MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 24 września
im. Gerarda, Teodora

Po morskiej wyprawie

Wiadomości: Europa
Wtorek, 18 czerwca 2019, 15:14
Aktualizacja: Czwartek, 20 czerwca 2019, 15:06
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Jeleniogórzanie w rejsie STS Generał Zaruski – pod takim hasłem odbyło się spotkanie podsumowujące wyprawę morską z początku czerwca br., w którym uczestniczyli uczniowie i nauczyciele oraz organizatorzy i osoby, które wspierały akcję. W tym roku okręt obchodzi swoje 80–lecie i dla młodzieży rejs było to zaszczytem.

Przedsięwzięcie było projektem międzyszkolnym, w którym uczestniczyli uczniowie i nauczyciele z:
- Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze,
- Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze,
- Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Jeleniej Górze,
- Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze,
- II Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy,
- Szkoły Podstawowej Nr 8 w Jeleniej Górze,
- Szkoły Podstawowej we Wleniu,
- Szkoły Podstawowej Nr 2 w Jaworze.

Arkadiusz Szemberski zorganizował rejs w 80-lecie okrętu. Młodzież popłynęła na Bornholm, a cała wyprawa trwała tydzień (2-8.06.2019 r.).

Najfajniejsze jest to, że zintegrowało to placówki z miasta i regionu. Jak widać, było bezpiecznie, było też wiele atrakcji. Wycieczka dobra pod względem kulturowym, oświatowym i integracyjnym - powiedział Piotr Iwaniec, dyrektor ZST Mechanik, który liczy, że wydarzenie stanie się cykliczne. - Mamy tu przedsięwzięcie, do którego mogą dołączyć wszyscy i co ważne, będziemy się cieszyć jeśli zauważą to potencjalni sponsorzy, bo oczywiście chcemy, żeby młodzież jak najmniej zapłaciła - dodał P. Iwaniec.

Uczestnicy przejchali pociągiem ok. 1000 km, przepłynęli ponad 280 mil morskich (ponad 90 godzin w morzu), odwiedzili m.in.: Gdańsk, Nexo, Svaneke, Hasle, Hammershus, Vang (Dania – Bornholm), Świnoujście.

Było bardzo fajnie, był to mój pierwszy raz na jachcie - to przygoda życia. Wszyscy z rodziny bali się o mnie, ale nie wiedziałam czego się spodziewać, więc się nie bałam, choroby morskiej nie miałam - wspomina Julia Kampczyk z ZSOiT. - Zapamiętam ludzi, których poznałam. To będą przyjaźnie na kolejne lata. Musiałam też sobie radzić w trudniejszych chwilach - to cenne doświadczenie - dodała uczennica "Śniadeckiego", która zapamięta również ostatni dzień, kiedy zerwał się mocniejszy wiatr i akurat miała wachtę.
Część miała już doświadczenie żeglarskie - w tamtym roku byliśmy na krótkim rejsie (3 dni) po Zatoce Gdańskiej. Część młodzieży pływała już z rodzicami, ale byli tez debiutanci. Grupa bardzo szybko i mocno się zżyła - potrafili się dogadać. Mieliśmy jedno spotkanie organizacyjne na przystani na Zalewie Pilchowickim, gdzie uczyli się węzłów, chodzenia po jachcie, zasady "jedna ręka dla siebie, jedna dla jachtu" - wspomina Arkadiusz Szemberski, nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZST Mechanik. - To była bardzo fajna przygoda, bo to nie tylko żeglarstwo, ale i aspekt krajoznawczy - dodał organizator przedsięwzięcia, który również liczy, że inicjatywa się przyjmie i będzie integrować społeczność wielu szkół.

Twoja reakcja na artykuł?

7
78%
Cieszy
1
11%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Skromny początek roku

Solidarność samorządowców w zakresie turystyki

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Jakie zmiany w szkołach i przedszkolach od września?  

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Wkrótce zegar wróci na "Majówkę"

Uczniowie dostaną laptopy

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
842
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%