi, że zmianę wprowadzono na prośbę taksówkarzy. Oni są przedsiębiorcami, którzy od lat funkcjonowali po drugiej stronie ulicy. Dlaczego nikt nie bierze pod uwagę dobra ogółu, tylko załatwia swoje prywatne interesy? – pyta pani Anna z ul. Sygietyńskiego.

Tego samego zdania jest pan Krzysztof, który od lat parkował na parkingu zajmowanym teraz przez taksówkarzy. - Mieszkam tu od dwudziestu lat i nie zgadzam się na taką zmianę. Jestem mieszkańcem tej ulicy i mam prawo do zaparkowania swojego auta w tym miejscu. W przyszłości będę miał dzieci, które będą musiały przejść przez ulicę na drugą stronę narażając się na pędzące auta, i to tylko dlatego, że komuś jest tak wygodnie – mówi oburzony pan Krzysztof.

Inne zastrzeżenia mają mieszkańcy do oznakowania chodnika, który obecnie jest tak zwanym ciągiem pieszo-rowerowym. Mieszkańcy boją się, że będzie dochodziło do potrąceń pieszych.
- Nie widzimy takiego zagrożenia. W wielu miejscach chodniki funkcjonują w ten sam sposób, i nie dochodzi tam do żadnych kolizji. Nie będziemy niczego zmieniać. Cykliści i piesi muszą po prostu uważać – mówi Jerzy Bigus, zastępca dyrektora miejskiego zarządu dróg i mostów w Jeleniej Górze.

To jednak nie koniec skarg, jakie odebraliśmy w sprawie ul. Sygietyńskiego. Niepełnosprawni mieszkańcy twierdzą, że osoby które projektowały oznakowanie miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych zrobiły im „niedźwiedzią przysługę”. Koperty zrobiono bowiem po przeciwnej stronie bloków, w których są przychodnie i mieszkania. - Żeby dostać się do przychodni czy domu niepełnosprawni muszą dojść o kulach czy przejechać wózkiem inwalidzkim przez drogę. I gdzie tu logika? – pytają mieszkańcy.

MZDiM zapewnia, że nie wszystkie koperty zostały jeszcze oznakowane. Trzy z nich, których nie zdążono wymalować, staną w odpowiednich miejscach.
Skargi pojawiły się też w temacie technicznych wykończeń. - Nikt nie pomyślał o zaokrągleniu wjazdów na parkingi. Niby drobiazg, ale dokuczliwy. Pojazdy przy wjeżdżaniu na parking niejednokrotnie zawieszają się na kanciastych, wysokich krawężnikach. Wygląda na to, że ktoś projektował to wszystko zza biura, a wystarczyło wyjść w teren i trochę pomyśleć, to naprawdę nic nie kosztuje – kwitują mieszkańcy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Pustostan po premierze

Senator zachęca do głosowania na maszty

II Integracyjna Spartakiada Milanos

Komentarze (30) Dodaj komentarz

~kry-sia 24-05-2011 9:19
Jestem mieszkanką ul.Sygietyńskiego i wcale nie podoba mi się, że część trawników zamieniono na parkingi. Natomiast przeniesienie postoju taksówek jest bardzo logiczne, ponieważ pasażer wsiada z chodnika, a nie od strony jezdni, jak to było przedtem. Parkujący samochody prechodza przez trwaniki do swoich bloków, nie zwracając uwagi na rosnącą trawę. Dosyć tego ! Dlaczego wszystko ma być podporządkowane wygodzie kierowców ? Nie dość, że jeżdża, nie włączając kierunkowskazów, zjeżdżają z parkingu na pasy, jeżdżą ze zbyt duża prędkością, najchętniej chyba prakowaliby przed wejściem do własnego mieszkania.Poziomu kulturynie kierzy się marką samochodu.
~kowalski 24-05-2011 9:37
Pisalismy wczesniej ze nie jest ok z ul Sygietynskiego i to potwierdzilo nasze opinie Dlaczego remontujacy ul Sygietynskiego nie wykonali kawalka chodnika od strony parkingu i drogi z garbami do ul Sygietynskiego Idac chodnikiem musimy wejsc na jezdnie by dojsc do chodnika z droga rowerowa A kawalek ok 20 m chodnika rozwiazalby sprawe Juz nie wspomne o jakosci tej drogi dojazdowej dziura kryje dziury.
~jelonkowiec 24-05-2011 9:38
Taaaa jak zwykle rzesza "znafcóf". I tak nie dobrze i tak źle. Czy kiedykolwiek będzie wybudowana jakaś inwestycja, wykonany remont, żeby nie odbiło się to szerokim echem niezadowolenia ze strony Polaków. My to jesteśmy naród pełen kompleksów wiecznie nie zadowoleni. DRAMAT. P.S. do MZDiM nie róbcie nic bo i tak jest źle...
~Obiektywna 24-05-2011 10:01
Droga , a dokladnie nawierzchnia dobra , jednakże jak zwykle kiepsko osadzobe studzienki na tej nowej drodze kierownica skacze po najechaniu na nich a co bedzie za półroku.Wydana kwota na remont jest bajońska ,chyba zainteresowani podzielili sie ponad miarę. . Miejsca parkingowe zajmowane przez mieszkancow barykaduja korzystanie kilientow z lokali usługowych. Mieszkańcy blokowisk powinni parkowć z tylu za blokiem lub na rozleglym parkingu.
~aqq 24-05-2011 10:17
" W przyszłości będę miał dzieci, które będą musiały przejść przez ulicę na drugą stronę narażając się na pędzące auta, i to tylko dlatego, że komuś jest tak wygodnie – mówi oburzony pan Krzysztof. " Panie Krzysiu proponuję tak wychować i nauczyć jeszcze nieistniejące pańskie dziatki aby bezpiecznie i samodzielnie mogły poruszać się po drogach. Jak już Pan spłodzi te dzieci to z czasem zauważy Pan że trzeba będzie je posłać do szkoły do której będą musiały dotrzeć same pokonując szereg skrzyżowań i przejść dla pieszych nie wspomnę o korzystaniu z komunikacji miejskiej. Mistrz komedii Stanisław Bareja miałby zawsze świeże tematy do swoich filmów gdyby dane było mu dożyć naszych czasów. Wypowiedź Pana Krzysia można zaliczyć do tych z serii : " A gdyby to pańska matka ..." ))))
~aqq 24-05-2011 10:22
" W przyszłości będę miał dzieci, które będą musiały przejść przez ulicę na drugą stronę narażając się na pędzące auta, i to tylko dlatego, że komuś jest tak wygodnie – mówi oburzony pan Krzysztof. " Panie Krzysiu proponuję tak wychować i nauczyć jeszcze nieistniejące pańskie dziatki aby bezpiecznie i samodzielnie mogły poruszać się po drogach. Jak już Pan spłodzi te dzieci to z czasem zauważy Pan że trzeba będzie je posłać do szkoły do której będą musiały dotrzeć same pokonując szereg skrzyżowań i przejść dla pieszych nie wspomnę o korzystaniu z komunikacji miejskiej. Mistrz komedii Stanisław Bareja miałby zawsze świeże tematy do swoich filmów gdyby dane było mu dożyć naszych czasów. Wypowiedź Pana Krzysia można zaliczyć do tych z serii : " A gdyby to pańska matka ..." ))))
~ 24-05-2011 10:27
to chyba logiczne że do taksówki powinno wsiadać się od storny chodnika - patrz postój np przy placu wyszyńskiego czy noskowskiego. poza tym bezpieczniej włączyć sie taksówce do ruchu, nie musi przecinać pasa do jazdy w przeciwnym kierunku. a Pan któremu się wydaje że ma swoje miejsce od iluś tam lat jest w błędzie, od jutra ja na nim będę stał a on może sobie samochodem koło carrefoura stawać jak mu sie nie podoba...
Tomy M. 24-05-2011 10:28
Sama nawierzchnia jest położna FATALNIE. Ludzie, wydaje Wam się że ta ulica jest równa ... ale tak nie jest. Ulica ma być IDEALNIE RÓWNA, mamy 21 wiek, lasery, bajery ... ulica na zachodzie i południu robi się tak że są gładkie i równe jak stół. Dlaczego to takie ważne? Idealnie równo położony asfalt nie ulega zużyciu prze 15-20 lat!!! Gdy będzie tylko lekka fala czy studzienka 1 cm za nisko to nawierzchnia nie wytrzyma nawet 3 lat. Ja nie zapłaciłbym wykonawcy za tą ulicę ANI CENTA. Miasto zaoszczędziłoby pieniędzy a jeden z szajsowatych wykonawców byłby bankrutem :-)
~uuuu 24-05-2011 11:17
jak zwykle ludzie to tylko by narzekali co by sie n ie zrobilo wszystko zle
~tak 24-05-2011 11:25
dzisiaj korzystałem z taxi i byłem mile zaskoczony, że postój jest bliżej budynków i nie trzeba przechodzić przez jezdnię. Natomiast jeśli chodzi o ścieżkę rowerową też jest poprowadzona logicznie- równolegle do niej biegnie szeroki chodnik.
~andrewpiotr 24-05-2011 11:48
Rzeczywiście, płyty studzienkowe są obniżone . Należy je wymieni na równe z jezdnią. Pod rozwagę odbierającym roboty wskazuje dziadowskie wykonanie jezdni na odcinkach przystankowych MPK przy Sygietyńskiego ze skrzyżowaniem z Aleją Jana Pawła, gdzie nawierzchnia asfaltowa po trzech latach użytowania uległa odkrztałceniu i znajdują się na niej niebezpieczne koleiny. Wykonowca tej nawierzchni w ramach gwarancji powinien ją naprawic.
~faks 24-05-2011 12:28
Tam nie ma zadnej drogi rowerowej, nie mylcie pojec.
~do `faks 24-05-2011 13:28
to zobacz sobie przystanek sygietyńsiego Zus w strone kaufalndu to zobaczysz sliczne rowery namalowane na chodniku gamoniu.
~faks 24-05-2011 14:07
Namalowane rowery nie oznaczaja, ze jest to Droga rowerowa. Przypisy czytac a nie po swojemu interpretowac.
~Paranoja 24-05-2011 14:08
Głąby mieszczuchowskie!!! Po kiego diabła wy w mieście mieszkacie???? Tyle ulic, samochodów, rowerów czyha na was kazdego dnia!!! Do lasu dziady!!!!!
~orion 24-05-2011 14:21
Widać pod blokami ile ludzi kupiło samochud dla własnej chęci posiadania,żeby tylko z okienka na niego spoglądać.
~kkk 24-05-2011 14:30
Droga zrobiona,ale chodniki przy blokach ,szczegolnie przy bibliotece i przychodni fatalne!!!!!!!!!!!!
~Mieszkaniec 24-05-2011 14:40
Tu nie chodzi o zadne chodniki ,tylko o mieszkancow tych wiezowcow huligani,klodzieje,narkonami ...
~kowalski 24-05-2011 15:08
faks.....faktycznie poczytaj sobie przepisy rd i wtedy pisz bo zielonego pojecia nie masz a chwalisz sie zes znawca Tam jest oznakowanie poziome i pionowe Jest to odcinek dla pieszych i rowerzystow.
~miś 24-05-2011 15:23
Krzysztofie. Sprawdź , czy matka siedzi z tyłu i czy przypadkiem nie ksiądz ona jest.
~faks 24-05-2011 16:35
kowalski... wlasnie tylko potwierdzasz, jest to odcinek dla pieszych i rowerzystow, nie jest to droga rowerowa. To calkiem inne pojecia i inne ograniczenia, prawa itd. To zwykly chodnik z dopuszczonym ruchem rowerow.
~Lio 24-05-2011 17:03
Cieszcie się, że w ogóle położyli tam asfalt!
~ludzik 24-05-2011 20:00
wiek co za Pani tak miesza z bloków przy ulicy Pani Mario szkoda zachodu !!! pozdrawiam wszędzie Pani miesza i wszędzie maja Panią w D !
~Portal 24-05-2011 20:03
faktycznie - mieszkańcy blokow nie powinni blokować parkingu przy tak ,istotnej ulicy - przecież jest sporo miejsca dla mieszkańców w tyłu bloków, poza tym jest tam upragniony cień ,a na parkingu przy Sygietyńskiego przy tak obecnie ruchliwym miejscu i ciasnocie to auta będą porysowane. I konfliktów będzie do wiwatu.
~ 24-05-2011 20:06
to dla wygody taryfiarzy-złotów dzieci mają przechodzić na drugą stronę ruchliwej ulicy, ale granda
~Obcy 24-05-2011 20:18
Na tym chodniku należało położyc kostkę dwukolorową,wiadomo czerwona-rowery,szara piesi.A jak ci szefowie z MZDM popełnili wczesniej błąd to należało też pomalowac BIAŁY PAS na całej długosci.Widzę że dużo niedociągniec ma sławetne w/w przedsiębiorstwo,może to są PO-plecznicy wszem zle panującej władzy w tym miasteczku.Panowie wnet wybory,może JELENIA GÓRA się opamięta i popędzi niektórych niedaczników,z klucza władzy.To władza ma się bac ludzi a nie odwrotnie.
~kominiarz12345 24-05-2011 21:10
wam z sygietynskiego nigdy nie dogodzi, tylko marudzicie...
~j-in 24-05-2011 22:43
Tym staruchom z Sygietyńskiego nic się nigdy nie podobało, wymusili na spóldzielni mieszkaniowej, że w żadnym lokalu, a wszystkie są spółdzielni, nie wolno sprzedawać alkoholu, cyrki śmierdzą, lunaparki hałasują, psy na trawę im srają, itd. itd.teraz mają wyremontowaną ulicę, też źle, siedzą całymi dniami w oknach jak ich rodzice ze wsi pod jeleniogórskich, gapią się bezmyślnie i tylko myślą co skrytykować.
~ 25-05-2011 6:14
A to samo dotyczy tych staruchów w taryfach, wszystko im źle, gapią się bezmyślnie w ulicę i tylko myślą, co skrytykować, kto by nie przechodził, to zaraz im przeszkadza, im się podoba tylko klient, co im zapłaci 1000 zł za kurs, ale i tak będą go obgadywać, że ma za dużo kasy, więc skąd ją ma. ;-)
~pytanie 25-05-2011 7:47
dlaczego państwo z Sygietyńskiego uważają że teren który jest na przeciwko ich bloku to są ich miejsca parkingowe drogi chodniki ,zatoczki należą do miasta anie do spółdzielni ,dlaczego nie poproszą o wytyczenie miejsc parkingowych z drugiej strony budynku ,kiedyś podjechałem tam do dentysty i gościu wyjechał do mnie z tekstem że Ja nie mogę tu parkowac bo tu nie mieszkam tak myśli większości k...nów na osiedlu chce miec prywatne pewne miejsce płatny parking jest 5 metrów dalej

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rusza przebudowa ulicy

Odkrycia w kościele

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Wystawa świeżych grzybów – tylko na naszym portalu!

Synoptycy: spodziewane ulewy

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
50
Tak
30%
Nie
60%
Nie wiem
10%