MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Po gorącej dyskusji radni obniżyli opłaty za śmieci

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 6 grudnia 2013, 7:22
Aktualizacja: Niedziela, 8 grudnia 2013, 10:03
Autor: Angela
Fot. Angela
Podczas burzliwej sesji 5. grudnia br. propozycja prezydenta o obniżce cen za odbiór śmieci z 28 zł na 26 zł za niesegregowane i z 18 na 16 zł za segregowane, nie przeszła. Większość rajców nie poparła też wniosku klubu PiS o obniżenie opłat do 14 zł i 24 zł. Radni przegłosowali natomiast wniosek Józefa Sarzyńskiego (SLD), który zaproponował stawki 25 zł i 15 zł. Zmiany wejdą w życie od marca 2014 roku.

Po zaprezentowaniu projektu uchwały przez Ewę Grześkowiak, naczelnika Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Jeleniej Górze, dyskusję rozpoczął radny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Mróz.

- Jesteśmy po trzech miesiącach funkcjonowania nowego systemu i potwierdziły się nasze słowa, że stawki za śmieci są zbyt wygórowane - mówił radny Krzysztof Mróz. - Przez błąd prezydenta i jego służby, mieszkańcy zapłacili o 1 mln zł więcej. Zostali po prostu złupieni. Analizując dane z deklaracji śmieciowych uważamy, że dzisiaj zaproponowane stawki też są za wysokie. Będziemy wnioskować o ich obniżenie do realnych kosztów o przyspieszenie terminów wprowadzenia obniżki od 1 lutego 2014 roku - dodał. I takie wnioski złożył w późniejszej części sesji.

Radny SLD Józef Sarzyński mówił, że do miasto nie powinno szukać pieniędzy w kieszeniach mieszkańców, ale…

- Musimy ustalić faktyczną liczbę mieszkańców Jeleniej Góry i zwiększyć ściągalność opłat, bo przy dodatkowych 10 procentach da nam to około 100 tys. zł – mówił. – Kolejnym krokiem powinno być uporządkowanie spraw z podmiotami gospodarczymi. Wiem, że nie będzie to łatwe. My nie mamy być jednak od łatwych spraw, ale od spraw korzystnych dla mieszkańców – dodał.

Po tych słowach radny Józef Sarzyński złożył wniosek formalny o obniżenie stawek do 15 zł za odbiór śmieci segregowanych i do 25 zł za odpady nieselektywne.
Propozycji prezydenta próbował bronić radny Tomasz Kałużny (PO):

- Przez te trzy miesiące koszty były kalkulowane przy założeniu wywozu odpadów do Lubawki, a od niedawna są wywożone do Kostrzycy, która otrzymała uprawnienia. Obniżamy więc ceny, bo koszty wywozu są mniejsze – mówił.

Radny Krzysztof Mróz ad vocem do wypowiedzi T. Kałużnego mówił, że obniżka nie ma nic wspólnego z wywozem śmieci do Kostrzycy. To w późniejszym wystąpieniu potwierdziła prezydent Mirosława Dzika.

- Konsorcjum, które odbiera odpady ma sztywną cenę ustaloną w przetargu i nie obniży jej Miastu po zmniejszeniu się kosztów wywozu odpadów – mówił K. Mróz.

Radny Ireneusz Łojek (PiS) pytał co Urząd ma zamiar zrobić z nadwyżką zapłaconą przez mieszkańców.

- Z wyliczeń wynika, że ktoś niezasłużenie wzbogacił się o ponad pół miliona złotych, które nadpłacili mieszkańcy. Co miasto zamierza zrobić z tymi pieniędzmi i na jakim etapie jest ustalania faktycznej liczby mieszkańców zamieszkujących Jelenią Górę? Jakie kroki podjął urząd by osoby, które złożyły deklarację i uczciwie płacą, nie ponosiły kosztów za innych? – pytał.

Słów krytyki nie szczędził również Miłosz Sajnog z klubu radnych Razem dla Jeleniej Góry – Pan, panie prezydencie chętnie wydaje pieniądze na badania dotyczące popularności swojej osoby, oceny miasta itp. Ja liczyłem na to, że przeprowadzi pan rzetelną analizę dotyczącą odbioru odpadów komunalnych i kosztów z tym związanych, ale niestety tego pan nie zrobił. Jako radni otrzymaliśmy tylko informacje, a nie kalkulacje – dodał.

- Cenę musieliśmy ustalić przed przetargiem – bronił się prezydent Marcin Zawiła. – Dla nas podstawowym wyzwaniem było przeprowadzenie procesu wywozu śmieci w sposób jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców i to się udało. Od początku nowa ustawa śmieciowa była niejasna i pełna absurdów. Musieliśmy najpierw określić stawkę, a potem rozstrzygnąć przetarg. Mówiłem wtedy, że będziemy obserwowali przychody i z czasem zmienimy ceny. Uważam, że po tych kilku miesiącach nie wolno nam obniżać przesadnie cen, bo za chwile staniemy przed budżetem, do którego proponujecie jako radni różne zadania i będą nam potrzebne na to pieniądze. Nie chcę zarabiać na śmieciach ani złotówki, nie wolno nam nawet tego robić, ale też nie możemy też do tego dokładać z budżetu. Co do ściągalności – ustawodawca narzucił nam długą i zawiłą procedurę egzekwowania tych należności. Dlatego teraz zaproponowałem obniżkę o dwa złote, jako bezpieczne wyjście dla Jeleniej Góry. Cały czas będziemy się przyglądać wpływom i jeśli dochody będą lepsze, będziemy mogli zaproponować kolejną obniżkę, ale na tą chwilę większego ryzyka podjąć nie można. To nie jest zabawa z prezydentem, którego możemy lubić lub nie, ale zabawa z budżetem miasta. Jeśli coś się wysypie, dołożymy do wywozu śmieci z budżetu kosztem czegoś innego – tłumaczył prezydent.

Ze zdaniem prezydenta nie zgodził się Józef Sarzyński, który cały czas przekonywał, że problem tkwi w ściągalności należności.

- Myślę, że każda działalność obarczona jest wieloma ryzykami, ale my nie podejmujemy zbyt dużego ryzyka – mówił. - Ściągalność musi wzrosnąć do około 90% i będzie dobrze. Gdyby się okazało, że miasto się wyludniło to rada ma świadomość, że trzeba to będzie pokryć z budżetu i podejmie określone środki. Teraz trzeba ufać, że to co przyjmą radni, będzie z interesem dla mieszkańców i dla budżetu – dodał.

Radny Wiesław Tomera (PO) mówił, że radni nie powinni się spierać o złotówkę i apelował o rozwagę.
Do wyjaśnień prezydenta odniósł się w kolejnym głosie Ireneusz Łojek: - Propozycja prezydenta przypomina mi pewien eksperyment – badanie wytrzymałości lodu na jeziorze – mówił. Nie mamy żadnych analiz, ale idziemy powolutku i patrzymy, w którym miejscu lód się załamie - mówił.

Radny Krzysztof Mróz mówił, że trzeba pamiętać, że przy każdej kolejnej obniżce, mieszkańcy będą musieli składać nowe deklaracje śmieciowe.

Bożena Makieła – Wachowicz z klubu Razem dla Jeleniej Góry pytała natomiast ile jest podmiotów gospodarczych w Jeleniej Górze, bo tylko 1385 złożyło deklaracje. Dziwi również tylko 50 wezwań do uregulowania opłaty.

W odpowiedzi prezydent Mirosława Dzika tłumaczyła, że nie ma systemu, który gromadzi informacje o czynnych podmiotach gospodarczych. - Docieramy cały czas do firm i wysyłamy kolejne wezwania do uzupełnienia deklaracji, ale nic więcej nie możemy zrobić – mówiła.

Skarbnik miasta natomiast tłumaczyła, że miasto nie ma żadnej nadwyżki z tytułu opłat za śmieci.

- Podane państwu wydatki to tylko dotychczas zapłacone faktury, a z obecnych dochodów musimy zapłacić jeszcze za fakturę w styczniu za grudzień – przekonywała. - Do końca roku wydatki wyniosą więc 7 mln 700 zł czyli dokładnie tyle, ile wyniosły dochody – dodała.

Tuż przed głosowaniem, nad wnioskami radnych z PiS oraz Józefa Sarzyńskiego, radny Miłosz Sajnog zadeklarował, że klub razem dla Jeleniej Góry będzie głosował za obniżkami w obydwóch wariantach.

- Poprzemy jedną i drugą obniżkę i zobaczymy, która uzyska większość głosów rady – mówił. – Chcemy bowiem wypracować jakiś konsensus – dodał.

Podczas głosowania wniosek klubu radnych PiS o obniżenie cen do 14 i 24 zł nie przeszedł. Tylko ośmiu radnych było za, w tym radni PiS (K. Mróz, I. Łojek, R. Szymański i O.Kubicki), dwóch radnych z klubu Razem dla Jeleniej Góry: Miłosz Sajnog i Bożena Makieła- Wachowicz, niezrzeszony Zbigniew Ładziński oraz mimo narzuconej dyscypliny radny PO: Krzysztof Kroczak.

Za wnioskiem Józefa Szarzyńskiego o obniżeniu cen do poziomu 15 i 25 zł zagłosowało natomiast 12 radnych, a 11 było przeciwko.

Ostatecznie po tej autopoprawce uchwałę przyjęto 20 głosami za i sprzeciwie trojga radnych: Grażyny Pawlukiewicz – Rehlis, Anny Ragiel i Wiesława Tomery.

Podczas sesji, który rozpoczął akcent Mikołajkowy, radni podjęli również uchwały dotyczące zmian organizacyjnych Domu dziecka Dąbrówka, włączenie ponad 3 ha terenu do Karkonoskiego Parku Narodowego czy wzory formularzy deklaracji podatkowych, a także drobne zmiany budżetowe.

Sonda

Cena śmieci po obniżce do przyjęcia?

Oddanych
głosów
551
Tak
20%
Nie
80%

Ogłoszenia

Czytaj również

Ruszyły prace przy estakadzie

Czytelniczka: drogo i brudno

Politycy komentują wynik wyborów

Komentarze (62) Dodaj komentarz

~dlaczego 6-12-2013 8:05
mieszkańcy mają składać deklaracje? Składało się deklaracje o ilości osób zamieszkujących w lokalu i sposobie segregacji a nie o haraczu jaki ściąga miasto. W deklaracji nie ma nic o kwocie, więc deklaracja jest według mnie aktualna. Ponowne składanie zwiększy tylko koszty miasta i mieszkańców.
~czyt 6-12-2013 8:28
sprzeciwie trojga radnych: Grażyny Pawlukiewicz – Rehlis, Anny Ragiel i Wiesława Tomery.Wyborcy pamiętajcie o ww przy następnych wyborach tak dbaja o nasze finanse!!!
~ad 6-12-2013 8:37
zaraz się okaże że radni PO i wielebny Complex dbają o mieszkańców Jeleniej Góry z całego serca i z miłością podchodzą do problemów wyborców,
~Pamiętliwy 6-12-2013 8:43
Łaskawcy! Najpierw nie wiadomo na jakiej podstawie zostały podniesione ceny prawie dwukrotnie, a teraz okazują wielką łaskę i wprowadzają symboliczną obniżkę. Kiedy będą pojemniki na segregowane odpady, podobno miały być w cenie. Dlaczego sąsiednie gminy potrafiły dostarczyć mieszkańcom kolorowe pojemniki, a i ceny są zdecydowanie niższe. Może tam żyją w innym świecie ,a może zarządzający są rzetelni? Przy wyborach będziemy pamiętać kto mam to wszystko przygotował i podziękujemy.
~fansektypo 6-12-2013 8:49
Łajdacki plan wciąż realizowany jest bez większych przeszkód. Okradać naród systematycznie, na takie sumy, jakie tylko w łapy wpaść mogą. Oto prawdziwy program partii miłości. Miłości do krętactwa, szalbierstwa, fałszu. I nienawiści, nie tylko do politycznych przeciwników. Partia miłości w tym samym stopniu nienawidzi wszelkich barier dzielących przyzwoitość od oszustwa, honor od nikczemności, zasady od bezhołowia, idee od nic nie wartych sloganów. Taką Polskę nam dziś fundują. Dobrze Wiecie którzy.
~Gość 6-12-2013 8:51
Zawila dzis w mediach juz rozpaczal mad tym faktem ze obnizono stawki za smieci ,niech sam wezmie sie w role czteroosobowej rodziny w ktorej dwie osoby pracyja jedna zatabia na kasie w realu 1200 zeta a druga jako kierowca u ..... dostaje 1200 i musza zaplacic 52 zlote tylko za smieci ,a gdzie reszta pytam tego Sazynskiego gdzie reszta ,Sazynski stary emeryt to ma szczego placic a my mlodzi jak tu pracy niema i zarobki sa do bani ,niezampomnijmy tego tym wlasnie Zawilom ,Sazynskim i reszcie .... na garnuszku nas podatnikow .
~una 6-12-2013 8:54
wchodzi w życie od marca? to jeszcze trzy miesiące nadwyżki... kupa kasy.. a gdzie ta nadwyżka się "utylizuje" ?
~soc-lib 6-12-2013 8:56
ZA plastiki płacę dwa razy x w sklepie II x odpadki,dlatego na zachodzie oddając plastiki mam ulgę w opłatach za pozostale smieci ,ta kadencja to ostatnia ICH fucha ,czas na zmiany ,rozwalić "Wielką Rodzinę POPIS.
~gwiazda 6-12-2013 9:14
To i tak największa stawka,nic dla zwykłych ludzi,tylko dla bogaczy jak zwykle.
~ 6-12-2013 9:26
Ja sie obawiam, ze w tym kraju moga zrobic 15 ustaw smieciowych i 20 razy obnizyc oplaty, a brud i nielad jak byly, tak beda. To spuscizna zaburzansko-komunistyczna. Polak jest przyzwyczajony do stert smieci, psich kielbasek i balaganu we wlasnym wiejskim obejsciu. Przespacerujcie sie np.po wsiach. Zobaczcie, jak wygladaja podworka w Karpnikach, Lomnicy, Grabarowie. Plakac sie chce. A klatki schodowe (Zabobrze). Piwnice? A toalety w pociagach, w restauracjach, w pociagach? Ech, nie zwalajcie na polityke i ustawy. Zycznijcie Polacy od czubka wlasnego nosa.
~ 6-12-2013 9:48
09;26 Niestety masz rację.
~kalendarz 6-12-2013 10:15
Całe szczęście, że to już niecały rok. Bo jak się a...lizuje działalność Rady na przestrzeni kadencji, to nic nie robiono, by ulżyć mieszkańcom, by złagodzić bolączki codzienności, natomiast stale likwidowano, zwiększano opłaty, podnoszono stawki, łączono, przenoszono i burzono, opóźniano i negowano i patrzono ma ile jeszcze można sobie pozwolić zanim nastąpi społeczny wybuch...
~ 6-12-2013 10:30
...zabuzanskie pisze sie chyba przez "z z kropka"...zeby nie bylo....:-)
~ 6-12-2013 10:48
Dlaczego, obliczajac realne koszty wywozu nie obliczano faktycznych kosztow, tj. sumy wszystkich skladnikow potrzebnych do zamkniecia sie w sredniej tych wynikow dajacej w efekcie idealna cene za usluge, lecz strzelano wysoko na "poprzeczka" by to stalo sie dochodowa cena. Ochydna rzadza pieniadza swer rzadzacych. Zaczac nalezy od ich portfeli, jako wlodarze uwazaja ze ONI sa najbardziej zasluzeni i obciazeni harowka i im sie nalezy najwiecej. Hola PANOWIE, jestescie zwyklymi ludzmi i WY najlepiej powinniscie dawac przyklad jak wyzyc za 800 zl na miesiac i dopiero dyktowac spoleczenstwu ile maja i za co placic. Dlaczego wsrod WAS brak takiego specjalisty?Tylko koryto wam w glowach,ale brak pomyslu na godne zycie spoleczenstwa. Obrzydzenie lapie czlowieka gdy sychac o Waszych osiagnieciach.
~koja II 6-12-2013 10:49
P. skarbnik twierdzi że miasto płaci za wywożone śmieci od lipca (po nowemu)nie ma zaległości i wszystko cacy!! Tylko w ilu miejscach śmieci są wywożone po staremu ale mieszkańcy płacą po nowemu?? Może by tak łaskawie p. skarbnik zmobilizowała pracowników do wnikliwej kontroli za co miasto płaci? Przez te parę miesięcy płacimy po nowemu - czyje oszczędności??? Kto kogo robi w "bambuko" miasto mieszkańców czy raczej miasto jest robione i to bez mydła!!?? Pani skarbnik - oprócz ratusza i ciepłego pokoiku może by tak ruszyć w teren - mózg dotleniony lepiej myśli!!!
~ 6-12-2013 10:51
Co się czepiacie Zaburzan?? nikt im nie powiedział jak się żyję w normalnej cywilizacji między Odrą a Nysą łużycką to żyją tak 60 lat temu u siebie w Krużewnikach i dalej chodzenie za stodołe to dla nich luksus i przyjemność
~Paw 6-12-2013 11:23
Na Pawia zbiera jak widze te zdięcia !
~Karol 6-12-2013 11:25
Urząd nie wie ile jest podmiotów gospodarczych w JG? To po co oni są!
~dj 6-12-2013 11:36
zabużanom to możecie co najwyżej buty czyścić znajduchy.
~Bezrobotny 6-12-2013 11:40
Ludzie ,zapamiętajcie te nazwiska:Rehlis,Tomera,Ragiel.
~ 6-12-2013 11:45
Mi też chce się rzygać jak widzę tych radnych
~ 6-12-2013 11:50
Zaburzan czy Zabuzan? Bo zza Buga=G????He?????
~ 6-12-2013 11:52
http://030267.salon24.pl/552492,od-swietego-mikolaja-dla-polakow
~Al Bundy 6-12-2013 11:59
Na sylwestra na jeleniogórskim rynku będzie oddział zamknięty!
~... 6-12-2013 12:11
NADWYŻKI PÓJDĄ NA BONY ŚWIĄTECZNE I PREMIE DLA TYCH MIERNYCH RZĄDZĄCYCH... CZEGO MOŻNA SIĘ SPODZIEWAĆ PO ZAWILCU, KTÓRY PIERWSZĄ DECYZJĘ PO OBJĘCIU RZĄDÓW W MIEŚCIE, PODNIÓSŁ SOBIE PENSJE... TRZEBA SIĘ PRZECIEŻ NACHAPAĆ!. ALE JEGO DNI SĄ JUŻ POLICZONE...
~walus 3 6-12-2013 12:23
Do jaśnie pana z godziny 9-26 Za komuny ulice i podwórka były sprzątane na na bieżąco,klatki sprzątane były raz na tydzień. Jeśli jesteś młody nie możesz tego pamiętać, spytaj się ludzi starszych. Odnośnie Twoich wypowiedzi pod adresem ludzi pochodzących zza Buga są nie na miejscu.Obrażasz ludzi których nie znasz,kto dał Ci prawo do takich wypowiedz?Świadczy to tylko o Twojej wrodzonej inteligencji.Ciekaw jestem skąd pochodzi jaśnie pan,z jakiej części kraju.Masz szczęście ,że głupota nie boli bo byś w....ł z B..u.
~prawnik 6-12-2013 12:28
Czy na sesji głosowali też radni spoza Jeleniej Góry. Jeśli tak, to uchwały są nieważne.
~@ 6-12-2013 12:28
Taniej o złotówkę!!! Pełnia szczęścia! A Miłosz się czepia, natomiast Nasz Prezydent a powodzeniem popularyzuje w świecie polityki ...czerwony sweterek!
~ 6-12-2013 12:28
Po pierwsze- jasnie PANI, jesli juz. Po drugie- komune pamietam, niestety. I polskie obejscia, podworka wiejskie i za komuny i te dzisiejsze. Ni ma roznicy. Obornik, kolo niego kupa zlomu, obok deski i zlom, polamany plot i piesek na krotkim lancuszku.A i za komuny i w dniu dzisiejszym skorzystac z publicznej/restaracyjnej/pociagowej ubikacji jest szczy-tem bohaterstwa albo dowodem na slepote i brak wechu.PS pamietam takze klatki schodowe za komuny. Widze je dzis. ZADNEJ roznicy.
~walus3 6-12-2013 12:43
Jaśnie Pani ,mówimy o mieście Jelenia Góra a nie o wichurze.Odnośnie klatek trzeba sprzątać samym lokatorom,tak jak u nas w kamienicy gdzie większość lokatorów pochodzi ze wschodu.
~ 6-12-2013 12:49
PS. jasnie pani nie meszka w PL juzd od dawien dawna. I poniewaz jasnie pani widzi roznice w utrzymywaniu czystosci w Polsce a w innych krajach UE- jasnie pani pozwoli sobie o tym na pismie powiadomic. I nie ma to NIC wspolnego, ze PL kraj biedny, a inne, gdzie jest czysto sa niebiedne. To kwestia mentalnosci.Pozdrawia: jasnie pani.
~ad 6-12-2013 12:58
właśnie Zofia z PO zagłosowała,rząd PO-PSL zajumał kasę z OFE,w zamian każdy dostanie zapis w ZUS,jak ktoś ma z 25 lat do emerytury to właśnie go okradli,bo ZUS w takiej formie musi zbankrutować,PO by żyło sie lepiej
~jan23 6-12-2013 13:24
Prezydent proponuje i przegrywa głosowanie a więc nie ma większości. Ten brud śmieciowy toleruje Powiatowy Inspektor Sanitarny powołany przez Marcinka bez konkursu.Niekompetencja trwa
~ 6-12-2013 14:02
nie wiem po co wysiłek rady skoro na wiosnę ma byc zmiana ministra srodowiska
~@ 6-12-2013 14:37
Bardzo drogie są śmieci w Jeleniej Górze kogo na nie stać by płacić z najniższej krajowej 1180zł!!!!!
~mts 6-12-2013 14:37
Platforma Oszustów i PSL właśnie skoczyli na kasę z OFE!!!Jawne bezczelne złodziejstwo dokonało się!!!
~ 6-12-2013 14:53
Booosssszzzeee.... Angiela...
~christine 6-12-2013 15:29
Duza znizka,smiechu warte te 2 zlote.....jak okropne macie trudnosci z tymi smieciami ( mam na mysli urzad miasta ) u nas sie sortuje smieci juz 30 lat i nie ma takich problemow,a przedewszystkim duzo,duzo mniej placimy za smieci pomimo ze mamy wiecej pieniedzy w portfelu niz obywatele polscy,szkoda mi tych zwyklych ludzi ktorzy musza kazda zlotowke pare obejrzec zaczym ja wydadza,nasladujecie nas ale to wam nie wychodzi.
~mts 6-12-2013 15:34
Radni którzy zagłosowali przeciw obniżce chyba całkowicie oderwali się od rzeczywistości.
~olm 6-12-2013 15:44
Opłaty za śmieci to PODATEK .Nie wiedzieli jak zedrzeć skóre z ludzi to wymyslili śmieci bo wszystkich dotyczą- to właśnie nasza polska władza--- PO a ludzie na nich głosują i słuchają TVN i paplają za nimi.
~inny 6-12-2013 16:14
A ten na piątej fotce, jeszcze zasiada w radzie, jeszcze go nie wyrzucili ?
~TV DAMI 6-12-2013 18:35
A Ten z czterdziestej drugiej fotki "że tak powiem" chociaż z PO to chłop na schwał. Brawo Panie KORCZAK ! W serwisie TV DAMI (06-12-2013) toś Pan powiedział to o czym niektórzy ze zdjęć już dawno zapomnieli. Przypomnimy im przy wyborach!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~Pi 6-12-2013 19:02
Trzeba odróżnić cenę od kosztów: Miasto płaci konsorcjum (zmowa cenowa Simeko+MPGK) cenę ustaloną na przetargu. Jakie są koszty przedsiębiorstw uczestniczących w zmowie to już nie ważne bo miasto płaci ustaloną cenę. Błędem (świadomym?) był przetarg na całe miasto zamiast na poszczególne dzielnice wtedy byłyby konkurencyjne oferty (kto to robił wtedy przy śmieciach? Hubert.P?). Do obsługi mniejszych dzielnic mogłyby wtedy wystartować inne firmy z poza J.G.
~ 6-12-2013 20:48
Ruszmy w końcu tę paranoję rządząca,oni chodza w pociemku,jedno mają zadanie - nas złupic.
~Krzysztof 44 6-12-2013 21:22
Czy wreszcie np.Wrotniewski usiadł i policzył rzeczywiste koszty wywozu 1 m3 śmieci w naszym mieście?MBA,PWr itd zobowiązują także do myślenia i liczenia.Do tego strasznych rachunków nie potrzeba!Trzeba tylko spokojnie i rozsądnie poruszać głową i zawartym w nie umysłem.Przepraszam za użycie nazwiska szefa rady ale tak wyszło:młody,wykształcony i powinien umieć liczyć.
~ 6-12-2013 21:45
a co na to Pan Radny Chadzy tak pytam..?
~ 6-12-2013 22:07
Do Krzysztof 44 on ma w głowie jedno swoja karierę, to przecież typowy karierowicz. Idzie do celu kosztem naszym.
~oburzony 6-12-2013 23:57
w nysie moja rodzina placi 9 zl za segregowane we wroclawiu placa 14 zl a tu w czerwonej dolinie zdzierstwo masakra zlodzieje
~z Cieplic 7-12-2013 0:11
A kiedy zaczniemy płacić za worki? Bo będziemy płacić, tylko się o tym nie mówi! To nas czeka!
~Gość 7-12-2013 0:52
zal mi tylko tego ze ludzie w tym miescie musza placic podatki na Zawily pensje i reszty tych nierobow z rady miasta ,a ciesze sie ze ani jeden grosz z mojej penji nie idzie na dziadow PO ale to ich zasluga bo to PO pozwolilo zeby nas zatrudniac na umowy smieciowe i ze pracodawca nie musi odprowadzac podatkow za nasza prace a Zawila ma na to co sam sobie zapracowal jadna kadencja i niema goscia
~Stasio 7-12-2013 1:23
ISO ISO ....ISO z tego ? Wiochato wiocha , nie ma znaczenia co mowia , co robia , ale wiocha to wiocha . Przeliteruje ...W I O C H A . wiocha .
~Krzysztof 44 7-12-2013 8:06
Odwalcie się od Prezydenta Miasta i całej Rady.Obowiązuje ich wszystkich prawo ustanowione przez Sejm.Trzeba rzetelnie policzyć wszelkie koszty i zyski.I nie dać się oskubać.A z workami jest bardzo dziwnie-jeszcze nie tak dawno walczono ze zrywkami w sklepach w ramach walki o ekologię.Teraz tysiące grubych worków nikomu nie przeszkadza? Ekologiczna obłuda.Tu też są koszty!!!
~niezawistny 7-12-2013 9:00
Boi się kilka bo ustawa smieciowa w TK bedzie a wtedy ustala górne stawki o i taka jelenia góra będzie ponad przecietna i dopiero jakieś komisje inwigilacje.......
~podnóżek_PO 7-12-2013 9:13
spoko spoko mamy wszystkie instancje z TK włącznie; przyjdzie czas, że podwyższymy do 49,- zł.
~... 7-12-2013 12:30
Krzysztof44, zmień prochy, szkodzą Ci... Takiego beznadziejnego prezydenta jeszcze nie było... JUŻ NIEDŁUGO...
~ 8-12-2013 16:02
J. B. Dz. W. J. J "wyjasowany 3 razy" @
~ 13-12-2013 20:43
Najgorszy z najgorszych to bilans Zawily w Tym miescie. Bezlitosny i bezwwzgledny w stosunku do najubozszych. Oby jego rzady skonczyly sie jak najszybciej. Pamietajmy ze powierzajac mandat zaufania takim Ludziom powierzamy rownierz samych siebie.
~Irysek 15-12-2013 5:58
To śmiech,żeby za 2 zł były takie debaty.Ci debatujący pewnie wzięli za to grubą kasę.
~niwija 15-12-2013 10:32
to wkoncu ile bedziemy płacic??
~zenada 18-12-2013 18:14
A na pojemniki to pieniedzy brakuje????zedrzec z ludzi i nic nie dac to jest polityka!
~ 23-01-2014 21:59
"... prezydent Mirosława Dzika tłumaczyła, że nie ma systemu, który gromadzi informacje o czynnych podmiotach gospodarczych. - Docieramy cały czas do firm i wysyłamy kolejne wezwania do uzupełnienia deklaracji, ale nic więcej nie możemy zrobić" - nie wierzę w to co czytam, czy to możliwe?! - Urząd Miasta nie wie ile jest czynnych podmiotów gospodarczych w mieście?? - To żart?!?! Docierają do firm??? Co to jest???
~lud 27-01-2014 15:23
Radni PIS? Wpuscie ich na salony jesienią a pożałujecie doi końca swoich dni. A już nie daj Boże, żeby jeden z nich został prezydentem. Deastacja gwarantowana.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dachowanie w Radomierzu

Kolejni zasłużeni dla Jeleniej Góry

Będzie nowa siedziba ODK

Będzie jaśniej przy ulicy Hofmana

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
100
Tak
44%
Nie
50%
Nie wiem
6%