MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Po pogotowie tylko w nagłych przypadkach

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 24 grudnia 2018, 7:05
Aktualizacja: Środa, 26 grudnia 2018, 6:14
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Fot. Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze
Dwa razy do tej samej kobiety, odmawiającej zabrania jej do szpitala czy udzielenia jakiejkolwiek pomocy wyjeżdżali ratownicy z jeleniogórskiego pogotowia ratunkowego. W tym czasie ktoś inny mógł potrzebować ich pomocy. Dlatego ratownicy uczulają i przypominają kiedy nie powinniśmy wzywać karetki i gdzie zgłosić się po pomoc w okresie świątecznym.

W ostatnich dniach pomocy ze strony ratowników domagali się: rodzina chorej i pracownicy socjalni ośrodka pomocy społecznej. Najpierw ratowników wezwano pod jeden wskazany adres, a po kilku godzinach pod drugi. Jak się później okazało, do tej samej osoby, około 40-letniej kobiety z „zaburzeniem zachowania”.

- Za każdym razem pacjentka stanowczo odmawiała przyjęcia pomocy i nie życzyła sobie obecności ratowników – informuje Piotr Archacki, rzecznik prasowy Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze. – Apelujemy zatem, by przed wezwaniem karetki pogotowia zapytać chorego, czy życzy sobie przyjazdu ratowników. – W przypadku odmówienia pomocy, mamy bowiem związane ręce i tylko tracimy czas, w którym ktoś inny może potrzebować naszej pomocy. Jeśli osoba jest przytomna i komunikatywna, nie możemy jej do niczego zmusić. Nie mamy prawa zrobić niczego wbrew jej woli. Wyjątkiem jest osoba ubezwłasnowolniona lub nieprzytomna – dodaje ratownik.

Ratownicy przypominają również, że karetkę pogotowia wzywa się tylko w stanach nagłych, zagrażających zdrowiu i życiu.

- Nie przyjeżdżamy do przewlekłych chorób, wypisywania recept, niegroźnej gorączki czy bólu brzucha wynikającego np. z przejedzenia – wymienia Piotr Archacki. – W takich przypadkach należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu w naszej przychodni, a w okresie świąt czy weekendów lub w nocy do „Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej”, która funkcjonuje przy każdym szpitalu. Podstawą do wezwania karetki są: wypadki samochodowe i inne, duszności chorych, udary, zawały, utrata przytomności czy nagłe porody. Chcielibyśmy też obalić mit, że osoba przywieziona przez karetkę pogotowia jest obsługiwana na SOR-ze bez kolejki. Poza kolejnością badane są tylko osoby z zagrożeniem życia, pozostałe czekają w kolejce na badania niezależnie od tego, czy przyjechały własnym środkiem transportu, czy karetką pogotowia – dodaje Piotr Archacki.

Twoja reakcja na artykuł?

6
13%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
7%
Złości
37
80%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Most do rozbiórki

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Komentarze (39) Dodaj komentarz

~Stary Wyga 24-12-2018 8:13
Bo po co jezdzić do chorych, lepiej siedzieć w izolatce i popijać kawę.
~Jaa 24-12-2018 9:20
do: ~Stary Wyga (8:13)
Chyba nie rozumiesz po co jest pogotowie ratunkowe...
~andrijg 24-12-2018 13:03
do: ~Jaa (9:20)
Ciężko żeby idiota rozumiał.
~Sylwester 24-12-2018 18:23
do: ~Jaa (9:20)
Niestety zbyt często "pogotowie" zapomina po co jest!
~aa 26-12-2018 8:58
do: ~Sylwester (18:23)
A po co jest wg ciebie? Z naszych doświadczeń wychodzi ze jestesmy od wszystkiego, od karmienia bo nie chce jesc od przewijania bo rodzina sie brzudzi, od robienia zakupów bo nie wychodzi z domu, od kaszlu, kataru, gorączki 37 a od czego powinnismy byc ...od ratownaia zycia w bezposrednim zagrozeniu. Pózniej są komentarze ze nie było karetki albo wolno jechała. Do wyjazdu stojąc wolni ruszamy w 1 min, no chyba ze tłumaczymy rodznie przez 40 minut ze kaszel nie jest stanem zagorzenia wtedy pacjenci w ciezkim stanie nie moga liczyc na przyjazd bo fizycznie nie ma karetki. Jesli bedziemy wzywani do naprawe powaznych stanów pomocy nigdy nie zabraknie ale 70 % wyjazdów nie nadaje się pod pogoptowie tylko pod apteke lub przychodnie zdrowia. Ale łatwiej wezwać i nic nie robic bo przeciez nie jestescie lekarzami i nie potraficie rozpoznać chrypki lub gorączki!!Za głupie społeczeństwo!!
~Nw 27-12-2018 16:37
do: ~aa (8:58)
Przykład z 25.12... Nie byliśmy świadomi, że to może być udar. Matkę rozbolala głowa. Ok... Może przejdzie. Ale zaczęła tracić wzrok i majaczyc. No to już chyba coś nie tak. Dzwonimy na 112 odbiera dyspozytor z Legnicy heh ale to jeszcze zrozumie. Przedstawiam sytuację. Ale odpowiedź zabrzmiala tak- kaszel buczenie i... Lepiej bedzie wam samemu podjechać. Ale po jakiegoś sztajfa pijanego mogą sciagac z przystanku mzk. A i nawet policja sie fatyguje za karetka. To jest fair. Poza tym zz tego co sie zorientowałem nie mozna w takich przypadkach samemu bawic sie w karetke. W gminie graniczacej z jg był taki przypadek i chłop miał problem pozniej bo nie zadzwonił... Na szczęście wszystkie rozmowy sa rejestrowane.
~synek 24-12-2018 8:17
a można obciążyć wzywających? Taki pracownik mopsu i ten ktoś z rodziny zapłacą po 500zł. i się nauczyć przy tym czegoś mogą....
~Gggggh 24-12-2018 8:29
Kolejny rząd antypolski który ustala limity na leczenie - dlaczego Polacy nie wyjdą na ulice i nie Pogonią tych z po,pis,sld,nowczesna,kod, i pozostali którzy nie są Polakami a rządzą tym krajem
~AEG 24-12-2018 18:08
do: ~Gggggh (8:29)
Prawda już dawno ludzie powinni wyjść i protestować w Polsce odnośnie służby zdrowia bo te limity to nic innego jak mordowanie ludzi w białych rękawiczkach masz to żyjesz nie masz to umierasz ale Polska i Polacy to szczególnie głupi naród pod kątem norm kiedyś jak pracowałem jako kierowca to normy były zaniżone ale mimo to większość tumanów bez szkoły których też trzba było nazwać kierowca a raczej furman to flaki sobie bez mała wyprowali żeby zaoszczędzić parę litów paliwa i to samo jest ze służbą zdrowia ludzie flaki sobie wyprowaja ujadają jak psy w schronisku ale nic z tym nie robią a wszyscy psełdo zadzacy kasę biją kosztem biedoty
~KRECIK 25-12-2018 14:16
do: ~Gggggh (8:29)
Kolejny idiota który uciekł z psychiatryka i pisze z nudów komentarze
~CBR XX . 24-12-2018 10:00
Proponuję wprowadzić zakaz wpisywania komentarzy,bo nie ma to żadnego sensu a pewne osoby bardzo się nakręcają ,co źle wpływa na ich zdrowie .Jest to pretekstem do wezwania karetki . Pozdrawiam .
~ 24-12-2018 11:00
Nie zawsze człowiek potrafi rozpoznać po objawach co mu dolega,bo nie wszyscy jesteśmy lekarzami. Dlatego wzywamy po pomoc. Jeżeli osoba,do której wzywana jest karetka odmówi leczenia to przynajmniej ten fakt jest notowany a jeśli zadecyduje inna osoba za nią nie ma żadnego śladu.A po co potem robić sobie wyrzuty sumienia,że gdybyśmy wezwali pomoc udałoby się uratować komuś życie!
~aa 26-12-2018 9:00
do: ~ (11:00)
A po co jest wg ciebie? Z naszych doświadczeń wychodzi ze jestesmy od wszystkiego, od karmienia bo nie chce jesc od przewijania bo rodzina sie brzudzi, od robienia zakupów bo nie wychodzi z domu, od kaszlu, kataru, gorączki 37 a od czego powinnismy byc ...od ratownaia zycia w bezposrednim zagrozeniu. Pózniej są komentarze ze nie było karetki albo wolno jechała. Do wyjazdu stojąc wolni ruszamy w 1 min, no chyba ze tłumaczymy rodznie przez 40 minut ze kaszel nie jest stanem zagorzenia wtedy pacjenci w ciezkim stanie nie moga liczyc na przyjazd bo fizycznie nie ma karetki. Jesli bedziemy wzywani do naprawe powaznych stanów pomocy nigdy nie zabraknie ale 70 % wyjazdów nie nadaje się pod pogoptowie tylko pod apteke lub przychodnie zdrowia. Ale łatwiej wezwać i nic nie robic bo przeciez nie jestescie lekarzami i nie potraficie rozpoznać chrypki lub gorączki!!Za głupie społeczeństwo!!
~TypowyJanusz 24-12-2018 13:36
Z moich obserwacji wynika,że te karetki na sygnale strasznie wolno poruszają się po drogach a chyba jak się ratuje życie to się powinno zap... a nie jechać 50 km/h
~WoW 24-12-2018 14:54
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia
~Lolek 24-12-2018 17:12
A może ta osoba która "nie chce " pomocy jest chora psychicznie i dlatego rodzina i pracownik mopsu dzwonili? Albo jest osobą starszą i boi się pobytu w szpitalu? A może ratownik powinien ocenić czy dana osoba stwarza zagrożenie dla siebie ( lub innych) i powinien wezwać policję? Ale co my lamusy wiemy.
~``` 25-12-2018 6:12
W usa dojazd karetki 4000$ w Japonii 200$ a w Polsce za darmo. Dali by opłatę za dojazd nawet 50 złotych ( tak samo jak wizytę u lekarza powiedzmy nawet 10 zł ) i te wszystkie bzdurne dojazdy by się skończyły ( tak samo jak stare baby które chodzą codziennie - bo jej sie dzisiaj dziwnie p..rdzi )
~Wicek z miasta 25-12-2018 8:40
Bez sensu..Karetkę wzywa się tylko w stanach nagłych zagrażających zdrowiu lub życiu - przypominają ratownicy. A jak brzuch boli to skąd zwykły człowiek ma wiedzieć że to z przejedzenia a nie na przykład pęknięty wyrostek itp. Co to każdy ma być lekarzem i sam oceniać ???
~Blinker 25-12-2018 14:08
do: ~Wicek z miasta (8:40)
Jeżeli siadasz do stołu w święta , żresz bez umiaru, to jest z przejedzenia, jeżeli siedzisz sobie na kanapie i nagle złapie Cię silny ból brzucha to wtedy jest nagle i możesz wezwać karetkę.
~Nosił wilk razy kilka... 26-12-2018 19:22
do: ~Blinker (14:08)
Ból brzucha może nastąpić dopiero po jakimś czasie po obfitym posiłku, czy przeżarciu. Pomimo tego, ktoś, kto nie jest lekarzem, nie jest w stanie ocenić, co się dzieje. Nawet tzw. okaz zdrowia może ni skąd ni zowąd wymagać pilnej interwencji i pomocy lekarzy.
~podatnik 25-12-2018 9:32
Witam wszystkich i pozdrawiam, miałem do czynienia ostatnio z zespołem pogotowia ratunkowego , interwencja dotyczyła starszej osoby z niewydolnością oddechową , przyjazd karetki ok, dość szybko , ale cała reszta żenada jedna wielka łaska osoba 82 lata musi opowiadać swoją całą historie swojego życia , zespół ordynarny krzyczący do osoby chorej jakby ona była winna że potrzebuje pomocy, i najlepiej zwalać na chorego że nie chce jechać do szpitala A Kto chce tam być a jak od chorego z zaburzeniami świadomości uzyskać zgodę na przewóz do szpitala . Rodzina tej decyzji podjąć nie może , niech odchodzi w spokoju w domu rodzinnym. Dochodzimy do paranoi służby ratownicze decydują a nie chory , dobry kit bo chory nie chce jechać. To jak ktoś w bloku wznieci pożar w swoim domu i nie pozwoli gasić strażakom to też odjadą, nie policja zainterweniuje . I z pogotowiem też tak powinno być zagrożenie życia pacjent nie chce jechać z różnych przyczyn to pod asysta policji powinien być odwieziony , skoro zaburzenia świadomości są to człowiek może być niebezpieczny i zrobić sobie lub innym krzywdę. Pogotowie ma kwit i tylko czeka na jego podpisanie NIE WYRAŻAM ZGODY i wtedy działają ekspresowo szybka zwijka i w nogi , telefon w systemie podkreślą na czerwono i możesz sobie dzwonić ale dzwonem dla odchodzącej duszy.
~devil 25-12-2018 16:11
do: ~podatnik (9:32)
Czy ci ratownicy to były chłopy tak ze 190 cm wzrostu???
~Nosił wilk razy kilka... 27-12-2018 12:37
do: ~podatnik (9:32)
Niestety, gubi ich rutyna i znieczulica i zapominają, że starszy człowiek wymaga doraźnej pomocy, a zamiast działać każą opowiadać o swoim życiu "od narodzin Chrystusa".
~ja 25-12-2018 10:41
Nie Wiem czy ktoś jeszcze pamięta, że za przyjazd pogotowia i inne świadczenia już płacimy, płacąc niemałą składkę zdrowotną, za którą w zamian otrzymujemy niewiele albo nawet nic. Próba dostania się do specjalisty graniczy z cudem. Przyjazd pogotowia to luksus i wielka łaska zespołu, który przyjedzie, notoryczne trzeba było iść do lekarza pierwszego kontaktu. Tak jakby w przychodni dysponowali sprzętem. Po wizycie w przychodni i odczekaniem w kolejce dowiadujemy się, że musimy iść na SOR gdzie czas oczekiwania jest kilka godzin w poczekalni zwijając się z bólu. W inny miastach na SORze przyjmuje kilki lekarzy i kolejki niema
~aa 26-12-2018 9:04
do: ~ja (10:41)
zapraszam do wrocłąwia - ok 8 - do 24 h oczekwiania. Docenisz wtedy jelenia gore
~Blinker 25-12-2018 14:16
LUDZIE !!!! Uświadomcie sobie, że POGOTOWIE RATUNKOWE , RATOWNICTWO MEDYCZNE jest od stanów nagłych zagrażających zdrowiu i życiu !!! A jak cos Wam się dzieje od kilku godzin, dni, tygodni czy miesięcy to się idzie do lekarza POZ !!!
~devil 25-12-2018 16:13
do: ~Blinker (14:16)
Zakazać serialu "Na sygnale"!!!!
~ 25-12-2018 18:52
do: ~Blinker (14:16)
Ciągle słyszę w placówkach NFZ ze tam leczenie za darmo. Jakie ,,darmo,, ?!! jakie darmo .?!!Już 59 lat płacę składki ubezpieczenia i ciągle łaska ze to za darmo bo co żywa forsa/łapówa/ to dopiero nie za darmo? a składki to co to jest gdzie ta kasa płynie? -chyba z nich sie płaci za usługi lek. W tym twoim USA nikt podwójnie nie płaci jak my a dostaje o wiele więcej.My nie jesteśmy lekarzami i nie wiemy co jest przyczyną bólu i dolegliwości. zrzucacie odpowiedziałność na wszystkich ludzi. Za nasze kształcą się lekarze i inni/ np prawnicy/ by dawali nam pomoc a ci mądrale łaskę nam czynią i wymówki ze to za darmo że żebrzemy i jak zebrakom cokolwiek nam sie nalezy Dość tych zakłamanych haseł o pog.ratunkowym Płacimy i wymagamy a kto bierze naszą kasę ma nam pomóc ...
~Ewa33 25-12-2018 18:20
Nieroby i tyle.
~S-80 25-12-2018 19:06
Kiedy dyspozytornia pogotowia na powrót w Jeleniej Górze ???!!!!!
~ 25-12-2018 19:11
Nastąpiła pomyłka :wpis z 18,52 dotyczy wpisu z 6,12 a nie ,,Blinker,, 14,16
~RatMed 25-12-2018 20:49
Dalej mówcie, że Wam się należy, dalej mówcie, że płacicie składki i wymagacie, że jesteśmy nierobami i że jesteśmy w sumie jak tyłek od s..nia i na każde Wasze wezwanie mamy być. Pamiętajcie tylko, że kiedyś może zabraknąć karetki dla Was lub kogoś Wam bliskiego, kogoś, kto będzie stał na tej cienkiej granicy życia... Karetka akurat może być u kogoś, kto płaci i wymaga, bo sobie skręcił staw skokowy albo doznał urazu nadgarstka. Nie pozdrawiam, serdecznie. A reszcie życzę spokojnych i wesołych świąt w gronie najbliższych :)
~devil 25-12-2018 23:26
do: ~RatMed (20:49)
RatMed właśnie o tym piszemy. Odrzuć skrajne opinie, bo jak sam wiesz nie ma pogotowia psychiatrycznego ale nikt nie jest bez winy. Ratownicy mają ciężką, bardzo wyczerpującą psychicznie pracę i należy się im za to szacunek i podziw. Niestety zła opinia o was rozpoczyna się od rozmowy z dyspozytornią, a "czarne owce" rozpleniły się wśród was jak króliki i to oni niestety wyrabiają taką a nie inną opinię. Twój wpis przeraża, bo świadczy że masz nieempatyczne zachowania i mało jeszcze wiesz o ratownictwie. Ratownictwo to nie jest sympatyczny serial nadawany w porze obiadowej.
~ 26-12-2018 11:06
do: ~devil (23:26)
Napisane świetnie, wręcz idealnie ,bardzo dobrze, nic dodac nic ująć .Popieram to w 100% bo myślę tak samo.
~Nosił wilk razy kilka... 26-12-2018 20:04
do: ~devil (23:26)
Owszem mają ciężką i wyczerpującą pracę, lecz często niestety gubi ich rutyna i znieczulica, przez co mają ambiwalentny stosunek do człowieka.
~Nosił wilk razy kilka... 26-12-2018 19:55
do: ~RatMed (20:49)
W życiu nie wezwałabym karetki do osoby z niewielką gorączką, ale są takie objawy, które wzbudzają u bliskich obawy o życie i zdrowie danej osoby. Wy macie wykształcenie medyczne, a człowiek wzywający karetkę już nie i trudno wymagać , by rozróżnił czy ma do czynienia z błahą czy z poważną sprawą. "Apelujemy zatem, by przed wezwaniem karetki pogotowia zapytać chorego, czy życzy sobie przyjazdu ratowników" - krewnej, jak się okazało pękł wrzód żołądka. Nie życzyła sobie hospitalizacji. Lekarz powiedział, to w takim razie musi zostać w domu, bo nie możemy jej na siłę zabrać. Musi podpisać, że odmawia hospitalizacji. Jak ma to zrobić osoba słaba, która ledwie zipie? - kolokwialnie mówiąc. Kto wobec tego odpowie za zgon takiej osoby? Gdybym nie błagała krewnej do tego, by poszła do szpitala, zmarłaby, a ja miałabym zarzuty prokuratorskie w związku z nieudzieleniem niezbędnej pomocy. Skoro w świetle prawa wszelkie umowy, oświadczenia woli są skuteczne tylko wtedy, kiedy osoba podpisująca taką umowę czy oświadczenie jest przy zdrowych zmysłach, nie została zmuszona do podpisania takowej umowy, oświadczenia i nie zostały one złożone dla pozoru, to dlaczego ważna ma być decyzja osoby, której życiu i zdrowiu zagraża niebezpieczeństwo i często nie wie, co mówi? Czy lekarz, sanitariusz ma sumienie pozostawić osobę ze świadomością i sumieniem, że bez pomocy i opieki medycznej odejdzie w bólu i cierpieniu!? Inna kwestia to podejście dyspozytorów, którzy nie mając zawsze szansy ocenienia stanu zdrowia na odległość pozwalają sobie na niewysłanie karetki. Oni nie są lekarzami!
~leonsia 26-12-2018 0:00
Wspaniała dobra zmiana PIS < ewidentna wina Tuska i PO < tych niemotw z sejmu i ich rodziny leczA dugo< skutecznie i bez kolejek ,no i czego prymitywy siE czepiacie < dojna zmiana wie co i dla kogo robi !!!
~anonim 30-12-2018 9:27
wezwalam pogotowie, bo taki steaszny mialam bol w ledzwiach, ze nie moglam ruszyc sie ani odwrocic na bok. odmowiono mi, ,ze do chorych pezewlekle nie przyjezdzaja i mam wezwac wizyte domowa, a nie ma wizyt domowych i co robic jak o wstaniu na nogi nie ma mowy,a jak dojsc do Osrodka Zdrowia, ? To kto ma udzielic pomocy jak ja wylam z bolu?
~radna 30-12-2018 16:28
to prawda.sluszy sie odpowiedz ze trzeba czekac to fakt okolo 4 godz,,powariowali....a jak sie juz pojawia pierwsze pytanie czego pani/pan od nas oczekuje.......co za glupie pytania zadaja panowie ratownicy chyba czas byc troszeczke milym ....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wczoraj kino plenerowe, a dzisiaj Jacek Ziobro

Pomnik przyrody w Bolkowie

Nowy tabor dla Kolei Dolnośląskich

Strażacy–nurkowie na basenie przy Sudeckiej

Trwa rozbudowa SOSW

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1367
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%