MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 21 września
im. Jonasza, Mateusza

Po przetargu: miejską zielenią zajmie się MPGK

Wiadomości: Jeloenia Góra
Czwartek, 21 marca 2013, 8:06
Aktualizacja: 8:08
Autor: UM
Rozstrzygnięto przetarg na utrzymanie zieleni miejskiej w Jeleniej Górze. Do przetargu zgłosiły się trzy firmy. Najlepsze warunki zaoferowało jeleniogórskie Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

Miasto zostało podzielone na dziesięć stref. Każdy potencjalny wykonawca mógł złożyć swoją ofertę na wszystkie, lub niektóre strefy, co było związane m.in. z posiadanymi możliwościami sprzętowymi i kadrowymi. - Zależy nam bowiem na tym, by Jelenia Góra miała zadbaną zieleń, co można osiągnąć m.in. dzieląc ogromne zadanie na mniejsze prace – mówi prezydent Marcin Zawiła.

O tym, jak skomplikowany jest taki podział i trudne opisanie przedmiotu zamówienia niech świadczy m.in. fakt, iż poza wyliczeniem powierzchni zajętej pod zieleń (np. na Placu Ratuszowym jest to 216 m kwadr., a rabaty przy ul. Bankowej mają 1627 m kwadr.) trzeba dokładnie opisać rodzaj prac, ich częstotliwość i pielęgnację konkretnych gatunków zieleni (dla przykładu – dwukrotnie w roku cięcie berberysu, tawuli i bukszpanu, opieka nad jałowcem płożącym czy różanecznikami i wrzoścami na określonej powierzchni, i in.). Zapisy muszą obejmować takie szczegóły, jak i to, iż żywopłoty winny być przycinane z czterech boków i od góry, a zlecający musi obliczyć dokładnie łączną powierzchnię tych zabiegów.

Jelenia Góra jest miastem, w którym i na peryferiach i w centrum zieleni jest sporo. Warto przypomnieć, że same parki zabytkowe zajmują obszar kilkudziesięciu hektarów, a do tego należy dodać zieleń przyuliczną, rabaty i klomby. Poza zleceniem pozostał ogromny obszar (ponad 440 hektarów lasów komunalnych w granicach Jeleniej Góry), a do ogólnego obrazu zieleni należy dodać przecież także o wiele większy obszar zajmowany przez Karkonoski Park Narodowy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Ruszył proces o zabójstwo w noc sylwestrową

Poświęcili kapliczkę

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~sumienie 21-03-2013 9:30
Zaś przekręt ,rączka rączkę myje.
~ford 21-03-2013 10:07
Pan Prezydent szykuje sobie stołek w MPGK bo niedługo dostanie kopa z urzędu .Jeden już wlazł na stołek w Muzeum, to drugi musi sobie zrobić miejsce.
~byle jak 21-03-2013 10:10
Tanio nie znaczy dobrze. Przykładem jest Park Zdrojowy, którym opiekowało sie MPGK. Chwasty, zaniedbane rosliny na peryferiach Parku. Jako tako zadbany środek. Dlaczego? Zwyczajnie: w Parku musza być zatrudnione osoby, które bedą sie zajmowały stale, na bieżąco utrzymaniem zieleni, całej zieleni. A tego nie da sie zrobic za byle pieniadze.
~18 sqandal 21-03-2013 10:33
co roku nowy przetarg ,co roku nowe koncepcje az mdli od tych przetargów , zielenią powinien się zajmowac zaklad zieleni miejskiej i to na stałe a nie tam jakies przetargi to sprzyja korupcji .... no chyba ze ktoś ma z tego korzyść ( z ilości przetargów )
~uzi 21-03-2013 10:38
Jak przekręt, chyba że miasta z ilością pieniędzy... Jak można mówić w ogóle o należytym utrzymaniu i pielęgnacji zieleni gdy urząd nie ma na to pieniędzy. Odsyłam gawiedź do ludzi trochę bardziej wtajemniczonych w machloje naszych włodarzy...
~Obserwator. 21-03-2013 11:00
Przecież MPGK nie potrafi utrzymać porządku nawet w pobliżu śmietników a co dopiero na tak ogromnej połaci zieleni.
~pikuś 21-03-2013 11:12
Polecam więc uwadze MPGK - bo kogóż innego_ były plac budowy przynależny do firmy remontującej koryto rz. Kamienna w Cieplicach. O rzut beretem od domostwa Jaśnie Nam Panującego Pana Prezydenta Complexa. Między mostkami "Orlen" i w kierunku Jel.Góry. Maszyny, sprzęt i skład kamieni weszły na byle jaką, ale jednak łąkę. Co zostawiły po sobie? Martinie Complex! Wstyd, że tego nie widzisz codziennie przejeżdżając koło tego gnoju!
~mikroFIRMA 21-03-2013 11:35
Chciałem startować na utrzymanie placów zabaw, bo to stosunkowo łatwe i przyjemne. Jednak UM zażądał takich papierów i zabezpieczeń jakby chodziło o utrzymanie porządku w jakimś super prestiżowym miejscu w super prestiżowej dzielnicy super miasta. Więc odpuściłem, za rok może uzbieram wymagane papierki - SZOK
Nοstradamus 21-03-2013 12:07
~mikroFIRMA - Chłopie! To że się obudził. Ciesz się że nie wygrałeś, bo by Cię pozamiatali doszczętnie. Wyobraź sobie że PRYWATNA firma wygrywa przetargi na: ZIELEŃ MIEJSKĄ, ODŚNIEŻANIE, SPRZĄTANIE ... i to w całym mieście! Co by robiło 400 osób z MPGK? A pamiętaj że oni wszyscy wraz z rodzinami stawiają się obowiązkowo na każdych wyborach i glosują na tą SITWĘ.
~ 21-03-2013 12:23
jak bedą pracować jak odśniezali to MASAKRA!!!!!!!!!!!!
~pikuś 21-03-2013 12:40
MPGK ma nowego Prezesa z Nową Wizją! Stawia na estetykę. Ambitny, nowoczesny i jedyny stworzony na to stanowisko. Zobaczycie jak nam pięknie posprząta Miasto! Będziemy musieli hamować zapędy Jego i jego Pracowników, bo w przeciwnym razie każą nam chodzić po ulicach w lakierkach, albo domowych kapciach. Tak będzie czysto i pieknie!
~mm 21-03-2013 13:55
Może by ktoś napisał jak to wyglada od strony prawnej, miasto ogłasza przetarg w ktorym wygrywa firma w której miasto ma udziały - czyli praktycznie sami sobie robią.
~Jel... 21-03-2013 14:02
no a przy ulicy Grottgera też jest trawnik gminy czy w tym roku posprzątają ? mi się już znudziło-bo to nie nasza działka a worki na gówna psie i skoszoną trawę też mnie kosztują no i potem wywózka a więc do roboty Panowie.....jest to też centrum
~jeż 21-03-2013 14:09
Tajemnicą poliszynela jest już wygrany przez MPGK przetarg na "śmieci" pomimo że jeszcze go nie było !!
~sokole oko 21-03-2013 15:44
jakby ktoś nie wiedział to ten sam przetarg był 2 miesiące wcześniej. MPGK wtedy przegrało, ale później dopatrzono się "nieścisłości" w papierach przetargowych zwycięscy i przetarg anulowano. Nie jestem zaskoczony że wygrało MPGK. Tak miało być od początku. Ze śmieciami jest to samo. W końcu MPGK już roznosi worki.
~Wild men 21-03-2013 17:14
I po jaki ch... te przetargi?
~Jacek Cech 21-03-2013 20:43
MPGK ma swoją bazę która przylega do Wzgórza Kościuszki. Jest tam plac zabaw dla dzieci z którego dokładnie widać jaki syf i bałagan tam panuje. Stery śmieci porozrzucane dookoła porozstawianych bez ładu i składu stalowych , pordzewiałych kontenerów. Ruiny szklarni wyglądają koszmarnie z powybijanymi szybami. PO takim zapleczu firmy sprzątającej wiadomo czego można się spodziewać. Tylko dlaczego mam płacić takim barbażyńcom tyle kasy za tak marne usługi?
~miastowy 22-03-2013 1:28
He, he, he. Przecież wynik przetargu był znany, zanim jeszcze został ogłoszony, wszystko fikcja jak za komuny. MPGK to jedyna słuszna firma, ale czy dobra, to już potrafią ocenić mieszkańcy, niemniej przydałaby się tutaj jakaś zewnętrzna kontrola, po to śmierdzi jednym wielkim przekrętem.
~zzz 22-03-2013 8:03
Przy Rózyckiego 14 Panowie wywożą papierowe śmieci i jakoś nie zauważają worków z liśćmi, które tam leżą od jesieni - poukładane przez sprzątających ludzi z ich firmy. Być może same sie "rozłożą" w plastikowych workach i po problemie ;-)
~ALELA 22-03-2013 9:27
Jak ludzie syfia kolo smietnikow to niech sobie sprzataja,A jak sie nie podoba cos w zielencach to prosze samemu sobie plewic jak tu jedna osoba napisala,ze MPGK nie umie utrzymac porzatku.Ludzie innych widza a niech sobie zobacza jak w domu maja a nie tylko MPGK sie zajmuja.Ale dobrze jest jak zielen posadzi kwiaty a ludzie ida kradno bo ciezko kupic sobie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nietypowy finał Ligi Rocka

Wpadka fałszerzy

A mury runą...

Budowa drogi S3

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
686
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
4%